IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Реконструкции на владата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Реконструкции на владата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 27>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 20:02
E arno ama ne dokazav, platata mi e namalena. Znaci redovnosta da, bidejki sega ingerenciite gi ima lokalnata, mozebi noviot gradonacalnik resi izvesno vreme da ja opravda doverbata koja mu ja dadovmeголема%20насмевка
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 20:11
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

E arno ama ne dokazav, platata mi e namalena. Znaci redovnosta da, bidejki sega ingerenciite gi ima lokalnata, mozebi noviot gradonacalnik resi izvesno vreme da ja opravda doverbata koja mu ja dadovmeголема%20насмевка

ne e namalena...
tvrdam....

a na strana toa sto sega i za vreme na odmorot ...
draga koleske (ova kako bivs kolega se razbira)...
se zema celosna plata ...so vkalkulirani hrana i prevoz...
koi prethodno gi nemase...
takaaa...???!!!!!!!

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 20:21
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


ne e namalena...
tvrdam....

a na strana toa sto sega i za vreme na odmorot ...
draga koleske (ova kako bivs kolega se razbira)...
se zema celosna plata ...so vkalkulirani hrana i prevoz...
koi prethodno gi nemase...
takaaa...???!!!!!!!


Parite se tie, dali sega ke bidat rasporedeni na 12 meseci ili porano koga zemavme 11 meseci nema golema razlika.
Ke gi nema vetenite 10% taka od onie 30%?
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 22:14
Originally posted by mamamd mamamd напиша:



Parite se tie, dali sega ke bidat rasporedeni na 12 meseci ili porano koga zemavme 11 meseci nema golema razlika.
Ke gi nema vetenite 10% taka od onie 30%?

Znaci  ne e namalena platata....
takaaa...
i plus ke ocekuvame da ima i pokacuvanje...

koe ni e (vi e) veteno...
taka...

dole vlada...
ups....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 22:21
Влада може долу, само премиер нека остане гореголема%20насмевка
А за земањето разлика, дај божезадоволство
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 02:01
А да оди само премиерот ????  голема%20насмевка

Па другите сами ќе појдат по него...... голема%20насмевка


Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 08:33
Планови има. Веројатно за подобро. Да се надеваме.

Уште две партии во власта

На владејачката коалиција „За подобра Македонија“ ќе и' се приклучат уште две партии. Извори од ВМРО-ДПМНЕ не ги обелоденуваат имињата на партиите, но нагласуваат дека проширувањето на коалицијата не треба да се доведува во врска со евентуална реконструкција на Владата. Тие не соопштуваат за кои партии станува збор, но додаваат дека тие на локалните избори освоиле меѓу 10 и 20.000 гласа.Истите извори најавуваат и реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Една од нив се однесува на формирањето меѓународен секретаријат за билатерална и мултилатерална соработка на партијата. Негова цел ќе биде подобрување на односите со сестринските партии, а особено со Европската народна партија, која претставува еден од клучните фактори во ЕУ.


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 18:13
Уште еден кандидат за реконструкција или никој ништо не им може на министрите од коалицијата. Ке научиме да работиме на начин на кој бараат донаторите или ке си тераме по свои- Со европски пари партиски вработувања или вработување на стручни лица?
ЗА ВИНСКИОТ КАТАСТАР
На Фуере му скисна од Спасеновски Ерван Фуере, амбасадорот на ЕУ во Скопје, деновиве со писмо му се заканил на министерот за земјоделство Ацо Спасеноски дека ќе биде прекината европската парична поддршка за винскиот катастар зашто не се вработени стручни лица, кои треба да го раководат и спроведат проектот. „Системот не е одржлив без постојано вработување персонал на национално и на регионално ниво, кој би бил обучен за да го менаџира и спроведува проектот. Морам да ве потсетам дека вработувањето на овие специјалисти беше предуслов, написмено прифатен од ваша страна, за финансиската поддршка од Европската унија за развој на функционален вински менаџмент и набљудувачки систем. Додека овој предуслов не се исполни, проектот нема да се реализира - стои во писмото од Фуере до Спасенсоки.
Фуере и претходно му пишал на Спасеноски, но не добил одговор, а не успеал ниту да договори средба со министерот за да се утврдат активностите. Истото писмо Фуере го испратил и до вицепремиерот Ивица Боцевски, на кое нагласил дека е ургентно.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 18:25
Не можел ни средба да договори со господинот министер, кој сигурно е презафатен, ќе се расправа тој со ситна боранија како Фуере...пих...
А кога треба да бараат пари, не чекаат ни да ги викнат!
Цццц... бруки...
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 18:28
ц ц ц ц ц ц.....

