Испечати | Затвори го прозорот

ПОДДРШКА ЗА АКАДЕМИК БЛАЖЕ РИСТОВСКИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20269
Датум на принтање: 05.Јули.2024 во 21:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПОДДРШКА ЗА АКАДЕМИК БЛАЖЕ РИСТОВСКИ
Постирано од: Boogie
Наслов: ПОДДРШКА ЗА АКАДЕМИК БЛАЖЕ РИСТОВСКИ
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 16:27
Незнам баш колку заслужува да биде поддржан - сепак таквите академици како него веке ни за Македонија незнаат да напишат тоа што денес очигледно треба да биде забележано - тој е академик од времето на Југославија а Македонија е денес независна држава и треба да има Македонски академици а не Југословенски кои ја извртуваат СФРЈ историјата во полза на СФРЈ а не на денешна Македонијанамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Коментари:
Постирано од: портрет
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 16:28
Почитувани,

По сите овие недели полни со анализи, коментари, пишувања, критики и пцовки на сметка на Македонската енциклопедија, најизвалкано беше името на академик Блаже Ристовски.
Човекот беше нападнат од сите Албанци, голем дел од македонските политички кругови кои го носат предзнакот на предавници, како и индивидуалци.
Како чесен и искрен Македонец, Блаже Ристовски треба да заземе посебно место во современата македонска историја. Отсекогаш бил одмерен и умерен, отсекогаш знаел да ги бира зборовите со кои настапува пред јавноста, се бореше за македонскиот бит, за македонската традиција, за историјата на Македонците.

Често тоа го правеше сам, оставен на цедилото од речиси сите. Така е и денес. Блаже Ристовски е оставен сам да се брани. Ако некој од познативе личности го одбрани ризикува да биде нападнат, обезличен, искритикуван. Денес е модерно да се нападне академик Ристовски.

Но, истите тие кои го напаѓаат размислуваат исто како него, знаат дека сето тоа што е кажано и напишано е точно. Ама веројатно немаат храброст да го соопштат тоа јавно. Ристовски имаше храброст и доцните години од неговиот живот наместо во мир и спокојство, реши да ги помине работејќи на ова капитано дело.

Македонскиот народ знае кој е во право, а кој во криво. Никој не смее да обезвредни труд на научници. Она што тие како историчари и академици го пишувале, вреди многу повеќе од некои изјави на Али Ахмети или Пандели Мајко, чија кариера е полна со крв и терор.

Затоа, Блаже Ристовски ја заслужува поддршката од искрените и чесни Македонци. Блаже Ристовски не смее да биде жртва на дневните олигарси и пропаднати политички манипулатори.

Сепак, тој е научник за разлика од сите криминалци, терористи и арамии кои денес плукаат по него...

ПОДДРШКА ЗА АКАДЕМИК БЛАЖЕ РИСТОВСКИ....

НИКАКО ОСТАВКА !!!!!!!!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 02.Октомври.2009 во 16:36
од мене НАЈГОЛЕМАТА ПОДДРШКА големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 10:18
More ne sum lud. Mozebi ne napisal Blaze se , no toj e GLAVEN I ODGOVOREN UREDNIK i kako takov treba da ODGOVARA

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: novace
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 10:25
КОМУ и ЗАШТО ....да (му/им) одговара!!!??
Тој си е СВОЈ на СВОЕТО...
Некои си„мудри„ антимакедоци во блиското минато..со (текот на) времето „створија„ впечаток дека е ова земја на доселеници..без сајбии???
Ова е Македонска Земја..и секој македонец ...си е свој на своето...
и воопшто не е битно кој што си мисли за ова парче македонска земја...
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 10:46
сигурен си дека така пишува во енциклопедијата ? ......дека ние сме наследници на земјата на тие Македонци ? размислување .......
но , како и да е , со исклучок на делот за “ возљубениот “ , од мене НАЈГОЛЕМАТА ПОДДРШКА ............


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 12:40
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

сигурен си дека така пишува во енциклопедијата ? ......дека ние сме наследници на земјата на тие Македонци ? размислување .......
но , како и да е , со исклучок на делот за “ возљубениот “ , од мене НАЈГОЛЕМАТА ПОДДРШКА ............
Marsale ako slusavte vesti tie denovi enciklopedijate e povlecena od strana na MANU pri sto jas sum mnogu blagodaren na MANU sto ja povlece ovaa rabota.

-------------
2244435863_d877ea2c34[1


Постирано од: ABC
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 13:54
Зошто да подржуваме некој кој во текот на својот живот на никого од нам не му дал поддршка?тага


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 14:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Незнам баш колку заслужува да биде поддржан - сепак таквите академици како него веке ни за Македонија незнаат да напишат тоа што денес очигледно треба да биде забележано - тој е академик од времето на Југославија а Македонија е денес независна држава и треба да има Македонски академици а не Југословенски кои ја извртуваат СФРЈ историјата во полза на СФРЈ а не на денешна Македонијанамигнување
а мислиш дека ако беше некој друг дека ќе беше подобро? кој ти гарантира?
човекот не измислуваше ништо, само извади материјали од повеќе места и ги стави во едно, и мене не ми се допаѓа целава ситуација со енциклопедијава, ама тоа ти е, јебига


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: depo
Датум на внесување: 03.Октомври.2009 во 17:18
Објавени научни дела

    * Крсте П. Мисирков (1874 - 1926) (1966)
    * Вардар, научно-литературно и општествено-политичко списание на К. П. Мисирков (1966)
    * Лозарите во развитокот на македонската национална мисла (1968)
    * Македонскиот народ и македонската национална свест (1968)
    * Крсте Мисирков (1968)
    * Наце Д. Димов (1876-1916) (1973)
    * Ѓорѓија М. Пулевски и неговите книшки „Самовила Македонска“ и „Македонска песнарка“ (1973)
    * Македонски народноослободителни песни (1974)
    * Димитрија Чуповски (1878-1940) и Македонското научно литературно другарство во Петроград
    * Прилози кон проучувањето на македонско-руските врски и развитокот на македонската национална мисла, во две книги (1978)
    * Македонскиот стих 1900-1944, две книги (1980)
    * Пројави и профили од македонската литературна историја, две книги (1982)
    * Македонскиот народ и македонската нација, две книги (1983)
    * Кочо Рацин. Историско-литературни истражувања (1983)
    * Васил Икономов (1848 - 1934) (1985)
    * Крсте Мисирков (1874-1926) (1986)
    * Македонскиот фолклор и националната свест, две книги (1987)
    * Портрети и процеси од македонската литература и национална историја, три книги (1989-1990)
    * Беседа за делото на Вапцаров (1990)
    * Крсте П. Мисирков, Одбрани страници (1991)
    * Рациновите македонски народноослободителни песни (1993)
    * Македонски летопис, две книги (1993)
    * Македонија и македонската нација (1995)
    * Ѓоргија М. Пулевски, меѓник во нашата културно-национална историја (1996)
    * Цеко Стефанов Попиванов: Земјата, драма во три чина (1996)
    * Димитрија Чуповски и македонската национална свест (1996)
    * Националната мисла на Мисирков (1997)
    * Раните ракописи на Крсте П. Мисирков на македонски јазик (1998)
    * Димитар В. Македонски (1999)
    * Историја на македонската нација (1999)


Треба да се додадат уште неколку како што е Славјано-Македонска историја на Пулевски.


