IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 73>
Автор
Порака
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 01:02
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Па кое е атеистичкото сфаќање за постанокот? Какво е верувањето на атеистите за настанувањето на човекот? Зар не велите дека се настанало случајно, или дека природата, т.е. природните закони воделе се? Зар не е тоа верување во некоја натприродна сила? Посебно е интересно ако некој каже ,,напредокот на еволуцијата’’. Каков напредок? Кон што? Еволуцијата не може да има напредок, нема поставена цел кон која треба да напредува, но сепак терминот еволуира се поистоветува со терминот напредува. Напредокот значи движење кон одредена цел, да имаш цел значи да имаш разум- не може напредокот да дојде случајно. Кој е тој човек што ќе рече дека нема ништо повисоко од нас?
"точно"! природата ја створила некоја надприродна сила! (а збунет си отиде, доста , вика , му било смеење веке за вечерва)

а еволуцијата и е напредок , кон тоа за се посовршени и поуспешни видови, тоа и е и целта, да ги елиминира послабите а тоа и нема крај , затоа што секогаш ке има некој подобар и поуспешен......................


Изменето од abnormalen - 06.Јуни.2009 во 01:03
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 01:13
Природата за некои луѓе е натприродна сила.
Ако еволуцијата има цел кон која напредува, тогаш кој ја поставил таа цел?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 01:17
Originally posted by fragola fragola напиша:


Sepak,samo covekot e licnost!Licnosta e sozdadena,ta e tvorba na ziveenjeto...Znaci ako nema mobilen,kako da ja najdam taa licnost?
 
Не бе мила, и Бог има разум, воља и чувства, и Тој е личност. И ангелите се личности, и ѓаволот е личност.
И баба ти немала мобилен, па пак го нашла дедо ти голема%20насмевка
 
Велиш "личноста е творба на живеењето". Ако сакаш појасни го ова малку. Што подразбираш под тоа "живеењето" и како тоа ја создало личноста?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 01:23
а, зошто воопшто се мора да ма и цел? дали бедуините имаат( или имале) некоја цел додека шпартале и шпартаат низ пустините?збунетост едноставно , тоа го правеле за да си живеат, и цел живот си шетале низ песокот само поради една , единствена цел  да живеат и преживеат! Долгорочни "мети" си поставува само човекот и никој друг и тоа не баш сите, повеќето луѓе на планетава имаат за цел само како да преживеат!
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 01:24
Кога од ништо ќе ми направите жива клетка....тогаш ќе знам дека нема Бог....до тогаш за мене Бог ПОСТОИ....

Замислете само какво совршенство е се што постои...

Клетка, па клетката има јадро, па јадрото има триста чуди, па тие триста чуди имаат триста други чуди...и така до бескрај....

Планета Земја, Сончев систем, Вселена....а каде е вселената, кај се наоѓа?Веројатно е дел од нешто поголемо..а тоа поголемото од што е дел..или бесконечно е...???? А???

Кој можел да создаде бескрајно малечки и бескрајно големи форми на егзистенција истовремено....??????????
МИР со сите
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 01:25
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

...повеќето луѓе на планетава имаат за цел само како да преживеат!


И кога ќе преживеат после што?????
МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 04:20
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Меси, ти многу подобро од мене знаеш што значи аксиома. Нешто што се зема априори, претпоставка која не само што не се докажува туку и невозможно е да се докаже. Аксиомите слепо се прифаќаат и врз нив се градат цели науки. Пример за тоа е геометријата. Но, и атеизмот си има свои догми. Една од нив е баш таа- се треба емпириски да се докаже, во спротивно не постои. Значи, они веруваат во тоа а невозможно е да го докажат. Како тогаш атеимот не е религија?


Adra, ne e tokmu taka... i tokmu zatoa nemozhe naukata i ateistichkiot pogled na svetot da se nareche deka e isto taka religiozen ili vernichki.

