IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каква улога има кај православните светата водичка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква улога има кај православните светата водичка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 08:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Светата водичка кај православните има улога да изгонува демони. Доволно е да го попрскате опседнатиот со светата водичка и демонот ќе фати џом голема%20насмевка



Можеби ќе треба и пошироко да почнеме да ја применуваме, а не само во црква
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 09:12
Јас погоре споменав за колешка која ги прскаше книгите со света вода пред испит.

Некои се замиваат кога ги боли нешто (ова сум го сторила и јас ама искрено не ми помогнало).

Некои бајачки после баење ја даваат водата со која бајале и лицето требало со неа да се замива-и да прска дома. За бајарката и тоа е света вода.

Кога се осветува крстот-водата во Вардар станува света, како и Ганг.

Оној кој ќе го фати крстот добива телевизор од кумот за таа година (гледачката Дракче беше кума една година, онаа на сонови што гата, а на промоцијата на некоја книга нејзина почесни гости и беа некои владици) и верува дека ќе го среди среќа и здравје цела година. Истата Дракче често зборува за Светите води и ги испраќа луѓето да се замијат (некои места во МКД).

Кај малата црквичка посветена на Богородица во кругот на св. Јован, од брденцето извираат неколку водички за кои се смета дека се свети, и помагаат за болни очи. (За информација, на тоа брдо живеат буџи и скоројевичи, па колку е таа вода чиста и света и колку некој може да остане без вид поради можна инфекција со коли-бацили не сакам да мислам)...

Имам дома вода од реката Јордан.

Муслиманите за света ја сметаат водата од Зам-Зам (иам и таква).

Но сакам да знам-што е тоа што ја прави водата света?

Како правилно се применува светата вода за да има ефект?

И каков ефект можеме да очекуваме?


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 10:56
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кај малата црквичка посветена на Богородица во кругот на св. Јован, од брденцето извираат неколку водички за кои се смета дека се свети, и помагаат за болни очи.


Да,има такви извори-на Света Гора.
Додека многу се проблематични, од православна гледана точка, ако единствена причина зашто некој извор се смета за лековит е ако на некој му се сонило дека тоа било света вода и слично.Света вода у принцип значи осветена вода од клирот на Црквата.Така не знам ни што толку се запнале со секави поточиња да ги прогласуваат свети.

Одамна се сеќавам гледав една језива емисија на МТВ за некое си село у струшко ли охридско беше(не ми текнува сега)каде на пола селани им се јавувал некој си "светител" кој им велел ако не напраите мал параклис на тој мал извор ќе ви потепам цела фамилија(!!)
Резултат бил едно 10-на параклиси на површина од 20 метри квадратни(!!).
Затоа мноооогу внимателно со тоа секакви непроверени "свети извори" за кој нема никаков благослов од Црквата.Не за друго,да не ни се ругаат демоните.



Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Муслиманите за света ја сметаат водата од Зам-Зам (иам и таква).Но сакам да знам-што е тоа што ја прави водата света?


Прв пат слушам за ова,дај кој знае повеќе за ова да каже што како.

Изменето од ahmar1 - 02.Октомври.2009 во 10:57
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 11:10
Овие последни две реченици кои си ги цитирал во еден контекст не се поврзани една со друга.

За Зам-Зам изворот споменав дека и муслиманите имаат света вода, но прашањето што ја прави водата света беше за православната света вода, што е и наслов на темата.

Инаку Зам Зам е изворот кој и го покажал ангелот на Хагара, кога Сара и Авраам ја прогониле со Исмаила во пустината....

Значи, што е она што ја прави света водата во православието?
Што таа вода е различна од Зам-Зам, од Ганг и слично...


Изменето од maria_magdalena - 02.Октомври.2009 во 11:33
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 11:15
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кај малата црквичка посветена на Богородица во кругот на св. Јован, од брденцето извираат неколку водички за кои се смета дека се свети, и помагаат за болни очи.


Да,има такви извори-на Света Гора.
Додека многу се проблематични, од православна гледана точка, ако единствена причина зашто некој извор се смета за лековит е ако на некој му се сонило дека тоа било света вода и слично.Света вода у принцип значи осветена вода од клирот на Црквата.Така не знам ни што толку се запнале со секави поточиња да ги прогласуваат свети.
...
.


Токму вчера разговарав со еден форумски член за тоа дали Бог може да даде откровение, видение на соне и на некој обичен грешник.
Одговорот беше дека Светите Оци рекле оти не треба да им веруваме на соновите, и дека само чист и праведен може да има такво видување (што е со Јосиф,Товија, фараонот-да, фараонот, Валтазар...)