Апсолутна подршка за академикот.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 04.Октомври.2009 во 21:21
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Незнам баш колку заслужува да биде поддржан - сепак таквите академици како него веке ни за Македонија незнаат да напишат тоа што денес очигледно треба да биде забележано - тој е академик од времето на Југославија а Македонија е денес независна држава и треба да има Македонски академици а не Југословенски кои ја извртуваат СФРЈ историјата во полза на СФРЈ а не на денешна Македонијанамигнување



Da. Ama Makedonija kje ima svoi akademici posle 15 generaci. Znachi Blazje Ristovski  po sekoja cena treba da se poddrzji.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 05.Октомври.2009 во 10:09
во поглед за македонските работи го поздравувам академикот и тоа е вистина , она што го кажуваат на тв го учев одамна по историја јас за шиптарите. Е сега во врска со величањето на грујо као Једини политичар , е тука можи да по**** малку.

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 05.Октомври.2009 во 16:55
Jas NE go podrzhuvam voopshto. Mislam deka beshe bezobrazen, aroganten i nenauchen pristapot na Enciklopedijata - vrpochem isto kako shto e i samiot Ristovski .  Ne samo shto izostanuvaa mnogu sodzhini shto sekoja enciklopedija treba da gi ima, tuku jazikot na koj beshe napishana beshe totalna glupost, po moe smislena provokacija.  Bez razlika kolku nekoi podatoci za istorijata na Albancite da bea tochni, nachinot na koj tie istite bea interpretirani beshe navredliv, odnosno degradirachki.
 
A da ne spomnuvame deka i Makedonskiot narod, na istiot toj degradirachki odnos, go sramnija so zemja i odluchija da ja teraat onaa starata YU nametnata istorija, zanemaruvajki gi novite istrazhuvanja shto vo sekoja pora ja suzbivaat istata.  I samite pred izvesno vreme izjavija neshto drugo a sega treto, shto pak go nametnuva somnezhot deka celtta beshe PROVOKACIJA za instaliranje na planiran nemir. тага
 
 


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 05.Октомври.2009 во 18:32
Treba i toa bez rezervna podrshka..........

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 21:46
Koj e toj????


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 21:47
жртвен ВОЛ во политиката на војводата љубчо па сега и на шарло .........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 22:30
Ке дадам свој став и мислење... Блаже Ристовски не заслужува никаква подршка од научен аспект бидејки енциклопедијата имаше политичка конотација. Ако академикот потфрлил за последните 5 години (не е мал период) правејки ја енциклопедијата за на крај да заврши со дебакл, тоа не е никаков научен труд.

НИКАКВА ПОДРШКА, санкции и оставка од МАНУ!

П.С. - Многумина енциклопедијата ја гледаат како “света книга“ само поради желбата за верување во еден дел од истата, тоа е историјата на соседите. Да имаше научен факт, немаше ниту една сила да ја промени енциклопедијата како дело.....

Ке повторам, НЕКА СЕ ИЗНЕСАТ ФАКТИТЕ ДЕКА СМЕ СЛОВЕНИ И ОСТАНАТИТЕ ФАКТИ ЗА КОЈ БЛАЖЕ ТВРДИ ВО ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 22:31
ех сега , па се знае дека сме словени и дека и ова ќе дојде под лупата на критичарите ...........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 22:40
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

ех сега , па се знае дека сме словени и дека и ова ќе дојде под лупата на критичарите ...........


Твое МИСЛЕЊЕ, а со што ке го потврдиш тоа?



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 22:42
Originally posted by zambija zambija напиша:

Koj e toj????


Платеник кој за 9000 евра ке напише дека Бајазит 1 бил Македонец а крал Твртко бил егеец...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 15:39
И конечно - разрешен Блаже Ристескиаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 17:19
Ристески или Ристовски или Ристоски или Ристевскизбунетост


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 05:28
Nema ushte oficijalno obavestuvanje (ili jas go nemam videno) , megutoa ako navistina e razreshen, togash eve i od mene edna poddrshka za odlukata. аплауз


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 05:30
Originally posted by да бе да бе напиша:

Ристески или Ристовски или Ристоски или Ристевскизбунетост
 
Mislam deka e RISTESKI. голема%20насмевка


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 05:43
Cekaj malku, ovde se dava poddrska za razresuvanje na Blaze Risteskiзбунетост изненадување

-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 08:25
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Cekaj malku, ovde se dava poddrska za razresuvanje na Blaze Risteskiзбунетост изненадување
 
Прочитај (си) го НАСЛОВОТ на темава..па чинам.... веднаш и се ќе ти биде (искрено се надевам) повеќе од јасно!!??.
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 09:39
блаже рече : “праев историја за мојот народ , не се извинувам на никого “ чоеко барем остана свој на своето . кутриот тој . Ми падна жал синоќа кога го гледав на вестите .

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 12:38
I mene mi padna zhal koga go vidov ovde na slikava;
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E04B3A7ED12CA140B96C117471B8934C - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E04B3A7ED12CA140B96C117471B8934C
 
Megutoa sepak se prashuvam "za koj svoj narod pishuval" koga narodot ete NE e zadovolen?  збунетост  (zboruvam za Makedoncite)
 
Sega ili nie ne sme ist narod so Risteski ILI Risteski saka da se izvadi na sentimentalnosti. голема%20насмевка


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 12:40
блаже сменет изненадување ....... мора да е поради она со потеклото ...... не на албанците туку нашето ........... она неантичкото размислување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 13:31
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

Ристески или Ристовски или Ристоски или Ристевскизбунетост



Р И С Т О В - Задоволен? Кај нас кој како сака си се пише, само да може да го прочита и неписмен!

