IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Аикидо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аикидо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 25>
Автор
Порака
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 22:53

Ах г-дине Ошавков каква чест , поздрав до вас .

Само мала забелешка знаете трешко е да се биде среќен во друштво на лицемери .
Јас лично немам никакви проблеми со тоа кој што вежба , сите нека вежбаат дај Боже....НО комерцијлизација на боречките вештини го убива духовниот дел од тренингот .
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 00:49
Ах,  г-дине Модератор, голема чест и за мене, штом лично ми се обраќате! И јас би ве поздравил кога би го знаел вашето вистинско име! среќа
Еднаш веќе кажав на овој форум дека ги почитувам сите што искрено вежбаат! Мојот коментар се однесуваше на посочениот линк на youtube.
Вас не ве познавам и не знам што вежбате! среќа
Се согласувам со вас! Проституирањето на боречките вештини го убива духовниот дел од тренингот.
Нашето аикидо ќе биде одраз на сите наши компромиси!




Изменето од osavkov - 15.Јуни.2009 во 13:56
Кон врв
Tatanka Yotanka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2009
Локација: Niger
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tatanka Yotanka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 14:21
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Прекрасно.......

И јас ја практикувам оваа боречка вештина .
 
Само мала забелешка , овој коментар требало да биде во реално аикидо претпоставувам дека ќе има забелешка од почитуваниот ДамјанЦ
 
OK , nisam mogao temu da nadjem
Кон врв
Tatanka Yotanka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2009
Локација: Niger
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tatanka Yotanka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 14:24
Originally posted by osavkov osavkov напиша:

Навистина прекрасно! среќа
Добра кореографија, одлични костими, вистински театар!
Имитација на животот!
Ако тоа ве прави среќни, среќни сме и ние!

Поздрав! големо%20гушкање

 
Procitao sam izmedju redova sta si hteo da kazes намигнување malo provokacije ali ne nasedam!
 
Ovo je bilo polaganje deteta od 12 godina za braon i crni pojas !
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 14:48
Децата се супер! За нив е тоа игра и коментарот не беше упатен толку кон нив туку повеќе на презентацијата што следи потоа. среќа
И немаше намера за провокација! Само мои впечатоци! среќа

Поздрав!
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 02:00
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Прекрасно.......

И јас ја практикувам оваа боречка вештина .
 
Само мала забелешка , овој коментар требало да биде во реално аикидо претпоставувам дека ќе има забелешка од почитуваниот ДамјанЦ



Само за да не останат очекувањата залудни, еве, да се јавам. среќа И јас мислам дека децата се супер, и треба да си играат. И ние возрасните сме деца понекогаш, па и ние си играме... Помалку сме смешни, оти не ни прилега баш, ама кога не знаеме да бидеме сериозни, тоа е.
Патем, благодарам и за укажаната почит. И уште еднаш би апелирал да нема навреди, стварно е невкусно. Лицемери, вакви, онакви... аман!
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 02:03

Исто така е невкусно реалното аикидо да се нарекува театар со добра костимографија , имитација на животот .

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 09:47
Г-дине Модератор,
Покажувате многу низок праг на толеранција и превисока чувствителност! среќа
Јас само ја коментирав оваа презентација. Никаде не спомнав реално аикидо.
Лицемерно би било кога би се согласил со вас дека е тоа прекрасно, а навистина не мислам така.
Иако, убеден сум дека сепак секој ќе ја задржи сопствената "убавина", тоа не значи дека понекогаш не би требало да размениме по некој коментар или дискусија. среќа
Секое добро!

Поздрав!


Изменето од osavkov - 16.Јуни.2009 во 10:16
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 13:16
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Исто така е невкусно реалното аикидо да се нарекува театар со добра костимографија , имитација на животот .



Можеби и би се согласил со Вас, но во ситуација каде што припадниците на „Реалното аикидо“, а посебно неговиот творец, не бираат зборови за да ја омаловажат вештината аикидо нарекувајќи ја со низа епитети кои ни оддалеку не и прилегаат, едноставно морам да ја поддржам другата страна (на која всушност и припаѓам) да возврати со иста мера за да не биде борбата нерамноправна.

