IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Aнтички или словенски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Aнтички или словенски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 74>
Автор
Порака
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 22:58
сликаизненадување
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:07
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Originally posted by Владо Владо напиша:

Буги, можеби зборуваме за различни нешта, јас зборувам за јазици а ти ми приложуваш листа со имиња

Можеби си немал време да рагледаш:
http://en.wikipedia.org/wiki/Koine_Greek

Коине е грчки јазик, да не се лажеме себеси, за нас не чини, гајле ми е мене за гејците!
Поздрав, отидов да ги гледам Љубчо и Паско   
Јас само сакам да ти покажам дека историјата Македонска е многу пред Александар и Филип - и сакам да разговараме за Коине - од каде Коине е Грчки јазик или писмо кога се знае дека Грчкиот е Елински - зар Античките грци имале два јазика - ова ли пробуваш да го кажешзбунетостЗначи да не се залажуваме ние со Елинизмот - Македонските племиња постојат многу пред доаѓањето на Елините на Балканот - па ова е запишано од врвни историчари,незнам дали си запознаензбунетост

dobro be bugi, na kakov jazik zborele tie anticki makedonci, dali toj imal slicnosti sovrmeniot makedionski jazik?
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:09
ama tepacka megju lupco i pasko
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:16
 На а2 телевизија бевме сведоци за заблудата на “македонизмот“ и сите видовме како еден виден македонски археолог со тенденции за стане најдобар на Балканот, (г. Паско Кузман) беше исмеан од еден бивш премиер и политичар (Г.Г. Љубчо Георгиевски) буквално во секој област.
 
Значи за мене е несватливо како е можно еден археолог да има толку мало познавање за античката историја, а притоа за себе си да кажува дека е археолог кој омилена гранка од археологијата му е “антиката“. Е сега сите добро знаеме дека има и ракија со име “антика“, па после ова сами отценете што му е омилено на г. Паско Кузманголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Господине Паско скинетеси ја дипломата!!! 
 
 
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:24
i vrati gi parite od vladata
Pa Lupco ne e od vcera pa ovoj ke go zajebava-
A za sto mu se 3 casovnika???
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:28
не е љуБчо од вчера
него е од завчера
никогаш и ќе го нема
може само да џавка своја бугарска пропаганда

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:31
Незнам што се случувало но знам дека Љубчо не е историчар + он е за проБугарската теза на славјанството - а таа теза е позната - уште да каже и дека Мисирков ни е татко на нацијата и има да ви изнасмеам на сите вас Македонци кои незнаете да си го слушате срцето - дрво без корен неможе да расне може само да овене и да скапе,без разлика колклу и да е старо
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:36
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Незнам што се случувало но знам дека Љубчо не е историчар + он е за проБугарската теза на славјанството - а таа теза е позната - уште да каже и дека Мисирков ни е татко на нацијата и има да ви изнасмеам на сите вас Македонци кои незнаете да си го слушате срцето - дрво без корен неможе да расне може само да овене и да скапе,без разлика колклу и да е старо
 
 
Братче или сестриче, ако ја гледаше емисијата ке видиш кој е пробугарски или кој ја сака македонија.
 
Тука се разговараше за античка историја, и г. Љубчо се покажа поспособен историчар и археолог од директорот на археолозите во Македонија.
 
Кажав и пак ке речем вистината се виде - Паско скини си ја ДИПЛОМАТА! 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 23:45
Незнам јас што покажал Љубчо - ке ти ја напишам Бугарската теорија па ти кажи ми дали Љубчо тоа тврдел - значи Бугарите викаат дека од 5 век па до 19 нема Македонско име бидејки нема континуитет на народ - така да Кирил,Климент,Самуил,Карпош,целата плејада на ајдути и Илинденци се Бугари и Крсте Мисирков одеднаш сака да направи МАкедонска нација од постоечко Бугарско племе кое живее на Македонските простори од 5-6 век нели кога ги снемува Македонците.

