IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мајка Тереза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мајка Тереза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:24
Браво Мајк конечно некој кој ги гледа реално работиве
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:25
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:31
Кај нас е Никола во Русија е Николај во Америка е Ник а во Албанија незнам ке мора некој колега од албанско потекло да ни потврди ама не ми се верува дека има такво нешто па макар и другачие да би звучело но не ја исклучувам можноста да има.




А за мајка тереза немам други зборови..... т . е . кога ке размислам има , па од каде и е па ова Мајка кога никогаш не родила , чуден надимок за цовек што не е тоа по кое го викаат. Тоа би било да те викаат Никола а да се викаш Петко.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:40
Originally posted by spiros spiros напиша:


Минатата сабота листав низ книгата на познатиот пакистански фотограф Рагху Раи, која му беше посветена на Мајка Тереза (Агнес Бојаџиу) и не успеав да ги зачувам очите да ми останат суви!

Мислам дека е редно да се отвори тема за еден од најблагородните луѓе на минатото столетие, а кој е роден на македонска земја!

Што мислите вие?











„Која е Мојата мајка и кои се Моите браќа?”(Мат. 12:48)










Eden dekemvriski den, Majka Tereza drzala govor vo Obedinetite nacii, i posle toa otisla da go poseti zatvorot Sing Sing vo severniot del na drzavata Njujork, kade razgovarala so cetvorica zatvorenici bolni od AIDS.

Sakajki da im pomogne, se vratila vo gradot Njujork za da razgovara so gradonacalnikot Edvardr Koh, koj po molba na Majka Tereza go povikal na telefon guvernerot na drzavata Njujork, Mari Kuomo. Sledi razgovorot:

"Guverneru,samo sto se vrativ od Sing Sing. Tamu ima cetvorica koi boleduvaat od sida. Sakam da otvoram centar za sida. Dali ke mi gi predadete tie cetvorica zatvorenici da bidat pacienti vo AIDS-centarot?"

"Pa , dobro, Majko," rekol Kuomo, "imame cetirieset i trojca bolni od sida vo zatvorot. Ke vi gi predadam site."

"Okej", odgovorila taa. "Sakam najprvo da zapocnam so ovie cetvorica. A sega da vi kazam za zgradata sto ja najdov. Dali kje mozete da platite za nea?"

"Okej", vozvratil Kuomo, "srusen" od energicniot stav na taa zena.

Togas Majka Tereza se zavrtila kon gradonacalnikot Koh i mu kazala:"Denes e ponedelnik. Jas sakam ova da go otvoram vo sreda. Ke ni trebaat nekoi dozvoli. Dali ke mozete toa da go sredite?"

Koh samo ja poglednal sitnata zena sto stoela pred nego vo negovata kancelarija i mrdnal so glavata levo-desno i rekol: "Da, moze, samo pod uslov da ne me naterate mene vo taa zgrada da gi brisam podovite so mokra krpa".

TAKOV COVEK BESE MAJKA TEREZA!
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:45
ха ха хххаххахха
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:46
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:48
Луѓето имаат потреба да следат луѓе, да создаваат култни личности (светци), нешто видливо и опипливо наспроти невидливиот Бог. Дури и во политиката е потребен човек за пред медиумите, човек чија слика ќе егзистира на билбордите, по весниците, по вестите.
 
Вистинските христијани не се прославуваат преку медиумите, тие не го величаат своето име, туку ја истакнуваат и величаат славата на Бог. Исус во една прилика рече:
"Ако бевте од овој свет, светот би ги љубел своите; но бидејќи не сте од светов - туку Јас ве избрав од светот - затоа светот ве мрази." (Исус во ев. Јован 15:19)
Исусовите вистински следбеници биле секогаш прогонувани од светот, понижувани, нарекувани со навредливи имиња, а нивната медиумска слава била единствено присутна кога настапувале во центарот на амфитеатрите - бавно горејќи на клада... на што ракоплескале и се забавувале императорите и нивните сојузници.
 
Сепак има и онакви кои биле понизни и не барале да бидат славени, ама сепак луѓето од светот од нив направиле "светци" и до ден денес ги слават.
 
Не знам во која група спаѓа Тереза, тоа Бог најдобро знае согледувајќи ги скриените мотиви и дела на луѓето и верувам Тој ќе суди и според нив.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:49
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Eden dekemvriski den, Majka Tereza drzala govor vo Obedinetite nacii, i posle toa otisla da go poseti zatvorot Sing Sing vo severniot del na drzavata Njujork, kade razgovarala so cetvorica zatvorenici bolni od AIDS.

Sakajki da im pomogne, se vratila vo gradot Njujork za da razgovara so gradonacalnikot Edvardr Koh, koj po molba na Majka Tereza go povikal na telefon guvernerot na drzavata Njujork, Mari Kuomo. Sledi razgovorot:

"Guverneru,samo sto se vrativ od Sing Sing. Tamu ima cetvorica koi boleduvaat od sida. Sakam da otvoram centar za sida. Dali ke mi gi predadete tie cetvorica zatvorenici da bidat pacienti vo AIDS-centarot?"

"Pa , dobro, Majko," rekol Kuomo, "imame cetirieset i trojca bolni od sida vo zatvorot. Ke vi gi predadam site."

"Okej", odgovorila taa. "Sakam najprvo da zapocnam so ovie cetvorica. A sega da vi kazam za zgradata sto ja najdov. Dali kje mozete da platite za nea?"

"Okej", vozvratil Kuomo, "srusen" od energicniot stav na taa zena.

