IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БогоЧовечката Природа на Господ Исус Хрис
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БогоЧовечката Природа на Господ Исус Хрис

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 04:12
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Навистина многу просто. И тоа со обете значења на зборот.Примерот не е соодветен, бидејќи човекот не излегува од нешто туѓо, туку од самиот себе. Со други зборови тоа би било како автомобилот да излезе од автомобилот... Иако ни тоа не е совршен пример, бидејќи се работи за дел од битието на човекот а не за неговата целокупност.
Зошто да не?(се разбира земајќи го примерот чисто со илустративна вредност) Душата(возачот) е таа што управува со телото(возилото). Оштетеното возило нужно не значи дека е и возачот оштетен.

Изменето од Majkl - 23.Април.2009 во 04:12
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 10:34
Во примерот станува збор за два различни ентитети, што не го доловува сосема прецизно феноменот на душевното и телесното во човекот.

Овде станува збор за две нешта кои никогаш не постоеле одвоено и секое постоење одвоено претставува ропство за едното или за другото. Телото без душата не може да живее, односно нема кој да го управува, а душата без телото нема слобода да комуницира, осознава, одлучува. Двете се целосни само кога се заедно, а посебно се, ај да речеме како хендикепирани.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 14:03
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Овде станува збор за две нешта кои никогаш не постоеле одвоено и секое постоење одвоено претставува ропство за едното или за другото. Телото без душата не може да живее, односно нема кој да го управува, а душата без телото нема слобода да комуницира, осознава, одлучува. Двете се целосни само кога се заедно, a посебно се, ај да речеме како хендикепирани.


Pravoslaven, ova tvoe razmisluvanje e kontradiktorno i neodrzhlivo. Velish deka duhovnoto nkogash ne postoelo odvoeno od materijalnoto, potoa velish deka odvoenoto postoenje e ropstvo za ednoto ili drugoto, pa velish deka ednoto vsushnost ne mozhe da postoi deka nema da bide upravuvano od drugoto, za vednash potoa da tvrdish deka toa sto upravuva vsushnost ne mozhe da upravuva koga go nema drugoto za da komunicira i odluchuva, i na krajot zavrshuvash so mislata deka dvete mozhat da pstojat posebno, no kako hendikepirani, dodeka celosni se samo koga se zaedno.

Komentarot ti zvuchi mnogu konfuzno i ne dava jasna poraka dali duhot mozhe da egzistira oddelno od materijalnoto telo ili ne.




Изменето од Messenger - 23.Април.2009 во 14:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 15:26
Не му замерај на православен,често така се збунуваат и он и неговите соверци во изразувањето.
Не дека им е прв пат
Но еве го православното учење за ова прашање(од колку што мене ми е познато).
Телото и душата постојат од почетокот заедно,немало време кога имало душа без тело па послем да било створено телото.
Ова прашање било многу дискутирано и разглобувано на долго и широко за време на 5-от вселенски собор.Како реакција на некои ставови кои потекнуваат уште од Ориген дека постоеле душите пред телата.(кои пак се развиле под влијание на грчиот паганизам).На истиот соборот било анатемисано тоа учење.
Со едноставни зборови телото без душа е обичен леш додек душата без тело е само дух(во негативна конотација на зборот,нешто ко привидение).
Но така било во почетокот но по падот на прародителите настанува катастрофа од космички размери кога се појавува смртта како резултат на гревот која се појавува како НЕПРИРОДНО ОДВОЈУВАЊЕ НА ТЕЛОТО ОД ДУШАТА и која Бог не ја создал.Но секо зло за добро е па и така смртта Бог ја употреби за нашето спасение.
Бог во своја семоќ можел да спречи прародителите да не згрешат но така би им ја укинал слободнат воља т.с Неговиот образ во нив.
Но Христос ја победи и уништи смртта со своето воскресение и така сега ние "Го чекаме воскресението на мртвите и животот во идниот век"Амин!


Zabeleshka od Messenger: editirano e imeto na Pravoslaven.

Изменето од Messenger - 23.Април.2009 во 20:39
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 16:00
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Како реакција на некои ставови кои потекнуваат уште од Ориген дека постоеле душите пред телата.(кои пак се развиле под влијание на грчиот паганизам).На истиот соборот било анатемисано тоа учење.
Ориген ја зборувал вистината! Душата постои уште пред зачнувањето на родителите и ја надживува смртта на телото. Тоа не е паганско верување, напротив, старите грци се тие кои верувале дека душите се еден вид привиденија(сенки) кои живеат во подземниот свет.

Тоа што идеи слични на Ориген сепак, можат да се најдат и порано, во други култури и духовни учења не кажува дека Ориген нешто превземал од некаде, напротив, кажува дека вистината се протегала низ вековите, дури и низ милениумите но објавена со јазичниот фонд и обем соодветен на тогашните луѓе! Анатемата која била фрлена врз Ориген е неправда сторена од оние кои немале(или не сакале да имаат) разбирање за вечната Вистина.

