IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3839404142 73>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 03:02
Jas ne tvrdam deka ima lazhna i vistinska religija. Site religii se istovazhni za onie koi gi oformile i koi gi vrednuvaat. Zatoa sekogash gi prashuvam vernicite zoshto paganite gradele iljadnici hramovi za nivnite bogovi ? Zoshto muslimanite gradat iljadnici dhzamii? Zoshto budistite gradat iljadnici hramovi? Zoshto... zoshto.. zoshto... ??? Demek sega site se budali, izgubeni, zavedeni od gjavolot, tresat prazna slama, vejki na veterot, a samo nie sme ja ispile seta mudrost i Gospod Bog samo nam ni shepnal kako stojat rabotite, a drugite gi shutnal na strana.

Sekoj onoj koj misli deka go fatil Boga za brada si zhivee vo iluzija. Ubava i utesh*telna iluzija, ama sepak iluzija...

Изменето од Messenger - 30.Мај.2009 во 03:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 03:19
така е меси
знаеш многу ми е чудно шо тука полемизирате за ваша интима
да не речам се карате и караме
секој има право да си верува во своето, а да не негира дуго
отвараме теми при кои често се слуша не хули, ќе гориш во пеколот

атеисти со право си поставуваат прашаље

ШТО ГИ ТЕРА ВЕРНИЦИТЕ ДА ПОСТАВУВААТ НЕКОЈ ИЗНАД СЕБЕ
ШТО НЕ СИ ВЕРУВААТ ДЕКА ТОА НЕ СЕ ПАТИЧТА БОЗЈИ НЕГО СОПСТВЕНИ
ШТО ГИ ТЕРА ДА СЕ МОЛАТ ЗА ПОМОШ И ГУБАТ ВРЕМЕ, МЕСТО ДА ПОБАРААТ ПОМОШ ОД ДРУГИ ЛУЃЕ

инаку јас обозавам да одам на црквени обреди, како сто е за велигден
ги правам сите салтанати со палење свеќа и шетање три пати околу црквата
пеам со поповите и песната

тогаш го гледам народот околу мене и чувствувам дека сме еден народ, во тој момент со една колективна свест, а тоа е ретко во годината... тоа е обичај на мојот народ кој не би сакал да го снема
уживам да го правам тоа, мене ми доаѓа како некој танц
играм валцер со својот народ

затоа ги сакам и огњевите за бадник... ист валцер во друго време

поздрав

јас на форум сум и најголем поборник за црква на плоштад
оти е тоа симбол на мојот народ





Изменето од anakin - 30.Мај.2009 во 03:24
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 04:39
Originally posted by anakin anakin напиша:



... мене ми доаѓа како некој танциграм валцер со својот народзатоа ги сакам и огњевите за бадник... ист валцер во друго време...


Ufff... kolku poetichno, kolkava emotivnost i elegancija vo isto vreme...

Prekrasno kazhano anakine!

Iako gi respektiram i ne sum protiv obichaite, no istovremeno i ne sum premnogu za niv ... ova tolku ve vosh*ti sto me ostavi bez zdiv!

Istovremeno dobiv flash-back od edna scena na filmot "V for vedanta", kade sto glavniot lik ja kani devojkata na tanc i veli:

- Sto e revolucija bez tanc!

Изменето од Messenger - 30.Мај.2009 во 04:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 10:54
Originally posted by anakin anakin напиша:

koj kje mi kaze koja e razlika megju BIBLIJA i ILIJADA I ODISEA vnatre vo samata knigavo srzta i sustinata na knigitei tamu i vamu ima bogovii tamau i vamu ima prorocii tamu i vamu ima gresni i bezgresnii tamu i vamu ima raj i pekoli tamu i vamu ima poraki od samite bogoviako nekoj vselenec gi pronajde dvete knigi i citajki gi, koja razlika moze da uoci???????? i tamu i vamu voskrsnuvaati tamu i vamu stavat na krsti tamu i vamu plakjaat za svoite grevonitamu ima eden bog kako troistvo a vamu ima mnogu bogovi i polubogoviljugjeto porano veruvaa vo mnogu bogoviegipkjani antici  mai vikinzi pa i slovenipotoa pocna era na monobozstvoto,,,,, gi osudi site poranesni religii i gi narece paganizamkoj moze da napravi sustinska razlika citajki ja biblijata odiseata ili kamenite textovi na egipjanite i maitekoje e toa vase pravo da tvrdite deka nivna religija bila lazna???????


Анакине, сё што е добро во паганството укажува на СОВРШЕНСТВОТО кое се отелотвори во Исус Христос, а пак сё што е зло во истото не Го познава нити признава, затоа што е слепо за надчовечната ЉУБОВ!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 11:31
izvini spiros
nisto ne si kazal
zal mi e
kazi neso od toa sto prasav?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 12:58
Исус Христос!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 13:10
znam imate elegoricni odgovori
nikako logicki
toa e toa so go zboram celo vreme

i starite antici si gi velicaa svoite bogovi na slicen nacin

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 18:12
Не ни трева логика кога си имаме вистина.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 20:00
Darko, istoto go velat i onie sto se opashuvaat so eksplozivi...

Logikata nema da te odvede do vistinata, no taa gi proveruva patishtata koi te vodat kon nea.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 20:06
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Не ни трева логика кога си имаме вистина.


nelogicka vistina... jooooooo... nov moment...kako nova definicija na veronautikata

mi se dopagjaголемо%20гушкање

prv pat da kaze neso logicko... bravo DONI
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 20:31
kaj gospod nema nishto logichno,...zatoa e i ,..toa shto e ,..gospod!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 02:52
Одговорот на почетното прашање треба да биде јасен и концизен, поради неговата едноставност. Имено, афирмативно треба да се одговори, и само човек кој не размислува може да одговори негативно. Толку!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 04:23
AlDra... ako nie barame od ateistite da imaat respekt i pochit kon nash*te veruvanja, treba i nie istoto bezrezervno da im go ponudime nim, neli?

Zamisli kako kje se chuvstvuvash ti ako nekoj od niv ti napishi:

" Tреба да се одговори негативно и само човек кој не размислува може да одговори афирмативно . Толку! "

Mislam deka se slozhuvame okolu ova...    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 10:21
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Не ни трева логика кога си имаме вистина.


nelogicka vistina... jooooooo... nov moment...kako nova definicija na veronautikata

mi se dopagjaголемо%20гушкање

prv pat da kaze neso logicko... bravo DONI

Нашата вистина бидејќи е вистинита е толку многу едноставна, само што човек треба да ја побара, не мора многу да размислува, некој размислувајќи главата го заболела некој книга напишал..голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3839404142 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.