IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 73>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 00:31
Толку пари за експеримент, во кој човечка рака мора нешто да покрене или да исклучи за да се оладиголема%20насмевка.

Немам против науката и нејзините достигнувања, само сум љубопитна за резултатите, па се прашувам, ако човек мора да го стави Церн во некаков си погон за да се движи, тогаш секако дека била потребна и некоја Сила за да го придвижи универзумот и од ништото, бездната и темнината да стане Нешто.

Ништото само по себе ќе произведе -ништо без сила од страна.
Па и да бил Бинг-Бенгот како причина за Создавањето, Нешто морало да ја придвижи таа маса, маглина, тоа ништо, што ли, да постави законитости и редослед по кој ќе се групираат честиците итн.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 00:38
а може не е така
церн сака да се случи сега
а не случајно за милијарда години плазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 00:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vrtete se na temata!

Tuka se zboruva dali postoi Bog ili ne ... A ne za CERN i shvajcarcite.

Koj zboruva za vakvi huli, kako mozhe vakvo prashanje da se postavi....

Tuku CERN e vo direktna vrska so temava, sekoe novo soznanie go smaluva poleto na koe teologijata mozhe da debatira...taka da pochnuvajkji od 19 vek navaka, poleto na teologijata & filozofijata drastichno se smaluva, t.e. naukata se povekje se konsultira po prashanja koi pred 150 god bea iskljuchivo rezervirani samo za teolozite i filozofite.


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Толку пари за експеримент, во кој човечка рака мора нешто да покрене или да исклучи за да се оладиголема%20насмевка.Немам против науката и нејзините достигнувања, само сум љубопитна за резултатите, па се прашувам, ако човек мора да го стави Церн во некаков си погон за да се движи, тогаш секако дека била потребна и некоја Сила за да го придвижи универзумот и од ништото, бездната и темнината да стане Нешто.Ништото само по себе ќе произведе -ништо без сила од страна.Па и да бил Бинг-Бенгот како причина за Создавањето, Нешто морало да ја придвижи таа маса, маглина, тоа ништо, што ли, да постави законитости и редослед по кој ќе се групираат честиците итн.

E kolku prashanja... normalno ima i soodvetni teorii kako odgovor...
Hoking vo Kratka istorija na vremeto dava bleskavo objanuvanje, t.e. logichko izdrzhani pretpostavki, no sepak za ona kljuchnoto nikoj ne se osmeluva ( mislam na lugjeto od sverata na naukata - da kazhat kako tochno nastanal svemirot).

Sega za sega samo teologijata si zema za pravo da kazhe tochno kako nastanal svetot i ok, ima lugje koi veruvaat na toa, ima lugje koi ne veruvaat - prosto kazhano !
Logikata koja vernicite ja promoviraat deka Bog e vechen i nesozdatliv, toj postoi od sekogash, taa ista logika ne vazhi koga ateistite ili lugjeto koi ja preferiraat nauchnata vistina, kje kazhat - deka vselenata e vechna, bez granici i prostor.
Togash vernicive taa logika ja osporuvaat prashuvajkji se kako mozhela da nastane materijata, mora nejze nekoj da ja sozdal ? Do tuka e jasno !
----
Znachi pred Big Bangot, pred nastanokot na prostor - vremenskiot kontinium, naukava voopshto ne saka da shpekulira shto bilo i kako bilo...

Изменето од Marko sk - 29.Мај.2009 во 00:50
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 00:45
точно е
сега го погоди главчето на шајчето

ако господ сам се створил и е вечен
заправо и земјата сама се створи и е вечна

но тоа се само препукавања оти јас незнам точно како се створи земјата
но точно знам како се створил првиот БОГ нарелен ХАОС, после него Зевс
па Амон РА,, на ЈЕХОВА на крај МАНИТУ

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 01:16
Originally posted by anakin anakin напиша:

  ЦЕРН ќе докаже дали е можно нешо да се створи само од себе
 
Церн не го докажа тоа, ниту ќе го докаже, а според повеќето научници, не му е ни тоа целта. Биг Бенг не учи дека универзумот се створил самиот од себе, туку дека целокупната маса на универзумот вечно си постоела во едно "зрно ориз" (сингуларитет) кој во даден момент од историјата (од непознати причини) експлодирал и оп се создале форумџии што дискутираат моментално за него среќа
 
Како може нешто да се создаде самото од себе?
Како може нешто да се создаде од нешто што сеуште не постои?
Како може последицата да ја создаде причината за своето сопствено постоење?
Може ли мајката да се роди самата себе?
Не, не, не и не.
Секоја последица си има своја причина, а првопричината (или прапричината) е Бог. Ако причинско-последичниот ланец на творби го споредиме со една долга низа на вагони во која секој ваког го влече постоењето на предходниот, тогаш Локомотивата е Бог.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 01:23
ако може нешто да се создаде самото од себе?
Како може нешто да се создаде од нешто што сеуште не постои?
Како може последицата да ја создаде причината за своето сопствено постоење?
Може ли мајката да се роди самата себе?
Не, не, не и не.

