IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 73>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:55
ne mudruj za raboti koi postojat

Нели тоа што постоеше ќе требаше да се докаже...изволте докажи.....некако досегашниве докази..слабо, та ич....
МИР со сите
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 02:06
Originally posted by anakin anakin напиша:

pprijatele kingzalam no ne bivanesum covek koj saka da veruvaa umiram da znam, rektko koj e ko mene, sakam se da znam


Ako NE SAKAS da veruvas prijatele anakin, ni milion dokazi ne mozat da te razubedat

"A verata e ziva pretstava za ona, na koe se nadevame, i dokazuvanje na ona, sto ne se gleda".

A bez vera ne e mozno da Mu se ugodi na Boga; bidejki onie koi doagaat pri Boga, treba da veruvaat deka On postoi i deka gi nagraduva onie, sto Go baraat ".(Evreite 11;1,6)

Treba da trgnes so otvoren um i da utvrdis dali postoi Bog. Ima edna izreka, mislam deka bese od Benjamin Franklin: Umot e kako padobran, najdobro funkcionira koga e otvoren.

P.S. Leka nokj na site, otidov da spijam.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 02:11
пријателе не треба милион
само еден
но го нема
ниту ќе го има
но има време
кај и да е
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 02:20
анакин, ако не постои Бог, тогаш како ќе ги објасниш пророштвата во Библијата? Кој, ако не Бог, му кажал на пророкот Исаија на пример толку детали за Исус Христос кој стапил на светската сцена 7 века после него?
 
Прочитај го само 53-тото поглавје од книгата на библискиот пророк Исаија и, ако ги познаваш евангелијата, ќе добиеш впечаток како Исаија да имал временска машина и отишол во први век, видел се, па се вратил и ја напишал својата книга среќа Во неа има толку детали за Христос што е апсолутно невозможно човек да ги предвиди ако Бог не му ги соопштил.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 07:02
Јас и од кога се покајав дури имав сомневање во Создателот...
Токму тие пророштва ми помогнаа да верувам во Божјото постоење и исто така се јави пробуда кај мене со крштевањето во Дух Свети. Слушнав некаде дека Исус има исполнето 125 пророштва- така нешто.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 08:28
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Слушнав некаде дека Исус има исполнето 125 пророштва- така нешто.
 
Јас имам листа од 315 старозаветни пророштва кои се поврзани со Христос и Неговата служба. Некои од нив се однесуваат на исти детали, но сепак се различни пророштва во Стариот Завет, честопати и од различни пророци.
Но не е важно дали се 300 или 100, дури и да се 8, Кој е Тој Кој од почетокот го открива свршетокот и јавува однапред за она што уште не се збиднало???
 
"Спомнете си за тоа и бидете луѓе, земете го тоа на срце, отпадници, спомнете си за минатото: Јас Сум Бог, и нема друг Бог, никој не Ми е сличен! Јас Сум Тој, Кој од почетокот го открива свршетокот и јавува однапред за она што уште не се збиднало! Јас велам: ‘Мојата одлука ќе се исполни, ќе извршам сè што Ми е по волја.’ Од исток ја повикувам грабливата птица, од далечна земја го повикувам извршителот на Мојата одлука. Реков - ќе исполнам, наумив - ќе извршам!"
(Господ Бог во Исаија 46:9-11)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 13:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

... ти си видел само дејство на НЕВИДЛИВАТА  "црна дупка". Самата "црна дупка" е НЕВОЗМОЖНО да се види, затоа што ниту зрачи светлина, ниту е можно надворешна светлина да се рефлектира од неа. намигнување
Затоа астрономите и физичарите ја "гледаат" црната дупка само преку ефектите/дејствата кои таа ги предизвикува на околината.
Епа по сличен критериум и теистите го "гледаат" Бог.
Е, тука има една мала разлика.
Иако гравитацијата не се гледа, се знае дека таа е „виновна“ што (заедно со другите планети) сеуште сме околу Сонцето.
Од самите ефекти на привлекување на телата кон некој центар на привлекување, иако не се гледа, се знае дека тие се предизвикани од дејството на некое друго тело со поголема маса, кое е наречено црна дупка.
Иако струјата не се гледа, се знае дека и таа привлекува (пријателот на Анакин).
...
Значи, самите последици јасно зборуваат за постоење на „причинителите“на овие појави . За разлика од ова, последиците (настанување на универзумот со се што има во него) неможат да бидат потврда со која ќе се знае дека причинител е бог. Во недостаток на аргументи со кои ќе се објасни настанувањето, тоа може само да се претпоставува, да се верува дека е од бог, а не да се знае.
Многупати во моите дискусии имам спомнато она што Анакин го кажа пред неколку поста. Што ако некои поединци во текот на човечката историја не се одважеа да и’ пркосат на религијата? Што ако слепо ги следеа теолошките догми? Дали денес ќе знаевме дека Земјата се врти околу Сонцето? Дали ќе знаевме дека молњата не е казна од бог? Дали ќе знаевме за ласерот? Дали ќе знаевме ...



