IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мајка Тереза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мајка Тереза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 23:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sekoj od nas ima i svoi dobri i losi strani. Nikoj ne e sovrsen.
Точно. Но не е фер лошите страни да се прикажуват како Божја промисла. Тука збориме за кардинални пропусти кои многумина ги чинеа психички и физички патила а кои не се забележуваат од народните маси како грешки туку се аплаудира на шминката.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Од кај па сега ја извади Габриеле??? Кој ја спомна нејзе?

Pa gi citav ucenjata na vasata zaednica i znam kakov e stavot na vasata zaednica sprema Rimokatolickata crkva, pa zatoa znam zosto ja spomenuvas vo negativna konotacija , bidejki e najpoznatiot katolik vo svetot.
Воопшто не ја споменувам поради тоа и не ми е познато да Мајка Тереза била таму спомнувана(можеби и била, незнам). Туку затоа што неможам да се согласам со мачкањето очи на народот во Христово име, а поради тоа илјадници да патат и умираат - треба ли и јас да учествувам во тоа и да премолчувам ако ја имам информацијата? Немам намера.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. I te molam bez sarkazam, se razbira deka ne sum ja poznaval licno Majka Tereza!
Се извинувам, но не беше сарказам, туку отворено прашање. Од кај да знам,можда и си ја познавал па можеш да ги побиеш претходно наведените информации.

Зошто секогаш кога ќе некој ќе се обиде да предочи поинакви информации за општоприфатеното гледиште веднаш се рипа без да се преиспита што е тоа кое ни се соопштува?(потоа може и аргументирано да се отфли, ама да сослушаме, истражиме и самите и сл. најпрвин)

Изменето од Majkl - 15.Октомври.2009 во 00:10
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 23:49

Dobro, namesto da ja ocrnuvas Majka Tereza, ajde kazi nekoe dobro delo od nea, pa ke se soglasam so tebe.

Majka Tereza ima spaseno iljadnici zivoti, a ti ja pravis licemer? BOG DA CUVA I DA BRANI!



P.S. Za poslednoto deka mislis deka sum ja poznaval Majka Tereza licno, pocnav da se somnevam vo tvoeto mentalno zdravje .

Изменето од KINGDAVID - 14.Октомври.2009 во 23:50
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 00:03
Originally posted by Amber Amber напиша:

Јас пак каснам како и по обичај.
Го превртувам форумов со зелба да читнам нешто поучно што ке ми послужи.
Ама луѓево на форумов се чудо. Имаат некоја харизма фала му на Аллах ги надарил. Те привлекуваат и како ништо да не гугнеш? ? ?

1. Некој се осмелил да праша како може Албанец да се вика Никола ?
- А зашто да не може? Зарем сите Албанци се МУСЛИМАНИ ? хммм Јас не можам да сватам зарем уште некои поими некои работи не се разјаснети.
- Зарем уште постојат луѓе што не знаат дека постојат Албанци; муслимани,христијани,католици
- Ако некој од ДЕБАР се вика ФИЛИП одма сметате дека спаѓа во Македонците (пошо поголемиот број македонци така сметаат ) како ко демек во оваа СКАПОЦЕНА ДРЖАВА Живее само една нација. Во Дебар постојат Албанци католици ако некому не е јасно. А во Албанија иминјата се ; Никола, Илија, Илирјана, Калтерина, Калтрин.
2. Некој си зеде за право да напише МАЈКА ТЕРЕЗА најголемиот Христов преврзаник или така нешто.
Зарем Мајка Тереза само помагаше на христијанитее? Молим вас?
3. И што ако е родена во МАкедонија? . . . да не е случајно сега и оваа Ќерка господова што дојде на земјата да му помага на грешниот народ и да го избави од гревовите?

Чудни луѓе.
Абе ако нешто мислеш. Да би била јас на тоа место би размислувала 3 ноќи па ке го напишам.
Или ке земам некоја книга ке читнам нешто. А не само пиши да се бројат постови.