Во врска со темата: Сите ние изворно сме биле создадени како чисти божествени битија. Дел од нив, преку мислата на Падот(желбата да се биде Бог самиот) духовно се оптеретиле и постепено станале луѓе. Но Христос во Исуса ни покажа дека уште за време на нашиот престој во материјата ние можеме да станеме повторно божествени и тогаш би сме се здобиле со Богочовечка природа како и Тој. Но! Никогаш нема да бидеме самиот Бог, бидејќи, Бог - Отецот, е еден единствен.

Изменето од Majkl - 23.Април.2009 во 16:00
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 16:33
Мислам ако имаше нешто нејасно, ахмар го појасни, едноставно речит бил човекот! голема%20насмевка

Само уште еднаш ќе ги потсетам модераторите дека извртување со негативна конотација на мојот ник е грубо кршење на правилата на овој форум. Што ќе биде ако сите тоа го правиме?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 17:16
Pravoslaven se slozhuvam so tebe, za ova vekje zboruvavme.

ahmar1, ushte ednash apeliram na tvojata razumnost da ne gi preinachuvash nikovite na chlenovite. Rekovme deka dokolku toa i natamu se prakticira kje morame da gi brisheme komentarite. Ova e posledna opomena, komentarot ti go ostavam negibnat iako gi prekrshuvash pravilata na ovoj sajt, kako i dogovorot sto go imame na nashiot forum.

Se nadevam deka kje naidam na tvoe razbiranje i deka vakvi raboti nema da se povtoruvaat. Da ne dozvolime nash*te lichni ubeduvanja da zastanat pomegju nas i sogovornicite. Toa ne e prifatlivo od nikoj aspekt.

Изменето од Messenger - 23.Април.2009 во 17:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 17:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


ahmar1, ushte ednash apeliram na tvojata razumnost da ne gi preinachuvash nikovite na chlenovite. Rekovme deka dokolku toa i natamu se prakticira kje morame da gi brisheme komentarite. Ova e posledna opomena, komentarot ti go ostavam negibnat iako gi prekrshuvash pravilata na ovoj sajt, kako i dogovorot sto go imame na nashiot forum. 
 
Меси, ти како модератор, покрај опцијата за бришење имаш и опција за едитирање на коментарите. Во ред е да опомениш, во ред е да толерираш, но не е во ред да оставиш негибнат коментар кој ги крши правилата кои вие како модератори сте ги поставиле. Каков модераторски авторитет очекуваш од членовите ако немаш храброст (или пак свесно не сакаш) да избришеш само две букви (НЕpravoslaven) од туѓ коментар?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 19:12
Ем Бог-ем со нарав чоечка, сполај му таков јет нашио Бог затова моит да разберит сите наши мки и страданија и да се смилуат коа грешиме, ете тоа јет чудесијата на нашио Госпо.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 19:21
EvAngelos, toa go pravevme edno vreme i vidovme deka ne dava nekoj poseriozen rezultat na podolg period. Kako sto i samiot mozhesh da vidish, lugjeto koi si dozvoluvaat da se majtapat so nikovite i pokraj toa prodolzhuvaa da go pravat istoto gledajki deka nema nekoi posledici po niv.

Od sega pa natamu, vmesto da gubime vreme so editiranje na vakvite prekrshoci, kja ja prefrlime kompletnata odgovornosta vrz onie koi gi pravat, pa kje pochneme so brishenje na celi komentari. Ako nakoj i natamu saka da se majtaposuva na ovoj nachin, togash neka poveli...

Ja prifakjam zalozhba sto ja prevzemash za tvojot prijatel i ovoj pat da gi izbrisham tie dve bukvi. Toa ne go storiv porano ne zatoa sto nemam hrabrost , tuku sakav da stoi kako dokaz na ahmaroviot prekrshok. Nishto povekje.

Изменето од Messenger - 23.Април.2009 во 20:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 13:49
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Душата постои уште пред зачнувањето на родителите и ја надживува смртта на телото.


Реков дека смртта според Христијанството е неприродна,но тоа што телото има рок на треења е бидејќи е материјално(и тоа повредено од гревот) и затоа е подложно на дегенерација и распаѓање.
Така да со човечки разум навидум изгледа дека душата постои многу повеќе од телото.Но нели како што знаеме од хемијата дека не може да се уништи енергијата туку само се преобразува и трансформира,така и со нашето материјално тело, се враќа во компонентите од кои и е создадена.
Но Бог ни вети и покажа дека и телата ќе воскреснат


Originally posted by Majkl Majkl напиша:


кажува дека вистината се протегала низ вековите, дури и низ милениумите но објавена со јазичниот фонд и обем соодветен на тогашните луѓе! Анатемата која била фрлена врз Ориген е неправда сторена од оние кои немале(или не сакале да имаат) разбирање за вечната Вистина.


Сепак тоа е став на твојата верска заедница но не и на Едната Света Католичка(соборна)и Апостолска Црква.



Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Сите ние изворно сме биле создадени како чисти божествени битија. Дел од нив, преку мислата на Падот(желбата да се биде Бог самиот) духовно се оптеретиле и постепено станале луѓе.