Најдобро би било кога би ги немало ваквите плукања, ама ете, навистина не сме ние (љубителите на аикидота со потекло од јапонија) тие кои први започнале со ваквиот говор на омраза.

Она што јас сакав да го кажам со претходната порака е да не се навредуваме ЛИЧНО. Тоа е она што ми се чини дека е невкусно и не прилега на нормално воспитани луѓе.


Изменето од DamjanC - 16.Јуни.2009 во 13:16
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 13:18
Originally posted by osavkov osavkov напиша:


Лицемерно би било кога би се согласил со вас дека е тоа прекрасно, а навистина не мислам така.



За ова сосема се согласувам со Ошавков и го делам истото мислење.
Кон врв
Ikom Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ikom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 18:31
Forumot e mesto na sprotivstavuvanje na argumentite, a sekoj ima pravo na svoe mislenje i svoja ocenka na tugjiot stav.Ne e najvazno sto i kako vezbaat decata na klipot, najvazno e sto se vo sala, sportuvaat i go jaknat duhot. Dali toa ke bide aikido, realno aikido, odbojka ili rakomet,ili nesto sosema drugo sekako e podobro od bescelno gubenje na vreme so nerealni kompjuterski igri [:)]
pozdrav
www.aikido.org.mk
p.s "Lugjeto koi se trudat da go soedinat i harmoniziraat svetot, se pravite izvorni lugje" - O Sensei Morihei Ueshiba
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 20:16
Ико поздрав до тебе! среќа
Помалку или повеќе, мислам дека сите ја разбираме општествената корисност од физичките активности и спортови при сите искушенија на денешнината! среќа
Но, да бидам искрен, никогаш не би препорачал да се вежба било што само заради физичка активност. Значи, повеќе би препорачал пливање во добар систем, со добри инструктори отколку тренинг во небулозен систем со лоши инструктори во боречки вештини.

...За zenmaster...
Please slow down my friend среќа
I've been there. I've done that.
Значи...немам никави предрасуди кон тоа што сега се нарекува реално аикидо. Како што можеме да кажеме дека постојат одлични а и не толку добри експоненти на карате, на џудо, на аикидо итн, итн, така истото би можело да се каже и за реалното аикидо. И таму секако има добри, но и не толку добри инструктори. За еден од врвните претставници на тој систем, г-дин Братислав Стајиќ, со кого и на чии часови сум вежбал, имам само почит. А, за некои...
Но, не би бранувал повеќе...среќа

Поздрав!
Кон врв
aikido master Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aikido master Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 22:42
Mene ne mi e jasno kako moze da se negira Realniot aikido i zasto Tadiconalistite ja izbegnuvaat realnosta ili sustinata na ovaa vestina.
Sto e tolku loso dokolku bi se vezbalo porealno ili realno. I vaka i taka napagacot izleguva nepovreden.
Na kogo bi mu precelo toa sto go vezba da go primeni vo realna situacija.
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 00:19
Originally posted by aikido master aikido master напиша:


Na kogo bi mu precelo toa sto go vezba da go primeni vo realna situacija.


На мене не. Ама би ми сметале последиците од тоа, оти најверојатно ќе ме затворат. голема%20насмевка
Се шегувам, нормално.

А ова со избегнувањето на реалноста е многу јако! :)))))))))))


Originally posted by aikido master aikido master напиша:

I vaka i taka napagacot izleguva nepovreden.


Аха, само што нападнатиот во едниот од случаите може да излезе повреден. :)

А лошо е тоа што повредени всушност има, и тоа точно таму каде што не треба да ги има, а тоа е на тренинг.
Е тоа се случува кај сите што се „фураат“ на реалност. (и тоа не е само во „реалното аикидо“) И барем да се постигнуваше нешто коисно со тоа... А вака, само повреди... Нема поента.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.