IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - NOviot Olympus?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

NOviot Olympus?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 10:27
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:


da de, zatoa bi si zemal dve telca, ednoto za brzina, drugoto za u dzeb. Toa ti e kako da imas kompakt i SLR a gi koristis istite objektivi. Mene mi se dopaga :)


Pa so dve tela kje si zemes eden D700 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 13:34
Na DPreview ima video semplovi.
http://www.dpreview.com/news/0906/09061602ep1movies.asp

MJPEG 30FPS progressive - ODLICNO!!!!

VIDEO KILLED PHOTOGRAPHY STAR!!!!
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 13:47
Inaku sega gi gledav foto semplovite na Dpreview - Za moj vkus - Katastrofa. Mnogu shum i toa neubav. I mnogu neostro - kako prosecen P&S.
Ovaa kamera e dobra samo zaradi izgledot. Za se drugo - ne!


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 18:23
pa ne se ni ocekuva nesto poveke od 4/3
Videoto e solidno, za amaterska rabota e top
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 18:56
Tegla gi vide fotkite od peeskata ili samo kitot? Toa penkejkot 17ka nema semplovi, a bas sakav da gi vidam. Mi deluva dobro so 50f2. Kitot e ispod prosecen...

EDIT: Opaa sega vidov deka stavile i od taa, da mi se ucitaat pa ke dadam komentar.

EDIT2: Barav i ne uspeav da najdam od 17 sliki. Ako treba da se okozam za edni moc**i primei, ne gi ni baram...

Изменето од mdeni - 17.Јуни.2009 во 19:42
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 10:30
Originally posted by hypertech hypertech напиша:

pa ne se ni ocekuva nesto poveke od 4/3
Videoto e solidno, za amaterska rabota e top


Videoto e odlicno. Za obrabotka e daleku podobro od videoto na 5D MkII bidejki e MJPEG a ne MPEG. Video semplovite koi se na Dpreview mi licat kako da se snimani so shutter speed od 1/500 i povekje sto ne e dobro zatoa sto nema nikakov motion blur. Sepak za video review na foto kamerive treba nekoj video profesionalec da napravi testovi.

Inaku videoto e sosema solidno i za profesionalna rabota za SD finalen proizvod - vo ova mozam da se kladam. Bidejki kaj nas seuste SD e standard - nema problem so ova da se snima i profesionalno - samo klientite da ne te vidat so sto snimas намигнување.

PS. Video sekogas se snima so shutter speed od 1/50 za 25fps ili 1/60 za 30fps - interlaced, ili 1/25 ili 1/30 za progressive. Videoto mora da ima motion blur na dvizenje, ako nema ne e ubavo za gledanje. Snimanje so 1/500 i povekje se koristi ako treba kadarot da se usporuva ili da se zemaat frejmovi kako fotki. Zatoa pri snimanje video mnogu se koristat ND filtri. Da ne se zgolemuva brzinata na kamerata tuku kontrolata na osvetluvanjeto se vrsi so filtri.


Изменето од Tegla - 18.Јуни.2009 во 10:31
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 22:13
Незнам дали некој забележа но апаратов нема вграден блиц, што според мене е голем минус.тага
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 10:12
emi nemase da bide rimejk ako imase. :) ;)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 11:26
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Незнам дали некој забележа но апаратов нема вграден блиц, што според мене е голем минус.тага


I jas ne primetiv. Ne e dobro da vleckas i dopolnitelen blic, a idejata e da bide mal i kompakten тага. Steta.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 12:43
Originally posted by fichot fichot напиша:

emi nemase da bide rimejk ako imase. :) ;)


среќа Па можеле да го скријат блицот како кај Панасоник LX3.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 11:43
pa mozele mozda ama kako ke prodaat blicovi..
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 00:41
Testot za ovoj fotoaparat e izlezen.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 14:16
Панасоников ми изгледа како подобар фотоапарат. Плус си има и вграден блиц. среќа




Изменето од mickeymkd - 14.Август.2009 во 14:16
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 20:57
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

da de, zatoa bi si zemal dve telca, ednoto za brzina, drugoto za u dzeb. Toa ti e kako da imas kompakt i SLR a gi koristis istite objektivi. Mene mi se dopaga :)
Pa so dve tela kje si zemes eden D700 голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Ne deka bi naprail taka, sakam da kazam veke ima izbor vo micro 4/3, a mozete da zamislite sto ke ima za 2 do tri godini
A da, Panasonic-ov poveke mi se dopaga, ama dali stvarno ke izleze?
Uste poveke mi se dopagaat objektivite 20 mm f1.7 i 45 mm f2.8. Mi se sviga sto ne vadat samo zumovi, tuku eve ima i prime-ovi.
Bravo za Panasonic, najfotografski raspolozeniot brend (LX3, L1 eve sega i GF1), isklucuvajki gi postarite brendovi od vremeto na filmskata fotografija kako Nikon, Canon i Oly
P.S. Vikaat deka toa pod hotshoe-to e fingerprint reader, za uste vo kamera da stavi fingerprint na fotkite!?

Изменето од ivotoyota - 14.Август.2009 во 21:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.