IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - И ние сме тука
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И ние сме тука

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 19>
Автор
Порака
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 08:20
За пелените на товар на ФЗО:
Може да се подигнат со потврдата од матичниот без надокнада од веледрогериите: Славеј,Медикус-хелп и Бауер фенинг, кои имаат склучено договор со ФЗО. Само се носи потврдата,ништо не се плаќа,не треба фискална да се носи во ФЗО за повраток на средства,не треба барање да се поднесува.
Има од Славеј претставништво и во Струмица, мора и по другите мали места да има претставништва.Секој месец на иста дата треба само потврда да се носи и си подигаш 90 пелени по 41 ден.Веледрогериите сами си бркаат понатаму за плаќање.Количината тие ти ја обезбедуваат за денот кога ги подигаш.
Пелените се супер.Благодарност на Министерството.
Кон врв
magdalenar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај magdalenar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 10:10
Значи во секој град на Македонија законот различно се толкува. Овде во Прилеп неможеме да ги набавиме пелените од ниту една аптека, туку мора да ги платиме, и да чекаме месец и пол да ни бидат вратени паричните средства.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 08:25
Магдалена отвори на ЛП.Биди упорна.Поздрав.
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 21:48
ВИ БЛАГОДАРАМ ЗА ПРЕДЛОЗИТЕ. ГИ ДОПОЛНИВ МОИТЕ ТАКА ДА ОВА ГО ПРЕДАВАМ СЛЕДНАВА НЕДЕЛА.
 
ПОЗДРАВ ДО СИТЕ големо%20гушкање
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 11:40
Поздрав до LEFTER.Има ли нешто ново во центарот каде што нашите деца одат? Слушнав дека за патните трошоци од 2009г. надлежна е Општината да ве исплаќа,така да повеќе нема да имате проблем со овој трошок.Јас имав премногу обврски и пак ја пропуштив родителската, а и малку сме разлошени, па и на школо не одевме.На прочка е детскиот карневал, па разговарајте мегу себе ако има интерес некој и идеја, за оние кои можат да се вклучат во карневалот, здружението ако може ќе помогне.Има малку пари,ама ако се има желба(вашите деца ќе се радуваат ако учествуваат)сите ќе помогнеме.Ако решите треба да се пријавиме во склоп на маската на оу Сандо Масев.Размислете.Распрашајте се и одлучете!Поздрав.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 12:24
 Ова е нашата вистинска  вистина објавена во Весттага

СА­МО МА­КЕ­ДО­НИ­ЈА НЕ­МА ЦЕН­ТАР ЗА АУ­ТИ­ЗАМ

Шутнати 2.000 де­ца

Мес­то згри­же­ни во еден цен­тар за ау­ти­зам, око­лу 2.000 де­ца во зем­ја­та ги по­ми­ну­ва­ат де­но­ви­те пред те­ле­ви­зор гле­дај­ќи цр­та­ни фил­мо­ви и рек­ла­ми, не пре­поз­на­вај­ќи ни­ко­го во око­ли­на­та, не ре­а­ги­рај­ќи ни­ту на ра­ка­та на сво­ја­та мај­ка ко­га ќе ги по­га­ли, пов­то­ру­вај­ќи ед­ни ис­ти збо­ро­ви до бес­крај и во­оп­што не раз­би­рај­ќи ги чувс­тва­та на дру­ги­те

