IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon G11
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon G11

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 19:42
Eve, zemejki gi site raboti vo perspektiva, bi go povtoril prashanjeto bidjeki navistina me interesira vasheto mislenje.

Dokolku se ima potreba od mala profesionalno orientirana digitalna foto kamera, koja bi ovozmozhila sto podobar sevkupen kvalitet i fleksibilnost na upotreba, dali mozhete da posochite nekoj drug pokompleten i podobro specificiran model od G11 ?

Znachi ne samo da e podobar vo eden parametar, tuku kako paket, kako celosna sistem-kamera.
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 19:56
Zoran eve jas ke se obidam:

Panasonic LX3 (slicen sensor, posirok objektiv 24mm vs 28mm, f2.0-f2.8 blenda, pomal i pokompakten)

Olympus E-P1 (m4/3, znaci daleku pogolem sensor, promenlivi objektivi i se sto odi so nego...)

Sigma DP2 (APS-C golemina na sensor, za zal fiksen i kako aparat malku spor)

i duri i

Canon S90 (f2.0 blenda, mal i kompakten so RAW moznosti...)

A nesto pogolem, megjutoa sepak na granica na DSLR i kompakten e sekako prekrasniot:

Panasonic GH1 (m4/3, daleku pogolem sensor, promenlivi objektivi, brz, itn, itn...)

Za mene G11 ednostavno e utka bez voopsto da go spomenam HD videoto. Aparat koj mozebi pred godina ipol dve bi bil neverojatno dobar, megjutoa tehnologijava grabi napred a za zal Canon se pozadi.

Pozdrav,
Gjorce
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 20:08
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 20:32
24mm f2.0 ima Lx3. Neznam sto ne e jasno. Videoto, ama bas nisto ne mi menja, od prosta pricina sto nikogas vo zivotov ne sum se navratil da izgledam video, za razlika od fotografii. Taka da...
Lx3 si e Lx3.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 21:11
Originally posted by Ѓорче Ставрески Ѓорче Ставрески напиша:

Zoran eve jas ke se obidam:

Panasonic LX3 (slicen sensor, posirok objektiv 24mm vs 28mm, f2.0-f2.8 blenda, pomal i pokompakten)

Olympus E-P1 (m4/3, znaci daleku pogolem sensor, promenlivi objektivi i se sto odi so nego...)

Sigma DP2 (APS-C golemina na sensor, za zal fiksen i kako aparat malku spor)

i duri i

Canon S90 (f2.0 blenda, mal i kompakten so RAW moznosti...)

A nesto pogolem, megjutoa sepak na granica na DSLR i kompakten e sekako prekrasniot:

Panasonic GH1 (m4/3, daleku pogolem sensor, promenlivi objektivi, brz, itn, itn...)

Za mene G11 ednostavno e utka bez voopsto da go spomenam HD videoto. Aparat koj mozebi pred godina ipol dve bi bil neverojatno dobar, megjutoa tehnologijava grabi napred a za zal Canon se pozadi.

Pozdrav,
Gjorce


Od nabrojanite bi rekol deka kako konk*renti bi odgovarale LX3 i P1 (ostanatite ne se vo taa klasa).

Onoa sto mi se dopagja i sto znam deka na sekoj profesionalec bi mu bilo vazhno e optichkiot okular koj nedostasuva na posochenite kameri (barem vo nivnata integrirana forma). Od iskustvo znam deka pri jasno sonce LCD ekranot e skoro neupotrebliv. Jas zhiveam vo Kanada, a ne vo nekoi sonchevi pustinski zemji, pa sepak koga sum nadvor i koga neboto e bez oblaci, LCD ekranot na D3 (koj verojatno e eden od najdobrite na pazarot) ednostavno ne e dorasnat na situacijata. Ne gledam kako toa bi bilo podobro so navedenite modeli. Zgora na toa, fotografiranjeto so koristenje na optichki okular znachitelno ja pomaga i stabilnosta pri fotografiranje "od raka" poradi privlekuvanjeto na laktite kon teloto i pritiskanje na kamerata na obrazot.

Drugo neshto sto zabelezhav, sto e moshne vazhno dokolku e tochno, e flash syncot na Canonot - 1/2000sec. Toa e izvonredno, za razlika od Olympusot koj ima 1/180sec. Za Panasonikot ne mozhev da najdam podatok.