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 13:35
греотичка човекот тага ........ а што убаво им послужи ... и на брадатата будала љуБчо па и на овој шарло ...... се надевам дека барем му се исплатеше намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: lilica
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 13:36
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Ке дадам свој став и мислење... Блаже Ристовски не заслужува никаква подршка од научен аспект бидејки енциклопедијата имаше политичка конотација. Ако академикот потфрлил за последните 5 години (не е мал период) правејки ја енциклопедијата за на крај да заврши со дебакл, тоа не е никаков научен труд.

НИКАКВА ПОДРШКА, санкции и оставка од МАНУ!

П.С. - Многумина енциклопедијата ја гледаат како “света книга“ само поради желбата за верување во еден дел од истата, тоа е историјата на соседите. Да имаше научен факт, немаше ниту една сила да ја промени енциклопедијата како дело.....

Ке повторам, НЕКА СЕ ИЗНЕСАТ ФАКТИТЕ ДЕКА СМЕ СЛОВЕНИ И ОСТАНАТИТЕ ФАКТИ ЗА КОЈ БЛАЖЕ ТВРДИ ВО ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА.



Допрва ке се прават ископини и ќе се докажуваат античките корени , па потоа ..........јавна дебата......или референдум! Власта обожава референдуми - дум, дум, думи! Па нека докаже некој дека сме антици наместо словени!
Блаже не заслужи смена!

-------------
Кој бара ќе најде.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 09:45
Секој има право на своја вистина. Секој има право да си каже, да се одбрани. Не може некој само да биде нападнат. Читајки го написов  едно нешто посебно ми привлече внимание и кое и тука на форумов проткајуваше како прашање или дилема- Кога луЌето стасаа да ја прочитаат енциклопедијата или секој си читаше што му одговара па реагираше онаму каде ’’лично’’ го заболе. Според академик Блаже Ристевски некои ке одговраат односно ке им биде дадена можност пред правосудните институции да кажат што мислеле кога упатувале лични навреди кон ликот и делото на академик Ристески.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=28F8A30BBD562E4EBB6F95F6E7A133F5 - Политички менаџмент со МАНУ  

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 09:55
mozebi kje dojde eden den vo nasata istorija koga kje mozeme da napiseme
ENCIKLOPEDIJA, za toja sme uvereni deka e ispravna
denes ne e toj den
denes sme zaloznici na nasite malcinstva koi ni kazuvaat kako da rabotime se i sesto
denes sme zaloznici na komsiite koi ni kazuvaat kako da rabotime se i sesto
denes sme zaloznici na evropa
i denes sme zaloznici na celiot svet koj ni kazuva kako da rabotime se i sesto
se nadevam deka nasite vnuci kje mozat da rabotat se i sesto vo nivna drzava
jbg

PS denes sne zaloznici na samite sebesi.. duri i NAPISANO DEKA DENES E SONCEVO SO PROSECNA TEMPERATURA OD 17 STEPENI.. kje naide NA OSTRA KRITIKA od pola nas


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 10:01
Апсолутно го поддржувам, како можете вие кои не сте ја виделе сеуште Енциклопедијата туку така да анатемисате еден човек кој зад себе има оставено големио анучни трудови?
Од кога сите лаици станавме такви поголеми академици?

Си кажа човекот, ова е Прва Национална Енциклопедија, и изрази спремност да се повлечат “слабостите“ па ќе излезе второ издание, па и тоа ако има слабости, трето, итн. Но ова е Прва Национална Енциклопедија и тој факт никој нема да го смени.

Да се чуди човек, М.Н.Енциклопедија-а да се крои по ртамковн терк, ало, ово нема ни у Београду...
Да се мењаат факти ради додворување на НАТО (ако не бил агресор, што бил? Кој беше Весли Кларк?)




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 10:10
jas bi go podrzal ako ENCIKLOPEDIJATA JA SOTREA SAMO malcinstvata, komsiite evropa i cel svet
no
ja sotrea i dosta od nasite, taka so imam da go podrzuvaam, nemam namera da se boram so del od sopstveniot narod
toj e takov ili onakov, no MOJ



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 13:18
Секој човек прво треба да се брани сам себе па потоа да биде подржан и од другите. Жалосно е што сега кога се побара негова оставка се одлучи да проговори односно да не молчи повеќе. И треба да каже затоа што во  ’’палата на мудреците’’ очигледно дека и има помалку мудреци а повеќе тезгаџии. За жал.

-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 18:39
Originally posted by lilica lilica напиша:


Допрва ке се прават ископини и ќе се докажуваат античките корени , па потоа ..........јавна дебата......или референдум! Власта обожава референдуми - дум, дум, думи! Па нека докаже некој дека сме антици наместо словени!
Блаже не заслужи смена!
 
Lilice, doprva ke iskopuvaat za da ja dokazhat kompletnata slika za kulturata na antichkite Makedonci kako istoriski podatoci, dodeka antichnosta na etnichkite Makedonci VEKE e dokazhana. трепкање
 
Ovie ispituvanja na shto shto ti lichat, na zafrkancija li?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11260506?dopt=Abstract - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11260506?dopt=Abstract
 
Celosniot report;
http://www.makedonika.org/processpaid.aspcontentid=ti.2001.pdf - http://www.makedonika.org/processpaid.aspcontentid=ti.2001.pdf
 
A duri ima sporedba napraveno VRZ osnova na NAsh*tE geni, so drugite Evropski ili antichki narodi, tuka;
 
Koi se Palestincite
http://www.youtube.com/watch?v=53ObB2WVFvw - http://www.youtube.com/watch?v=53ObB2WVFvw
 
 
Mene navistina ne mi e jasno kako voopshto nekoj mozhe da zboruva deka e "nauchna institucija" a da zanemaruva OSNOVNI NAUCHNI FAKTI, kako shto e vo sluchajov akademikov Risteski.  збунетост Toj zatoa od mene NE dobi poddrshka, bez razlika kolku zhalno da izgleda na TV. голема%20насмевка
 


-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 21:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Секој има право на своја вистина. Секој има право да си каже, да се одбрани. Не може некој само да биде нападнат. Читајки го написов  едно нешто посебно ми привлече внимание и кое и тука на форумов проткајуваше како прашање или дилема- Кога луЌето стасаа да ја прочитаат енциклопедијата или секој си читаше што му одговара па реагираше онаму каде ’’лично’’ го заболе. Според академик Блаже Ристевски некои ке одговраат односно ке им биде дадена можност пред правосудните институции да кажат што мислеле кога упатувале лични навреди кон ликот и делото на академик Ристески.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=28F8A30BBD562E4EBB6F95F6E7A133F5 - Политички менаџмент со МАНУ  


Kому ли му смета светата македонштина? ....ако се виновни ќе одговараат, а не се......