Око­лу 2.000 де­ца со ау­ти­зам во Ма­ке­до­ни­ја се за­бо­ра­ве­ни од др­жа­ва­та. За нив не­ма ни­ту шко­ли, ни­ту гра­дин­ки, ни­ту, пак, др­жа­ва­та пла­ни­ра да от­во­ри цен­тар за ау­ти­зам. Мес­то де­но­ви­те да ги по­ми­ну­ва­ат без­гриж­но, во иг­ра со сво­и­те дру­гар­чи­ња, овие де­ца се осу­де­ни да жи­ве­ат за­ро­бе­ни во сво­и­те до­мо­ви, без ни­ка­ков кон­такт со над­во­реш­ни­от свет. За нив пос­то­јат са­мо нив­ни­те мај­ки, тат­ков­ци, ба­би, де­дов­ци, сес­три и брат­чи­ња. Вре­ме­то го по­ми­ну­ва­ат пред те­ле­ви­зор гле­дај­ќи цр­та­ни фил­мо­ви и рек­ла­ми, а по­не­ко­гаш, ка­ко што от­кри­ва­ат нив­ни­те ро­ди­те­ли, сто­јат и праз­но гле­да­ат пре­ку про­зо­рец. Не ре­а­ги­ра­ат ни­ту на ра­ка­та на сво­ја­та мај­ка ко­га ќе ги по­га­ли, пов­то­ру­ва­ат ед­ни ис­ти збо­ро­ви до бес­крај, пог­ле­дот им е пра­зен и теш­ко ги раз­би­ра­ат чувс­тва­та на дру­ги­те.
"Мо­е­то де­те е ос­та­ве­но са­мо на ме­не и на Гос­по­да. Јас ја от­ка­жав ра­бо­та­та, оти на Фи­лип му тре­ба пос­то­ја­на по­мош, а кај нас сe уш­те не­ма та­ков цен­тар во кој ќе мо­жам да го згри­жам. Др­жа­ва­та во­оп­што не ни по­ма­га. Овие де­ца не се ни­ту глу­па­ви, ни­ту мен­тал­но за­ос­та­на­ти. Тие се нор­мал­ни, са­мо тре­ба да из­ле­зат од до­ма и да се со­ци­ја­ли­зи­ра­ат. Во гра­дин­ка не са­ка­ат да ги при­мат, па единс­тве­ни­от спас за де­ца­та е се­мејс­тво­то", рас­ка­жу­ва, скр­ше­на од бол­ка, Жи­жа Беј­ков­ска, мај­ка на се­дум­го­диш­ни­от Фи­лип, кај ко­го се по­ја­вил син­дро­мот ау­ти­зам ко­га имал три го­ди­ни.
Ни­ту кај спе­ци­ја­лис­ти­те за ау­ти­зам во све­тот, ни­ту кај ма­ке­дон­ски­те спе­ци­ја­лис­ти пос­тои ди­ле­ма де­ка овие де­ца мо­жат да се "раз­бу­дат" со пос­то­ја­на по­мош во спе­ци­ја­лен ау­тис­тич­ки цен­тар, со спе­ци­јал­на ис­хра­на и со по­себ­ни ле­кар­ства.
Д-р Вла­ди­мир Трај­ков­ски, единс­тве­ни­от спе­ци­ја­лист за ау­ти­зам во Ма­ке­до­ни­ја и прет­се­да­тел на Ма­ке­дон­ско­то на­уч­но здру­же­ние за ау­ти­зам (МНЗА), ве­ли де­ка пот­ре­ба­та од цен­тар за ау­ти­зам во зем­ја­ва е алар­ман­тна, оти бро­јот на ау­тис­ти во пос­лед­но вре­ме ра­пид­но по­рас­нал.
"Ау­тиз­мот е до­жи­вот­но на­ру­шу­ва­ње на мо­зо­кот, кое ги ош­те­ту­ва ко­му­ни­ка­ци­и­те кај де­те­то и од­но­си­те со дру­ги­те лу­ѓе. Тој не мо­же да се из­ле­ку­ва во це­лост, но ако нав­ре­ме се от­крие, пре­ку спе­ци­јал­ни тес­то­ви, де­те­то мо­же да се вклу­чи во оп­штес­тво­то и нор­мал­но да жи­вее, би­деј­ќи око­лу 30 про­цен­ти од де­ца­та со ау­ти­зам нај­чес­то има­ат про­сеч­на и нат­про­сеч­на ин­те­ле­ген­ци­ја", ве­ли д-р Вла­ди­мир Трај­ков­ски, спе­ци­ја­лист за ау­ти­зам во зем­ја­ва.
