IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Форум & реалност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Форум & реалност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 53>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 07:05
Има што да се прочита, има да се дознае што е форум (виртуелниот свет на магии), што е реалност. Некои тоа го дознаваат малку покасно, ама секој секогаш дознава.

ДАНОК НА НАИВНОСТ ПЛАЌААТ НА ИНТЕРНЕТ

Лажни шеици мамат Македонки

Збеснав кога на интернет го видов клипот со моето разголено тело и веднаш ми стана јасно дека „мојот шеик од Дубаи“ бил само лажго и измамник, раскажува младата кавадарчанка

Како к*ршум да ме погоди кога на интернет ги видов фотографиите и клипот со моето разголено тело. Се шокирав! Веднаш ми стана јасно дека мојот интернет-пријател, кој се претстави како шеик од Дубаи, бил само обичен лажго и голем измамник, вели 17-годишната кавадарчанка, која наивно влетала во љубовна измама на интернет. Таа вели дека сака да раскаже за својата болка и срам за да не им се повтори тоа на други девојки и жени.

- Кога се видов разголена, збеснав поради мојата глупавост. Тој момент најголема желба ми беше што побрзо да ме снема од таа страница и што помалку луѓе да го видат мојот срам. Се молев на Бога моите најблиски да не дознаат. Мислев дека јас ќе успеам да се справам со самата себе и ќе го надминам тој скандал - раскажува девојката.

Но, признава дека не и' било лесно.

- Со месеци не излегував од дома. Ми идеше жива да пропаднам в земја. Моите се исплашија дека сум болна. При секое телефонско јавување на моите пријатели препознавав исмејување. Можеби тие и не дознале за мојот резил, но јас се чувствував како цел свет да ми се смее - вели таа.Потребно било време за да собере храброст да излезе во градот.

- Сега премногу внимавам кога седнувам на интернет. Пребарувам информации, слушам музика, а кога се допишувам со некого, главно муабетам на обични теми, кои не може да ме компромитираат. Изгорена од млекото, сега дувам и на павлака - вели девојката.

За жал, таа е само една од повеќето што биле измамени. Не е единствената што била импресионирана од „шеик од Дубаи“. Стручњаци потврдуваат дека е голем бројот на жртви кои плаќаат данок на интернет измама. Ги има од сите возрасни групи. Сексот како тема е често присутен во интернет-комуникацијата, велат познавачите на оваа проблематика.

- Сексуалната тема е интригантна. Затоа кон сексот преку интернет приоѓаат мислејќи дека е тоа забава и уживање без последици и кризни ситуации. Вистинската љубов ја компензираат со комуникација преку интернет при што доаѓа до изолација - објаснува професор д-р Витомир Мицев, невропсихијатар. Најлошо е, предупредува тој, што се' поголем е бројот на оние што се повлекуваат во себе и комуницираат само преку интернет.

- Тие луѓе се помалку сигурни во живата комуникација. Поснаодливи се пред компјутер отколку во живо и затоа им е полесно да се дружат преку интернет, а не очи в очи. Во виртуелната љубов отсуствува чувството на непријатност и се кријат чувствата на несигурност - објаснува Мицев. Но, нагласува тој, таа навидум лесна комуникација, за жал, многу често е искористувана за педофилски цели и за други девијантни појави.

- Многу е важно секогаш да се има а ум, особено кога се комуницира со непознато лице, дека од другата страна постои опасност од крадење лични податоци, фотографирање и снимање и нивна злоупотреба - предупредува Мицев. Тој препорачува да се има на ум границата до каде е интернетот корисен и интересен, кои теми го збогатуваат човекот, а кога злоупотребата може да предизвика проблеми.Интернетот се' почесто се користи и за брзи интимни контакти.

- Во услови кога нема легални јавни куќи, секс-продажби често се одвиваат преку интернет. Наспроти ова, помал е бројот на тие што со овој вид комуникација добиваат понуди за брак - вели социологот д-р Нелко Стојановски, професор на Филозофскиот факултет во Скопје. За водењето љубов или секс преку интернет вели дека е ненормално однесување и дека вистинскиот секс е само со телесен контакт.Тој нагласува дека непромисленото општење преку интернет регрутира нови зависници, кои со денови поминуваат покрај компјутерот. Професорот вели дека го загрижува тоа што расте армијата на интернет-зависници што раскинале со традиционалните вредности.