ТОА ли е ТОА - молим те одговори бидејки баш ме интересира дали е тоа ставот кој се противречи на Античкото Македонско постоењезбунетост
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 00:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Незнам јас што покажал Љубчо - ке ти ја напишам Бугарската теорија па ти кажи ми дали Љубчо тоа тврдел - значи Бугарите викаат дека од 5 век па до 19 нема Македонско име бидејки нема континуитет на народ - така да Кирил,Климент,Самуил,Карпош,целата плејада на ајдути и Илинденци се Бугари и Крсте Мисирков одеднаш сака да направи МАкедонска нација од постоечко Бугарско племе кое живее на Македонските простори од 5-6 век нели кога ги снемува Македонците.

ТОА ли е ТОА - молим те одговори бидејки баш ме интересира дали е тоа ставот кој се противречи на Античкото Македонско постоењезбунетост
 
Љубчо и Паско многу добро ја решија античката историја и етнокарактерот на античките македонци. 4-5 век има РОМЕИ, тука не станува збор за антички македонци, елини или ова она...
 
Бугарите, болгари, или најново българи, не се етничка маса, а по примерот на Византија кнез Борис ги покрстува сите помали групи и прави една општо славјаноболгарска маса, по пример на ромејската византиска или гркојазична држава, само шо разликата кај него (кај кнез Борис) е тоа што тие говорат славјански, или според некои грчки извори - болгарски. Значи бугарите имаат голема заблуда кога се повикуваат на тоа дека се наследници на словено-болгарската традиција, како што и ние тврдиме дека сме наследници на македонската или поточно елиномакедонската традиција.
 
 
Просто кажано не е така. Ние имаме словенски јазик, а не античко македонски. Значи со тоа сме наследници на една славјанска традиција. Ние сме славомакедонци како традиција(зборувам за современата држава и последните 1100 години)
 


Изменето од Tetratka - 18.Јуни.2009 во 00:09
Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 00:32
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Originally posted by Владо Владо напиша:

Буги, можеби зборуваме за различни нешта, јас зборувам за јазици а ти ми приложуваш листа со имиња

Можеби си немал време да рагледаш:
http://en.wikipedia.org/wiki/Koine_Greek

Коине е грчки јазик, да не се лажеме себеси, за нас не чини, гајле ми е мене за гејците!
Поздрав, отидов да ги гледам Љубчо и Паско   
Јас само сакам да ти покажам дека историјата Македонска е многу пред Александар и Филип - и сакам да разговараме за Коине - од каде Коине е Грчки јазик или писмо кога се знае дека Грчкиот е Елински - зар Античките грци имале два јазика - ова ли пробуваш да го кажешзбунетостЗначи да не се залажуваме ние со Елинизмот - Македонските племиња постојат многу пред доаѓањето на Елините на Балканот - па ова е запишано од врвни историчари,незнам дали си запознаензбунетост

1. За Коине- ти напишав веќе, коине на грчки значи „заеднички“, пред тоа имало една ваква генерална поделба- јонски дијалект, дорски и еолски, а коине јазикот кој бил воведен во времето на Александар е јонски, со атичкот кој исто така е јонски како основа. Исто како што на нас ни е литературен јазик централното наречје со акцент на прилепско- велешките говори. Значи, „коине“ е придавка и значи заеднички, т.е. литературен.
За Пелазгите знам, тоа веќе и го реков, но факт е дека за времето на Александар се вршело елинизација, а и самиот тој има елинско име, како и татко му. Тоа е!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 00:49
Се разочарав од Паско Кузман. Кажува Љубчо ( него човек не заслужува да го коментира- џабе ќе си ги трошам нервите ) постоеле Македонци од 1903 година откако Мисирков побарал да се создаде македонска нација, а пред тоа немало Македонци. Трагедија!
А од друга страна Паско требаше да му ги плесне во лице Ѓорѓи Пулевски и Димитрија Чуповски кои во своите дела го споменуваат Александар Македонски како предок, а се дел од значајните наши преродбеници. Ама и тој не знаеше...ужас беа двајцата, ајде од првиот веќе ништо не ме чуди после еротската поезија и тезите негови за нациите, ама вториов комплетно ме разочара.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 01:04
pasko kuznam e fin i miren naucnik koj gi ima napraveno najgoleme iarheoloski otkritija vo nasa istorija
a go stavile so bolen um da debatiraтага
a so ocekuvavte.......??????изненадување

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 01:21
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

 На а2 телевизија бевме сведоци за заблудата на “македонизмот“
 


Што сакаш да кажеш со ова во наводници?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.