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Октомври.2009 во 18:28
Орлов, повеќе нема да те опоменувам за вакви навредливи коментари!

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 11.Октомври.2009 во 21:36
Подршка, да си замине што побрзо...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 09:30
среќа~,,~so pochit mu doveruvam celosna podzhka na akademikot Blazhe Ristevski~,,~ среќа

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 11:34
Ќе видиме денес што ќе го крстат Блаже на вонредното собрание на МАНУ и што ќе биде понатаму со енциклопедијата.
Академикот не се предава лесно, па најави и правна борба за ова капитално дело како и тужби за “клеветачите“...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 13.Октомври.2009 во 12:13
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Ќе видиме денес што ќе го крстат Блаже на вонредното собрание на МАНУ и што ќе биде понатаму со енциклопедијата.Академикот не се предава лесно, па најави и правна борба за ова капитално дело како и тужби за “клеветачите“...



Cirkusot prodolzuva znaci.

Kakva poddrska za akademikot vi se molam? Napisale deka NATO i EU se agresori a sakame da vlezeme tamu. Smeski nevideni.

Eden inteligenten covek mora da pazi sto ke kaze pred se, a kamo li pak za toa sto ke napise i otpecati.

Ogovornosta ne treba da ja snosi samo toj , tuku i site sto ucestvuvale vo pisuvanjeto na Enciklopedijata.



Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 11:09
  ~,,~Abe ,,DAVIDE,, kako ne se agresori NATO i EU - koj go bonbardirashe nashiot severen sosed i mu ja odzema teritorijata  Kosovo A??? ~,,~
~,,~Znaesh li kolku chini eden den vojuvanje :hrana,oruzhje oprema i nadvoreshna zhiva sila??? Dali misish deka planinskite selani ja imaa taa platezha moc da go finansiraat konfliktot kaj nas???
~,,~Dali Eu ne gi eksploatira i ucenuva zemjite vo razvoj  od tipot na mkd i slichnite na balkanot???

~,,~ Ako ovaa ne se tochni podatoci togash vo celost se izvinjavam oti stvarno ne se agresori i manipulanti~,,~ A ako e tochno togash poispravno e da se dozhivee vistinata oti deluva na istorijataнамигнување~,,~


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 14:04
Ako vekje EU i NATO ni se neprijateli, zosto barame priem vo tie organizacii??? Ima li smisla toa?

Abre, epa Makedonce... Treba da razmislime malku porealno site ako NATO i EU se agresori, togas da ne vleguvame kaj niv.

Da ne odime offtopic, nikakva poddrska za akademikot i za onie sto ja pisuvaa Enciklopedijata i neka ja prepravat kako sto treba da ne se rezilime pred svetot.

Sakaa da napravat enciklopedija prepisuvajki statii od vesnici od 2001 godina i bez maka da zarabotat. E, ne biva toa!

Za malku ke stanese graganska vojna zaradi nivnite nepromisleni pisuvanja.

-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 14:24
~,,~Davam apsolutna podrzhka na Akademikot Blazhe Ristevski za karakterno iznesenite vistini vo Makedonskata Enciklopedija  i sum za da istata vece objavena  ostane negibnata i vo komplet kako shto e vo momentot~,,~


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Dzingis Kan
Датум на внесување: 14.Октомври.2009 во 18:55
I od mene poddrska za negovo isklucuvanje od akademijata.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 01:45
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

 
~,,~Abe ,,DAVIDE,, kako ne se agresori NATO i EU - koj go bonbardirashe nashiot severen sosed i mu ja odzema teritorijata  Kosovo A??? ~,,~~,,~Znaesh li kolku chini eden den vojuvanje :hrana,oruzhje oprema i nadvoreshna zhiva sila??? Dali misish deka planinskite selani ja imaa taa platezha moc da go finansiraat konfliktot kaj nas???~,,~Dali Eu ne gi eksploatira i ucenuva zemjite vo razvoj  od tipot na mkd i slichnite na balkanot???~,,~ Ako ovaa ne se tochni podatoci togash vo celost se izvinjavam oti stvarno ne se agresori i manipulanti~,,~ A ako e tochno togash poispravno e da se dozhivee vistinata oti deluva na istorijataнамигнување~,,~


Дали НАТО изврши “агресија“ над Македонија и ја окупира Македонија или го “исплеска поголемиот брат“ по газот за да разбере дека “котекот излегол од рајот“ за палавите “дечиња“ кои се заслужни за страдањето над 200000 жртви и 3 милиона бегалци... или за тебе не е важна бројката на останатте човечки суштества? Тогаш се прашувам за каков “цивилизиран“ света се работи ако некого нарекуваме “планинци“, “балии“, “усташи“ а другите ги нарекуваме “храбри момци“ из прве крајишке....

Дали академикот е воен експерт или аналитичар? Дали имал соработници кои биле воени аналитичари и дал целосна подршка при здравв разум? Ние сме народ да му се чудиш и воодушевуваш, како знае да му се радува на онан што сака да го слушне, а не колку е вистинито...

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 10:37
~,,~Da be Bugyy NATO izvrshi agresija nad Makedonija~,,~No ako toa ne si go uvidel do sega djabe ce ti objasnuam~,,~


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 14:23
се прашувам дали сите кои коментираат овде ја имаат прочитано енциклопедијата или од „рекла-казала“ имате информации.

А ако некој треба да биде незадоволен од напишаното, тоа прво треба да сме ние македонците и затоа мислам дека такви академици не ни требаат. Еве што пишува изворно од енциклопедијата за нас македонците „ file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CUser%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - - – - Дали се сложувате со тоа?


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 15:47
~,,~Jas mozham lichno za sebe da se proiznesam-dodeka ne gi razgledav sodrzhinite voopshto ne komentirav tuku barav nachin da dojdam do istite~,,~     Pa prema toa tokmu za gore navedonoto (Makedonci se Slovenski narod...)  mu dadov apsolutna podrshka na akademikot za smelo iznesenite vistini vo ovaa vreme na ludilo i bukefalizacija ~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 16:40
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Jas mozham lichno za sebe da se proiznesam-dodeka ne gi razgledav sodrzhinite voopshto ne komentirav tuku barav nachin da dojdam do istite~,,~     Pa prema toa tokmu za gore navedonoto (Makedonci se Slovenski narod...)  mu dadov apsolutna podrshka na akademikot za smelo iznesenite vistini vo ovaa vreme na ludilo i bukefalizacija ~,,~