на сите твои прашања има едно прашање

а како се создал господ????

море и локомотива мора да се создаде
се се создава, се дури и господ
НО ЛЕСНО БИЛО СОЗДАВАЊЕ НА ГОСПОД, НАЈЛЕСНО АМИН


само што така лоше  го создале, што денес мора да веруват во него





Изменето од anakin - 29.Мај.2009 во 01:27
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 02:50
Најверојатно имаме развиено страст кон лингивстиката. Односно нашата душа страда поради суетата.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 03:42
Originally posted by makarios makarios напиша:

нашата душа страда поради суетата.


Apsolutno si vo pravo makarios...

...ako barem samo taa edna slabost uspeeme da ja odstranime, svetov kje bide kako Carstvo Bozhje...

Изменето од Messenger - 29.Мај.2009 во 03:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 09:05
А суета е?
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 11:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Церн не го докажа тоа, ниту ќе го докаже, ... ... 
Како може нешто да се создаде самото од себе?
Како може нешто да се создаде од нешто што сеуште не постои?
Како може последицата да ја создаде причината за своето сопствено постоење?

Веројатно се сеќаваш дека и порано за ова пишував. Разликата меѓу науката и теологијата е во тоа што науката се стреми да ги одгатне сите мистерии, да даде одговор на секое прашање, како нешто е направено, како функционира ... притоа денес дава едно објаснување, утре друго ... се додека не се дојде до она вистинското. А за разлика од науката, теологијата пред неколку илјади години поставила еден одговр, кој воопшто не е докажан (иако од науката бара тоа да се докаже) каде вели дека бог го создал сето ова и точка. Нема (читај: несмее) што повеќе тука да се размислува. Секој обид на научниците отпрво го минимизираат, го оквалификуваат како минорен, беззначаен, му се иссмејуваат, а кога нешто ќе се открие и докаже - е тогаш велат: „Нормално, такво нешто само бог може да направи“. (Паѓа ли мачка на грб?намигнување). Ако науката денес не може да даде одговор на некое прашање, тоа сигурно не значи дека утре не ќе биде во состојба да го стори тоа! Барем историјата го потврдила постепеното развивање на науката. Што сакате вие, наеднаш се да се открие и објасни? Се задоволувате со одговор кој во моментот ви изгледа „логичен“? Сетете се само што и колку се знаело пред 100-200 години. А колку ќе се знае после 100-200 години? Или по 1000 години! Нормално, како што спомна некој погоре, полето на теологијата се намалува. И таа наеднаш неможе да престане да постои, бидејќи таа постоела со илјадници години, а ќе постои уште можеби илјада години, затоа што сеуште има луѓе кои очекувајќи брз одоговр на своите дилеми, веруваат во се што ќе им се презентира од страна на „светите“ луѓе, без притоа да се запрашаат како и тоа нешто настанало.
Навистина, како бог се создал? Самиот? Ако тој може сам да се создаде, зошто „зрното ориз“ да не го може истото? И каде, во кој простор тој бог се создал и каде егзистирал пред да се реши да прави вселена? Со други зборови, каде, во кој простор го сместил сето тоа што го направил размислување Не, не барам одговор од атеистите и научниците. Знам дека тие незнаат, врска немаат. Барам одговор од теистите. мечтаење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 12:04
,...i ke go dobiesh !,..bidi siguren!,...osobeno od evan,..toj se znae,..se videl,...do sekoj bil !,...i na se ima "bogovski"odgovor.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 12:40
Мислам дека наводната борба меѓу науката и религијата за правата вистина е преценета.
Барем за мене како верник тие две работи имаат сосема различна цел,и воопшто не ги гледам како непријатели.
Теологијата т.с науката за Бога не' учи за Бога додека секуларната наука(така да се изразам) за созданијата Божји.
Додека за наводниот прогон на науката од страна на црквата е нешто што е специфично само за римокатолицизмот а и таму историските факти не ги поткрепуваат модерните митови (ја би го нарекол анти-теистичко усно предание). Демек црквата била против учењето за дека земјата е тркалезна,(па Коперник бил бре свештеник!!)па за галилеј дека на сред клада рекол сепак се врти.(измишњотина од 18 век,заборавајки дека он бил осуден заради потсмевање на папата и речиси настрадал поради дворските интриги правени од негов голем конк*рент, некој си језуит, кој се натпреварувал со него во астрономијата.И на кој многу добро му дошол долгиот и непристоен јазик кој го користел галилео)
Па послем дека тој сирот Џордано Бруно онака без звеза го стаиле на клада.(он бил пантеист и бил антихристијанин а со тоа ја порекнал власта на папата ,е тоа му било грешката!!У тоа време никој не смеел да ја стави под сомнеж власта на папата).И колку за воља на вистината како него имало еден куп луѓе во доцната византија но никој нив не ги ставал на клада(ни царот ни првославната црква) и затоа и никој не ги ни знае освен ако не читал некој случајно за развојот на византискта фолоз(С)офија.
Интересниот момент е дека самите научници не се некави си крстоносци во мисија против верата,туку таа престава ја прават АНТИТЕИСТИЧКИТЕ кругови кои ги (зло)употребуваат нивните откритија за да ги користат во нивната квази-релиозна желба да се убеди човештвото дека верата ги лажела и слично.
Тоа е исто како кога некој биолог ќе дојде до заклучок дека на пример некои видови на грабливки станале посебна врста поради географската изолираност и специфичната исхрана,за разлика од матичната популација.
Ама не става заклучот во своето истражување...
АХА еве ДОКАЗ дека Бог не ја создал оваа врста,а ако не ја создал оваа врста значи Он не ги создал ниту сите врсти-краен заклучок на неговото теренско истражување
-Бог не постои!!!
Овакво нешто не го прават научници,туку медиокритетни анти-теисти кои се у "крстоносна војна" против верата и се фаќаат како слепци за стап на се што ќе прочитаат.Ќе се најде и по некој од тие што од тие причини ќе се обиде да си направи академска кариера но тоа се идеолошки научници кои ги имало на кило на пример во бившиот СССР   но кои ни тогаш ни сега не оставиле никаков траг во науката.
Се согласувам со месингер дека ако некој е атеист не значи дека по автоматизам е и антитеист или дека е социјална бљувотина.Со таквите на пример може да се направи нормален муабет(како на пример со Златник тука)без разлика дали ќе се согласуваме на крај.
Но искуство на верниците е дека,за жал,повеќето самонаречени атеисти се изгорени антитеисти.
Е со таквите не може да се направи нормален муабет зашто господата многу се надмени и премногу ја обременуваат атмосферата со суета,навреди,прозивки и лични кавалификации(скратено по скопски само да се јадело г..на) и ја спуштаат дискусијата како за кафански муабет пред селска кооперација.


