Испечати | Затвори го прозорот

Љубов помеѓу "различни"!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Љубов
Опис на форумот: Верност, другарство, страст, љубомора, мерак... или се’ заедно?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2666
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 03:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Љубов помеѓу "различни"!
Постирано од: vd
Наслов: Љубов помеѓу "различни"!
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 15:22

Дали ја оправдувате/подржувате љубовта помеѓу двајца (машко и женско) кои потекнуваат од различни Светови, или околината има став дека тие нетреба да бидат заедно!? Пр. може да се наведе љубовта помеѓу сиромав со богат, стар со млад, различни националности, различни религии и тн. Дали треба да се создадеме таква љубов, да се бориме за неа? дали би отфрлиле се за љубовта?




Коментари:
Постирано од: maja
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 15:56
Љубовта не знае за потекло, не знае за вера, не знае за старост.Во љубовта велат се е дозволено.Таа не прави поделби и разлики.

Но ние како личности доведуваме таа љубов да е дозволена или не.Значи имаме би рекла предрасуди кон ова или само мислење кои сме си го наметнале самите или некој друг.
Јас никогаш не ги делам луѓето на богати и сиуромашни, православни, католици или муслимани.

Но кога станува збор за една љубовна врска како да сум со поинаков став и мислење.Самата не би можела да се впуштам во врска со некој кој не и припаќа на мојата вера, со некој кој е помлад од мене или премногу постар.Се додека не затрепери срцето не можам ништо да кажам.Но сепак останувам на ова, затоа што разликите на овие врски по некоја година ќе почнат да се приметуваат и да бидат дел од едно недоразбирање.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: mende
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 17:20
lubovta ne znae granici bez razlika kakva lubove e dali od druga nacionalnos mene to ne mi smeta ili postari ili pomladi eve jas imam odeno so postaria od mene i poubo mi bese a drugarite mi veleja a otkacija postara e i tn. mene to ne mi smeta lubovta nema granici i lubovta stalno pobedva samo treba da si strpliv

-------------
mbm


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 12:17

luge , ljubovta ne znae za granici , samo retko



-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 12:22
Iako mnogu cesto ljubovta pomegju dvajca pripadnici na razlicni religii e osudena od okolinata, taa e vozmozna i opstojuva.


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 12:36
Да, ја оправдувам љубовта помеѓу ,, различни ,,......... зошто таму НЕМА различни.........кој е тој што ке ја ограничи ...........нема маж верувајте .......


Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 13:44

Маја кажа дека сама таа сама немам да се впушта во ваков вид на вркса! Но има милион примери кои пред да стапат во врска со некого, некои имале големи предрасуди за тој Некој, за неговата национална или верска припадност, за неговиот економски статус. Можеби врската се основала повеке на тоа "Ete da vidam kako e so ...... " или "тој/таа е сиромашен па јас имам пари и ке му правам што сакам" па дури знам и дека некој албанец започнува врска со македонска мислејќи дека тие се ете полесни за да се фатат! Таа така започната врска знам дека може да прерасне во нешто големо и да се види дека тие предрасуди не се воопшто точни!  Сепак пак како што кажа Маја, не се знае се дури срцето не сака, не затрепери! Менде, коментатор на темава, наведе негов личен пример за тоа како тој ОДЕЛ со некоја постара. Добро, окау си одел со неа човекот ... но ја ОТКАЧИЛ! причината не ја знам само да кажам дека тоа нее баш љубов, искрена, вистинска. Тоа е само тепање време. Што ако навистина постоеше силна љубов помеѓу нив двајца? Што тогаш?

Колку сме спремни да се бориме за таа љубов (не дозволена)? Треба ли општеството да ги осудува луѓето кои според нив Згрешиле што се вљубиле баш во таа личност што на некого не му одговара? Дали треба да се смета некоја македонка што е вљубена во албанец за к*рава? или обратно! Имам пример за ваква љубов: Албанец и македонка се во вркса 3години и многу убаво опстојува таа врска, сеуште. Проблемот е во тоа што македонката е викана к*рва од страна на македонците, албанецот има спасувано глава од македонци. Исто така албанецот многу е критикуван од страна на албанците, дури некои албанци му зборуваат македонски и го исмејуваат!  бутел2 многу убаво наведе дека таква љубов и такви врски се возможни и дека опстојуваат ... но што мислат другите?

Што со родителите? да ги оставиш родителите кои те пораснале, а зошто? за некого што го сакаш?! секој да си игра со те*е, да неможеш да опстоиш во околината каде живееш? Но како да ја  оставиш љубовта, човекот со кого си поминал 3години, со кого си плачел и си се смеел ....! Па животно да оставис ке ти биде болно, дали треба да оставиш човек иако помеѓу те*е и него нема никакви проблеми!



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 15:54
jas nemam nisto protiv ljubov megu :razlicni.."
eve jas sum vo vrska so masko sto e druga vera i si ima toj drugi tradicii i pocituva druga religija, ama jas mnogu go sakam nego iako moite od doma veke pocnaa da se proivat da ja raskinam taa vrska, znam deka i toj me saka mene, mi go ima dokazano toa mngogu pati, jas veruvam vo ljubovta sto postoi megu nas, ama sakam da kazam deka mnogu sum kritikuvana od moite prijateli, kako celiot svet da e protiv mene bidejki odam so momce od druga vera.....
mnogu mi e tesko ama  jas stavarno  go sakam so celo moe srce, ne znam dali ke izdrzam bidejki sum izlozena na vlijanie od moite doma i najbliskite i site se protiv , a jas sum nogu nevina licnost i gi slusam site, gi prifakam sovetite od site moi bliski, ama ne mozam da go ostavam decko mi koga mi e tolku ubavo so nego
sakam da kazam deka poslednive nekolku denovi koga razgovaram so nego , postojano placam a duri i toj se rasplakuva
i mnogu mi e tesko i eve morav da pisam na tuka na temava oti stvarno ne znam sto da pravam


