IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каква улога има кај православните светата водичка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква улога има кај православните светата водичка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 14:54
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.<font size="2" color="#ff0000">Внимавајте во обраќањата!!


Битие 1:2 Земјата беше безоблична и празна; и имаше темнина над бездната; Духот Божји лебдеше над водата.

Аххх, кога ќе почнеш веќе да ја читаш Библијата??? Почетокот т.е. основата не ја знаеш, а ни кажуваш дека откровенијата што ти дошле на сон се точниот начин на толкување на Светото Писмо.   

Изменето од Maran Ata - 02.Октомври.2009 во 14:54
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:02
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.<font size="2" color="#ff0000">Внимавајте во обраќањата!!


Битие 1:2 Земјата беше безоблична и празна; и имаше темнина над бездната; Духот Божји лебдеше над водата.

Аххх, кога ќе почнеш веќе да ја читаш Библијата??? Почетокот т.е. основата не ја знаеш, а ни кажуваш дека откровенијата што ти дошле на сон се точниот начин на толкување на Светото Писмо
.   



Маран Ата, а кој тоа добил откровение за Библиско толкување-во сон?збунетостНе видов такво нешто.

Зошто толкава иронија? Зошто таква жолч? Зар смеете така да си се обраќате едни на други, од висина, правејќи се кој е попаметен, кој прочитал или знае повеќе?

“Последните ќе бидат први-а првите последни“ -што мислел Исус кога го рекол ова?



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:08
Марија, а знаеш дека Исус рекол и да го положиш својот живот за ближниот? Во случајов, Рита малку дрско се обраќа кон Опитен.

И темата не е тоа. Да се вратиме дали всушност Светиот Дух слегол над водата или не. Нели, демек такво нешто немало во Библијата, но кој ја прочитал, ќе знае дека тоа е меѓу ПРВИТЕ работи кои се кажани во Библијата!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:11
Постот на Рита беше едитиран.
Со многу мала измена.
И ја опоменав.
Иако ни приближно обраќањето не и беше така арогантно како твоето кон неа.

Толку од мене.
Ако можете да се толерирате, да разговарате без лични видувања за тоа колку некој знае или прочитал, што да ви кажам...продолжете си така, ама после без плачки.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:14
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.<font size="2" color="#ff0000">Внимавајте во обраќањата!!


Битие 1:2 Земјата беше безоблична и празна; и имаше темнина над бездната; Духот Божји лебдеше над водата.

Аххх, кога ќе почнеш веќе да ја читаш Библијата??? Почетокот т.е. основата не ја знаеш, а ни кажуваш дека откровенијата што ти дошле на сон се точниот начин на толкување на Светото Писмо.   



Секогаш успеваш да ме насмееш. Срцка таа, сака да живеам подолго.

Тоа што се случувало пред создавањето на животот на земјата нема никаква врска со тоа што вие го практикувате. Никаде не пишува дека таа вода била осветена од Светиот Дух или слично. Едноставно...wow...

Запишано е во Новиот Завет:

Матеј: 3:11 Јас ве крштавам во вода за покајание; но Оној, Кој доаѓа по мене е посилен од мене, Кому јас не сум достоен да Му ги понесам обувките. Тој ќе ве крсти во Светиот Дух и оган.

Марко: 1:8 Јас ве крстив во вода, а Тој ќе ве крсти во Светиот Дух.”

Лука: 3:16 Јован им одговори на сите: „Јас ве крштавам во вода; но иде посилен од мене, Кому јас не сум достоен да го одврзам ременот на Неговите обувки; Тој ќе ве крсти во Светиот Дух и оган.

Јован: 1:33 Јас не Го познавав, но Оној Кој ме испрати да крштавам во вода ми рече: „Врз Кого ќе видиш да слегува Духот и да останува над Него, Тој е Оној, Кој ќе крштава во Светиот Дух.”

Дела Ап.: 1:5 Јован крштаваше во вода, а вие ќе бидете крстени во Светиот Дух, не по многу дни!”
11:16 Тогаш се сетив на Господовите зборови: „Јован крштаваше со вода, а вие ќе бидете крстени во Светиот Дух.

Според овие цитати има разлика во тоа да бидеш крстен во Светиот Дух и во вода. Никаде не пишува дека Светиот Дух слегол врз водата и ја осветил. Напротив, тие тука се јасно одделени.

Е ај сега. Ти имаш еден стих, а јас шест.

А за тоа во сон... па толку и ти знаеш.

Мариа Магдалена уживај, се навикнав.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 09:53
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постот на Рита беше едитиран. Со многу мала измена.И ја опоменав. Иако ни приближно обраќањето не и беше така арогантно како твоето кон неа.Толку од мене.Ако можете да се толерирате, да разговарате без лични видувања за тоа колку некој знае или прочитал, што да ви кажам...продолжете си така, ама после без плачки.


Немој, ќе помислам навистина си загрижена... Само, малку не соодветствува твојата загриженост со твоето однесување за што неколкумина ти посочија. Но нејсе...

Зарем ќе ме банираш ако ја кажувам вистината дека некој добива откровенија на сон (кажано од Рита, не од мене)? Демек закана или?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 09:55
Рита, веза ти немаат стиховите. Гледаш ли што си пишала? Дека не се крштева со вода, туку само со Свети Дух. Ама очигледно или криеш како си се крстила ти, или чедо, уште не си се крстила

Инаку, Православното крштение е со вода и со Свети Дух.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 10:49
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Рита, веза ти немаат стиховите. Гледаш ли што си пишала? Дека не се крштева со вода, туку само со Свети Дух. Ама очигледно или криеш како си се крстила ти, или чедо, уште не си се крстила

Инаку, Православното крштение е со вода и со Свети Дух.