Dokolku kvalitetot na fajlovite od ovie kameri e slichen (toa kje go doznaeme koga Canonot kje bide testiran i sporeden), samo na osnova na ovie dva elementi jas (toa znachi samo moj afinitet) bi mu dal prednost na Canonot. Se razbira, onoa sto e mnogu vazhno, a sto ne go znaeme vo momentov, e brzinata na fokusiranje vo razlichni uslovi (osobeno vo zatemneti situacii), brzinata na reagiranje na komandite (shutter delay) i nekoi drugi raboti.



Изменето од Zoran K - 19.Август.2009 во 21:13
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 22:17
Vo sekoj slucaj Zoran, celosno pocituvajki go tvoeto mislenje, jas ednostavno ne go krijam razocaruvanjeto i mislam deka G11 e potpolna utka, poradi site gorenavedeni pricini (f2.8, 28mm, mal senzor, kabast i golem, nema HD video, skap) a i poradi samiot fakt sto jas kako i mnogu ostanati lugje ocekuvame od liderot Canon nesto sto nema da bide sitna nadgradba i zalazuvanje na musterijata, tuku nov i revolucioneren produkt.

Fakt e deka takov proizvod na Canon ocajno im treba i dodeka ne se sluci toa, jas nema ni da pomislam da kupam nekoj nivni namerno iskasapen produkt.

Nesomneno kvalitetot na slikata ke bide dobar, megjutoa toa ne gi opravduva da "secat" na site drugi strani, bidejki za mene edna blenda podobar noise ke go kompensiram so f2.0 na LX3 i ke imam duri i pomal DOF, taka sto kako i da svrtis, spored mene toa e vo osnova slicen (za mene poradi HD videoto POLOS) aparat od LX3 koj e star veke godina ipol.

Iskreno edvaj cekam da izleze toa Panasonic GF1 i ako se e kako sto treba uste poiskreno planiram da investiram.

m4/3 e revulucioneren format, nesto sto na Canon ocajno im treba.

Pozdrav,
Gjorce
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 22:19
Daj od pukankite Branko pena mi fati ustava :)
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 00:18

Branko si kupi 5D MkII i ni gleda sair ! голема%20насмевка

A ni aber da ni se pofali so nekoe video, filmche ili sl,
snimeno so nego...


Pozdrav

Igor

Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 02:49
LX3. Го има ли кај нас? Ако да, каде и колку чини тоа задоволство? :)
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 05:19
LX3 niakde vo svetov nema, Pana ne moze da postigne so proizvodstvo. A i kaj nas go nema i jas go barav. Vo sekoj slucaj gledam ima rumour deka LX4 (ili 5) ke izleze nekade vo Septemvri, a ke ima 1/1.3 senzor so zadno osvetluvanje (tehnologija za odlicen odnos signal sum), a ke go ima istiot objektiv, ke ma solidno HD video itn. Dobro e, poleka se dvizime kon se pogolemi senzori kaj digitalcive :D

P.S. Uste ne mi e jasno zosto Canon imaat samo 15 sekundi dolga ekspozicija, duri i vo S90 i G11? Pana ima 60 sekundi dolga ekspozicija duri i vo idiotcinjata!

P.P.S. Interesno mi e ova Pana protiv Canon, namesto vecnoto Nikon vs. Canon...

Изменето од ivotoyota - 20.Август.2009 во 05:24
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 13:08
AJ MALKU KON POCETOKOT DA SE NAVRATIME...

Ako veke imam Canon oprema, sto podrazbira blicevi, transmiteri, ring blicevi, soodveten sowtver, potreba od kvaliteten RAW file, OVF , ETTL ll flash sistem togas mnogu e jasno deka ke se opredelam za G serijata na Canon, bidejki odnapred znam sto mozam a sto ne, kako mozam da go kombiniram so postoeckata oprema i da dobijam poveke od samo ubavo idiotce...
Ne go grdam Pana ili nekoj od Drugite proizvoditeli, ama mislam deka G sistemot na Canon e najnapreden megu idiotcinjata...
Za videoto ne komentiram bidejki ne sakam da snimam vidoe so fotoaparat, no vo edna prilika vo low light okolnosti morav da snimam eden klip so G9 i go snimav vo isklucitelno teski uslovi na iso 1600 i mozam da kazam deka me zadovoli krajniot rezultat... No sepak za video si koristam video kamera a ne fotoaparat ili telefon...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 17:56
Koga spomnav "sistem-kamera" mislev tokmu na toa Jane, no verojatno toa ili ne e tolku poznato megju lugjeto ili ne im e vazhno.