PREMNOGU DALEKU OD VISTINATA


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 16:53
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Jas mozham lichno za sebe da se proiznesam-dodeka ne gi razgledav sodrzhinite voopshto ne komentirav tuku barav nachin da dojdam do istite~,,~     Pa prema toa tokmu za gore navedonoto (Makedonci se Slovenski narod...)  mu dadov apsolutna podrshka na akademikot za smelo iznesenite vistini vo ovaa vreme na ludilo i bukefalizacija ~,,~
глеј, и мене ме нервира букефализацијата и сето тоа лудило, но македонската историја не започнува со словените, не знам како може воопшто некој да размислуива така


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 16:54
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Jas mozham lichno za sebe da se proiznesam-dodeka ne gi razgledav sodrzhinite voopshto ne komentirav tuku barav nachin da dojdam do istite~,,~     Pa prema toa tokmu za gore navedonoto (Makedonci se Slovenski narod...)  mu dadov apsolutna podrshka na akademikot za smelo iznesenite vistini vo ovaa vreme na ludilo i bukefalizacija ~,,~
глеј, и мене ме нервира букефализацијата и сето тоа лудило, но македонската историја не започнува со словените, не знам како може воопшто некој да размислуива така


за жал имаме такви


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 16:58
јас сум против негирањето на енциклопедијата, но кога се пишува за историја, се пишува посебно, што се словени, а што антички македонци, а кога ќе дојде на ред да се објасни за некој народ (без разлика кој) се кажува накратко целата негова историја

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:30
После читањето на повеќето одредници клучни за дефинирање на Македонците, потеклото, историјата... немам никаква поддршка за Блаже Ристовски и посакувам негово што поскоро заминување и од проектот Македонска енциклопедија и од МАНУ.

Една од клучните одредници, дефинирање на поимот Македонци, ја почнува со реченицата што погоре беше постирана:

Македонци - словенски народ во етничка, културна и национална смисла...“

Не давам поддршка за таков академик, кој во дело кое претендира да биде научно ме дефинира исклучиво по “словенското“ во моите корени, додека се она што било назад од фамозниот VI-ти век и го носело името “македонско“ го брише како со гума од нашите корени и им го препушта на користење и слободно присвојување на Грците.

Од ваквиот став на МАНУ и Ристовски напишан во енциклопедијата (каде на премногу места сме именувани како Македонски словени) не гледам никаква разлика со ставот на Грција, која не нарекува “славомакедонци“!



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:32
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

После читањето на повеќето одредници клучни за дефинирање на Македонците, потеклото, историјата... немам никаква поддршка за Блаже Ристовски и посакувам негово што поскоро заминување и од проектот Македонска енциклопедија и од МАНУ.

Една од клучните одредници, дефинирање на поимот Македонци, ја почнува со реченицата што погоре беше постирана:

Македонци - словенски народ во етничка, културна и национална смисла...“

Не давам поддршка за таков академик, кој во дело кое претендира да биде научно ме дефинира исклучиво по “словенското“ во моите корени, додека се она што било назад од фамозниот VI-ти век и го носело името “македонско“ го брише како со гума од нашите корени и им го препушта на користење и слободно присвојување на Грците.

Од ваквиот став на МАНУ и Ристовски напишан во енциклопедијата (каде на премногу места сме именувани како Македонски словени) не гледам никаква разлика со ставот на Грција, која не нарекува “славомакедонци“!



Немам што повеќе да додадам, потполно се сложувам со тебе


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:49
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

После читањето на повеќето одредници клучни за дефинирање на Македонците, потеклото, историјата... немам никаква поддршка за Блаже Ристовски и посакувам негово што поскоро заминување и од проектот Македонска енциклопедија и од МАНУ.

Една од клучните одредници, дефинирање на поимот Македонци, ја почнува со реченицата што погоре беше постирана:

Македонци - словенски народ во етничка, културна и национална смисла...“

Не давам поддршка за таков академик, кој во дело кое претендира да биде научно ме дефинира исклучиво по “словенското“ во моите корени, додека се она што било назад од фамозниот VI-ти век и го носело името “македонско“ го брише како со гума од нашите корени и им го препушта на користење и слободно присвојување на Грците.

Од ваквиот став на МАНУ и Ристовски напишан во енциклопедијата (каде на премногу места сме именувани како Македонски словени) не гледам никаква разлика со ставот на Грција, која не нарекува “славомакедонци“!




Zosto e sramotno" slovenskoto" ne mi e jasno , na taa azbuka sega pisuvas .


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:57
Кажав јас дека е “срамотно“?збунетост
Мислам дека е јасно зошто го болдирав зборчето исклучиво.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:58
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:



Zosto e sramotno" slovenskoto" ne mi e jasno , na taa azbuka sega pisuvas .


Албанците пишуваат со римско писмо, па не велат дека си римјани


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:59
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

После читањето на повеќето одредници клучни за дефинирање на Македонците, потеклото, историјата... немам никаква поддршка за Блаже Ристовски и посакувам негово што поскоро заминување и од проектот Македонска енциклопедија и од МАНУ.

Една од клучните одредници, дефинирање на поимот Македонци, ја почнува со реченицата што погоре беше постирана:

Македонци - словенски народ во етничка, културна и национална смисла...“

Не давам поддршка за таков академик, кој во дело кое претендира да биде научно ме дефинира исклучиво по “словенското“ во моите корени, додека се она што било назад од фамозниот VI-ти век и го носело името “македонско“ го брише како со гума од нашите корени и им го препушта на користење и слободно присвојување на Грците.

Од ваквиот став на МАНУ и Ристовски напишан во енциклопедијата (каде на премногу места сме именувани како Македонски словени) не гледам никаква разлика со ставот на Грција, која не нарекува “славомакедонци“!

 
како се одвиваат работите , мислам дека е поубаво да не се оградуваме од тоа дека сме словенски народ ...... голема%20насмевка


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 17:59
~,,~Ne samo shto pishuvaat tuku i razmisluvaat na toj jazik bidejci antichkiot nikoj go nema slushnato a kamoli da nekoj i go poznava намигнување~,,~ Vprochem dali voopshto postoi narod bez sopstven jazik збунетост~,,~Odnosno tolku silen narod koj go zaboravil svojot jazik~,,~ Jas niz svetot se sretnav so mnogu jazici i nekolku i nauchiv a nikako ne go zaboraviv Slavomakedonskiot nitu eden zbor~,,~


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: ADVISOR
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:04
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Кажав јас дека е “срамотно“?збунетост
Мислам дека е јасно зошто го болдирав зборчето исклучиво.