Амбер, Амбер, како заклучи дека јас не знам дека има Албанци католици Па јас познавам многу такви, ама ниту еден не се вика ни Филип, ни Никола, ни Климе, ни Спасе, туку си имаат баш албански имиња, на пример како Петрит. А за Дебар, нема ниту еден албанец со име Филип, тоа го тврдам Јас не кажав дека татко и бил Македонец, туку не ми беше јасно зашто е употребена македонската верзија од името ако веќе тој бил албанец. Кога прашуваш а што ако е од Македонија, јас би рекол, а што ако е албанка по потекло. Инаку за Мајка Тереза, го имам истото мислење како и Мајкл, само што тој е далеку позапознаен со нејзнината мисија и дело од мене и се што кажува кажува со факти.
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 00:09
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Dobro, namesto da ja ocrnuvas Majka Tereza, ajde kazi nekoe dobro delo od nea, pa ke se soglasam so tebe.
Знаејќи толку информации не би избрзувал, оти тоа што се чинеше дека досега е добро испаѓа дека и не било баш така.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Majka Tereza ima spaseno iljadnici zivoti, a ti ja pravis licemer? BOG DA CUVA I DA BRANI!
Аман бе KINGDAVID од кај знаеш дека ги спасила? Ајде, добро... да ги поставиме вака работите:

Прочита ли дека луѓето биле боцкани со исти игли и дека била одбиена помошта да се набават нови хигиенски? Што ако некого заразиле со смртоносна болест(СИДА на пр. или хепатитис Ц)? Прости, но не можам да се согласам дека така се спасува нечиј живот, тоа би било цинично.

Ако некој има милиони и милони долари(денес е малку послаб доларот, но во тоа време немало дискусија за тоа) а воедно се залага за помош на сиромашните - зошто не ги употребува тие средства(собрани од доброволни прилози и донации) туку наредува минимална помош за да сиромаштијата се одржи?

Прочита што се случи со доматите? Прости но тоа не може да биде некоја мала мана која сите ја имаме, да критикуваме зошто ближните ставиле залихи храна со цел сиромашните да имаат што да јадат подоцна.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. Za poslednoto deka mislis deka sum ja poznaval Majka Tereza licno, pocnav da se somnevam vo tvoeto mentalno zdravje .
КИНГДАВИД јас не те познавам па за да изнесувам избрзани ставови како ти понекогаш. Јас не знам каде се ти си патувал, на која возраст си, со што се бавиш и тн... освен тоа Мајка Тереза го посети Скопје неколку пати крајот на седумдесетите и знам 1980 и во 1986 година. Верувам ќе се согласиш дека постоела теоретска можност да ја запознаеш па дури и бидеш со нејзе...

Изменето од Majkl - 15.Октомври.2009 во 03:53
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 00:57
Извадок од статијата на Walter Wuelenweber со наслов: „Мајка Тереза - Каде се нејзините милиони?„ објавена на 10 септември 1998 год. во германскиот „STERN", - вреди да се напомене дека „ШТЕРН„ еднo од најпродаваните списанија во Европа и е во суштина конзервативно и не е познато по наклонетост кон анти-католицизам. Текстот се појави на годишнината од смртта на Мајка Тереза.

„... Самити, човек на околу 30 годишна возраст, без заби, кој живее во предградијата на Калкута. Тој е еден од „најсиромашните меѓу сиромашните„ на кои Мајка Тереза го посвети својот живот. Со пластична торба во раката, тој стои во километарски долгиот ред во Калкута Park Street. Сиромашните чекаат трпеливо, додека волонтерите не зафатат малце ориз и леќа од вреќите и им стават во нивните торби. Но Самити не ја добива својата храна од Мајка Тереза институтот, наместо од таму, ја добива од Собирот Божји(Asembly of God), американска добротворна организација која послужува над 18000 оброци дневно тука (во Калкута).

„Мајка Тереза?„ вели Самити, „Ние не добивме ништо од нејзе тука. Прашајте во предградијата - кој добил било што од овдешните сестри - тешко дека ќе најдете некого.„
Паналал Маник исто така има сомнежи. „Не разбирам зошто учените луѓе на запад направиа од оваа жена таква божица!„ Маник е роден пред 56 години во предградието Рамбаган, кое со своето 300 годишно постоење е најстаро предградие на Калкута. Она што Маник го постигна може да се нарече „чудо„. Тој изгради 16 згради со станови насред предградието - простор за живеење на 4000 луѓе. Парите за градежните материјали - во вредност од 10,000 германски марки(околу 5000 евра денес) по станбена зграда - Малик ги измоли од Рамакришна Мисијата(Индијска хинду добротворна организација) ... Жителите на предградието самите ги изградиа зградите. Тоа стана модел(пример?) за цела Индија. Но што со Мајка Тереза? „Јас појдов кај нејзе 3 пати, „ вели Малик. „Таа дури не ни сослуша што имав да и кажам. Сите на планетава знаат дека сестрите имаат многу пари. Но никој незнае што прават со нив! ...„



Изменето од Majkl - 15.Октомври.2009 во 01:09
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 14:11
Majka Tereza imala golema vera, golemo srece, golema dusa...tolku
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2012 во 22:08







Починаа со разлика од само неколку дена.





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2013 во 04:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.