IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Аикидо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аикидо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 25>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 11:21
Raspolozhen e nekoj za borba sekoj po svojot stil?
Bash da vidam kolku e blagodetno aikidoto.
Кон врв
Ikom Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ikom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 01:35
Vo princip vo aikido nema natprevaruvanje, em zatoa sto nema pravila vo tehnikite i udarite, em zatoa sto ke ima mnogu seriozni povredi.
Po koj znae koj pat, za site sto ne veruvaat vo efikasnosta na aikidoto kako borbena vestina, na svoja odgovornost gi kanam vo nasiot klub :)
Pozdrav
Iko
www.aikido.org.mk
p.s Predizvikot DDarko smetaj deka e prifaten, vo sekoe vreme i na sekoe mesto eden na eden, bez pravila i bez kategorii testiranje na tehnikite
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 10:49
Jas sum od Shtip i treniram karate i po malku Judo, no Judoto go nema kako klub tuku eden moj trener bil bivshi Judist, pa gi poduchuvam tehnikite...
Inaku jas sum seriozen za ova.

Samo treba da znaeme kade i koga, a ti nudam mozhnost da izberesh za mojot stil...

Karate.
Judo.
Borenje.

Izberi vo koj stil sakash da se boram, so tebe ili so nekoj drug.......
Кон врв
Ikom Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ikom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 10:48
Pozdrav DDarko,
Ne znam kako ti se tehnikite ama deka si vickast za toa ne stanuva zbor :) Da izberam kako ke se boris :) kako sakas, kako sto napisav vo prethodnata poraka bez kategorija, bez zastita, bez pravila, testiranje na tehnikite.
Za mestoto, nie pocnuvame so treninzi od 1-vi septemvri, sekoja sreda sabota i nedela od 20.00, poveli vo salata Partizan, pozadi Tomce Sofka, gradski park Skopje
- Iko
www.aikido.org.mk
p.s za da ne go zamarame forumov moze da me kontaktirame i preku licna poraka
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 10:55
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Inaku jas sum seriozen za ova.

Samo treba da znaeme kade i koga, a ti nudam mozhnost da izberesh za mojot stil...

Karate.
Judo.
Borenje.

Izberi vo koj stil sakash da se boram, so tebe ili so nekoj drug.......


Аман дете немој, имаш само 14 години, ќе останеш инвалид. Други пред тебе настрадале од Ikom, а не се ни инаетеле вака. Аман немој! Додека си уште здрав и прав, седи си мадро.
загриженост

Со најдобра намера,
Дамјан



Изменето од DamjanC - 17.Август.2009 во 18:44
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 12:08
Originally posted by DamjanC DamjanC напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Inaku jas sum seriozen za ova.

Samo treba da znaeme kade i koga, a ti nudam mozhnost da izberesh za mojot stil...

Karate.
Judo.
Borenje.

Izberi vo koj stil sakash da se boram, so tebe ili so nekoj drug.......


Аман дете немој, имаш само 14 години, ќе останеш инвалид. Други пред тебе настрадале од Ikom, а не се ни инаетеле вака. Аман немој! Додека си уште здрав и прав, седи си мадро.
загриженост

Со најдобра намера,
Дамјан

Da ama mislam i deka ne treba mnogu forsiranje, vashiot nachin na borenje i nachin na zhiveenje e Aikido, mojot e isto taka japonski, abe zdravjeto si go ostaviv vo borechkite veshtini, a shto imam 14 godini ne znachi deka sum malo detence koe gi pochituva site koj mozhat da go "shutnat" zar mislish deka Aikidoto e naj dobra borechka veshtina?
Кон врв
bucko 00 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bucko 00 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 12:51
Gledam interesno e tuka na forumot za aikido bravo pozdrav do site aikidoki
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 12:56
Поздрав и до тебе Буцко и добре дојде на идивиди . Последните коментари не ги земај во предвид , случајни се :))
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 15:51
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da ama mislam i deka ne treba mnogu forsiranje, vashiot nachin na borenje i nachin na zhiveenje e Aikido, mojot e isto taka japonski, abe zdravjeto si go ostaviv vo borechkite veshtini, a shto imam 14 godini ne znachi deka sum malo detence koe gi pochituva site koj mozhat da go "shutnat" zar mislish deka Aikidoto e naj dobra borechka veshtina?


Здраво Дарко,

Она што сакав да го кажам, тоа и го напишав. И навистина без никакви подразбирања.