Togas Majka Tereza se zavrtila kon gradonacalnikot Koh i mu kazala:"Denes e ponedelnik. Jas sakam ova da go otvoram vo sreda. Ke ni trebaat nekoi dozvoli. Dali ke mozete toa da go sredite?"

Koh samo ja poglednal sitnata zena sto stoela pred nego vo negovata kancelarija i mrdnal so glavata levo-desno i rekol: "Da, moze, samo pod uslov da ne me naterate mene vo taa zgrada da gi brisam podovite so mokra krpa".

TAKOV COVEK BESE MAJKA TEREZA!




   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Луѓето имаат потреба да следат луѓе, да создаваат култни личности (светци), нешто видливо и опипливо наспроти невидливиот Бог. Дури и во политиката е потребен човек за пред медиумите, човек чија слика ќе егзистира на билбордите, по весниците, по вестите.
 

Вистинските христијани не се прославуваат преку медиумите, тие не го величаат своето име, туку ја истакнуваат и величаат славата на Бог. Исус во една прилика рече:

"Ако бевте од овој свет, светот би ги љубел своите; но бидејќи не сте од светов - туку Јас ве избрав од светот - затоа светот ве мрази." (Исус во ев. Јован 15:19)

Исусовите вистински следбеници биле секогаш прогонувани од светот, понижувани, нарекувани со навредливи имиња, а нивната медиумска слава била единствено присутна кога настапувале во центарот на амфитеатрите - бавно горејќи на клада... на што ракоплескале и се забавувале императорите и нивните сојузници.

 

Сепак има и онакви кои биле понизни и не барале да бидат славени, ама сепак луѓето од светот од нив направиле "светци" и до ден денес ги слават.

 

Не знам во која група спаѓа Тереза, тоа Бог најдобро знае согледувајќи ги скриените мотиви и дела на луѓето и верувам Тој ќе суди и според нив.





А кои биле оние кои се забавувале , оние кои биле благословувани од папата?
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:57
А тие што биле палени зашто пак тие биле палени , затоа што ја носеле вистината за Исус и компанија , па биле спречени да ја кажат таа вистина за кралското семејство на Исус и Марија од Магдала
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 01:33
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Не знам, јас никаде во Албанија не можам да сретнам некој кој се вика Никола, ама баш Nikola, не поинаку. А овој Карапици, да не се вика Зана? По она што го најдов најверојатно е женско со име Zana Karapici, бар по името на книгата што ми ја даде. http://www.amazon.co.uk/Gjuha-shqipe-Lumni-Radovicka/dp/B0018WKIXS
Во право си, направив лапсус, Никола(не ми текнува презимето) е ко-авторот на FJALOR I GJUHES SHQIP во издание на албанската академија на науките. Кога ќе ми биде повторно во раце ќе го наведам целото име и презиме.
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Прашувам за името затоа што татко и се викал Никола... никаде не сум сретнал албанец со такво име, па макар и да е католик.


А еве еден Никол: http://www.toena.com.al/toena/Public/katalogu_i_botimeve/gjuhesi/Nikolle_Berishaj.html автор на албанско словенечки речник.

Инаку во албанскиот јазик едно L се чита слично на нашето Љ, а две LL како наше Л. Па Никола би било Nikolla. Е со 2 точки т.е. ë e темен вокал како ` во Б`лгарија, но на крај од збор после согласка не се изговара па последниов не е Никол` туку само Никол.
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Инаку за мајка Тереза, што знам, секогаш ми изгледала како таинствена, мистична, како нешто да крие, мрачен поглед, баш ме интересира таа книгата што ја напишала сестрата, па да видам што и како се дешавало, хехе :)
Има и други, ќе спомнам за нив во некој нареден пост.

Изменето од Majkl - 14.Октомври.2009 во 01:35
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 02:56
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

A sega da vi kazam za zgradata sto ja najdov. Dali kje mozete da platite za nea?"

"Okej", vozvratil Kuomo, "srusen" od energicniot stav na taa zena.
Ми упаѓа во очи зборот „срушен„. Зошто не ја рушела алчноста и себичноста на сопствената црква тешка милијарди?

Не може да не била свесна за тој факт бидејќи таа имала средби со папата, тнр. свет-отец во Ватикан и тоа повеќе пати. Но на тој начин таа би го довела во прашање безгрешноста и авторитетот на римокатоличката црква и папата кому таа беше слепо послушна(како и секој сериозен римо-католик).

За тоа сведочи и нејзиниот брат Лазар кој во една прилика и се пожалил дека свештеникот го натепал а таа му одговорила дека не смее така да зборува, свештениците се свети и грев е да се критикуваат.

Изменето од Majkl - 14.Октомври.2009 во 03:00
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 03:10
zdravo na site. da prasham nesto. dali e vistina deka .tereza e albanka katolik od albanija????? mnogu,albanci i makedonci go potvrduvaat toa.
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 03:34
Originally posted by Muslima_23 Muslima_23 напиша:

zdravo na site. da prasham nesto. dali e vistina deka .tereza e albanka katolik od albanija????? mnogu,albanci i makedonci go potvrduvaat toa.

Фактите говорат дека е македонка со албанска националност, родена во Скопје. Но малце ме збунува името на таткото, во ред е, има други верзии на името Никола, ама на сајтот од Ватикан името на татко и баш е напишано како Nikola, ни Nikolle, ни Nikolla, Никола како што ние изговараме и пишуваме. А ако бил албанец, не е логично да ја користи македонската верзија од името, нели?

Изменето од Момче Македонче - 14.Октомври.2009 во 03:41
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.