Изменето од Zlatnik - 26.Мај.2009 во 13:38
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:29
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Иако гравитацијата не се гледа, се знае дека таа е „виновна“ што (заедно со другите планети) сеуште сме околу Сонцето.


Епа на апсолутно ист начин, иако Создателот не се гледа, се знае дека Тој е "виновен" што постои созданието. Иако Животодавецот не се гледа, се знае дека Тој е "виновен" за постоењето на животот. Иако Дизајнерот не се гледа, сепак се знае дека Тој е "виновен" што во природата постои Дизајн. Иако Часовничарот не се гледа, се знае дека тој е виновен за постоењето на часовникот. Иако градежникот не се гледа, сепак се знае дека тој е виновен за постоењето на куќата во шумата. Смешно ми е да поверувам дека некој верува дека ако не видел како се гради куќа или пак ако самиот не градел куќа, тогаш би верувал дека куќите никнуваат од земја како печурки голема%20насмевка
Ако овој критериум не важи за овие работи, тогаш не важи ниту за невидливата гравитација.

И решете се веќе еднаш, дали "видам значи постои" или не?



Изменето од EvAngelos - 26.Мај.2009 во 14:47
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 14:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Иако гравитацијата не се гледа, се знае дека таа е „виновна“ што (заедно со другите планети) сеуште сме околу Сонцето.


Епа на апсолутно ист начин, иако Создателот не се гледа, се знае дека Тој е "виновен" што постои созданието. Иако Животодавецот не се гледа, се знае дека Тој е "виновен" за постоењето на животот. Иако Дизајнерот не се гледа, сепак се знае дека Тој е "виновен" што во природата постои Дизајн. Иако Часовничарот не се гледа, се знае дека тој е виновен за постоењето на часовникот. Иако градежникот не се гледа, сепак се знае дека тој е виновен за постоењето на куќата во шумата. Смешно ми е да поверувам дека некој верува дека ако не видел како се гради куќа или пак ако самиот не градел куќа, тогаш би верувал дека куќите никнуваат од земја како печурки голема%20насмевка
Ако овој критериум не важи за овие работи, тогаш не важи ниту за невидливата гравитација.

И решете се веќе еднаш, дали "видам значи постои" или не?



Аналогно би поставил прашање, што значи верување:
а) затоа што во библијата пишува
б) свештеникот (попот) така кажа
в) моите родители така ми кажаа
г) не верувам во науката па морам во господ
д) господ ми се појави и ми рече да верувам во него
ИЛИ нешто сосем друго






Изменето од Ateist - 26.Мај.2009 во 14:57
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:35

Veruvanjeto e veruvanje zatoa shto ne e nauka.

Postojat razni veruvanja kaj razni narodi i sekoj e uveren deka tokmu negovoto veruvanje e onoa tochnoto, a site drugi se greshni.

Sekoj ima svoi sveti knigi i svoi proroci i svoi ostvareni previduvanja i... nikoj ne mozhe da gi dokazhi site tie raboti preku sekoe somnenie nadvor od ramkite i dogmite na svojata religija.

Sekoja religija e fukcionanlna, efektna, tochna i dava predvidlivi rezultati dodeka vernicite gi prifakjaat i se odnesuvaat spored prepishanite dogmi.

Zatoa sekoja religija site odgovori gi bara megju koricite na svoite knigi i zborovite iskazhani od svoite sveti lugje. Svetot za vernicite e onoa sto tie reshile da prifatat deka e... nivniot svet se nivnite veruvanja i misli. Taka e so site lugje, vkluchivajki gi i ateistite.




Ke zvrsham so edna parabola, bidejki mnogumina taka podobro gi razbiraat rabotite...