Јас исто така долго време се занимавам со аикидо, и според мене (и според моите учители) аикидо значи да се избегне конфлитот. Така што, да се бара конфликт, бидејќи е дијаметрално спротивно од она што е суштина на аикидото, за мене е несвојствено. И како што веројатно до сега примети, јас не се одзвав на твојата провокација, како што тоа го сторија некои други. среќа

Меѓу останатото, малку и се сомневам во искреноста на искажаната желба за проверката за која зборуваш. Но сеедно, пак ќе речам, подобро е да не се ни оствари. Не затоа што ги потценувам твоите способности, туку затоа што знам непријатни примери.

А да не те оставам без одговор, еве, мислам дека најдобра боречка вештина не постои.

Еве го сајтот и на мојот клуб: www.henbo.com.mk
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 23:14
Originally posted by DamjanC DamjanC напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da ama mislam i deka ne treba mnogu forsiranje, vashiot nachin na borenje i nachin na zhiveenje e Aikido, mojot e isto taka japonski, abe zdravjeto si go ostaviv vo borechkite veshtini, a shto imam 14 godini ne znachi deka sum malo detence koe gi pochituva site koj mozhat da go "shutnat" zar mislish deka Aikidoto e naj dobra borechka veshtina?



Здраво Дарко,

Она што сакав да го кажам, тоа и го напишав. И навистина без никакви подразбирања.

Јас исто така долго време се занимавам со аикидо, и според мене (и според моите учители) аикидо значи да се избегне конфлитот. Така што, да се бара конфликт, бидејќи е дијаметрално спротивно од она што е суштина на аикидото, за мене е несвојствено. И како што веројатно до сега примети, јас не се одзвав на твојата провокација, како што тоа го сторија некои други. среќа

Меѓу останатото, малку и се сомневам во искреноста на искажаната желба за проверката за која зборуваш. Но сеедно, пак ќе речам, подобро е да не се ни оствари. Не затоа што ги потценувам твоите способности, туку затоа што знам непријатни примери.

А да не те оставам без одговор, еве, мислам дека најдобра боречка вештина не постои.

Еве го сајтот и на мојот клуб: www.henbo.com.mk

Ova mi zalikuva se povekje i povekje na Hristijanstvo ej...голема%20насмевка

Si gledal loshi momenti i vo aikido i vo sve, epa koja veshtina nema sportovi, inaku dosega i noga sum krshel i ramo mi ispagalo i arkada...I sum dobil nekolku nokauti toa e toa, samo se somnevam vo edno, dali navistina se "frlate vamu tamu" ili toa e samo " iluzija" pred lugjeto?
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 00:50
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ova mi zalikuva se povekje i povekje na Hristijanstvo ej...голема%20насмевка
Si gledal loshi momenti i vo aikido i vo sve, epa koja veshtina nema sportovi, inaku dosega i noga sum krshel i ramo mi ispagalo i arkada...I sum dobil nekolku nokauti toa e toa, samo se somnevam vo edno, dali navistina se "frlate vamu tamu" ili toa e samo " iluzija" pred lugjeto?



Не сум сигурен дека те следам баш...

Аикидото нема спортски (натпреварувачки) дел. Повредите за кои спомнав се имаат случено на тренинг, што тие случаи ги прави уште понепријатни. Но навистина не би навлегувал повеќе во тие примери, не е згодно...

Дали се фрламе ваму-таму вистински или невистински, ич не разбирам што значи... А со илузија јас не се занимавам. Не е православно. За други не можам да тврдам.

Те поздравувам во боготражителството... намигнување

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 13:50
Ne ne ne me svati shto sakam da ti kazham, dali vash*te zahvati se realni kako vo Dzudoto ili se samo kako trikovi...
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 14:00

ДДарко , прашањето е навредливо пошто се работи за боречка вештина не за магионичарство....нема трикови тоа сакам да ти кажам .

Второ , разликата на повреди во спредба на боречки вештини во твојот случај карате Е во тоа шо ако во каратето пропуштиш удар како шо сам напомена дека си имал повредена аркада или нокаут во аикидото можеш да отстанеш без рака т.е. ќе имаш рака ама само за украс ќе ти служи . Тоа е во нај лош случај ако налеташ на некоја аикидока шо нема милост . Аикидото го може тоа и тоа не е трик ! Аикидото е вештина која се заснова на медицина и физика . Енергијата се концетрира на зглобовите на човечкото тело . Не е битно колку килограми е човекот кога ќе оствариш лост на зглоб секого го боли .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 15:13
Ne e nitu bitno kolku si poln so tehnika i vo aikido ako nekoj od taa veshtina naleta na moj nozhen udar vo glava...
 
I ova aikidoto se zasnova na medicina i fizika, ne e povekje filozofija?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.