- Треба да се обноват позитивни навики од минатото. Пример за тоа се седенките. Такви контакти ќе помогнат луѓето да не се отуѓат толку многу што ќе станат како роботи - порачува Стојановски.

Светлана Дарудова



Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 21:38
forumot e tuka i e virtuelno druzenje
razmena na mislenja...
a realnosta e nadvor so nasite sekojdnevni
obvrski i zadozenija koi morame
da gi pravime i da gi dopreme.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:08
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

forumot e tuka i e virtuelno druzenje
razmena na mislenja...
a realnosta e nadvor so nasite sekojdnevni
obvrski i zadozenija koi morame
da gi pravime i da gi dopreme.




Nemoj nikogas da zaboravite sto e realnost
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 13:37
a shto e ,..ako ne e realnost?!,..da ne e fikcija?збунетост,..togash e nekoja masovna "histerija",...bidejki,...milioni ziveat vo negovata,...nerealnost,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 19:56
Mislam deka kakov e covekot vo realnosta,takov e i tuka.

Изменето од lotus flower - 21.Април.2009 во 19:57
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
ana sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2278
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 20:04
Lagata e del od sekojdnevniot zivot
A vistinata?збунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 20:17
Во земјава има 2 000 000 луѓе.Од нив јас познавам најмалку 1000 а пријатели ми се едно 10 души.
На форумов има некоја бројка од 10.389 членови. Од нив јас секојдневно ’се слушам’ со едно 10тина. Значи како во реалноста така и на форум секој од нас си бира со кого му оди муабетот со кого не.
Разликите не се големи.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 14:52
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Velat deka imam ubavi oci so dolgi trepavici трепкање



хааххахахахха газење%20од%20смеење види, види, некој се прави типче и пол , накај две голема%20насмевка


жими све, многу си ми интересен друже големо%20гушкање
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 16:28
Ne znam koj kogo laze ovde......
sam sebe , okolinata....
ili se ide da se ostavi umetnicki dojam....

sekoj potajno se nadeva na nesto.......
sekoj kontaktira so cel......
i sve ova e realnost.....

prasanje e kolku licnosta e silna na "zivo".....
za razlika na PC.....
i kolku ima "GUTS" da sprovede nesto...

Licno ne mozam da go zaboravam komentarot na eden
forumgija,koga od cista mira mu se javiv so LP......

vaka bese...." kazi mi ja celta i ke bides meta " ....
me ostavi bez komentar.......

Изменето од bijonse1 - 30.Април.2009 во 16:29
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2009 во 16:40
posebno od naj"aktvnite", covek ima da se razocara, ne e isto da "treses" tuka na nevideno i vo  "javnost".
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 00:56
Каква е оваа држава кога само преку форум можеме покажеме дека сме човечки битија ? Во  реалноста никој ништо не те прашува ниту те забележува ако нема никаква корист. Овде нема бесни коли и троспратни куќи, сите сме исти.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 01:10
Hmmm pocnav da cuvstvuvam kako realnosta pocnuva poleka da me brise od svetov, nekako forumov pocnav da go svakjam kako moj dom.... Od den na den se poveke sum tuka odkolku vo realnosta...
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 03:19
Originally posted by Omar Omar напиша:

Hmmm pocnav da cuvstvuvam kako realnosta pocnuva poleka da me brise od svetov, nekako forumov pocnav da go svakjam kako moj dom.... Od den na den se poveke sum tuka odkolku vo realnosta...


Realnosta te brise tebe, ili ti ja brises nea???збунетост збунетост збунетост


Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 03:40
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by Omar Omar напиша:

Hmmm pocnav da cuvstvuvam kako realnosta pocnuva poleka da me brise od svetov, nekako forumov pocnav da go svakjam kako moj dom.... Od den na den se poveke sum tuka odkolku vo realnosta...
Realnosta te brise tebe, ili ti ja brises nea???збунетост збунетост збунетост


I jas i taa....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.