Na bliskiot istok hrsitijanskite i muslimanskite sveshtenici reshile rabotata da ja zemat vo svoi race i ednash zasekogash da ja zavrshat tamoshnata vojna. No, za razlika od bezvernicite, vmesto da zemat oruzhje vo race, tie se dogovorile toa da go napravat na pohuman nachin. Imeno, koga nekoj hristijanski sveshtenik kje videl muslimanski sveshtenik, trebalo da go poporska so sveta vodichka i da vikne "plis, plis!". Taka demek onoj kje izgorel, kje odel vo pekolot i poen dobivaat hristijanite... Koga muslimanskiot sveshtenik kje videl hristijanski trebalo da mu se priblizhi od zadi i za viknel "Buuuuum!" Toa demek znachelo oti ja aktiviral bombata i ekspozijata go odnela onoj vo dzhenem i - poen za muslimanite...

Kako se dogovorile, taka napravile. "Vojnata" traela nekolku dena... eden od hristijanskite sveshtenici bil postaven na nekoja isturena pozicija i toj do togash ne bil vnesen vo nitu edna "bitka". Koga odednash zabelezhal deka po sokakot odi chovek...

- Aha, sega si moj - rekol ovoj i go stegnal shishenceto so svetata vodichka.

Pokroce mu se doblizhil na chovekot od zadi i ...

- Plis, plis! - viknal sveshtenikot i plisnal so vodichkata.

Onoj drugiot prodolzhil da si odi bez da obrne nikakvo vnimanie. Svehstenikov si pomislil deka mozhebi ne bil slushnat i doshol poblizu...

- Plis, plis, plis!!! - viknal ushte ednash maftajki so shishenceto.

Chovekot si prodolzhiol kako nishto da ne se sluchuva. Ovoj pat sveshtenikot reshil da mu se priblizhi epten blisku ...

- Plis, plis, plis, plis !!!! - se razvikal na cel glas.

Chovekot i natamu ne obrnuval nikakvo vnimanie odejki po svojot pat. Sveshtenikot vekje iznerviran do kraj, mu ja isturil celata voda vrz glava i mu se razvlikal na chovekot...

- Abe odzho, zoshto se pravish na udren i ne igrash po pravilata, a? Tri pati te isprskav so sveta vodichka i ti sega trebashe da izgorish i da se preselish vo pekolot!!!

Chovekot se zavrtel zachudeno brishejki ja so race vodata koja mu se slivala niz liceto...

- Jas sum budista.


Изменето од Messenger - 26.Мај.2009 во 15:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:51
mesi jas te citam
i sfakjam so sakas da kazes
ti zboruvas za pravednoto za ubavoto vo veruvanjeto i vo covekot
ne zboruvas za vistina
a i vo pravo si... zatoa sto vistinata, nitu kje mu pomogne nitu kje mu odmogne
nego zboruvas za pravicnosta vo sebe uveruvanje i veruvanje kako oblik na potrebno nepotrebna rabota koja e sveta za sekogo posebno kako edinka i sopstven univerzum
toa se tvoite nastapi tuka......

fak, znaes vo pravo si

ne bi trebalo da se insistira na vistinata,, sto se odnesuva do religijata
treba prema mene da stvorime dve vistini

vistina e Bog postoi za vernicite
vistina e Bog nepostoi za nevernicite


dvete vistini se potrebni.. zatoa sto konfrontacija e zaaseganjeto vo licnosta




Изменето од anakin - 26.Мај.2009 во 15:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 16:10
wooow

Анакине Брате, што ти бидна???

Прејде во Верници? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Изменето од Ateist - 26.Мај.2009 во 16:11
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 16:20
Originally posted by Ateist Ateist напиша:


wooowАнакине Брате, што ти бидна???Прејде во Верници? голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Mislam deka zachekori kon prosvetluvanjeto! Toa nema nikakva vrska so nikakvi vernici ili religii.

Ova go velam sosem seriozno, ne sakam da bidam pogreshno razbran. Momentot na prosvetluvanjeto doagja odednash, otkoga kje se otfrli onoj nash bagazh od zbirshtini koi samo ni go matat umot i ne sprechuvaat da razbereme deka rabotite se mnogu ednostavni i ochebijni.

Nema potreba od mnogu naukuvanje, od zvetuvanje na dogmi, od izoliranje po planini i pustini... treba samo umot da se ischisti od site tie izmisleni raboti i da ja pogledneme Kreacijava, da go pogledneme Univerzumot, da se pogledneme nie samite, onakavi kakvi sto sme...

Toa e tolku ednostavno.

Изменето од Messenger - 26.Мај.2009 во 16:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 16:21
не него во ПРАГМАТИЧАРИ

знаеш тешко се конфронтират интимите
јас си знам што е вистина

а верувам дека и верникот си знае што е вистина

нека остане за мене така

оти видов дека најдобро е да неизигравас ни верник ни атеиста него прагматичар во овој случај
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.