IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ЛАТАС- новинар, камелеон или...???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЛАТАС- новинар, камелеон или...???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 28>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 10:15
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 
   Латас.... без влакна на јазикот... последната колумна....изненадување...беше преполна со зборови,  кои ми е срам да ги повторам...црвенеење  ...!!!
....еден единствен и оригинален.... тоа е Латас ... плазењеплазење
 
 
eh .... chinam deka tolkava ljubov imavte kon nego i koga bese na stranata na onoj koj sega go mrazite i od kogo se plasite poradi negovoto vrakjanje голема%20насмевка
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 12:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Се будам денеска како и секој ден, рано, варам утринско кафе и седам тука да ги читам најновите вести во весниците.  По навика (од социјализмот) прво отворам Вечер и Нова Македонија а потоа овие новокомпонираните (нека ми простат ама овие два се сениори, а другиве јуниори во нашето новинарство и весникарство) .И гледај чудо првото кликање ми беше Швалери на Латас.Ми привлече внимание насловот. Читам и не ми се верува. Човекот си го опишува својот идол во новинарството ама со речник, сочен, кој бајаги би му одговарал на новинар и весник жолтоштампач. И така низа на сексуални дејанија се редат кој нас пуританците не оставаат без збор или не тераат да размислиме каде е фикција каде е реалност. Едно време пазработувајки ја со децата сказната Царевата нова облека , посебно им с енагласуваше да не подпаднат под мислење на сите, туку да формираат свои ставови, свои размислувања. царот е гол и толку, а не да му се воодушевуваш на нешто што не постои.Така и јас кутрата, по навика кликам на Вечер, а Вечер кое јас го памтам го нема.И така, ај да прекинам да читам, ај уште ова, така /вака дојдов до крајот кога гледам Латас не го заобиколи ни нашиот млад политиколог Жидас Даскалов кој само си кажа свој став, свое мислење за нашето заплеткување со Сејдиу и Косово.  Невкусни се пораките упатени до овој млад човек, невкусни се забелешките дека некој е на платен список на некоја приштинска шема  само што кажал нешто што го мисли или мисли поинаку од другите.Јас Латас го следев уште од почеток, сакав да го читам неговиот остар тон,генерациски  сме блиску, имаме некои слични размислувања за некои минати времиња, со ист тон  ја критикувавме Америка кога тргна со бомби на Југославија, поточно Србија. Кога сите го навредуваа дека како Србин се прави поголем Македонец од Македонците јас го разбирав, затоа што не мора да си етнички Македонец да ја сакаш Македонија, земјата во која живееш, во која ти е домот.  Едно не му одобрувам, па можам да речам дека го осудувам, кога напаѓа отворено луѓе кои не мислат како него. Секој има право на свое размислување, секој може да си го каже својот став,така и младиот Жидас, бендисало ли се мене, на Латас и на некој друг што тој во своето размислување мисли поинаку од нас,  Тоа е демократија. А демократијата не значи исто размислување, исто бендисување.

odmereno,tolerantno,fantasticna mala analiza na likot i deloto na gospodinot i "kolumnata" (ako moze taka da se narece) bravo mammad
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 13:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Се будам денеска како и секој ден, рано, варам утринско кафе и седам тука да ги читам најновите вести во весниците.  По навика (од социјализмот) прво отворам Вечер и Нова Македонија а потоа овие новокомпонираните (нека ми простат ама овие два се сениори, а другиве јуниори во нашето новинарство и весникарство) .И гледај чудо првото кликање ми беше Швалери на Латас.Ми привлече внимание насловот. Читам и не ми се верува. Човекот си го опишува својот идол во новинарството ама со речник, сочен, кој бајаги би му одговарал на новинар и весник жолтоштампач. И така низа на сексуални дејанија се редат кој нас пуританците не оставаат без збор или не тераат да размислиме каде е фикција каде е реалност. Едно време пазработувајки ја со децата сказната Царевата нова облека , посебно им с енагласуваше да не подпаднат под мислење на сите, туку да формираат свои ставови, свои размислувања. царот е гол и толку, а не да му се воодушевуваш на нешто што не постои.Така и јас кутрата, по навика кликам на Вечер, а Вечер кое јас го памтам го нема.
И така, ај да прекинам да читам, ај уште ова, така /вака дојдов до крајот кога гледам Латас не го заобиколи ни нашиот млад политиколог Жидас Даскалов кој само си кажа свој став, свое мислење за нашето заплеткување со Сејдиу и Косово.  Невкусни се пораките упатени до овој млад човек, невкусни се забелешките дека некој е на платен список на некоја приштинска шема  само што кажал нешто што го мисли или мисли поинаку од другите.
Јас Латас го следев уште од почеток, сакав да го читам неговиот остар тон,генерациски  сме блиску, имаме некои слични размислувања за некои минати времиња, со ист тон  ја критикувавме Америка кога тргна со бомби на Југославија, поточно Србија. Кога сите го навредуваа дека како Србин се прави поголем Македонец од Македонците јас го разбирав, затоа што не мора да си етнички Македонец да ја сакаш Македонија, земјата во која живееш, во која ти е домот.  Едно не му одобрувам, па можам да речам дека го осудувам, кога напаѓа отворено луѓе кои не мислат како него. Секој има право на свое размислување, секој може да си го каже својот став,така и младиот Жидас, бендисало ли се мене, на Латас и на некој друг што тој во своето размислување мисли поинаку од нас,  Тоа е демократија. А демократијата не значи исто размислување, исто бендисување.
Јас на тоа само помислив..дека народот не бадијала си има(л) поговорка..баш за овој случај..
„Куче„.....кое (постојано) јаде маст , (некојпат ќе) јаде и стап ..*
*се однесува на оној.. кој си искажал свој „став„ ..
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 21:25