Изненадени сте ?????

Јас ни најмалку... задоволство
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 18:24
Ставрески место Славески

Замена за Славески ќе биде вицепремиерот Зоран Ставрески. Најголем грев на Славески бил тоа што не покажал доволно почит кон премиерот и немал многу разбирање за проектите на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ
Пре­ми­е­рот Ни­ко­ла Гру­ев­ски на­ред­на­та не­де­ла под­гот­ву­ва ре­конс­трук­ци­ја на Вла­да­та. Ва­ков пред­лог пре­ми­е­рот Гру­ев­ски ток­мел по­дол­го вре­ме и де­но­ви­ве за тоа ќе ги ин­фор­ми­рал и ко­а­ли­ци­о­ни­те пар­тне­ри, твр­дат пар­ти­ски из­во­ри. На­ме­ра­та на пре­ми­е­рот е да сме­ни по­мал­ку од тре­ти­на од Вла­да­та за да ја из­бег­не про­це­ду­ра­та за из­бор на нов ка­би­нет, ко­ја ба­ра вра­ќа­ње и на ман­да­тот на прет­се­да­те­лот Ѓор­ге Ива­нов.
На удар на Гру­ев­ски, твр­дат ис­ти­те из­во­ри, ќе би­дат ми­нис­те­рот за фи­нан­сии Трај­ко Сла­ве­ски, за прав­да Ми­хај­ло Ма­нев­ски и ми­нис­те­рот за об­ра­зо­ва­ние Пе­ро Сто­ја­нов­ски. За­ме­на за ми­нис­те­рот Сла­ве­ски ќе би­де ак­ту­ел­ни­от ви­цеп­ре­ми­ер за еко­ном­ски пра­ша­ња Зо­ран Став­ре­ски. Ре­зерв­нни ва­ри­јан­ти за мес­то­то на Сла­ве­ски, спо­ред из­во­ри од ВМРО-ДПМНЕ, би­ле ми­нис­те­рот за тран­спорт и вр­ски Ми­ле Ја­на­ки­е­ски и ди­рек­то­рот на Ца­ри­на Ван­чо Кар­гов.
Нај­го­лем грев на Сла­ве­ски е што не по­ка­жал до­вол­но по­чит кон пре­ми­е­рот и не­мал мно­гу раз­би­ра­ње за про­ек­ти­те на фун­кци­о­не­ри­те на ВМРО-ДПМНЕ. Со сме­на­та на Сла­ве­ски, пре­ми­е­рот Гру­ев­ски, на­вод­но, ќе се оби­де да се ис­пе­ре и за проб­ле­ми­те со пол­не­ње­то на бу­џе­тот, кој по­ка­жу­ва ку­сок во пр­ви­те ме­се­ци од го­ди­на­ва.
Сме­на­та на ми­нис­три­те Ма­нев­ски и Сто­ја­нов­ски не е но­ви­на. За нив по­дол­го вре­ме се шпе­ку­ли­ра во ВМРО-ДПМНЕ де­ка ќе за­ми­нат од Вла­да­та.
Ма­нев­ски е жрт­ва­та за не­ус­пеш­ни­те суд­ски ре­фор­ми, за кои пос­то­ја­но ни за­бе­ле­жу­ва­ат Ев­роп­ска­та уни­ја и САД. И са­ми­те вла­ди­ни фун­кци­о­не­ри приз­на­ва­ат де­ка би­ло за­луд­но да се оче­ку­ва Ма­нев­ски да го ре­фор­ми­ра судс­тво­то, ко­га тој пос­то­ја­но бил на вр­вот на по­ра­неш­ни­от реп­ре­си­вен суд­ски сис­тем.