Јас не реков дека на сон сум добила откровение. Ти или не знаеш да читаш или имаш некои други проблеми.

А твојот стих има везе?

Крштевањето е со вода, од страна на водачите на црквата, а Господ крштева со Светиот Дух. И баш оф топик си.

Ич да не те занима дали јас сум крстена или не. Исто како што мене не ме интересира какво е вашето бањање на бебиња кое го нарекувате крштение.




A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 11:11

Колку се само интересни православните кога, немајќи библиска подршка за нивните новотарии во верата, се обидуваат со некое парче од некое стихче (кое воопшто нема врска со новотаријата) да си ја оправдаат целата новотарија, целиот ритуал.

 
Дали ова ви изгледа на разумно издржано: Ние ја осветуваме водата, затоа што Божјиот дух при создавањето на земјата лебдеше над водата. среќа Каква врска има едното со другото? Па доколку целта на Божјиот дух Кој лебдел над водите била да ги осветува, тоа значи дека целата вода на планетава денес е осветена. Тогаш зошто потребата од дополнително осветување од православците?
Тоа значи дека и дождот што врне е осветена вода бидејќи и тој е дел од водата над која лебдел Божјиот дух при создавањето на земјата? Тоа значи дека сите оние што носат чадори се лишуваат од "благословот" да бидат осветени?
 
Ако водата се осветила и добила магични својства само затоа што Божјиот дух лебдел над неа при создавањето на земјата, тогаш колку повеќе треба да се осветени магарињата затоа што Исус Христос седнал над магаре при Неговото влегување во Ерусалим? среќа Тогаш зошто не осветувате и магариња? Зошто и врз магарињата не ги правите сите оние метании што ги правите врз водата и крстовите?
Вие исто така "осветувате" и крстови (правите фетиши од нив, им давате супер моќи, ги бацувате, се клањате врз нив) под изговорот дека Исус бил распнат на крстот, но тогаш зошто истото не го правите и врз магарињата затоа што Исус исто така јавал и над магаре, магаре кое било специјално порачано од Исус, магаре кое било пророкувано уште во Стариот Завет (Захарија 9:9)... замислете Господ Исус Христос седел над тоа магаре и свечени влегол во Ерусалим со него. Ова свето магаре одело и над палмовите гранчиња кои биле фрлани од народот во чест на Исусовото влегување во Ерусалим.
Зошто не осветувате и магариња?
Зошто не бакнувате магариња?
Зошто не се клањате пред тие животни над кои седел лично Господ?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 12:30
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постот на Рита беше едитиран. Со многу мала измена.И ја опоменав. Иако ни приближно обраќањето не и беше така арогантно како твоето кон неа.Толку од мене.Ако можете да се толерирате, да разговарате без лични видувања за тоа колку некој знае или прочитал, што да ви кажам...продолжете си така, ама после без плачки.


Немој, ќе помислам навистина си загрижена... Само, малку не соодветствува твојата загриженост со твоето однесување за што неколкумина ти посочија. Но нејсе...

Зарем ќе ме банираш ако ја кажувам вистината дека некој добива откровенија на сон (кажано од Рита, не од мене)? Демек закана или?


Какво е моето однесување и кој тоа ми посочил за нешто?
Што е тоа, ако смеам да прашам?
До мене не стигнало такво нешто, но едно знам, кога тогаш секој си го покажува своето вистинско лице, па макар скриено и зад невина православна икона.




Изменето од maria_magdalena - 03.Октомври.2009 во 12:31
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 23:18
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:



Света вода у принцип значи осветена вода од клирот на Црквата.Така не знам ни што толку се запнале со секави поточиња да ги прогласуваат свети.


Првин не се разбравме каква моќ има светата вода и доколку ја има кој и ја дава таа моќ.

И многу несериозни се овие коментари околу тоа кој може а кој не да осветува вода.

Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 15:06

 

Дали е вистина дека , светата  вода не скиселува, не добива мирис ни вкус поинаков -никогаш.?

И дали навистина, светата вода содржи во себе нешто необјаниво, и прочистува поголеми количини вода.
 Прочитав некаде дека ако се стави мало количество од неа во обична вода-истата ке ги поприми нејзините својства....

Енергијата е таа, многумина различно ја толкуваат......!!1

 

Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 19:53
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

 


<FONT face="Times New Roman" size=3>Дали е вистина дека , светата  вода не скиселува, не добива мирис ни вкус поинаков -никогаш.?


И дали навистина, светата вода содржи во себе нешто необјаниво, и прочистува поголеми количини вода.

 Прочитав некаде дека ако се стави мало количество од неа во обична вода-истата ке ги поприми нејзините својства....

Енергијата е таа, многумина различно ја толкуваат......!!1

 

svetata voda se dobiva od srebreni   nano sveri koi   unistuvaat mnogu   vidovi na virusi i bakterii i go podobruvaat imunoloskiot sistem na covekot.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2011 во 04:03
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

 

Дали е вистина дека , светата  вода не скиселува, не добива мирис ни вкус поинаков -никогаш.?

И дали навистина, светата вода содржи во себе нешто необјаниво, и прочистува поголеми количини вода.
 Прочитав некаде дека ако се стави мало количество од неа во обична вода-истата ке ги поприми нејзините својства....

Енергијата е таа, многумина различно ја толкуваат......!!1

 





Ako beshe taka togash ne znam zoshto lugjevo si gubat vreme so frlanje hemikalii vo vodovodot i bazenite za da ja drzhat vodata chista i dezinfekcirana?

Neka poprslkaat so sveta voda i gotova rabota!




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.