"isklucivo" ne e tocno eve zosto




-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:06
а бе којзнае воопшто и кое било автохтоното население пред доаѓањето на словените ....... толку измешани , подобро да се држиме за тезата дека сме словени отколку подоцна да молиме да ни го признаат барем тоа ...........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:11
~,,~Dali po Shija ili po Vrat Fakt e deka jazikot ni e Slovenski ~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:12
Адвајзор, одредницата МАКЕДОНЦИ чија почетна реченица е погоре постирана е еден вид дефиниција за Македонците (во енциклопедијата) и сите други одредници кои се однесуваат на потеклото паѓаат во вода со оваа.

На сите други места, античкиот дел провејува во познатиот стил на Ристовски, како “неколкуте капки крв“, значи скоро занемарливо...

И да се вратиме на темата, ПОДДРШКА ИЛИ НЕ ЗА БЛАЖЕ РИСТОВСКИ, за дебата по историските одредници имате соодветна тема во историја.

Значи, тоа беше мојот личен став зошто не давам поддршка за академикот.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:22
буквално за секој дел од напишаното има право и е заслужува поддршката на севкупната МКД јавност ......... секоја чест ...... и среќа што се’ уште постојат умни и храбри луѓе да е изнесат вистината онаква каква е ма колку болна била ..........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:29
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Адвајзор, одредницата МАКЕДОНЦИ чија почетна реченица е погоре постирана е еден вид дефиниција за Македонците (во енциклопедијата) и сите други одредници кои се однесуваат на потеклото паѓаат во вода со оваа.

На сите други места, античкиот дел провејува во познатиот стил на Ристовски, како “неколкуте капки крв“, значи скоро занемарливо...

И да се вратиме на темата, ПОДДРШКА ИЛИ НЕ ЗА БЛАЖЕ РИСТОВСКИ, за дебата по историските одредници имате соодветна тема во историја.

Значи, тоа беше мојот личен став зошто не давам поддршка за академикот.





Ne bi bile Makedonci ako ne dademe podrshka na enciklopedijata na Blazj Ristevski..........
,,neli...........,,genss una sumusss,,
povekje mislam deka ne e ni potrebno...............задоволство



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 18:37
постои словенска група на јазици и словенска култура, но свловенски народ денес не пости, постојат Македонци, Срби, Руси, Полјаци и т.н.
тоа е проблемот и е она што е грешно во енциклопедијата


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 15.Октомври.2009 во 21:57
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Dali po Shija ili po Vrat Fakt e deka jazikot ni e Slovenski ~,,~


Ајде де? Кај тоа прочита? Факт е дека е македонски. А Башка јазикот и народот не одат заедно. Си чул некаде за швајцарски јазик? или за американски? или за мексикански, или за бразилски?


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 02:44
Работата е што Ристовски пред се е филолог и книжевен историчар и неговата теза е дека јазикот е основниот столб кој го определува етничкиот идентитет на еден народ.
Од таму влечат корен сите негови тези за дефинирање на нашето потекло, тоа се гледа и во енциклопедијата.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 04:53
Dobro, megutoa problemot e vo toa shto za nego etnichkiot Makedonec zapochnuva so dogjanjeto na Slovenite, pa ottamu i jazikot. збунетост изненадување намигнување
 
Shto stanuva togash (spored negovata teorija na etnicnost голема%20насмевка) so Rusite, Hrvatite, Srbite....zoshto TIE ne se narekuvaat etnichki Sloveni? збунетост
 
 
 
 
 


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 11:00
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Dali po Shija ili po Vrat Fakt e deka jazikot ni e Slovenski ~,,~


Ајде де? Кај тоа прочита? Факт е дека е македонски. А Башка јазикот и народот не одат заедно. Си чул некаде за швајцарски јазик? или за американски? или за мексикански, или за бразилски?
~,,~Antichkite makedonci imale svoj jazik ~,,~Toj jazik ne e Slovenski ~,,~ Kako mozhsh ti da ne go poznavash svojot majchin antichki jazik da go zaboravile tvoite pradci i da te nauchile na mojot od Slovenskata grupa na jazici koj nema nikakva vrska so Antichkiot~,,~eveti primer -Romite i pokraj toa shto od pamtivek nanazat ushte pred tursko i povece zhiveat vo nashata zemja si go zadrzale i si go znaat majchiniot jazik-ne go zaboravile a vo ponovo vreme i go neguvaat posebno i ne samo jazikot tuku i obichaite svojstveni za nivnata kultura po koja se identifikuvaat vo celiot svet so slichnosti!!!
~,,~A gore ovaa shto si navel ti se smeshki vo sprotivno na onaa shto sakash da go kazhesh:Amerikancite znaeme deka se mlada nacija estrat od se i seshto pa vo sporedba so vashato antichko poteklo i plemeniti korenja sporedbata e smeshna ~,,~
istoto se odnesuva i za ostanatite navedeni
~,,~Apsolutna podrzhka do akademikot za principot na srabotenoto~,,~I neli voopshto gledate deka tie shto ve antikviziraa sakaat da vi gi omeknat stavovite i da ve ubedat vo minimalna vistina za da prodolzhite po ne tolku kriviot pat koj pred nekoe vreme za politichki celi vi go serviraaa bidejci igraa na kartata na nacionalizmot a agresivniot nacionalizam sekogash ostvaruva pobeda na parlamentarni izbori,toa e stara taktika na Albancite od koi i ja nauchija Forata...Nali voochuvate deka i milozvuchniot kosmopolit i shefot na nova demokratija ,poraneshniot mil ministar za zdravstvo sega igra na istata karta.Vistinata ne e vo toa shto ce vi go serviraat avtoritetnite politichari -Vistinata e vo samite vas samo treba so nepristrasno chisto srce da ja pobarate i da i poglednete vo ochi~,,~


ps. sporeduvash:znachaen kulturno obdaren pismen Narod koj vece imal i go zaboravil majchiniot jazik so estrat koj nikogash nemal i se posluzhil so tudj jazik.