Ед­нос­тав­но, не се раз­би­ра­ле, ка­ко да раз­го­ва­ра­ле со раз­лич­ни ја­зи­ци, ве­ро­јат­но по­ра­ди ге­не­ра­цис­ки­от јаз ме­ѓу мла­ди­те ми­нис­три на Гру­ев­ски и Ма­нев­ски.
Про­па­ѓа­ње­то на не­кол­ку про­ек­ти, со кои се иден­ти­фи­ку­ва­ше Вла­да­та, е при­чи­на што Сто­ја­нов­ски ќе го на­пуш­ти ре­со­рот об­ра­зо­ва­ние. Пред сè, се то­ва­ри за ло­шо ме­на­џи­ра­ње на про­ек­ти­те ве­ро­на­у­ка и ек­стер­но тес­ти­ра­ње за нас­тав­ни­ци­те, кои пад­наа на Ус­та­вен суд.
Во ДУИ ве­лат де­ка не­ма да ини­ци­ра­ат ре­конс­трук­ци­ја на Вла­да­та, но и де­ка не­ма да се про­ти­ват ако пре­ми­е­рот Гру­ев­ски го по­ба­ра тоа од нив. Ако Гру­ев­ски сме­ни не­кој ми­нис­тер од ВМРО-ДПМНЕ, то­гаш и ДУИ ќе ре­конс­тру­и­ра не­кој од сво­и­те ми­нис­три.
Пра­те­ни­кот Џе­вад Аде­ми ве­ли де­ка ДУИ за ова пра­ша­ње има из­гра­де­но став од по­ра­но, де­ка за сме­на на ми­нис­три ќе од­лу­чу­ва­ат пар­тис­ки­те ор­га­ни, а не те­сен круг на лу­ѓе од тес­но­то ра­ко­вод­ство, ка­ко што би­ло слу­чај до­се­га. Аде­ми об­јас­ну­ва де­ка пр­во за евен­ту­ал­на сме­на на не­кој ми­нис­тер ќе рас­пра­ва Прет­се­да­телс­тво­то на ДУИ, а по­тоа и Цен­трал­ни­от од­бор. "Тоа што та­му ќе се од­лу­чу­ва, ни­кој не­ма да мо­же да го ос­по­ри", об­јас­ну­ва Аде­ми.
Не­о­фи­ци­јал­но, ако се оди на ре­конс­трук­ци­ја на Вла­да­та, прв на удар од ми­нис­три­те на ДУИ ќе би­дат Не­џа­ти Ја­ку­пи од Еко­ло­ги­ја и Џе­лал Бај­ра­ми од Труд и со­ци­ја­ла. Не­за­до­вол­ство има и од ра­бо­та­та на Му­са Џа­фе­ри од Ло­кал­на са­мо­уп­ра­ва, но тој мо­же да пад­не са­мо ако се оди на по­го­ле­ми про­ме­ни во Вла­да­та.

Извор ВЕСТ

Конечно реконструкција...
И тоа токму на најслабите министерства...



Изменето од anastea - 21.Јуни.2009 во 02:17
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 10:07
Vreme e imalo ili nemalo vistina vo konfuznive izjavi
Време е Маневски да си замине
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 10:10
vreme e da zamine ovaa nesposobna i antinarodna vlada ....... navistina , VREME E голема%20насмевка

Изменето од miroslav_g8 - 27.Јуни.2009 во 10:10
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 08:06
Ќе има ли доблест Маневски да си даде оставка по сите шпекулации околу неговата плата/пензија.
Хелсиншки го повикува Маневски да си даде оставка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.