IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мајка Тереза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мајка Тереза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 06:09
Originally posted by Muslima_23 Muslima_23 напиша:

zdravo na site. da prasham nesto. dali e vistina deka .tereza e albanka katolik od albanija????? mnogu,albanci i makedonci go potvrduvaat toa.
По потекло нејзината фамилија била од Shkodër(Шкод`р т.е. Скадар, сeверна Албанија) но самата Агнеза Гонџа Бојаџиу(подоцна Мајка Тереза) е родена во градот Скопје во 1910 год.(тогаш дел од отоманската империја и познат под турското име Üsküp) тоа албанците воопшто не го оспоруваат. Државјанството и било меѓутоа индијско и била корисник на индијски пасош, бидејќи таму најмногу престојувала.

Таа за себе имала обичај да каже дека е граѓанка на светот сакајќи да каже дека не е битна националноста, сите се пред Бога еднакви. Макар да гледано од перспектива на некои Исусови изјави во евангелијата(на пр. Моето Царство не е од овој свет...), изјавата „граѓанка на светот„ може да се сфати и во една друга конотација
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Фактите говорат дека е македонка со албанска националност, родена во Скопје. Но малце ме збунува името на таткото, во ред е, има други верзии на името Никола, ама на сајтот од Ватикан името на татко и баш е напишано како Nikola, ни Nikolle, ни Nikolla, Никола како што ние изговараме и пишуваме. А ако бил албанец, не е логично да ја користи македонската верзија од името, нели?

Изворно, самото име не е ниту албанско ниту македонско, туку старо-грчко: Νικόλαος. Во западно-словенските јазици Никола е женско име. На сајтот на ватикан го напишале така веројатно затоа што така било најпрактично или толку знаеле. Инаку во нејзините биографии на пр. во Saints blessin од Мера Лестер јасно со албански букви е наведено дека родителите и биле Nikollë и Drana Bojaxhiu (Никол и Драна Бојаџиу).

Туку во врска со оној Никола што го спомнав како ко-автор на Речник, не ќе е тој, нема таков, незнам од кај ми се увртел во глава тој Никола, а сигурен сум дека го сретнав како автор на некоја книга. Во секој случај албанскиот јазик изобилува со имиња кои ги среќаваме и во македонскиот, српскиот и тн.. На пр. Емил Љафе, Ана Тома, Јани Тхомаи, Валтер Мемиша, Танас Фека(овие се од издавачкиот тим на Албанската академија на науките) или Ирена Точи(дизајнер на детска книга за Скендербег во издание на Ботимет Тоена од Тирана)и тн...

Изменето од Majkl - 14.Октомври.2009 во 08:37
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 11:50

Пред една година ми дојде еден чуден човек (наводно историчар) на работа и се обиде да ме убеди дека апостолите Јован, Лука, Павле, христородицата Марија итн. биле уствари македонци затоа што и самите имиња им биле "македонски". голема%20насмевка

Пред да ме убеди дека и Господ е македонец, му реков дека имам многу работа и го поздравив.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 12:23
~,,~Mene stalno me ubeduvaat deka chovechanstvoto poteknuva od Makedonija a vo ponovo vreme se pochesto mi ja serviraat tezata deka makedoncite najprvin otishle zad karpatite pa se vratile na matichnata teritorija a toa deka Jovan,Luka ,Pavle  i Hristorodicata Marija kako i samiot Isus deka se makedonci toa se znae ,pa do tamu i Adam i Eva bog gi stvoril vo Ohrid a eva jabolkoto go probala po edna proshetka vo Resen itd,itd...~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 12:36
EvAngelos, во право си, но јас на никој не го убедувам дека тој Никола бил Македонец, не ми е јасно зашто е употребена македонската верзија на името на сајтот на Ватикан (кој мислам дека би бил најрепрезентативен кога станува збор за вакви личности) ако тој е Албанец. Што се однесува до Vlad Tepesh, зар поверојатна ти е тезата дека Словените дошле на овие простори нуркајќи по Дунав со цефчиња во устите? Што бели дробови ќе имале, бреее... ок, веројатно тогаш не пушеле цигари
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 13:46
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