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 11:22
Прво оригиналноста на Славјанскиот јаэик(потеклото) е непоэнато(има теэи) второ потеклото на Славјаните е мистично(пак раэнораэни теэи) - така да овие пишувања сами по себе се недостојни эа еден академик кој треба посериоэно да ја свати науката (барем да вклучи повеке теэи) и воедно да се посвети на државна историја а не на ставови од екс југославија(јужнославјани веке не постојат како нација)

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 11:34
~,,~Juznite sloveni postojat vo ogromna brojnost najmalku 3 pati se povece od( Makedoncite po teritorija) no drzavata ne postoi~,,~
etbikum i drzava ne e istoнамигнување


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 11:40
Тоа нешто нарекувано како ЈужниСлавјани е географски политички иэраэ кој користеше на една веке мртва эемја - во модерната етнографија такво нешто не постои едноставно Славјанските племиња имаат свои имиња и точно се энае кое племе каде се населило(групирање е само политика)

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 11:45
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:


~,,~Apsolutna podrzhka do akademikot za principot na srabotenoto~,,~I neli voopshto gledate deka tie shto ve antikviziraa sakaat da vi gi omeknat stavovite i da ve ubedat vo minimalna vistina za da prodolzhite po ne tolku kriviot pat koj pred nekoe vreme za politichki celi vi go serviraaa bidejci igraa na kartata na nacionalizmot a agresivniot nacionalizam sekogash ostvaruva pobeda na parlamentarni izbori,toa e stara taktika na Albancite od koi i ja nauchija Forata...Nali voochuvate deka i milozvuchniot kosmopolit i shefot na nova demokratija ,poraneshniot mil ministar za zdravstvo sega igra na istata karta.Vistinata ne e vo toa shto ce vi go serviraat avtoritetnite politichari -Vistinata e vo samite vas samo treba so nepristrasno chisto srce da ja pobarate i da i poglednete vo ochi~,,~


Зошто сите кои вистината не ја перцепираат со твои очи ги етикетираш со некаков политички предзнак, ги етикетираш како индивидуи неспособни за самостојно размислување туку како обични “приматели“ на некакви сервирани информации?

Читајќи ги ставовите на членот на кој му реплицираш на подфорум политика, можам да кажам дека не си во право, бидејќи секогаш жестоко ги критикувал “оние кои не антиквизираа“, што значи неговиот став не се должи на некакво голтање “сервирани вистини“, туку можеби  на поинакво перцепирање на вистината од твоето?
Истото можам да го кажам и за мене. Иако не се согласувам со твоите ставови, сепак не си дозволувам да те етикетирам вака или онака, или да те прогласам за индивидуа-корисник на “политички сервирани вистини“, неспособна за критичко размислување со своја глава.

Ве молам да почитувате туѓи ставови и кога се различни од вашите, и да не навлегувате во етикетирање и омаловажување на останатите членови кои не мислат како вас, убедувајќи ги дека вашата вистина секогаш е апсолутна, а нивната резултат на искривена перцепција.

Ова процедурално, знаеш дека пред некој ден на истава тема имавме слична случка, не би сакала уште еднаш да се повтори.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 12:38
~,,~Mozhebi sum napaden no samo sakam da pomognam i da gi spasam ludjeto od manipulacija na nivnite politichari~,,~

obrazlozuvam deka

kartata na nacionalizmot e mnogu mocno oruzhje za manipulacija
spomenicite i seopshtata Bukefalizacija na zemjata gi drzhi lugjeto vo siromashtija ,gladni,zhedni ,goli i bosi...a so koi pari mozhea da se reshat i stechajcite i mlekarite i branitelite i socijalata... e za toa mi e T`rn vo oko taa Antikvizacija ti mohebi ne odish chesto vo MKD pa ne ja znaesh realnata slika  ,toa mozhebi e ubavo za oko no svatete deka tie gladnite nemaat ni za korka lep a kamoli da si dozvolat kompjuter i internet pa da vi pishat lichno i toa e fakt .

otkako si go zazede mestoto aktuelnata vlast i si go zacvrsti nemam nishto protiv tivko ja dozvoli Enciklopedijata so cel da go omekne malku stavot na masata koja prethodno ja izbombardira so praistorija i tivko da go protne jazikot kako Slavomakedonski a so samoto toa i identitetot na narodot bidejci samo Makedonskata istorija ce treba da se poklopi so svetskata za da se vleze vo EU i NATO a toa narodot ne go gleda.

Vprochem kako shto se Desi so Enciklopedijata najprvin site Makedonci ili grototo od niv bea glavom i bradom za Blazhe Ristevski a koga matnite shila na opozicijata pushtija buva za Slavjanstvoto vo istata so cel samo da ja razrchkat mirnata vlast koja sakashe tivko da ja protne se razburka Moreto od masa koe samo bez da osoznae,prochita ,doznae -pluka ili velicha nekogo...

~,,~E za toa sum jas realen a moite zborovi chepkaat i zvuchat napadno~,,~Ne sakam nikoj da vredjam samo go usmeruvam pravecot na glednite tochki i mozhebi deluvam nepristojno za nekoj no veruvajte deka deluvam realno za mnogu povece~,,~каубој
каубој

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 12:55
~,,~Koga perd 10 i povece godini tvrdev deka MPC nema Avtokevalnost od Svevaseljenskata crkva i blagoslov koi gi nema i denes me proglasija za eretik~,,~  Togash tvrdev i deka realnoto ime pod koe so vekovi e priznaena e Ohritska Arhiepiskopija sprotivsavenite mi stavovi mi se chudea kako bogohulam bez da znaat deka se oprelesteni i deka soblasnuvaat~,,~

Deneska bez da go prashaat narodot samo ja dodadoa nastavkata Ohritska Arhiepiskopija i go proturija toa bez A i B.A zhrtveniot Jarec vo celata igra izleze  vladikata Jovan-Vranishkovski de koj ja razotkri celata visna.I posle 2,3 dena po ovicialnata dodavka Ohritska Arhiepiskopija go osudija na 3 godini zatvor demek bla,bla proneveril pari za jeepovi i skapui hoteli hahahaha..A poglednete vo shto se vozi i kadfe spie ostanatiot sinod ce vidite duri i pogolemi rashodi.No zrtvi na manipulacijata sekogash ima...

~,,~ovaa go navedov kako primer-kako ja protnaa Ohritska Arhiepiskopija taka ce go protnat i jazikot kako Slavomakedonski i nacijata kako Slavjani a teritorijata ce si ostane Makedonija i imeto nema da se smeni i nikoj nema da zabelezhi kade ischezna identitetot na Antichkiot Makedonec, bidejci site ce se zadovolat so imeto ~,,~E toa vi e dragi moi Manipulacija a Blazhe Ristevski imashe doblest da vi napishe vistina za koja mu davam bezrezervna apsolutna podzhka~,,~


-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 13:07

E pa i ne si nekoj "spasitel".....dovolno sme vozrasni da se grizhime za samite sebe. голема%20насмевка 

Makedoncite prezhiveaa 2000 godini etnichka chistka....pa sega ushte za malku, ke istraat! намигнување


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 14:23
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Mozhebi sum napaden no samo sakam da pomognam i da gi spasam ludjeto od manipulacija na nivnite politichari~,,~
.......~,,~E za toa sum jas realen a moite zborovi chepkaat i zvuchat napadno~,,~Ne sakam nikoj da vredjam samo go usmeruvam pravecot na glednite tochki i mozhebi deluvam nepristojno za nekoj no veruvajte deka deluvam realno za mnogu povece~,,~каубој
каубој


member_profile.asp?PF=17723&FID=49 - Vlad Tepesh , јас навистина не знам што ти дава за право да се сметаш себеси за најреален од сите, да се ставаш над сите и да се прогласуваш за “спасител од политички манипулации“... па дури и реплицираш со емотикони кои значат “лажго“?!
Дали си свесен дека со тоа ги омаловажуваш останатите соговорници, кои гледам сите се возрасни луѓе способни за расудување, а притоа никој од нив не те навредил?
Уште еднаш ќе те замолам, дискутирај на темите со лични ставови без омаловажување на останатите членови и нивната моќ за перцепција.
Забелешки од типот “кој колку често си доаѓал дома и дали ја познавал реалната слика“ задржи си ги за себе, и така се нерелевантни на темата.