Ма­ке­до­ни­ја е единс­тве­на­та зем­ја од по­ра­неш­ни­те ју­гос­ло­вен­ски др­жа­ви во ко­ја не­ма цен­тар за ау­ти­зам. Трај­ков­ски ве­ли де­ка, за раз­ли­ка од Бу­га­ри­ја, Ср­би­ја и од Хр­ват­ска во кои има и по не­кол­ку вак­ви цен­три, ау­тис­ти­те кај нас ба­ра­ат спас во ин­сти­ту­ци­и­те за ре­тар­ди­ра­ни де­ца, што во ни­кој слу­чај не е доб­ро за ау­тис­тич­ни­те де­ца.
"Ау­тис­ти­те кај нас се ле­ку­ва­ат во ус­та­но­ви за де­ца со по­себ­ни пот­ре­би, а тоа е мно­гу ло­шо за овие ли­ца, заш­то та­му мо­жат уш­те по­ве­ќе да се ис­пла­шат и да се збу­нат, би­деј­ќи тие не се мен­тал­ни. Во зем­ја­ва е не­оп­хо­ден цен­тар за ау­ти­зам во кој спе­ци­ја­лис­ти ќе ги ле­ку­ва­ат и ќе го сле­дат раз­во­јот на овие де­ца, пре­ку раз­ни еду­ка­тив­ни прог­ра­ми, го­вор­на те­ра­пи­ја, обу­ки за по­доб­ру­ва­ње на со­ци­јал­ни­те и на ко­му­ни­ка­тив­ни­те веш­ти­ни и дру­ги веж­би", об­јас­ну­ва д-р Трај­ков­ски.
Спо­ред Трај­ков­ски, до­пол­ни­те­лен проб­лем за овие де­ца е и што не мо­жат да се вклу­чат во об­ра­зов­ни­от про­цес, оти во шко­ли­те кај нас не­ма де­фек­то­ло­зи. Мес­то на учи­лиш­те, нај­го­ле­ми­от број де­чи­ња со ау­ти­зам учат да збо­ру­ва­ат и да се еду­ци­ра­ат кај де­фек­то­ло­гот Го­ран Пет­ру­шев во За­во­дот за ре­ха­би­ли­та­ци­ја за слух, го­вор и глас во Скоп­је.
"Јас се­кој ден ра­бо­там со ау­тис­ти и сум ус­пе­ал да вклу­чам ду­ри не­кол­ку де­чи­ња во ре­дов­на­та школ­ска нас­та­ва. Но, мо­ја­та по­мош за­вр­шу­ва во оваа кан­це­ла­ри­ја, а тоа не е до­вол­но. На овие ли­ца им е пот­реб­на и по­мош од нев­роп­си­хи­јат­ри, ло­го­пе­ди, пе­да­го­зи и тоа со тим­ска ра­бо­та на ед­но мес­то, а не раш­тр­ка­ни по раз­ни ин­сти­ту­ции. Са­мо та­ка мо­же­ме да им би­де­ме од вис­тин­ска ко­рист на овие де­чи­ња и на нив­ни­те се­меј­ства", ве­ли де­фек­то­ло­гот Го­ран Пет­ру­шев.
Од Ми­нис­терс­тво­то за труд и со­ци­јал­на по­ли­ти­ка не ја от­фр­ла­ат мож­нос­та за из­град­ба на цен­тар за ау­ти­зам, но ве­лат де­ка во мо­мен­тот нај­доб­ро­то ре­ше­ние за ау­тис­тич­ни­те де­ца е да се вклу­чат во ре­дов­на­та нас­та­ва во гра­дин­ки­те и во шко­ли­те за да не дој­де до нив­на то­тал­на изо­ла­ци­ја.
И до­де­ка др­жа­ва­та се ре­ши да из­гра­ди цен­тар за ау­ти­зам, ка­ко што си­те дру­ги зем­ји во све­тот се со­о­чу­ва­ат со оваа по­ја­ва, се­мејс­тва­та на ау­тис­ти­те со ду­ша го че­ка­ат де­нот ко­га нив­ни­те де­ца ќе из­ле­зат од сопс­тве­ни­от има­ги­на­рен свет и ќе за­че­ко­рат во ре­ал­нос­та.
Во втор­ник, на 2 ап­рил, се од­бе­ле­жу­ва Свет­ски­от ден на ау­тис­ти­те, но кај нас, ка­ко што ве­ли Трај­ков­ски, не­ма нај­а­ви за ор­га­ни­зи­ра­ње как­ви би­ло нас­та­ни.