Za toa sto e aksioma i kako se definira, sozdava i koristi vidi tuka. Znachi aksioma i dogma nemaat vrska edno so drugo. Ushte povekje, bidi ubeden deka ateistite kje bidat voodusheveni ako empirijski dokazhesh ili pobiesh nekakva aksioma i za toa definitivno kje ti dodelat Nobelova nagrada. Dali toa kje ti se sluchi ako se obidesh da pobiesh nekoja dogma ? Za takvi neshta vednash se ekskomunicira, a istorijata ni kazhuva deka mozhe da te chini i mnogu povekje...

Spored toa, ateizmot nema dogmi. Nemozhe da ima bidejki sekoja pretpostavka ili teorija empirijski ja proveruva, pa dokolku taa ne ja izdrzhi taa proverka se napushta i se prima novoosoznaenoto. Pretpostavkite zhiveat dodeka ne se potvrdat ili pobijat. Togash se determiniraat kako zakoni ili promasheni teorii (zabludi).

Stavot deka "ako za neshto nema dokaz, togash toa ne postoi" go nema nikade osven na charshijski razgovori.

Dobar primer za toa e dali postoi zhivot na drugi planeti vo Univerzumov? Za sega nemame dokaz deka postoi, no toa ne e apsolutno nikakov fakt deka toj ne postoi.

Изменето од Messenger - 06.Јуни.2009 во 04:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 04:33
Дефиницијата која ми ја посочи почнува со ,,темелна вистина’’ која не се докажува. А што е тогаш догмата? Зар не е истото?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 04:50
E pa, sigurno deka ne e isto Aldra...

Dogmata nema vrska so temelna vistina. Taa e veruvanje, doktrina ili ideologija na religijata (ili mozhe da bide na bilo koja druga organizacija) koja uzhiva potpolna avtoritativnost, vo koja ne smee da se posomneva, koja ne smee da se ospori, od koja ne smee da se oddalechi i koja ne smee da se pobie.

Teolozite postojano se obiduvaat da stavat ravenstvo megju aksiomite, teoriite i pretpostavkite so dogmite, no toa nema nikakva osnova i ne pretstavuva nikakvo seriozno argumentiranje. Naprotiv, toa samo ja pokazhuva nivnata neinformiranost i slabost vo argumentiranjeto.

Изменето од Messenger - 06.Јуни.2009 во 04:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 04:53
А бе те сфаќам што сакаш да ми кажеш, ама... знаеш онаа дефиницијата беше со наводници, не ги додадов јас :)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 12:40
Меси, неколку пати имаш кажано дека веруваш дека Бог постои. Ајде кажи ни нешто повеќе за твојот бог. Кажи ни неколку карактеристики или атрибути на твојот бог. На пример, дали твојот бог има разум, интелигенција, воља, знаење, емоции и сл. Дали, доколку поседува знаење, е сезнаен? Дали доколку поседува моќ е семоќен? Дали е достапен за обичниот човек, дали му се објавил некогаш во историјата на човекот или сл. Баш ме интересира што ти подразбираш под поимот "бог" и каков е тој бог. Ова е он-топик со темата затоа што ако веќе докажуваме дали нешто постои или не постои, потребно е да знаеме што докажуваме. Ако за мене Бог е чаша полна со вода, тогаш лесно ќе докажам дека постои така? Затоа ме интересира каков е твојот бог. Ако сакаш одговори, ако не, идемо даље. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 19:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by fragola fragola напиша:

Sepak,samo covekot e licnost!Licnosta e sozdadena,ta e tvorba na ziveenjeto...Znaci ako nema mobilen,kako da ja najdam taa licnost?

 

Не бе мила, и Бог има разум, воља и чувства, и Тој е личност. И ангелите се личности, и ѓаволот е личност.

И баба ти немала мобилен, па пак го нашла дедо ти голема%20насмевка

 

Велиш "личноста е творба на живеењето". Ако сакаш појасни го ова малку. Што подразбираш под тоа "живеењето" и како тоа ја создало личноста?