За Ристовски: јас случајот со енциклопедијата не го гледам низ политичка призма, туку од аспект на она како енциклопедијата се однесува кон нашата историја и не ме интересира каков став имаат политичките партии за тоа.
А јас пак и не гледам некоја од политичките партии да се загрижи или спротивстави на напишаното за нашето потекло (“матните шила на опозицијата“ и плус неколку медиуми ја пуштија бувата како што викаш за делот со Албанците, не за “славјанството“), за тоа само поединци и ние вака по форуми и блогови си зедовме за право да дискутираме.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 14:39
прашање на време беше кога Ристоски ќе се најде на “ тапет “ поради напишаното за НЕАНТИЧКОТО потекло ........ чуден народ сме ние ...... додека траеше “ бурата “ поради напишаното за албанците и нивното нарекување шиптари , никој не го спомена НЕАНТИЧКОТО потекло ....... сите застанаа на негова страна ........ а јас ќе кажам уште еднаш ........ подобро да остане како што е напишано за да не испадне  да молиме некој подоцна и како такви , словени , да почне да не пишува намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 14:45
Додека траеше “бурата“ поради одредниците за Албанците, енциклопедијата сеуште не беше достапна за масовно читање.намигнување
А медиумите се тие кои го насочија правецот на ветерот токму кон овој дел, додека тука и таму беше само спомнато и за пропустите кои се направени во третирањето на Македонците и нивната историја.




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 14:53
не ..... тоа воопшто не е точно ..........
врати се наназад неколку страници и прочитај каде се прашувам кога ќе дојде на ред она за НЕАНТИЧКОТО потекло намигнување бакнеж


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 14:55
Da, chudno e malku seto toa, shto NE reagiraat pomasovno za promena na toj del koj e kontradiktoren i na samata institucija, koja predhodno javno se izjasni razlichno po istoto prashanje. збунетост
 
Izbegnuvaat li mozhni nanovi neredi  i drami li, pa ostavaat da se stishi malku rabotata? збунетост


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 14:56


Секако подршка на Академик Блаже Ристовски !!!

Воедно ќе кажам еден пример ...
кој е во релација со енциклопедијата ...

Некој маж отишол дома ...
и гледа на огледалото ПРАШИНА ...
и може:

1. да и се развика на жената ...
   тој да си запали цигара и ќе биде - МАЖ !

2. може да земи трулекс крпа ...
   да забрише и да ги стави папучите ... ПАПУЧАР !

3. може со прст да нацрта срце...
   и да чека да види што ќе се случи ..
   СЕКАКО СО СТРЕЛКА !!!

4. може да не го види огледалото

Ете тие се 4 можности од еден пример,
а може да ги има неограничено ...

Од тие сите паралелни светови ...
ќе се фатиме за една можност ...
и тоа ќе се вика СЕГАШНОСТ ...

Ќе помине извесно време ...
и тоа ќе влези во ИСТОРИЈАТА ...

После илјадници години ....
случката со огледалото кога ќе се пронајди ...
ќе биде АРТЕФАКТ ...
и со тоа ќе се занимаваат археолозите ....

Сакам да напоменам ...
дека Енциклопедијата ...
ни дава можност ...
да научиме како тоа било ...
но од умни луѓе ...

Инаку историјата ја пишуваат победниците,
така да значи онаа што ја знаеме,
не е тоа вистината,
туку обратното !!!



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 15:01
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

не ..... тоа воопшто не е точно ..........
врати се наназад неколку страници и прочитај каде се прашувам кога ќе дојде на ред она за НЕАНТИЧКОТО потекло намигнување бакнеж



Што не е точно од тоа што го напишав?збунетост
Па и јас се прашував, но не сакав ништо да коментирам се додека не прочитам со свои очи што и како пишува, напамет не сакам да коментирам.
За разлика од “албанските“ одредници, кои беа цитирани насекаде во медиумите, за другото беше само нафрлено и најавено од поединци кои наводно прочитале - без цитати, без конкретни текстови.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 15:02
I sega chare?  збунетост
 
Ke si ostane prashinata da se talozhi i ponatamu? збунетост
 
 
 


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 15:14
Originally posted by Popi Popi напиша:

I sega chare?  збунетост
 
Ke si ostane prashinata da se talozhi i ponatamu? збунетост
 
 
 



A, do koga kje se talozji?
...........i koga talogot kjke ne unishti definitivno?.........тага



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 15:31
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

не ..... тоа воопшто не е точно ..........
врати се наназад неколку страници и прочитај каде се прашувам кога ќе дојде на ред она за НЕАНТИЧКОТО потекло намигнување бакнеж



Што не е точно од тоа што го напишав?збунетост
Па и јас се прашував, но не сакав ништо да коментирам се додека не прочитам со свои очи што и како пишува, напамет не сакам да коментирам.
За разлика од “албанските“ одредници, кои беа цитирани насекаде во медиумите, за другото беше само нафрлено и најавено од поединци кои наводно прочитале - без цитати, без конкретни текстови.


Кој тоа не прочитал? Енциклопедијата е достапна на интернет и кој сака да прочита, нека коментира.

Ако некој не може да ја најде нека се обрати за помош на ЛП


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 15:39
Не, не мислев за сега туку до пред недела дена додека не стана достапна јавно на интернет.
Јас ја имам и ја читам, а има и линкови во темата Македонска енциклопедија.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 16.Октомври.2009 во 15:47
Originally posted by orlov orlov напиша:


A, do koga kje se talozji?
...........i koga talogot kjke ne unishti definitivno?.........тага

 
Ne, se shto treba e da zememe "krpa" i da go izbrisheme, bez da mislime koj da bide na red, kako ke reagira nekoj ili pomisli!  Znachi vojla e potrebna, nishto poveke. намигнување
 
 
 
 


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk