IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДОСТОИНСТВОТО НА БОГОРОДИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДОСТОИНСТВОТО НА БОГОРОДИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ДОСТОИНСТВОТО НА БОГОРОДИЦА
    Испратена: 20.Април.2009 во 16:33
OVDEKA MOZE DA RAZGOVARAME ZA DOSTOINSTVOTO NA BOZJATA MAJKA:::SAMO BI GI ZAMOLIL SITE DA PISUVAAT SO KRAJNA POCIT PREMA ONAA PREKU KOJA DOJDE SPASENIETO NA CELIOT SVET-BOGORODICA:
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:39
KAKO DA JA NARECEME ONAA KOJA GO RODI BOG-SLOVOTO?
 
KAKO DA JA POCITUVAME ONAA KOJA SE SOGLASI DA BIDE RODITELKA NA HRISTOS BOGOCOVEKOTß
 
KAKO DA SOCUVSTVUVAME SO ONAA KOJA GO GLEDASE RASPNAT SINOT SVOJ...........PORADI GREVOVITE NA PADNATIOT SVOJ ROD?
 
kako BOG ja ,,CUVSTVUVA ONAA  VO KOJA PREBIVASE 9 MESECI SOEDINET SO STVORENOTO?
 
ima li zborovi da se izrazi goleminata na prvata hristijanka.......
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:42
kako da ja ispocituvam onaa koja go doese ,Preslatkiot Hristos?
 
sto da kazam za onaa na koja angelot gavril i rece RADUVAJ SE:::::::::
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:43
sto li moze da se ocekuva od ,,devojce odrasnato vo svetinjata na svetiite,,?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:44
kako li se uspiva stvoritelot na se stvorenoto......?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:47
kako li e da go ,,rastes,, Boga 30.....god?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:54
znae li nekoja Bozja tvorba sem tebe Bogorodice...kakvo e cuvstvoto ...vo tvoeto telo, Bog -da si napravi zivealiste.......od kade i ke ;;IMA;   telo.............
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:56
Бидејќи темава е слична како и предходната, многу од коментарите ќе се поклопуваат. Но ајде да проговориме и на оваа тема.
 
Светото Писмо и дава две почесни титули на Марија, а тоа се: блажена и благословена меѓу жените.
Како и на предходната тема и тука ќе повторам дека тоа не се ексклузивни титули дадени само на Марија, бидејќи истите им се дадени и на други личности од Светото Писмо.
 
Христос, на гората на блаженствата, нарече "блажени" еден куп категории на луѓе, а во една прилика го рече и следново:
 
"А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: „Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел.” А Тој рече: „Да, но блажени се и оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.” "
(Лука 11:27-28)
 
Тука гледаме дека Христос воопшто не ја воздига блаженоста на Марија, туку веднаш го менува фокусот од неа кон "оние кои го слушаат Божјото слово и го пазат."
 
Исто така "блажена меѓу жените" е наречена и Јаил...
 
"Нека е благословена меѓу жените Јаил"
(Судии 5:24)
 
Секој оној што ги негира овие 2 библиски титули на Марија ја понижува и го понижува нејзиното, од Бога дадено, достоинство.
Но исто така и секој што и накалемува дополнителни титули (како на пример: најголемата меѓу луѓето, како наша застапничка пред Бог, како Царица на Небото, како Владичица, Војвотка, како пресвета, пречиста, пренепорочна, преблагословена, почесна од Херувимите и пославна од Серафимите, како Владетелка на ангелите и Господарка на мирот, како Владетелка на светот и Господарка на сите, како заштитничка итн.) БОГОХУЛСТВУВА затоа што израмнува човек рамо до рамо со Бог.


Изменето од EvAngelos - 20.Април.2009 во 16:56
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 16:57
kakva li sila imas ,Ti sto si go poela Onoj koj mu zapovedase na moreto?
 
 
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 17:07
I MU RECE EDEN;;UCITELU BLAG;;:::::....a  toj mu rece -nikoj ne e blag osven ediniot bog.......
.
brakja i sestri saka li Hristos ....ili pisatelite na Evangelieto da ni dadat do znaenje deka Isus ne e Bog.....
ne....
sakaa da ni kazat nesto ,,drugo,,......taka i drugi delovi kako i onoj sto go spomnuva evangelos si ima svoja smisla......DA NE GO STAVAME COVECKOTO PRED BOZJOTO!
Toj im propoveda....za vecnite vistini, dodeka zenata vosh*tena i neznaejki  kako da ja izrazi svojata radost .....ja menuva temata ...velicajki ja prirodnata relacija pomegju majka-sin, i cesta na  edna majka od delata na cedoto.......NO Hristos.....go koristi momentot i saka da naglasi deka spasenieto i blazenosta doagjaat od Bog......i deka site mozat da bidat del od toa blazenstvo.......
ne veruvam deka sakal da ja omalovazi svojata majka.....Toj nikogo ne omalovazil......kamo li onaa koja go hranela i odgledala...kako dete....onaa koja Sam ja Izbral kako najcist sad .....za da se vooploti...... 
tocno nikoj covek ...da ne se sporeduva so Bog.....pa ni Bogorodica....
no edno e od covek da pravis Bog....a DRUGO E da go pocituvas ,,covekot,, shodno na negovite dela ili ulogata sto ja ima kako za sebe taka i vo svetot.......
zatoa i gi napisav prethodnite moi razmisluvanja......vo forma na prasanja.....
dovolno e da si gi postavi sekoj sam na sebe.....


Изменето од aladin - 20.Април.2009 во 17:15
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 17:10
Originally posted by aladin aladin напиша:

kakva li sila imas ,Ti sto si go poela Onoj koj mu zapovedase na moreto?
 
Марија нема никаква сила, а и ако направила нешто "силно", тоа го направила преку Божјата сила.
 
Апостол Петар, на пример, направил многу чуда кои се опишани во Делата на постолите. Еден таков пример е проодувањето на сакатиот кој просел пред храмот. Луѓето биле вчудоневидени од чудото и веднаш ги впериле очите кон Петар (и Јован), но пред да почнад да ги обожаваат, Петар рекол:
 
"А кога Петар го виде тоа, му се обрати на народот: “Мажи Израелци, зошто се чудите на ова или зошто гледате на нас, небаре ние со своја сила или побожност направивме овој да оди?"
(Дела 3:12)
 
А потоа додаде:
 
"И затоа што веруваме во Неговото име, - Неговото име го зацврсти овој, кого го гледате и познавате. А верата до која доаѓаме преку Него, му даде целосно здравје пред сите вас."
(Дела 3:16)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 17:21
koga ..marija,,   bese pod krstot.....apostolite koi pravea cuda ...bea razbegani.....
 
kakva  vera....kakva ljubov......pokazala ...mislis deka nea Bog ja uskratil...vo odnos na cudotvornite darovi koi im gi dal na site koi nemale tolkava vera.....
 
i nikogas ama ....nikogas pravoslavnite ne velel deka Bogorodica  poseduva sila sama od sebe.....tie i tvrdat deka taa E IZBRANA::::toa samo go potvrduvaat prifakjajki go IZBOROT BOZJI::::::
 
toa sto ja molime da se zastapuva .....pred Hrista..sigurno e del od nejzinata slobodna volja.....kako i molitvata na sekoj obicen histijanin koj saka da pomogne pa go moli Boga za necie zdravje ili sl.....
 
DOBAR PRIMER E KOGA TAA GO MOLI NA HRISTA :::DA POMOGNE NA SVADBATA::::::::
 
I KAKO EDEN SIN NEMA DA POMOGNE:::::STO I PRAVI:::::
 
 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 17:50
Sigurno deka Marija zasluzhuva respekt i ne veruvam deka toa nekoj bi go poreknal.

Rabotata e sto sekoj chovek razlichno go manifestira toj respekt. Toa pak, osobeno iskazhano so epiteti od onie lugje koi posebno se vrednuvaat megju hristijanskite vernici, so vreme stanalo nekakvo nepishano pravilo na govorenje i tolkuvanje na nejzinata uloga, vazhnost i vrednost megju hristijanite.

Za nekoi taa e blazhena, a za drugi e Carica na Neboto.

Dokolku veruvanjeto, kakvo i da bide, im pomaga na vernicite polesno da go minat denot, a ne mu shteti na nikomu drug, jas ne gledam zoshto bi pretstavuvalo kamen za sopnuvanje za bilo kogo? Jas lichno nitu dobivam neshto, a nitu pak gubam zatoa sto nekoj ja oslovuva Marija porazlichno od mene.

Mislam deka vakvite "problemi" se potegnuvaat samo poradi zastapuvanjeto na razlichni ubeduvanja i dogmi kaj razlichnite hristijanskite denominacii, a ne zatoa sto navistina ima bilo kakvo fundamentalno praktichno znachenje za Isusovata poraka, veratata vo poshirok smisol, kako i za sekojdnevniot zhivot.

Vo sekoj sluchaj, mozhe da bide dobra tema za kontempliranje.

Изменето од Messenger - 20.Април.2009 во 17:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 17:55
Sekoj covek, zivotno rastenije, mineral ja nosi vo sebe silata na Duhot Bozji, pa ottamu site tie imaat svoe dostoinstvo.

Marija e serafim na bozestvenoto Milosrdie, eden od 7 te cuvari na Zakonot. Nejzinata misija bila ovozmozuvanje na Hristovoto otelotvoruvanje na planetata Zemja i griza za nego dur bil dete.

Preku bozjata prorocica Gabrielle od Würzburg vo edna prilika se objavi serafimot na bozestvenoto Milosrdie - nekogas na Zemjata prisutna kako Marija, majkata Isusova. Taa objasni deka taa svojata misija uspesno ja izvrsi pred 2000 godini i zamoli ludjeto da ne ja slavat nejze i ne i upatuvaat molitvi nejze, tuku na Boga komu mu pripadja seta slava i cest.

Bog E od vecnosta vo seta vecnost. Toj postoel pred nastanokot na Zemjata i ce postoi po nezjiniot kraj. Ottamu, Marija - telesnata majka na Isus od Nazaret ne moze da bide Bogorodica. Dokolku Marija se smeta za Bogo-rodica ispadja deka Bog ne postoel pred taa, Marija, da go rodi Boga... Znaci li togas toa deka Marija e Bog? Ako da, togas se izlazal li prorokot Mojsej sto ja primil prvata Bozja zapoved "Ti ne treba da imas drugi bogovi osven mene!" Edno e da se ima respekt kon Marija kako kon nasa sestra vo Duhot Bozji koj ja izvrsila hrabro svojata misija i pokraj site poteskotii koi vladeat vo materijata, drugo e da se stava na piedestal kako da e samiot Bog.




Изменето од Majkl - 20.Април.2009 во 17:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.