IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов помеѓу "различни"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов помеѓу "различни"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 19>
Автор
Порака
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 19:56
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

се сеќавам на еден пример, сестра ми имаше една другарка, многу умно и симпатично циганче,која во осмо одд си фати дечко ем наш, ем од салам зафатена фамилијалеле луѓе колку се сакаааааааа..... појма нематеама ептен имаа проблеми и од двете страни. На секој можен начин пробуваа да ги скараат и едните и другите. А тие никако не се откажуваа, години поминаа, не престануваа да се сакаат.Неа ја однесоа некаде во странство, ја омажија,и тој тука најде некоја девојка, се ожениГи запустија децата...


Epa toa mi e muabetot celo vreme...



Nie ke si pisime tuka, aj so sreka neka im e...ama ako toa navistina ni se sluci e togas lugeto oci ke im izvadat ako treba...

Nesto balkanskiov mentalitet ne im dozvoluva na drugite da svatat deka 21 vek e, i deka nestata se menuvaat...a toa mnogu me nervira



Podobro reci makedonski mentalitet... Vo drugite zemji na balkanot mnoogu e porazlicno... Eve jas kaj so sum ima crnki so belci, obratno .... mnogu porazlicno od makedonija... arapi dali znaes kolku samo arapi ima??? ete tie se muslimani pa imaat srekni brakovi so hristijanite...


Изменето од Omar - 19.Април.2009 во 19:57
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 20:00
да...да...и србинки со хрвати и муслимани од Босна
а бе доста, сите сме истилутина
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 20:01
dobro eve ke se popravam JUGOSLOVENSKI MENTALITET....
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 20:05
Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

а ти што би направил, баунти?ако на пример, ќерка ти ти рече, заљубена сум во албанец


Ne znam nemam kjerka, a i uste mi e rano.
Da ti kazam i jas toa se prasuvam celo vreme, ako mi recat decata deka sakaat albanec/albanka...sigurno nema da mi e seedno...ama samo ke kazam deka vo ljubov ne se mesam...vremeto ke si kaze dali si se eden za drug...

Mene me macat od familiite kako ke reagiraat...ama od mene ke imaat bezrezervna poddrska, barem taka mislam, bitno e da ni se srekni decata...drugo nisto

Изменето од bounty_hunter - 22.Април.2009 во 12:50
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 20:35
Ако се исклучи взаемната љубов(!), останатите специфики на мешаните бракови кои за жал придонесуваат за раздор, се:

1. расната припадност
2. националната припадност
3. верската припадност

Мое мислење е дека од овие можни спорни припадности најчеста, најпроблематична и најспорна е третата - верската.
Да не раглабаме подалеку во различностите на одделните религии, би го спомнал само сунетот. Што ако муслиман/ка се засака со христијан/ка и имаат машко дете? Ќе го прават сунет? Ако овие верски проблеми ги надминат и по нив изградат заеднички прифатлив став - тогаш се е решено. Но, обично тука се кршат „копјата“!
Значи, прво и основно е секој (и машкото и девојката) да расчисти со сопствените верски убедувања. Дали едниот ќе ја прифати верата на другиот или секој ќе си остане на своето. Каков ќе биде статусот на децата, т.е. како тие ќе се изјаснуваат, по кој вера ќе се воспитува (да не речам која вера ќе им се наметне)
Има многу случаи на мешани бракови и во Велес. Секој од нив со свои добри страни но и со проблеми. Значи се е индивидуално.

Р.Ѕ. Како тргнала работава кај нас, бракови ќе има и според 4-та припадност - политичка!тага Е, за нив ќе нема спас!плазењеголема%20насмевкасмеење

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 14:21
Јас сум за секоја овца во своето трло, но секогаш постојат исклучоци.
Мешани врски и бракови можат да опстојат доколку не се инволвира нагласени верски, културолошки и национални вредности на партнерите.
Или доколку се прави тоа треба да биде со максимална почит на еден према друг.
Има мал милион примери дека мешаните бракови дали од различни националности и вери можат да бидат успешни но мора сите аспекти и напори да се земат во обзир што ги прават партнерите на тоа поле.
Бара многу прилагодување и жртви, од двете страни.
Мое лично убедување и по она како јас сум била воспитана и какви избори јас сум направила е да се остане во рамките на христијанските религија без оглед на деноминацијата и би очекувала и моите деца исто такви избори да направат. За пријателства сум отворена до максимум а за формирање семејство и избор на интимни партнери немам толку отворени ставови барем за себеси лично а другите можат што сакаат да прават-баш ми е мило ако некој успее да ги надмине таквите пречки, секоја им чест.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 14:38
taa mislam deka e najslatka
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:05
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

