IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 73>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 17:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


So ovoj odgovor ti de facto i de jure se slozhuvash so prvata pretpostavka deka:


1. Ako site lugje mu veruvaat na Isus, site ke pravat isto ili povekje od nego - znachi site ke bidat najmalu Bogovi kako i toj.



И кога би правел повеќе чуда од Него, тоа ништо не би ja променило ВИСТИНАТА Ев. Јованово 13:16 Те молам прочитај го капителот одпочеток!       

Поздрав

SUBMISSION!!!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 22:17
Постои.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 23:01
ne! mnogu jasno.


Изменето од abnormalen - 17.Мај.2009 во 23:24
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 21:27
Доказ?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 21:37
pak li so toa ?,збунетост...se dokazuva neshto shto go ima,...shto i da e toa,..neshto materijalno,..ili neshto shto e  napraveno i sl,...a, ne neshto shto go nema,...shto ne e napraveno,..i sl.treba da mu ja dokazesh vinata na nekoj,..a, ne ti da si ja dokazuvash,..nevinosta......aj ,sega ke go optuzime nekoj za neshto ,...pa, negova rabota ke bide,deka ne go napravil toa,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 21:58
postoi
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Доказ?


Доказ е твоето немање доказ голема%20насмевка

Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:26
Постои иако многу малку луѓе го имаат видено,сепак постои...


Изменето од Omar - 19.Мај.2009 во 01:27
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:26
секој има свој доказ

јасно ми е кој доказ го имат атеистите... не го виделе. не го почувствувале.. не сакат да прифатат збор верување...билијата ја читаат како легенда за крал артур или ахил и одисеј

не ми е баш јасно кој доказ го имаат теистите
но мора да е према мене спротивен од доказите на атеистите

го виделе... го почувствувале... се снаоѓаат во верувањето.. бибилјата ја читаат како вистина и догма




Изменето од anakin - 19.Мај.2009 во 01:28
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:28
ДЛАБОКО ВО НАС ВО НАШИТЕ СРЦА И ДУШИ молитва
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 02:18
Originally posted by anakin anakin напиша:

секој има свој доказ

јасно ми е кој доказ го имат атеистите... не го виделе. не го почувствувале.. не сакат да прифатат збор верување...билијата ја читаат како легенда за крал артур или ахил и одисеј

не ми е баш јасно кој доказ го имаат теистите
но мора да е према мене спротивен од доказите на атеистите

го виделе... го почувствувале... се снаоѓаат во верувањето.. бибилјата ја читаат како вистина и догма




аплаузаплаузаплауз
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 02:21
Originally posted by Omar Omar напиша:

Постои иако многу малку луѓе го имаат видено,сепак постои...


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Колку го имаат видено и кои се тие????



.


Изменето од Ateist - 19.Мај.2009 во 02:21
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 02:27
Сакаш ли име и презиме???збунетост Колку и факти да ми даваш НИКОГАШ нема да ме разубедиш дека Господ не постои....среќа
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 02:58
Originally posted by anakin anakin напиша:


јасно ми е кој доказ го имат атеистите... не го виделе. не го почувствувале.. не сакат да прифатат збор верување...билијата ја читаат како легенда за крал артур или ахил и одисеј
 
Атеистите не виделе многу работи во кои безусловно веруваат само заради сведоштвото на некои други кои виделе. А  исто така веруваат и во работи кои никој не ги видел (како црната дупка, електронот, електро-магнетното поле, гравитационо поле итн туку само ги видете или пак прочитале за нивните ефекти.
Тогаш зошто им пречи што и христијаните веруваат во Бог заради сведоштвото на апостолите или пак заради забележувањето на ефектите од Божјото постоење?
 
Атеистите не сакаат да прифатат збор "верување", но факт е дека тие ВЕРУВААТ дека Бог не постои, а со оглед на агументите што ги имаат за својата вера, тие се далеку поголеми верници од теистите.
А тоа како ја читаат Библијата, тоа воопшто не ја тангира неа. Ако сакаат можат да ја читаат и од десно кон лево, па дури и наопачки свртена, тоа нема да ја намали нејзината божествена вредност.
 
Originally posted by anakin anakin напиша:


не ми е баш јасно кој доказ го имаат теистите
 
Созданието им сведочи за Создателот, дезајнот за Дизајнерот, природните закони за Законодавецот и животот за Животодавецот.
Понатаму (ова важи за христијаните), апостолите и евангелистите (и останатите библиски писатели) им сведочат за Исус кој преку Својот живот, дело и учење им го објави Бог во доволна мера за да веруваат и тоа да веруваат правилно во Него.
 
Originally posted by anakin anakin напиша:


го виделе... го почувствувале... се снаоѓаат во верувањето.. бибилјата ја читаат како вистина и догма

Исус го виделе илјадници луѓе. Исус го видел Бог Таткото и потоа им Го објавил на Своите ученици.
Мојсеј видел дел од Божјата слава, некои ја виделе Неговата сила (оние кои ги гледале и денес ги гледаат Божјите чуда).
Сите христијани го почуствувале Бог преку нивниот дух и во нивните срца. Прогресивно се снаоѓаат во верувањето, а Библијата ја читаат како вистина, како Божја објава.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.