IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Panasonic GF1
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Panasonic GF1

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Panasonic GF1
    Испратена: 02.Септември.2009 во 16:28
Panasonic GF1

Sto mislite? Vi se dopaga?

Изменето од Zoran K - 02.Септември.2009 во 16:47
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 16:46
http://www.dpreview.com/previews/PanasonicGF1/
Стави го како линк.

Лудница! Зборувам исклучиво за со фикските, пенкејк. Супер големина и перформанси. Многу добар компакт, несомнено.
Со зум објективите, на ништо не личи. Ужас.
А ќе има и Лајка верзија, во метал. Е тек тоа, лепота.

EDIT:


Ева ја и лајката Х1, што ќе искочи заедно со М9 на 09/09/09 во 09:09
Лајка Х1

Изменето од mdeni - 02.Септември.2009 во 19:47
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 17:04
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Со зум објективите, на ништо не личи. Ужас.


Сигурно дека нема да биде практичен со некој теле објектив, но мислам дека претежно би се купувал со некој пенкејк и со кит објективот, а за така и јас се согласувам дека е сон. Каков Г10, Г11........среќа

Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 22:33


Malu mi e chuden ovoj trend na vozdignuvanje pancake objektiv vo nekakvi fotografski rajski visochini ... sto e toa? Potreba, komoditet, nekoja fotografska tajna, najdobra optichka vrednost, praktichnost pri patuvanja, moden trend, kult...?

Navistina, sto e toa sto ve pravi tolku hipe koga kje spomnete pancake ili kombinacija na kamera so pancake objektiv? Imate neshto takvo? Koristite neshto takvo? Ste videle lichno nekoja prednost od toa vo odnos na drugite kombinacii? Postoi nekakov podobar kvalitet vo fotografiranjeto koga se koristi pancake vo odnos na drugite objektivi? Mozhebi dimenzijata e najvazhniot faktor vo celava rabota, a ne fleksibilnosta ili kvalitetot na dobieniot rezultat?

Ova prashuvam zatoa shto kako na fotograf nikogash ne mi bil jasen ovoj stav. Do sega imam dojdeno do pancake objektiv so mnogu dobar, no ne i stelaren kvalitet, a bilo koe minijaturno telo na kamera osven gabaritot ne mozhelo da mi ponudi nishto povekje ili podobro od pogolemite "normalni" kameri.

Zatoa prashuvam sto e fotografskata poenta od odushevuvajeto so gorenavedenata kombinacija?

Изменето од Zoran K - 02.Септември.2009 во 22:39
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 22:56
Епа самиот избор на овој фотоапарат, алудира, на тоа дека корисникот сака да поседува мал (физички) фотоапарат. Јас не се ставам себеси во таа категорија.
Тој фотоапарат е мал, само ако се користи пенкејк објектив. Ако се стави некој (макар и добар) објектив тој станува преголем, за да може да се класифицира како мал.
Секако ако не се работи за мал фотоапарат, не би го избрал тој. Би го избрал тој што си го имам, од проста причина што е далеку подобар, за она што ми треба.
Убаво е да се има мало фотоапаратче со одличен квалитет на слика како Гф и пенкејк. Ако не ти пречи големината Д80 со новиот тамрон е уште боље. Ако имаш повеќе пари Д3х со 24-70 си е врвот... Ако имаш уште поише пари, Хаси...

П.С. Ако не ставаш пенкејк на тој фотоапарат, поарно купи си асален фотоапарат, како >Д50.

Изменето од mdeni - 02.Септември.2009 во 22:57
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 23:52
Preskapo za da bide interesno.
SLR-ite se poevtini a ne se mnogu pogolemi, SLR so 35mm ili 50mm 1.8 e ista cena ili povtorno poevtino od ova.

Koga ke uspeat da izvadat golemina na G11 ili LX3 i slicni, so nivnite zum objektivcinja a vakov senzor, togas moze da se zbori za nesto interesno.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 23:59
Само ради димензиите, затоа и кај Панасоников и кај Олимусот сите зборат за комбинација со пенкејк. Никој не спомна пенкејк во комбинација со Д3 или апарат со слични димензии.намигнување
А и тие што ке го купат овој апарат ке го користат само ради кејф а не за нешто професионално, така и да има некоја минимална разлика во квалитет во споредба со нормален објектив мислам дека нема да претставува проблем. Сигурно поквалитетни ке бидат пенкејк објективите во споредба со обичните кит објективи што се 18-55мм за нормалнте ДСЛР апарати.

П.С. Гледам на photozоne.de кадешто има ривју на два пенкејк објектива од пентакс 31мм и 40мм и двата се higly recommended. Па ваљда моделите на Панасоник и на Олимпус не се многу далеку по квалитет.


П.П.С. Можеби ке може да извадат и помало тело од ова, но објективите нема да бидат помали, поради големината на сензорот.

А еве ти и споредба во димензии:

Панасоник GF1 119 x 71 x 36.3 mm
Панасоник LX3 109 x 60 x 27 mm
Панасоник G11 112 x 76 x 48 mm
Никон D5000    127 x 104 x 80 mm

Значи по димензии е колку Г11 а разликите во споредба со Д5000 се позначителни.


Изменето од mickeymkd - 03.Септември.2009 во 00:08
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 01:15
Mene licno mi e odlicen koncept. Nikad ne sum se naviknal na SLR, taka sto ova so eden opticki VF radi shmek bi mi bilo odlina digitalna kamera za doma.
Za slikanje na odmor. Zena mi da si ja koristi bez problem.
No isklucivo so pancake lekji.

Mene licno mi se svigja toa sto ima video na nea. I toa so AVCHD i Mjpeg kodeci. Taka sto super za snimanje na domasni video klipovi.

Zum nikogas ne sum imal taka sto kit so 20/1.7 e sosema dovolno.

E posle bi navalil na stari lekji od 16 i super16mm filmski kameri za ich pari.
angenieux,
kern switer,
hugo meyer,
computar,
som berthiot,
schneider,
canon tv,
zeiss tevidon,
navitar,
zeika,
kodak ektar,
pentax tv,
fujinon tv,
wollensack,
taylor & hobson
lomo okc1

Toa izgleda odprilika vaka
http://www.flickr.com/groups/c-mount_/pool/


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 00:53
Ili eve kako bi izgledalo direktno na kamera. Ova e na Pana G1 mislam deka, so Kern Macro Switar 26 mm 1.1 - sramotilaci...



I fotka so objektivot...




Изменето од ivotoyota - 04.Септември.2009 во 01:01
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 08:57
superfino aparatce, mada preskapo za da bide zemeno v predvid. to e.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.