Ednostavno,licnosta ne e dadena kako nesto oblikuvano.Maloto dete seuste nema oformeno licnost,negoviot karakter,licnosni crti,osobini itn. se formiraat niz zivotot i steknatite iskustva.Licnosta se formira samo vo covekot,edinkata i taa se menuva,ne e nepromenliva.
Kako i da e,jas imam poinakvi sfakjanja za Bog i niedni religiozni propovedi ne gi sfakjam onaka kako se dadeni,na krajot na kraistata tie se tolkuvani od covekot...Zatoa da ne go dolzam mnogu,da si begam jas vo filozofija,Gospod da me vidi
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 22:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Меси, неколку пати имаш кажано дека веруваш дека Бог постои. Ајде кажи ни нешто повеќе за твојот бог. Кажи ни неколку карактеристики или атрибути на твојот бог. На пример, дали твојот бог има разум, интелигенција, воља, знаење, емоции и сл. Дали, доколку поседува знаење, е сезнаен? Дали доколку поседува моќ е семоќен? Дали е достапен за обичниот човек, дали му се објавил некогаш во историјата на човекот или сл. Баш ме интересира што ти подразбираш под поимот "бог" и каков е тој бог. Ова е он-топик со темата затоа што ако веќе докажуваме дали нешто постои или не постои, потребно е да знаеме што докажуваме. Ако за мене Бог е чаша полна со вода, тогаш лесно ќе докажам дека постои така? Затоа ме интересира каков е твојот бог. Ако сакаш одговори, ако не, идемо даље. среќа




Nema da bidam iskren ako izjavam deka go znam tochniot odgovor na tvoeto prashanje. Jas ne znam koj e Bozhjiot razum, inteligencija, znaenje, volja, emocija, mokj, plan i slichno. Isto taka, ne znam dali mu ja objavil istorijata na chovekot dokolku znae odnapred kako taa kje se sluchi. Velam deka Bog za mene e tajna koja ja otkrivam sekoj den, del po del, kako nekakov mozaik, i mislam deka do krajot na zhivotot kje imam nekakva ideja za Nego, no najverojatno nema nikogash da go osoznaam vo Negovata celost. Mislam deka za toa Toj ima mnogu dobra prichina, sto samo Nemu mu e poznata, no bi sakal eden mig, koga kje se soocham so Nego vo vechnosta, da mi ja otkrie dokolku saka.

Toa e mojot odgovor na tvoeto prashanje. Dokolku znaesh nekoj chovek sto doznal za Boga onoa sto me prashuvash, togash bi te zamolil da go spodelish toa so mene i jas najiskreno te uveruvam deka kje mu go podaram moeto vnimanie vo celost.


P.S. Ne se slozhuvam so tebe deka ima "moj", "tvoj", "nash" ili "vash" Bog. Ima samo eden Bog. Isto taka, koga me prashuvash "Ајде кажи ни нешто повеќе за твојот бог", Bog go pishuvash so malo "b"... se nadevam deka toa e sluchajna greshka bideki vo sprotivno bi go svatil kako potcenuvachki odnos i provokacija.


Изменето од Messenger - 06.Јуни.2009 во 22:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 23:20
Roden e so pomos na bozja intervencija.
Eden e od 12.
Najmil e od site.
Bese "pastir".
Ima posebna mok, božanska.
Nekoj se plasea deka ke se proglasi za car,kral.
Juda go izdade za pari.
Pominuva niz iskusenija.
Se spomenuva  i poučna prikaska so bludnica vo glavnata uloga.
So doaganje vo Egipet bega od sigurna smrt.
Negovata misija zapocnuva po 30-ta godina.
Pretskazuva deka po tri dena eden ke bide obesen na drvo , a eden osloboden.
Mnogu patuvase , pravejki dobro.
Mnogu ljuge ima najadeno.
Gi najade i svoite braka na masata.
Nekoj mislea deka umre.
Koga go vidoa, ne go prepoznaa vednas.
Tek koga im se javi samiot.
Toj e spasitel na svojot narod. 


Biblijski e lik.

Isus?
Ne.

Starozavetni Josip.

Kako bi uvidele deka e stvoren mit  za Isusot ...............dovolna e i sama Biblija.
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.