IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ...Идивиди Клуб на политички фајтери...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

...Идивиди Клуб на политички фајтери...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 127128129130131 295>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:03
Originally posted by pagane pagane напиша:

Апсолутно истиот е Анастеа, имат бугарско граганство и славjат / а jас не/ Рамазан официално им е неработен ден, на мене не е. зашто ? Нели сме бугарски грагани?



Не е истиот пост, немој да извртуваш, ене го постот уште ти стои!

За тоа црвеното ништо не кажа?
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:04
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Не, немаме графа за вероисповедта.
Питам зашто на мене ми е работен ден Рамазанот? И jас и турчинот сме бугарски грагани?
Ама несправедливост...изненадување


Дали тебе ти е верата дел од правниот идентитет? Дали воопшто го разбираш поимот идентиет на физичко лице? Дали знаеш од што се состои истиот?збунетост


Македон, одговори ми на питането... доколку правниот ми идентитет се дефинира во Основниот Закон / Конституциjата/ како родена од маjка и татко бугари ми се дава бугарско државjанство, истото важи и за тие които немат маjка и татко бугари и се се идентификували различно од бугари, но се родени на териториjата на република Бугариjа и граганството им по маjка и татко не е различно од бугарско исто се бугарски грагани.
Оти на мене не ми неработен ден рамазанот??


Изменето од pagane - 09.Септември.2009 во 16:07
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:04
еве , колегава во канцеларија , инаку албанец , ме замоли да му го појасните ова ............
ти си албанец по етничко потекло а граѓанин на РМ ... како би реагирал да некој те прогласи за Маледонец против уставно ? а ? м ? размислување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:05
"Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија? Дали има народ понесреќен од македонскиот? И дали има некаде пошироко поле за работа, отколку во Македонија?"

1.-da!....shirok e svetot!

2.-da.....i mnogu popameten!

3.- glupavo prashanje!...kako shto kazav:....shirok e svetot!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:06
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Апсолутно истиот е Анастеа, имат бугарско граганство и славjат / а jас не/ Рамазан официално им е неработен ден, на мене не е. зашто ? Нели сме бугарски грагани?



Не е истиот пост, немој да извртуваш, ене го постот уште ти стои!

За тоа црвеното ништо не кажа?


Ахахахахха...ти го кажуваш тоа?
каде е виде разликата во постовите? Каде? Бугари по граганство, не по етничка или национална припадност, Анастеа.
Зашто на мене не ми е неработен ден? сите сме грагани на истата држава , нели? Демек сите сме исти, демек бугари сме.. Оти?
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:07
Originally posted by brza brza напиша:

"Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија? Дали има народ понесреќен од македонскиот? И дали има некаде пошироко поле за работа, отколку во Македонија?"

1.-da!....shirok e svetot!

2.-da.....i mnogu popameten!

3.- glupavo prashanje!...kako shto kazav:....shirok e svetot!
 
 
газење%20од%20смеење
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:11
А, да ...колку сум глупа...ма, тоа вие се самонегирате : оти ако наj важното во идентитетот е граганството, тогаш правилното ке да е: Честитаме го Празникот на сите Грагани!

толку од мене по темава.на%20телефон


Изменето од pagane - 09.Септември.2009 во 16:12
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:15
Originally posted by pagane pagane напиша:


Ахахахахха...ти го кажуваш тоа?
каде е виде разликата во постовите? Каде? Бугари по граганство, не по етничка или национална припадност, Анастеа.
Зашто на мене не ми е неработен ден? сите сме грагани на истата држава , нели? Демек сите сме исти, демек бугари сме.. Оти?



Пак сама си се смеешголема%20насмевка
Еве ти го постот пак, сосема спротивно од она што претходно го тврдеше.
Немаш да кажеш ништо?

Originally posted by pagane pagane напиша:



оти и таа е регламентирана Конституционо и правно, модераторе.газење%20од%20смеење
и случаjно таа дефинира и чувството ни на припадност... исто така, модераторе на историjа...идеја

И наj веке има врска со нивниот правен идентитет , нели? нели се бугарски грагани, оти тие славjат нешто различно од мене, коге се бугари по граганство?газење%20од%20смеење


И претходното тврдење:

Originally posted by pagane pagane напиша:

така е, но каj нас турчинот бугарското државjанство не го прави бугарин.


Од ова понадробено - здравјенамигнување






Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:15
shto?!изненадување...nema vekje ...kubenje kosi?збунетосттага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:15
Originally posted by pagane pagane напиша:

А, да ...колку сум глупа...ма, тоа вие се самонегирате : оти ако наj важното во идентитетот е граганството, тогаш правилното ке да е: Честитаме го Празникот на сите Грагани!

толку од мене по темава.на%20телефон
мафтање
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:16
мафтање
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:17
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

хрватска е НАЦИОНАЛНА држава .... за разлика од нас .... “ професоре “ газење%20од%20смеење


Хрватска да не има во личната карта и националност? Да не има, како што сака да ме убеди паганката и на која вероисповед сум припадник?!голема%20насмевка

 
 
нормално дека нема кога е НАЦИОНАЛНА а не ГРАЃАНСКА држава .....
и таму е јасно нагласена улогата на католичката црква во државата .... за разлика од СЕКУЛАРНА и ГРАЃАНСКА држава .....
копренде збунетост ........голема%20насмевка
 
замисли вака .... ти си албанец по етничко потекло а граѓанин на РМ ... како би реагирал да некој те прогласи за Маледонец против уставно ? а ? м ? размислување


Значи стана јасно дека верата не е дел од правниот идентитет во секуларни држави, каква што е и Хрватска, иако е национална држава.
Во Хрватска, само онака чисто информативно, државата ги помага сите верски заедници, а пред државата СИТЕ верски заедници се еднакви.

Мене никој нема да ме прави ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЕЦ, туку според државјанството, како атрибут на мојот правен идентитет јас и ќе бидам Албанец, но МАКЕДОНЕЦ по државјанство, или ако сакаш македонски државјанин.

Во македонската лична карта во државјанство/nationality, под него стои МАКЕДОНСКО/MACEDONIAN.

Некому да му е гајле за етничкото потекло во правните процедури? НЕ!

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:22
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Не, немаме графа за вероисповедта.
Питам зашто на мене ми е работен ден Рамазанот? И jас и турчинот сме бугарски грагани?
Ама несправедливост...изненадување


Дали тебе ти е верата дел од правниот идентитет? Дали воопшто го разбираш поимот идентиет на физичко лице? Дали знаеш од што се состои истиот?збунетост


Македон, одговори ми на питането... доколку правниот ми идентитет се дефинира во Основниот Закон / Конституциjата/ како родена од маjка и татко бугари ми се дава бугарско државjанство, истото важи и за тие които немат маjка и татко бугари и се се идентификували различно од бугари, но се родени на териториjата на република Бугариjа и граганството им по маjка и татко не е различно од бугарско исто се бугарски грагани.
Оти на мене не ми неработен ден рамазанот??


Оти не си следбеничка на Исламот, а во секуларна држава, верата не е дел од правниот идентитет! Појасно од ова, здравје!
А тоа како некој се стекнал со државјанство, доколку е во рамки на законите, не му е важно никому, може да е поради тоа што родителите или еден од нив имал државјансто, се родил на таа територија, некој може поради несекојдневни заслуги, со природување, поради некој меѓународен договор итн.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 16:24
...ajde ,dosta za deneska...!!utre sleden cas,po temata...
 
 
razliki pomegu nacionalnite i graganskite ureduvanja vo opstestvata i nivnite pridobivki ...!мафтање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 127128129130131 295>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,357 секунди.