EvAngelos, во право си, но јас на никој не го убедувам дека тој Никола бил Македонец, не ми е јасно зашто е употребена македонската верзија на името на сајтот на Ватикан (кој мислам дека би бил најрепрезентативен кога станува збор за вакви личности) ако тој е Албанец. Што се однесува до Vlad Tepesh, зар поверојатна ти е тезата дека Словените дошле на овие простори нуркајќи по Дунав со цефчиња во устите? Што бели дробови ќе имале, бреее... ок, веројатно тогаш не пушеле цигари
~,,~CCCCCCCCCCCCC... ako se preispitash shto si me prochital i shto si napishal po tvoja verzija izleguva deka dva pati Slovenite nurkale vo dunav so slamki -trski ednash nakaj karpati i ednash nazadлажго~,,~   A vo mojot stabv nikogash ce nema mesto za nebulozata slameni trski i td. ribarski prikazni ,,, Fakt e deka Slovenite go proshle Dunav !!! a kako ??? istrazhujaj ako imash so shto da gledash i mislishзбунетост
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 13:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Пред една година ми дојде еден чуден човек (наводно историчар) на работа и се обиде да ме убеди дека апостолите Јован, Лука, Павле, христородицата Марија итн. биле уствари македонци затоа што и самите имиња им биле "македонски". голема%20насмевка


Пред да ме убеди дека и Господ е македонец, му реков дека имам многу работа и го поздравив.



                  
Кон врв
Amber Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Amber Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 17:56
Јас пак каснам како и по обичај.
Го превртувам форумов со зелба да читнам нешто поучно што ке ми послужи.
Ама луѓево на форумов се чудо. Имаат некоја харизма фала му на Аллах ги надарил. Те привлекуваат и како ништо да не гугнеш? ? ?

1. Некој се осмелил да праша како може Албанец да се вика Никола ?
- А зашто да не може? Зарем сите Албанци се МУСЛИМАНИ ? хммм Јас не можам да сватам зарем уште некои поими некои работи не се разјаснети.
- Зарем уште постојат луѓе што не знаат дека постојат Албанци; муслимани,христијани,католици
- Ако некој од ДЕБАР се вика ФИЛИП одма сметате дека спаѓа во Македонците (пошо поголемиот број македонци така сметаат ) како ко демек во оваа СКАПОЦЕНА ДРЖАВА Живее само една нација. Во Дебар постојат Албанци католици ако некому не е јасно. А во Албанија иминјата се ; Никола, Илија, Илирјана, Калтерина, Калтрин.
2. Некој си зеде за право да напише МАЈКА ТЕРЕЗА најголемиот Христов преврзаник или така нешто.
Зарем Мајка Тереза само помагаше на христијанитее? Молим вас?
3. И што ако е родена во МАкедонија? . . . да не е случајно сега и оваа Ќерка господова што дојде на земјата да му помага на грешниот народ и да го избави од гревовите?

Чудни луѓе.
Абе ако нешто мислеш. Да би била јас на тоа место би размислувала 3 ноќи па ке го напишам.
Или ке земам некоја книга ке читнам нешто. А не само пиши да се бројат постови.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 20:56
Претставувам извадок од текстот „Мајка Терезината куќа на илузии: Како ги повреди своите помагачи како и оние кои `помагаа`„ - од Сузан Шилдс која речиси една деценија беше сестра во Мисијата на Милосрдието и имаше клучна улога во организацијата на Мајка тереза се до 1989 год. кога ја напушти.


... Како мисионерка на Милосрдието бев задолжена да ги бележам донациите и да пишувам писма на благодарност(до донаторите). Парите пристигаа во луди количини. ... Потпишувавме примање на пратки редовно во висина од 50,000$. Понекогаш донаторот ќе ни се јавеше да праша дали ги добивме парите очекувајќи да се сетиме лесно(за кој донатор се работи) бидејќи сумата беше висока. Можевме ли да кажеме дека не се сеќаваме само затоа што примавме бројни пратки со повисоки суми?

Кога Мајка(Тереза) говореше јавно, таа никогаш не бараше пари, но ги охрабруваше луѓето да се жртвуваат за сиромашните, „да се дава до болка„. Многумина го правеа тоа - и и го даваа. Добивавме трогателни писма од луѓе, понекогаш очигледно и самите сиромашни кои се жртвуваа да ни го пратат она малце пари кои ги имаа: за гладните луѓе во Африка, погодените од поплави во Бангладеш или за сиромашните деца во Индија. Најголемиот дел од парите остануваше да лежи на нашите банковни сметки.

Напливот од донации беше сметан како знак за Божјото одобрување на конгрегацијата на Мајка Тереза. Ни беше кажувано од нашите претпоставени дека добиваме повеќе дарови од било која друга верска конгрегација затоа што Бог бил задоволен со Мајка(Тереза), и бидејќи Мисионерките на Милосрдието беа сестри кои се верни на вистинскиот дух на релеигиозниот живот.