А сега по ова испаѓа дека “
ако единствена причина зашто некој извор се смета за лековит е ако на некој му се сонило дека тоа било света вода и слично.“

Кој е во право?
дали едни православни христијани сметаат дека соннот може да е разговор меѓу Бог и човекот односно обичен грешник да добие откровение, за било што па еве и за света вода, а други мислат поинаку?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 12:53
За зам замот моја грешка!Ја помислив дека тоа што прашуваш за тоа што ја прави света се однeсува на зам замот. Интересна информација во секој случај.

Додека за соновите e навистина шкакљива работата,не дека нема такви соништа(по Божја промисла) туки дека и демоните многу работат и на тоа поле.Затоа треба да се биде екстремно внимателен.И за обични грешници најдобро е воопшто да не се ослонуваат на соништата

Додека тоа што реков ако на некој(ојле дојле) му се сонило го мислев во тоа за кога демоните му се ругаат на тој човек ,и ај што него го зезнале тој пак сега и други увалува у таа заблуда.

Класичен пример од Светиниколско..на некој си таму му се појавил на сон некој си дух и му вика ај направи параклисче таму и таму и овој не направил и по некој ден овој ослепел(!!)и духот му рекол ете зашто не ме послуша те ослепев и сега ќе направиш незнам колку параклиси(сите еден до друг!!).
И сега типот седи таму у некоја куќарка ,околу него едно 10-на параклиси сите пуни со икони,направил таму и бунар и сега тој бил лековит а он нешо како исцелител.
И локалново населние ејјј лековит извор ејј лечел типов и грнале сите таму.
Додека на таа иста локација НИКАД НЕ СЕ ПОЈАВИЛ НИТУ ЕДЕН СВЕШТЕНИК НИТУ ЕПИСКОП за да даде некаков си благослов,или ај еве дури и некаква си служба у тоа од некои од тоа "параклисите".

Во таа епархија до тој степен се забегало со вакво си квази-"православие" што дури и синодот морал да реагира а кога се постави новиот Епископ Брегалнички Иларион,побара држава да ги урне тие ДИВИ "СВЕТИ" МЕСТА како дивоградби.

Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:00
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.
 
Друг сличен таков пример за лажен (демонски) сон е сонот на Григориј, каде што му се појавила Теодора и му раскажувала за наводните "митарства" каде што Христовата жртва не е доволна и каде што човекот ќе треба со своите "добрини што му ги направила на духовникот" да ги подмитува митниците за да ја пуштат на патот до небото.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.

 

Друг сличен таков пример за лажен (демонски) сон е сонот на Григориј, каде што му се појавила Теодора и му раскажувала за наводните "митарства" каде што Христовата жртва не е доволна и каде што човекот ќе треба со своите "добрини што му ги направила на духовникот" да ги подмитува митниците за да ја пуштат на патот до небото.

 


Znachi nemozesh da sedesh miren a da ne bockash :) sekoja chest.

Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Еве еден класичен пример како таков лажен(демонски)сон може да направи штета.

 

Друг сличен таков пример за лажен (демонски) сон е сонот на Григориј, каде што му се појавила Теодора и му раскажувала за наводните "митарства" каде што Христовата жртва не е доволна и каде што човекот ќе треба со своите "добрини што му ги направила на духовникот" да ги подмитува митниците за да ја пуштат на патот до небото.

 


Не бееее, каков Григориј, каква Теодора - Нифонт, чедо, Нифонт од 4ти век кој си превзел некои исламски учења во своите митарства   
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:14
Вие знаете и посмирено да дискутирате, лично сум се уверила во тоа...
роза
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:38
Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.

Preku blagodatnoto dejstvo i moitvite na sveshtenikot vodata dobiva novo svojstvo, taa se osvetuva.

Vistina e toa deka lugeto od sueverni prichini, ja zamenuvaat nejsinata vistinaska namena i od nea pravat fetish. Toa e zalno i osudeno od Crkvata.

Prirodni Sveti vodi isto taka postojat no i kon niv treba da pristapuvame so pretpaliuvost i chista vera. kako shto kazuva i Ahmar, nemoze na sekogo kako ke mu tekne i da si proglasuva vodi za sveti. Neli i zdraviot razum toa ti go kazuva. No i toa ne najvazno. najvazno e preku toa chudotvorno dejstvo na vodta nie da mu oddeme slava na Tvorecot, zatoa shto ne vodata, tuku blagodatta na Svetiot Duh, koja Gospod sakal da ja izlie vrz nea, go pravi chudoto.


A za sonovite...

ova tema e vistinski kamen na sopnuvanje, no sekomu spored razumot i verata.

