IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 73>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 10:40
a kaj se toa bara Doni?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 10:47
Originally posted by brza brza напиша:

kaj gospod nema nishto logichno,...zatoa e i ,..toa shto e ,..gospod!

koga bi bilo logicno...
togas toa ke bide nauka ...
a ne vera...
koja podrazbira verba vo postoenjeto na bog...
bez potreba od baranje dokazi..
bez logika...
samo verba...
bidejki verbata e vo sprotivnost so dokazite...
poveke verba...
pomala potreba od baranje dokazi...
i obratno...

zatoa ne e prasanjeto dali Bog postoi ili ne...
tuku prasanje e samo koj ima poveke a koj pomalku verba...




Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 12:25
Да, оној кој верува во Исус највеќе од се, има дар од Светиот Дух...
По делата и по плодот се познава верата.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 13:31


богот е единствено суштество кое, за да владее не мора ни да -постои !
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 13:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

a kaj se toa bara Doni?


Darko ne e Doni anakine. Te molam koristi gi nikovite kako sto se napishani. Toa e pravilo na forumov.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 13:52
Ниту логиката не е совршена, а само Единиот Бог.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 14:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

a kaj se toa bara Doni?


Darko ne e Doni anakine. Te molam koristi gi nikovite kako sto se napishani. Toa e pravilo na forumov.


cek be nee toj nik doni darko?тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 14:16
Кој Дони кој Дарко, јас ли?
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:16
Мајка, чија ќерка се борела за живот, верува дека на фотографијата што ја насликала во болницата, се наоѓа анѓел. Колин Бантон од Северна Каролина требало да донесе тешка одлука за својата болна ќерка, за која повеќе немало помош, и да ја исклучи од апаратите за одржување во живот, но се случило вистинско чудо.

Четиринаесетгодишната Челси боледувала од запаление на белите дробови и завршила во болница по сериозната инфекција која и го загрозила животот. Кога родителите и пријателите се собрале да се простат од девојката на умирање, медицинската сестра ја предупредила мајката на необичното светло.

„На екранот можеше да се види многу силно светло“, вели возбудената мајка. „Погледнав и реков:Господе, изгледа како анѓел“.

Првиот обид за фотографирање не беше успешен, но втората фотографија покажа фигура со силна светлина. И семејството и медицинскиот персонал останале вчудовидени кога девојката почнала сама да диши. Два дена подоцна девојката е пуштена дома и својот 15. роденден и Божиќ ќе го помине во кругот на семејството.

„Многу е чудно што тој ден врнеше дожд и немаше сонце. Светлото се појави само во нејзината соба“, појаснува госпоѓа Бантон.

„Ако некој се сомнева, добро, но јас знам што видов, Таков настан ги менува луѓето, ме промени и мене. Сега на работите гледам поинаку и знам дека Господ се грижи за сè“.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:20
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

kaj gospod nema nishto logichno,...zatoa e i ,..toa shto e ,..gospod!

koga bi bilo logicno...
togas toa ke bide nauka ...
a ne vera...
koja podrazbira verba vo postoenjeto na bog...
bez potreba od baranje dokazi..
bez logika...
samo verba...
bidejki verbata e vo sprotivnost so dokazite...
poveke verba...
pomala potreba od baranje dokazi...
i obratno...

zatoa ne e prasanjeto dali Bog postoi ili ne...
tuku prasanje e samo koj ima poveke a koj pomalku verba...






Браво!!!среќа
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 21:22
Originally posted by CST CST напиша:

Мајка, чија ќерка се борела за живот, верува дека на фотографијата што ја насликала во болницата, се наоѓа анѓел. Колин Бантон од Северна Каролина требало да донесе тешка одлука за својата болна ќерка, за која повеќе немало помош, и да ја исклучи од апаратите за одржување во живот, но се случило вистинско чудо.

Четиринаесетгодишната Челси боледувала од запаление на белите дробови и завршила во болница по сериозната инфекција која и го загрозила животот. Кога родителите и пријателите се собрале да се простат од девојката на умирање, медицинската сестра ја предупредила мајката на необичното светло.

„На екранот можеше да се види многу силно светло“, вели возбудената мајка. „Погледнав и реков:Господе, изгледа како анѓел“.

Првиот обид за фотографирање не беше успешен, но втората фотографија покажа фигура со силна светлина. И семејството и медицинскиот персонал останале вчудовидени кога девојката почнала сама да диши. Два дена подоцна девојката е пуштена дома и својот 15. роденден и Божиќ ќе го помине во кругот на семејството.

„Многу е чудно што тој ден врнеше дожд и немаше сонце. Светлото се појави само во нејзината соба“, појаснува госпоѓа Бантон.

„Ако некој се сомнева, добро, но јас знам што видов, Таков настан ги менува луѓето, ме промени и мене. Сега на работите гледам поинаку и знам дека Господ се грижи за сè“.

Халелујах, голем е Бог, големи се и Неговите дела.
Слава и фала Нему.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 22:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

AlDra... ako nie barame od ateistite da imaat respekt i pochit kon nash*te veruvanja, treba i nie istoto bezrezervno da im go ponudime nim, neli?

Zamisli kako kje se chuvstvuvash ti ako nekoj od niv ti napishi:

" Tреба да се одговори негативно и само човек кој не размислува може да одговори афирмативно . Толку! "

Mislam deka se slozhuvame okolu ova...    




Види вака модераторе, како прво, атеистите тоа постојано го велат. Нас верниците не сметаат за пониска сорта на која и е неопходна патерица. Ама доколку кажат:,,Треба да се одговори негативно и само човек кој не размислува може да одговори афирмативно’’, јас би побарал доказ за таквото нивно тврдење. Зашто јас за моето имам докази. Ако имаат докази нека повелат.
Кон врв
магаре Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај магаре Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 22:16
грешка

Изменето од магаре - 31.Мај.2009 во 22:22
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 22:20
магаре што ракоплеска?!изненадување ете ти доказ дека постојат чуда, а тоа значи дека и гопод постои.намигнување
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.