Изменето од ahmar1 - 29.Мај.2009 во 12:48
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 12:50
Originally posted by anakin anakin напиша:

ако може нешто да се создаде самото од себе?
Како може нешто да се создаде од нешто што сеуште не постои?
Како може последицата да ја создаде причината за своето сопствено постоење?
Може ли мајката да се роди самата себе?
Не, не, не и не.

на сите твои прашања има едно прашање

а како се создал господ????

море и локомотива мора да се создаде
се се создава, се дури и господ
НО ЛЕСНО БИЛО СОЗДАВАЊЕ НА ГОСПОД, НАЈЛЕСНО АМИН


само што така лоше  го создале, што денес мора да веруват во него




Никако не може да се создаде Господ, бидејќи Тој не е создание, Тој вечно постои.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 13:27
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

..Се согласувам со месингер дека ако некој е атеист не значи дека по автоматизам е и антитеист или дека е социјална бљувотина.Со таквите на пример може да се направи нормален муабет(како на пример со Златник тука)без разлика дали ќе се согласуваме на крај.
...


Ahmar1, velish normalen muabet, pa ajde eve edno normalno prashanje koe e postaveno od poodamna, nekolku pati ama izgleda ne e 'normalno' pa ne se komentira :

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


.. daj da vidime vo Biblijata sto pisuva a ne da tolkuvame...

Se povikuvate na nekoi citati od Biblijata pritoa nevodejkji smetka dali ima logika ili ne, nagazete malku topka i da vidime kako stojat rabotite :

ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 1
13 И бидна вечер, па утро - трет ден.
14 И Бог рече: „Нека бидат светила на небесниот свод, за да го делат денот од ноќта, нека бидат за знаци, и за времињата, и за деновите и годините,
15 и нека бидат за светила на небесниот свод за да ја осветлуваат земјата!” И бидна така.
16 И Бог направи две големи светила, поголемото да владее над денот, а помалото да владее над ноќта - и ѕвездите.
17 И Бог ги постави на небесниот свод да ја осветлуваат земјата,

- Objasni kako se merel denot pred nastanokot na sonceto ?
- I dali posle sozdavanjeto na sonceto zemjata koja bila prethodno sozdadena (spored Biblijava) pochnala da rotira okolu nego podbutnata od nekoja kosmichka sila ?


КНИГА НА ИСУС НАВИН
Глава 10
13 И сонцето застана, и месечината се запре сè додека народот не им се одмазди на своите непријатели. Не пишува ли за тоа во книжниот свиток на Праведникот? И сонцето застана среде небо и не се навали кон запад речиси цел ден.

Objasni kako toa Sonceto zaprelo srede nebo ?Samo nemoj metaforichkio parabolichno, tuku kratko jasno kako shto umeete da se izrazuvate, demek bez filoSofiranja ?



Изменето од Marko sk - 29.Мај.2009 во 13:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.