IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 73>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:34

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:38
ne e BOG vinoven
nego covekot
ubo si ima ograda i znak
koj vika
ako ja protnes rakata.. kje ja VIDIS i osetis strujata bez da pipnes zicata
oti taa saka da go sovlada potencijalot
a zemjata e dobar potencijal
a drugarot so stoel na zemja a ne letal e covecka osobina
ne e angjel


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:40

Da, taka e , ama sepak mi e zal za tvojot prijatel...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:41

Струјата ја осеќаме заради нејзиното дејство (контракција) врз нашите мускули која таа го создава. Значи повторно збориваме за дејство, за ефект, а не за гледање на невидливиот електрицитет.

Врти сучи, ист критериум за гледање на струјата, црната дупка, гравитацијата, магнетното поле итн како и за Бог... но сепак некој се гордее дека не верува, туку дека "знае" затоа што "видел" среќа


Изменето од EvAngelos - 26.Мај.2009 во 01:41
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:41
Originally posted by anakin anakin напиша:

lele deteeeeeeeeeeeeeeemolnja e struja od 1000 000 kvse gleda so golo oko isto kako i 10 KV struja od trafo stanicataaj ne mudruj, i fati se za kniga, batali biblija, gledas deka ne ti nosi niso dobro


Типично во твој стил....

Ќе мудрувам додека имам аргументи...Дали ми носи добро јас си знам....Сполај Му...

Молњата што е како е...не е важно...ти ја гледаш светлината нејзина, не ја гледаш струјата...

Го осеќаме, гледаме, чувствуваме Бог преку неговите манифестации (светлината во случајов), а не самиот Него (струјата во случајов)

Истата поента беше и онаа што ти ја даде Евангелос со црните дупки.....


Sorry...друже....кога ќе се потрошат аргументите се потпишува капитулација ...и доблесно е да се каже Немам повеќе аргументи...
МИР со сите
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:44
ene ti struja smotko

http://www.mos.org/sln/toe/gifsjpgstoe/famousshot.gif
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:46

Polzavce, nemoj da go zakacas mojot prijatel Anakin!

Ke se karame ... Ostavi go covekot, gledas deka e dobar covek iako ne e vernik .

Pozdrav i do dvajcata . MIR. SHALOM!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:48
Тоа што го гледаш не е струја anakin, туку тоа е ефект на струјата. Електрицитетот ги екситира електроните на атомите на воздухот при што тие преоѓаат во повисоки енергетски нивоа. Потоа се враќаат во основните енергетски нивоа, при што, заради законот за запазување на енергијата, се зрачи фотон (електромагнетен бран) со енергија еднаква на разликата на возбуденото енергетско ниво (каде што електронот бил екситиран од дејството на електрицитетот) и основното енергетско ниво.
Ете тоа е светлината што ја гледаш ти, а не НЕВИДЛИВАТА струја намигнување


Изменето од EvAngelos - 26.Мај.2009 во 01:49
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:49
ene ti crna dupka
http://blogs.discovery.com/twisted_physics/images/2008/06/25/black_hole_milkyway.jpg
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа што го гледаш не е струја anakin, туку тоа е ефект на струјата. Електрицитетот ги екситира електроните на атомите на воздухот при што тие преоѓаат во повисоки енергетски нивоа. Потоа се враќаат во основните енергетски нивоа, при што, заради законот за запазување на енергијата, се зрачи фотон (електромагнетен бран) со енергија еднаква на разликата на возбуденото енергетско ниво (каде што електронот бил екситиран од дејството на електрицитетот) и основното енергетско ниво.
Ете тоа е светлината што ја гледаш ти, а не НЕВИДЛИВАТА струја намигнување


ne mudruj za raboti koi postojat
daj kazuj neso za gospod
nekoj efekt da vidam
aj
pocna da e zabavo

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:50
Каде е? Не ја гледам? голема%20насмевка Ни еден оскуден зрак светлина не доспева до моето око од неа плазење
 
 
Originally posted by anakin anakin напиша:


ne mudruj za raboti koi postojat
 
Од каде знаеш дека постојат кога не ги гледаш? Нели "гледам значи постои"?


Изменето од EvAngelos - 26.Мај.2009 во 01:52
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:51
Не гледам струја......светлина гледам (или сакаш да цепидлачам дека гледам бели линии кои треба да ги замислам дека се струја, светлина.....да верувам дека тоа е струја....а НЕ Е...фотографија е со бели линии)

Човече бе.......струја не можам да видам ни јас, ни ти, ни ниедно човечко суштество....не се гледа таа разбери...

Кинг јас не реков (ниту мислам) дека Анакин е лош човек....затоа што не е верник.....ние си правиме интересен муабет....Се е МИРНО..не ми се секирај ти мирољубив човеку..

Изменето од polzavce - 26.Мај.2009 во 01:53
МИР со сите
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Каде е? Не ја гледам? голема%20насмевка Ни еден оскуден зрак светлина не доспева до моето око од неа плазење
 
 
Originally posted by anakin anakin напиша:


ne mudruj za raboti koi postojat
 
Од каде знаеш дека постојат кога не ги гледаш? Нели "гледам значи постои"?



ma zrak ti e vo tintarata
brej umnicok
znaes nema fajde od prodavanje knigi
daj napravi ko mene, milion raboti da ja svatis goleminata na covekot

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:53
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не гледам струја......светлина гледам (или сакаш да цепидлачам дека гледам бели линии кои треба да ги замислам дека се струја.....да верувам дека тоа е струја....а НЕ Е...фотографија е со бели линии)

Човече бе.......струја не можам да видам ни јас, ни ти, ни ниедно човечко суштество....не се гледа таа разбери...

Кинг јас не реков (ниту мислам) дека Анакин е лош човек....затоа што не е верник.....ние си правиме интересен муабет....Се е МИРНО..не ми се секирај ти мирољубив човеку..


OK milo polzavce
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.