Не се знае од што се по­ја­ву­ва ау­тиз­мот

Ед­но бри­тан­ско ис­тра­жу­ва­ње по­ка­жа­ло де­ка кај де­ца­та кои од нај­ра­на воз­раст гле­да­ат те­ле­ви­зи­ја мо­же да се по­ја­ви ау­ти­зам. На­уч­ни­ци­те со­ве­ту­ва­ат ро­ди­те­ли­те да го ог­ра­ни­чат вре­ме­то што де­ца­та го ми­ну­ва­ат пред те­ле­ви­зор за да го за­чу­ва­ат нив­но­то здрав­је.

Ми­ке­лан­џе­ло бил ау­тист

Спо­ред ед­на ана­ли­за на бри­тан­ски ле­ка­ри, мно­гу слав­ни лич­нос­ти во све­тот има­ат ау­ти­зам. Бри­тан­ски­те на­уч­ни­ци твр­дат де­ка и Ми­ке­лан­џе­ло жи­ве­ел и тво­рел со ау­ти­зам, а, спо­ред ни­за ис­тра­жу­ва­ња, се прет­пос­та­ву­ва де­ка си­нот на Џон Тра­вол­та, Џет Тра­вол­та, кој по­чи­на на 2 ја­ну­а­ри го­ди­на­ва, ис­то нта­ка бил ау­тис­тич­но де­те.

Де­ца­та со ау­ти­зам по­ве­ќе са­ка­ат кон­такт со ку­чи­ња от­кол­ку со лу­ѓе

Ре­зул­та­ти­те од сту­ди­ја на гер­ман­ски на­уч­ни­ци од Уни­вер­зи­те­тот во Лај­пциг по­ка­жа­ле де­ка ку­чи­ња­та мо­жат мно­гу да им по­мог­нат на де­ца­та кои стра­да­ат од ау­ти­зам. Би­ле тес­ти­ра­ни де­ца со ау­ти­зам на воз­раст од 6 до 14 го­ди­ни со цел да се ут­вр­ди да­ли тие по­ве­ќе се нак­ло­не­ти на кон­такт со лу­ѓе, ку­чи­ња или пред­ме­ти. На­уч­ни­ци­те се из­не­на­ди­ле ко­га за­бе­ле­жа­ле де­ка де­ца­та нај­чес­то и нај­дол­го вре­ме вос­пос­та­ву­ва­ле кон­такт со ку­чи­ња­та.
Ми­ле­на Ѓор­ѓи­ев­ска
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 15:39
Во литературата се споменува дека Исак Њутан и Алберт Ајнштајн биле аутисти. Нивната генијалност се развила како резултат на различноста од просечното.Тие биле поинакви од останатите.
Секој просечен човек не прифаќа поразличен од себе.Затоа и аутистичните луге се отфрлани од општеството.Ама тие се нашето секојдневие и треба да се обидеме да ги разбереме.Да    напишеме нешто за нив исто толку често како и за се останато, а не да се сретнуваме со натписи за аутизмот само на 3-ти Декември и 4-ти Април.Еден новинар еднаш ме праша: Ама нема доволно материјал, па што да пишувам? Не е вистина! Има и каде да се сними, а има и за што да се пишува.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 20:19
Секој поздрав за новинарката од Вест која ја отвори и оваа тема, која и ја покажа и оваа вистина на Македонската јавност, вистина со која секојдневно живеат многу семејства. Искрено се надевам дека дека во многу брза иднина некој од одговорните лица навистина ќе се заинтересира и за оваа проблематика и ќе излезе во пресрет на дел од барањата на децата со аутизам.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 10:02
Секоја чест и почит за родителката која во весникот Вест во рубриката Пошта напиша текст "Државата да ги прифати децата со аутизам" која го пишува своето видување и опишува нејзиното секојдневие. Секоја почит за родителите кои не седат и чекаат на државата да и текне да реагира тука самите превземаат акции, преку писма да се информираат оние чичковци и тетки во костиме кои седат во канцеларија и одлучуваат за некои други потреби без да имаат увид во проблематиката.