Iskreno eve i jas ke se ispovedam, mnogu i veruvav na tie sonishta i kako ideshe vremeto jas se poveke zabeguvav vo nerealnost, prelest se dodeka eden moj prijatel pokraj negovite mnogu obidi, mi dade edna kniga os eden svet Otec vo koja pishuvashe otprilika:

Vistinski mudar e onoj koj ne im veruva na sonovite. a onoj koj im veruva na sonovite licni na chovek koj odi po svojata senka i saka da ja fati.

ovie negovi zborovi mnogu me otreznaa i fala mu na Boga, se vrativ vo realnosta:)
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 13:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
И не е случајно што оваа Божја закана за недодавање и неодземање од ова пророштво се наоѓа во последната библиска книга, во Откровението, затоа што иако во времето кога било пишана книгата Откровение сите библиски книги не биле меѓу две корици (пак ќе речам: ниту пак тоа било можно) Бог знаел дека таа книга ќе биде последна книга (затоа што последна е и напишана) и затоа тука го ставил печатот на пророштвата, тука ја ставил заповедтта за недодавање и неодземање од неа.
 


Од каде знаеш? Ова е ТВОЕ лично толкување! Дали ти мислиш дека АПСОЛУТНО СЕКОЈ ЕДЕН човек кој го има прочитано од книгата на Откровението на Свети Јован Богослов ова со недодавањето и неодземањето од неа, го толкува на ист начин како и ти? Дали исто како тебе размислувал секој еден кој ја прочитал оваа реченица ПРЕД да биде составен списокот на книги од Светото Писмо (до кога книгата на Откровението била САМА за себе) и секој еден кој ја прочитал оваа реченица ОТКАКО бил составен списокот на книги од Светото Писмо? На кој авторитет се повикуваш кога го кажуваш ова?
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 14:29
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.


Штооо?!! Светиот Дух слегува врз водата! Аууу... Каде го Библијата го има тоа?

Ова е мнооогу Библиски неподдржана изјава.

Внимавајте во обраќањата!!


Изменето од maria_magdalena - 02.Октомври.2009 во 14:32
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 14:41
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Marija, vodata ba bide sveta, ja pravi pravata veroispovest i molitvite za sleguvanje na Svetiot Duh vrz nea.

Preku blagodatnoto dejstvo i moitvite na sveshtenikot vodata dobiva novo svojstvo, taa se osvetuva.

Vistina e toa deka lugeto od sueverni prichini, ja zamenuvaat nejsinata vistinaska namena i od nea pravat fetish. Toa e zalno i osudeno od Crkvata.

Prirodni Sveti vodi isto taka postojat no i kon niv treba da pristapuvame so pretpaliuvost i chista vera. kako shto kazuva i Ahmar, nemoze na sekogo kako ke mu tekne i da si proglasuva vodi za sveti. Neli i zdraviot razum toa ti go kazuva. No i toa ne najvazno. najvazno e preku toa chudotvorno dejstvo na vodta nie da mu oddeme slava na Tvorecot, zatoa shto ne vodata, tuku blagodatta na Svetiot Duh, koja Gospod sakal da ja izlie vrz nea, go pravi chudoto.


A za sonovite...

ova tema e vistinski kamen na sopnuvanje, no sekomu spored razumot i verata.

Iskreno eve i jas ke se ispovedam, mnogu i veruvav na tie sonishta i kako ideshe vremeto jas se poveke zabeguvav vo nerealnost, prelest se dodeka eden moj prijatel pokraj negovite mnogu obidi, mi dade edna kniga os eden svet Otec vo koja pishuvashe otprilika:

Vistinski mudar e onoj koj ne im veruva na sonovite. a onoj koj im veruva na sonovite licni na chovek koj odi po svojata senka i saka da ja fati.

ovie negovi zborovi mnogu me otreznaa i fala mu na Boga, se vrativ vo realnosta:)


Опитен, убав одговор, се разбира дека човек не треба да живее за сонот туку во реалноста, и со Бога.

Погоре Евангелос постави прашање за Блажена Теодора и нејзиниот сон за митарствата, околу кој и до денес во Православието имаме поделени мислења, едни го прифаќаат со резерва (о. Калпаковски) а други сметаат дека тоа верување е составен дел од Православното верување.

Слично нешто само малку различно сонила и монахињата Татјана...
Во Русија.

Патем, дали некој ја читал книгата “Теодора“ и дали е запознат со нејзиното потекло, историја...

Зошто сонот на блажена Теодора се зема за еден да речам, императив, или бар составен дел од верата, а доколку некој селанец, добие Откровение/Јавување и го препознае Бог во истото, би се сметал за демонски сон? Кој е критериумот?

Затоа верувам дека овие работи се прифаќаат со резерва, но доказ дека едно Откровение е Божествено а не демонско е токму неговото детално исполнување (сонот-видение на Даниел, Јосиф...и ред други).


Поздрав

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.