  Коге е демократија и кога тоа не значело исто мислење и исто бендисување.... зошто тогаш го критикувате Латас и не го оставате  да си го искаже своето мислење, својот став,  на свој начин ... ???
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 21:31
Originally posted by pcelka pcelka напиша:



  Коге е демократија и кога тоа не значело исто мислење и исто бендисување.... зошто тогаш го критикувате Латас и не го оставате  да си го искаже своето мислење, својот став,  на свој начин ... ???

Sekoj cita i razbira kako saka i   toa e domakratija. Sekogash e dobro koga nekogo go citaat, strashno e koga ke go prelistaat vesnikot a nema da zastanat na stranicata na natpisot. Togash novinarot e novinarski mrtov. Kritikata e samo patokaz kon podobruvanje.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 21:42
 
 
  Латас не може никогаш да биде -  novinarski mrtov -  тој секогаш е интересен и забавен... !!!    голема%20насмевка  а, критика, кај него не делува... намигнување
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 10:06
ima stil ,
bez razlika sto denes edno zboruva ,
utre toa ke go pobie ,
vazno e originalen i mrda so site muskuli
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 10:54
Несомнено дека Латас има стил....и тоа свој и препознатлив...
Па затоа родителите ги тргаат децата од пред ТВ или менуваат програма кога Латас води Дневник...оти не се знае во кој момент ќе му летне некој к*р или пи*ка од поганата уста...

Изменето од mamamd - 29.Јуни.2009 во 12:19
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 11:01
eee,
a sto so goli vesti ??
togas treba decata so se roditeli da se trgvat,
Tv ke zjapa za zido ?   
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 11:03
Ако "Голите вести" ти изгледаат интересно.....алал да ти е...
Еден од најступидните начини да се задржи гледаност...болен
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 11:09
pa ne ,
jas sum protiv toa ,
toa ne se goli vesti ,
toa e gol mozok
ama novinar mora malku pononsalantno,
da prikazuva vesti ,
da ne olabavi site ,
ete Latas toa go pravi ,
sekogas toj sto strci ne cini ,
toj e pocetok na novo novinarstvo   
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 11:17
Ноншанлантноста е ОК...кога кажуваш за теми од областа на фолк-естрадата...голема%20насмевка
Ама кога коменемтираш  дневно-политички настани со тон како си во некој друмска кафана....болен
Сепак сите останати водители на Сител, се далеку покоректни од него, без оглед на пристрасноста...барем си ги водат вестите како што треба, без онаа доза на цинизам и вулгарност...

А за Латас....нека ја земе да ја води Бекстејџ, нека му дојде до израз забавноста....плазење



Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 11:24
ne si vo pravo ,
politikata se pravi bas vo kafana ,
denes se mrzat ,a vo kafana zaedno na jagnesko ,
site komentari na parlament se skoro kafanski bes nikakov respekt sprema odgovornosta,
pa sto Latas da bide korekten ???
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 11:26
Епа ајде сите да се однесуваме така, "кафански".....
И така цела држава ни е "кафански" конструирана....барем Латас ќе биде предводник на новиот стил на однесување...плазење
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.