Ова многу ме потцеќа на хиндуизам.

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Но Христос во Исуса ни покажа дека уште за време на нашиот престој во материјата ние можеме да станеме повторно божествени и тогаш би сме се здобиле со Богочовечка природа како и Тој. Но! Никогаш нема да бидеме самиот Бог, бидејќи, Бог - Отецот, е еден единствен.


Тукаможе да се согласиме.Само ја го кажал тоа во стилот: Христос не' повика да бидеме богови по благодат ,но не значи дека ќе станеме богови по суштина туку по благодат.


Изменето од ahmar1 - 24.Април.2009 во 13:49
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:09
На кратко да ги искоментирам 4-те офф топика т.с спамови.
Ајде еве кога веќе ме искаравте се надевам ќе можете мирно да спиете,ова посебно важи за двајцата протестанти од кои едниот се преставува како православен.
Не ви замерувам зашто ако веќе ништо неможете да кажете еве барем фатете се за никовите ко за тема.Со среќа!!
Али ако мислите дека ја нешо демек ко повреден да го бојкотирам форумов па да може на раат да навредувате и да клеветите се живо и диво.Грдно сте се зафркнале!
Интересно е што кога меси на мене ми се обраќа апелира на моето разбирање(ваљда мисли дека сум поразбран)додека на вас ви вика дека кој се мајтапи со никови да повели...Ве разбирам,му се качивте на глава на зидарски дека православните имале наводно повластен статус на форумов па сега месии ќе го изиграва добриот цајкан.
Тешки ли маки модераторски..    
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:25
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Душата постои уште пред зачнувањето на родителите и ја надживува смртта на телото.


Реков дека смртта според Христијанството е неприродна,но тоа што телото има рок на треења е бидејќи е материјално(и тоа повредено од гревот) и затоа е подложно на дегенерација и распаѓање.
Така да со човечки разум навидум изгледа дека душата постои многу повеќе од телото.Но нели како што знаеме од хемијата дека не може да се уништи енергијата туку само се преобразува и трансформира,така и со нашето материјално тело, се враќа во компонентите од кои и е создадена.
Но Бог ни вети и покажа дека и телата ќе воскреснат


Originally posted by Majkl Majkl напиша:


кажува дека вистината се протегала низ вековите, дури и низ милениумите но објавена со јазичниот фонд и обем соодветен на тогашните луѓе! Анатемата која била фрлена врз Ориген е неправда сторена од оние кои немале(или не сакале да имаат) разбирање за вечната Вистина.


Сепак тоа е став на твојата верска заедница но не и на Едната Света Католичка(соборна)и Апостолска Црква.



Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Сите ние изворно сме биле создадени како чисти божествени битија. Дел од нив, преку мислата на Падот(желбата да се биде Бог самиот) духовно се оптеретиле и постепено станале луѓе.

Ова многу ме потцеќа на хиндуизам.

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Но Христос во Исуса ни покажа дека уште за време на нашиот престој во материјата ние можеме да станеме повторно божествени и тогаш би сме се здобиле со Богочовечка природа како и Тој. Но! Никогаш нема да бидеме самиот Бог, бидејќи, Бог - Отецот, е еден единствен.


Тукаможе да се согласиме.Само ја го кажал тоа во стилот: Христос не' повика да бидеме богови по благодат ,но не значи дека ќе станеме богови по суштина туку по благодат.



Sekoj spored svoite ubeduvanja i spored stavot na svojata verska zaednica.

Mene poblizu mi e objasnuvanjeto na Majkl od ednostavna prichina zatoa sto znaeme deka:

Na pochetokot beshe Slovoto i Slovoto beshe vo Boga i Bog beshe Slovoto. Toa vo pochtokot beshe vo Boga. Se stana preku Nego i bez Nego nishto ne stana, shto stana. Vo Nego imashe Zhivot i Zhivotot im beshe svetlina na lugjeto.
Jovan 1: 1-4

Zhivotot e vo Boga uste pred da bide sozdadena materijata, toj e vo Nego i kje bide vo Nego zasekogash. Onoa sto e vdahnato kako bozhenstveno vo kalta sekogash mu pripagja na Onoj sto go vdahnal i se vrakja tamu od kade sto bilo vdahnato. Toa postoelo od sekogash i sekogash kje postoi. A materijata mozhe da dojde i da si otide...

Znam deka ova mozhebi ne odgovara spored nekoja teologija, no... toa e toa.


Изменето од Messenger - 24.Април.2009 во 14:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:59
Кога го напишав тоа што го нашишав не мислев во никој случај дека тоа се однесува на Христос!
Муабетот со Мајкл беше за тоа да ЧОВЕЧКИТЕ ДУШИ постојат пред телото или не.Тоа што го цитираш од Евангелитео по Јован се однесува на Христос.
Е сега многу различно е да се зборува за нас луѓето и за Богочовекот Христос кој се ОВОПЛОТИЛ во тело.Но овој исклучок (би рекол и то те како колосален)се однесува само на Христос но не и на нас луѓето.
Па сега секој како сака нека прифати или не.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.