Поголемиот дел од сестрите немаше представа колку многу пари натрупуваше нашата конгрегација. На крајот од краиштата, ние бевме учени да не собираме ништо. Едно лето на сестрите кои живееа во предградието на Рим им беа дадени повеќе гајби домати отколку можеа да распределат. Никој од соседите ги нејќеше(доматите) оти годината беше мошне родна. Сестрите решија да ги конзервираат доматите наместо да ги остават да изгнијат, но кога за тоа дозна Мајка(Тереза) беше мошне незадоволна. Зачувувањето(складирањето) работи укажувало на недостиг од доверба во промислата Божја.

Донациите постојано притекуваа и беа депонирани во банка, но тие немаа никакво влијание на нашите аксетски животи и многу малку ефект врз животите на сиромашните на кои им се обидувавме да помагаме. Живеевме едноставен живот, лишен од секакви изобилства. Имавме три пара облека, кои ги закрпувавме додека материјалите не станаа крајно неупотребливи за да можат повторно да се закрпуваат. Сопствената облека ја перевме рачно. Бескарјните столбови од чаршафи и крпи од нашето ноќно засолниште го перевме исто така рачно. Се бањавме само со една кофа вода. На стоматолошките и медицинските прегледи се гледаше како на непотребен луксуз.

Мајката се грижеше мошне многу за тоа да го зачуваме нашиот дух на сиромаштија. Трошењето пари би ја уништило таа сиромаштија. Беше опседната со користење на само најпростите средтсва (потребни) за нашата работа. Беше ли ова во најдобриот интерес за луѓето на кои се обидувавме да им помогнеме, или пак ние всушност ги искористувавме како алатки за унапредување на нашата сопствена „светост„? Во Хаити, за да се одржи духот на сиромашноста, сестрите ги употребуваа истите игли(за инекции) додека не затапуваа. Гледајќи ја болката која ја предизвикуваат тапите игли, некои волонтери се нудеа да набават нови игли, но сестрите одбиваа. ...



Изменето од Majkl - 14.Октомври.2009 во 21:02
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 22:01
Продолжение на текстот од претходниот пост, напишан од Сузан Шилд поранешна следбеничка на редот Мисија на Милосрдието предводена од Мајка Тереза.

Просевме за храна и намирници од локалните трговци како да немавме ресурси. Во една од ретките прилики кога ни се потроши даруваниот леб, отидовме да просиме во локалната продавница. Кога нашето барање беше одбиено, нашата претпоставена одлучи дека нашата кујна за супа може да работи дента без леб.

Не им беше нудено само на трговците да бидат великодушни. И од авиокомпаниите беше барано да ги превезуваат сестрите и товарот(каргото) бесплатно. Од болниците и лекарите се очекуваше да ги покријат трошоците за медицинските третмани на сестрите или да земаат од фондовите наменети за религиозните. Работниците беа охрабрувани да работат бесплатно или по снижени цени. Силно зависевме од волонтерите кои работеа долги часови во кујните за супа, засолништата и дневните кампови.

Еден вреден фармер посвети многу рани утрински часови(досл. часови на будење=waking hours) за собирање и испорака на храна за напите куини за супа и засолништа. „Па јас да не дојдов, што ќе јадевте?„ праша тој.

Нашиот устав ни забрануваше да испросуваме повеќе отколку што ни беше потребно, но кога доаѓаше до тоа (да мора) да сепроси, милионите докари акумулирани во банка беа третирани како воопшто да не постојат.

Со години требаше да пишувам илјданици писма до донаторите, кажувајќи им дека севкупните нивни дарувања ќе бидат употребени да им се донесе Божјото сочувство полно љубов за најсиромашните меѓу сиромашните. Упевав да ги смирувам поплаките на мојата совест бидејќи бевме подучувани оти Светиот Дух ја води Мајка (Тереза). Сомнежот во неа беше знак на недостиг од доверба и, уште полошо, станување виновен за гревот на возгордеаноста. Ги одложував своите обвинувања и се надевав дека еден ден ќе можам да разберам зошто Мајка (Тереза) сакаше да собираме толку многу пари, кога таа самата не` учеше дека дури и конзервирањето доматен сос покажува недостиг на доверба во промислата Божја.