Zatoa ne prodolzhiv vo taa nasoka, no go pozdravuvam tvoeto navrakjanje kon onoa sto vo sushtina pretstavuva vistinski aset za profesionalcite.

Imanjeto na HD opcija za snimanje ili edna blenda pobrz objektiv ne pravi edna kamera da bide profesionalna, nitu podobra od kamera koja e osmislena i kreirana kako logichno nadovrzuvanje na profesionalen fotografski sistem.

Takvata kamera mozhe eventualno da bide podobra vo nekoj parametar ili nekoja opcija, no ne i kako sevkupen proizvod ili alat za profesionalna rabota.
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 19:40
Vo nerazbirliva nasoka za mene izbega muabetov, mozebi kako amater ne mozam da razberam, no ne mozam da izbegam od smesnata pomisla deka nekoj ke se maci da stava blicevi, ke mesti svetlo i ke raboti bilo kakva profesionalna zadaca so G11.

Kako dodatok na profesionalnata oprema, za ponekogas da se ulovi nesto za sto treba siten manevar na mal aparat mozebi...

Taka sto vo moive oci potpolno ne ja gledam vrskata pomegju sopstvenistvo na profesionalna oprema od X brendot i kompakten aparat od Y, bidejki tesko deka nekoj ke gi koristi dodatocite od negoviot DSLR vo kompaktniot (ne sum upaten, mozebi imaat ista baterija na pr. :)

Vo sekoj slucaj, iako Canon imaat odlicni idiotcinja, oroto go vodat Panasonic, Sigma, pa duri i Ricoh so nivnite daleku "poprofesionalni" kompaktni aparati: LX3, DP2, Gr Digital, E-P1. Vistinskata revolucija se slucuva tokmu kaj tie brendovi, sto nesomneno go dokaza Canon so noviot S90 koj kako da e klon na LX3 (minus "neprofesionalnata" HD opcija).

Pozdrav,
Gjorce
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 20:48
Ѓорче, ima momenti koi, poradi razni prichini, ne dozvoluvaat "teshka artilerija" od kameri, pa uslovuvaat koristenje na neshto sto na prv pogled bi izgledalo kako amatersko idiotsko kamerche.

Toa se momentite vo koi na profesionalcite bi im bilo od neprocenliva vazhnost imanjeto na solidna "amaterska" kamera sto kje ovozmozhi maksimalna flakesibilnost i performansi.

Ponekogash treba da se nosi oprema so minimalni dimenzii i tezhina, ponekogash treba da se ostava vpechatok na "iguben turista" i t.n.

Primer za toa mozhe da posluzhi mojata poseta na manastirot Sv.Jovan Bigorski. Koga go izvadiv D3 od torbata, stareshinata na manastirot vo panika se zatrcha nakaj mene i maftajki so racete pocha da vika "ne smeesh da slikash!"

Koga mu posochivb deka okolu nas ima nekolku lugje sto fotografiraat sto sakaat i kolku sakaat, pokazha so prst kon mojata kamera i reche: "dobro mozhe, ama ne so OVAA kamera".

Mislam deka ti posochiv eden primer kade shto kamera kako Canon G11 bi pretstavuvalo idealno reshenie. Dokolku ja imav nea , gore-dolu kje si ja zavrshev rabotata. Lugjeto imaat ednosmerna psihologija - stareshinata kje beshe zadovolen bidejki "pobedil" so svojot stav i povekje nemashe da me giba sto koristam profesionalen blic, stativ ili bilo kakva druga oprema sto bi mi bila potrebna za rabotata.

I tuka doagja do izraz onoa sto go spomnav ponapred za imanjeto optichki okular (denot beshe neverojatno svetol), kuso veme na sinhronizacija na blic, kompatibilnost so ostanatata profi oprema i t.n.

Znam deka seto ova verojatno nema nikakva vazhnost za potpolno amaterska upotreba na kamerata, no istovremeno ubeden sum deka ovaa kamera prvichno ne e nameneta za takvi lugje. Za niv e dizajnirana S serijata koja e pomala, polesna, poeftina ima HD video i t.n.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.