а ти што би направил, баунти?ако на пример, ќерка ти ти рече, заљубена сум во албанец


Ne znam nemam kjeka, a i uste mi e rano.
Da ti kazam i jas toa se prasuvam celo vreme, ako mi recat decata deka sakaat albanec/albanka...sigurno nema da mi e seedno...ama samo ke kazam deka vo ljubov ne se mesam...vremeto ke si kaze dali si se eden za drug...

Mene me macat od familiite kako ke reagiraat...ama od mene ke imaat bezrezervna poddrska, barem taka mislam, bitno e da ni se srekni decata...drugo nisto


така е баунти, големо%20гушкање
кога сите би размислувале така либерално,
ние не би имале меѓунационална нетрпеливост
и на овие простори многу попријатно би се живеело


Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:14
јас сепак би им советувала, земете се и одете во странство!!!

зашто се додека се млади, а нивната љубов силна, тие ќе бидат бунтовни и во име на неа, ќе ги рушат сите бариери
но со текот на годините, можеби дури во средната возраст - сеедно,
има големи шанси, полека, полека, да потпаднат под влијание на фамилиите, дрн-дрн-крвта, лозата, традицијата...дрн...дрн...и слични глупоститага.

значи, ако се сакате, бегајте подалеку од тука, јас ќе ви дадам пари за авионска карта големо%20гушкање
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2009 во 19:23
пробав да се воздржам од коментар ама неможам ,.....
 
Кејт е во право.....ако сакаат младите со различни религии,пропадности да опстанат тоа ке го пoстигнат ,но вон Мaкедонија.Нашиот народ е уште преполн со разноразни предрасуди,да се што се двои од "нормалното" е подложено на осудување.......а навистина не ми е јасно зоштозбунетостне%20знам
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 12:53
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ако се исклучи взаемната љубов(!), останатите специфики на мешаните бракови кои за жал придонесуваат за раздор, се:1. расната припадност 2. националната припадност3. верската припадност Мое мислење е дека од овие можни спорни припадности најчеста, најпроблематична и најспорна е третата - верската.Да не раглабаме подалеку во различностите на одделните религии, би го спомнал само сунетот. Што ако муслиман/ка се засака со христијан/ка и имаат машко дете? Ќе го прават сунет? Ако овие верски проблеми ги надминат и по нив изградат заеднички прифатлив став - тогаш се е решено. Но, обично тука се кршат „копјата“! Значи, прво и основно е секој (и машкото и девојката) да расчисти со сопствените верски убедувања. Дали едниот ќе ја прифати верата на другиот или секој ќе си остане на своето. Каков ќе биде статусот на децата, т.е. како тие ќе се изјаснуваат, по кој вера ќе се воспитува (да не речам која вера ќе им се наметне)Има многу случаи на мешани бракови и во Велес. Секој од нив со свои добри страни но и со проблеми. Значи се е индивидуално.Р.Ѕ. Како тргнала работава кај нас, бракови ќе има и според 4-та припадност - политичка!тага Е, за нив ќе нема спас!плазењеголема%20насмевкасмеење


Abe kakva vera, rasna i nacionalna pripadnost. Mene bitno mi e da si go pominam zivotot so taa sto ja sakam. A ako bide od druga vera neka bide...patem ke se otkazeme dvajcata od verite ako treba.

Bitno e mir, ljubov i sloga da se ima vo semejstvoto, a ne raskol poradi verski razliki.

P.S. Zenata si ja biras, a verata ne. Zosto e toa taka?

Изменето од bounty_hunter - 22.Април.2009 во 12:56
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 14:57
И верата си ја бираш бе........
МИР со сите
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 14:59
Ne, se ragas i ti vikaat ti si hristijanin. Sakal ili ne toa e taka...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 15:01
ima milioni zabraneti ljubovi
bas sega momentalno
so i prkosat na logikata
cudno?
pa daaaaaaaaaaaaaaa, zatoa i ljubovta nemoze da se objasni
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.