Целиот текст од Сузан Шилдс на англиски јазик(како статија од списанието Free Inquirey) може да се прочита тука
Mother Theresa's House of Illusions

Изменето од Majkl - 14.Октомври.2009 во 22:04
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 22:46

Postoi edna izreka: "Izbeganata kalugerka go ozboruva svojot manastir."
Sigurno e napisana ovaa kniga od taa izbegana kalugerka za dobro da zaraboti, bidejki pisuva vo nea za eden od najgolemite lugje koi postoele na ovoj svet, a toa e MAJKA TEREZA, Nobelovka.


P.S. Koga lugeto zboruvaat loso za edna takva licnost kakva sto e Majka Tereza, na covek mu ostanuva da kaze: Kade otide vekov?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 23:00
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Postoi edna izreka: "Izbeganata kalugerka go ozboruva svojot manastir."
Sigurno e napisana ovaa kniga od taa izbegana kalugerka za dobro da zaraboti, bidejki pisuva vo nea za eden od najgolemite lugje koi postoele na ovoj svet, a toa e MAJKA TEREZA, Nobelovka.
Воопшто не се работи за книга(ако мислеше на последните два поста) туку за статија бесплатно достапна на интернет. Види го линкот горе.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. Koga lugeto zboruvaat loso za edna takva licnost kakva sto e Majka Tereza, na covek mu ostanuva da kaze: Kade otide vekov?
Не е таа единствена која го зборува тоа за нејзе. Има и други поранешни соработници. Ќе наведам и натамошни текстови и истражувања.

И кому да веруваме повеќе - на комисијата за Нобелова награда која одвај ја познавала Мајка Тереза лично, или некому кој бил и живеел со нејзе, и бил на одговорна функција во нејзината Мисија на Милосрдието?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 23:04

Lesno e za nekkogo da zboruvas loso, daj kazi nesto dobro za nea. Ili omrazata na tvojata prorocica Gabriele sprema Katolickata crkva te pottiknuva da pisuvas takvi raboti za Majka Tereza .

Sramota ! Nema svet... Ponatamu ne komentiram na ovaa tema.

Koga za edna MAJKA TEREZA najdoa lugeto da zboruvaat loso, sto ke ostane za drugo? Nema veke pocit na ovoj svet.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 23:23
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Lesno e za nekkogo da zboruvas loso, daj kazi nesto dobro za nea.
За нејзе се зборува постојано добро во суперлатив, се е нај нај. Ретко кој се прашува за другата страна на медалјата. На тоа се обидувам да укажам.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ili omrazata na tvojata prorocica Gabriele sprema Katolickata crkva te pottiknuva da pisuvas takvi raboti za Majka Tereza . ...

Од кај па сега ја извади Габриеле??? Кој ја спомна нејзе?
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Koga za edna MAJKA TEREZA najdoa lugeto da zboruvaat loso, sto ke ostane za drugo? Nema veke pocit na ovoj svet.
А ти си ја познавал лично Мајка Тереза и си бил долгогодишен нејзин следбеник за да можеш да ги оспориш туѓите искуства?

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 23:29
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Lesno e za nekkogo da zboruvas loso, daj kazi nesto dobro za nea.
За нејзе се зборува постојано добро во суперлатив, се е нај нај. Ретко кој се прашува за другата страна на медалјата. На тоа се обидувам да укажам.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Ili omrazata na tvojata prorocica Gabriele sprema Katolickata crkva te pottiknuva da pisuvas takvi raboti za Majka Tereza . ...

Од кај па сега ја извади Габриеле??? Кој ја спомна нејзе?
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Koga za edna MAJKA TEREZA najdoa lugeto da zboruvaat loso, sto ke ostane za drugo? Nema veke pocit na ovoj svet.
А ти си ја познавал лично Мајка Тереза и си бил долгогодишен нејзин следбеник за да можеш да ги оспориш туѓите искуства?




Sekoj od nas ima i svoi dobri i losi strani. Nikoj ne e sovrsen.

Од кај па сега ја извади Габриеле??? Кој ја спомна нејзе?

Pa gi citav ucenjata na vasata zaednica i znam kakov e stavot na vasata zaednica sprema Rimokatolickata crkva, pa zatoa znam zosto ja spomenuvas vo negativna konotacija , bidejki e najpoznatiot katolik vo svetot.

Ne sum ja poznaval licno Majka Tereza, kako ni Tose Proeski, no toa sto tie go napravija so svojata humanost ostanuva i ponatamu da zivee po niv, iako se razbira ne bile sovrseni.


P.S. I te molam bez sarkazam, se razbira deka ne sum ja poznaval licno Majka Tereza!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.