Само напред и ја имате мојата поддршка
Кон врв
kalinche Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kalinche Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 11:39
Originally posted by lilica lilica напиша:

Во литературата се споменува дека Исак Њутан и Алберт Ајнштајн биле аутисти. Нивната генијалност се развила како резултат на различноста од просечното.Тие биле поинакви од останатите.

Ne bile autistichni tuku ADHD odnosno so simptomi na hoperaktivnost a toa e sosema druga tematika
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 12:37
Originally posted by kalinche kalinche напиша:

Originally posted by lilica lilica напиша:

Во литературата се споменува дека Исак Њутан и Алберт Ајнштајн биле аутисти. Нивната генијалност се развила како резултат на различноста од просечното.Тие биле поинакви од останатите.

Ne bile autistichni tuku ADHD odnosno so simptomi na hoperaktivnost a toa e sosema druga tematika


Е па и во нашите наоди така пишува. Која тематика се аутистите?       Тие се хиперактивни,чудни и ....поинакви.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
kalinche Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kalinche Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 13:17
ima golema razlika pomegju decata so ADHD ili ADH i autistichnite deca,decata so hiperaktivni simptomi iskazuvaat emocii,se socijaliziraat,nikogash ne se zatvoreni sami so sebe,naprotiv od nivnata igra i razdvizenost i nivnoto postojano brborenje najchesto roditelite se "mrtvi umorni",tie se tolku nemirni i razdvizeni shto do 4-ta godina vi treba 24 nabljuduvach,malku spijat,sekogash se svezi i spremni za igra,chesto pati se karakteriziraat kako nevospitani-shto e greshka,toa se deca koi najmalku od se mozete da gi opishete kako autistichni-naprotiv,mnogu se temperamentni,nekoi od niv imaat poradi bropletosta problemi so govorot koj se nadminuva so rastenjeto i so logopedska pomosh,na hiperaktivnite deca ne im e potreben defektolog tuku najchesto logoped i mnogu trpenie mnogu zboruvanje,raskazuvanje,ednostavno se shto ke pomogne deteto da ja nasochuva poleka svojata koncentracija,da vezba shto bi rekle da bide mirno...ova e i od lichno iskustvo napishano,nikoj nikogash moeto dete ne go nareche autistichno poradi ADHD toa e mnogu razlichen problem
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 10:51
Точно е дека деца со ADHD и аутизам дека не е едно исто. ADHD значи Attention-deficit/hyperactivity disorder или Нарушување со недостиг на внимание и хиперактивност што не е исто со аутизам.Овие деца во училиште најчесто ги третираат како немирни, невоспитани.Сметам дека и дефектологот има свој удел во третирањето на овие деца особено во делот на насочување на вниманието, концентрацијата.

Она поради кое некаде може да се сретне поистоветување на овие два поима (аутизам и АDHD)е тоа што во симптоматологијата на децата со аутизам често може да се сретне и ADHD како симптом.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 15:26
Kalinche - Прочитај во материјалите на професор В. Трајковски и Д-р Копачев. Јас во нивните написи,брошури, истражувања и печатени учебници читав тоа што го знам и што го пишував на форумот. Не си измислив.
А и за мојата ќерка до ден денес никој не рекол дека е АУТИСТ. Во наодот има се друго,ама тоа не. Според старнската литература и резултати од досегашните испитувања во светот, кои сум ги прочитала, Исак Њутн, А. Ајнштајн, многу композитори на калсичната музика и др. ги опишуваат како аутистични личности. Чудаци.
Не сретнав дака се хиперактивни.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.