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:41

Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

jas nemam nisto protiv ljubov megu :razlicni.."
eve jas sum vo vrska so masko sto e druga vera i si ima toj drugi tradicii i pocituva druga religija, ama jas mnogu go sakam nego iako moite od doma veke pocnaa da se proivat da ja raskinam taa vrska, znam deka i toj me saka mene, mi go ima dokazano toa mngogu pati, jas veruvam vo ljubovta sto postoi megu nas, ama sakam da kazam deka mnogu sum kritikuvana od moite prijateli, kako celiot svet da e protiv mene bidejki odam so momce od druga vera.....
mnogu mi e tesko ama  jas stavarno  go sakam so celo moe srce, ne znam dali ke izdrzam bidejki sum izlozena na vlijanie od moite doma i najbliskite i site se protiv , a jas sum nogu nevina licnost i gi slusam site, gi prifakam sovetite od site moi bliski, ama ne mozam da go ostavam decko mi koga mi e tolku ubavo so nego
sakam da kazam deka poslednive nekolku denovi koga razgovaram so nego , postojano placam a duri i toj se rasplakuva
i mnogu mi e tesko i eve morav da pisam na tuka na temava oti stvarno ne znam sto da pravam

Ете јас ке ти кажам што да правиш, ако е вистина ова што го напиша тогаш Продолжи да се сакаш со дечкото. Нее цел свет против, еве јас те подржувам. Со плачење нема ништо да постигнеш, нити ти нити твојот дечко. Треба да се разговара СЕРИОЗНО на таа тема и да се види како понатаму, а се надевам ако има искрена љубов ке има и успех. Нели некој близок треба да биде со те*е секогаш, да те подржува а не да те критикува! Какви блиски се твоите или неговите што се тераат да плачеш?!



Постирано од: maja
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 21:59
girl^^^кај те*е затреперило срцето и веќе сте во голема љубов.Тогаш СЕ ВО ИМЕТО НА ЉУБОВТА.



-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 09:24
vi blagodaram za poddrskata, se ukluciv na forumot samo zaradi ovaa tema i eve gledam deka tuka postoi nekoj koj me poddrzuva
 
sayHi blagodaram za sovetot, ke se obidam da napravam kako sto velis, a fala i na tebe majicke,da ti kazam bas napravi da se cuvstvuvam posmireno
fala vi od srce *****


-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 09:29
Се за љубовта.Нели? Штом за те*е денот почнува со мислите кај него, штом срцето и телото треперат за него, штом разумот вели дека тој е човекот на твојот живот, тогаш тој е и твојата иднина

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: v i v i
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 09:34
girl bori se za tvojata ljubov.....za ona sto vredi vo tvojot zivot treba da se boris i da go dokazuvas toa na celiot svet pocnuvajki od tie sto tie se okolu tebe pa podaleku....prodolzi...

-------------
tuka nekade....


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 10:27

Originally posted by v i v i v i v i напиша:

girl bori se za tvojata ljubov.....za ona sto vredi vo tvojot zivot treba da se boris i da go dokazuvas toa na celiot svet pocnuvajki od tie sto tie se okolu tebe pa podaleku....prodolzi...

 ubavo kazanooo , a ne e loso i LP da ispraznis



Постирано од: natalija
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 11:44
Потполно ве разбирам како се чувствувате кога имате забранети љубави до вас. сите на некој начин до некаде сме спречени или осудени да не можеме да се доизбориме за тоа што го сакаме од икс причини. Гирл мила уживај во животот премногу е краток оди таму каде што те носи срцето и разумот воопшто немислејки на околината . Мисли на себи и твојата љубов живеј само за се*е и за твојата љубов не дозволувај да го живееш животот како што ти диктираат други. Љубовта е драгоцена и непроценлива чувај ја длабоко во се*е и не ја дели на други. Воопшто да не ти е гајле кој што и како и зашто ти збори остани глува за сите слушај си го срцето душо, не е битно кој и каква вера носи ако те*е пред се ти е убаво. Никој нема да ти го живее животот ти си самата кроител на својата судбина. па макар и не била перифатена од многу луѓе. Што ако ги имам доп се*е тие истите кога ми ја осудија љубовта пред време, не ми ни требаат ..така да девојко глава горе и бори си се за љубовта. Родителите се родители кога тогаш ќе те разберат. Другите кој ги тркала

-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 18:34
fala vi devojki za poddrskata i ke se obidam da ja zadrzam vrskata sto j aimam so toa momce , a sto ke se slucuva ponatamu ke vi pisuvam vo forumot 

-------------


Постирано од: blue
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 19:14
a kolku vreme ste zaedno so toa momcence girl?


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 19:36
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Маја кажа дека сама таа сама немам да се впушта во ваков вид на вркса! Но има милион примери кои пред да стапат во врска со некого, некои имале големи предрасуди за тој Некој, за неговата национална или верска припадност, за неговиот економски статус. Можеби врската се основала повеке на тоа "Ete da vidam kako e so ...... " или "тој/таа е сиромашен па јас имам пари и ке му правам што сакам" па дури знам и дека некој албанец започнува врска со македонска мислејќи дека тие се ете полесни за да се фатат! Таа така започната врска знам дека може да прерасне во нешто големо и да се види дека тие предрасуди не се воопшто точни!  Сепак пак како што кажа Маја, не се знае се дури срцето не сака, не затрепери! Менде, коментатор на темава, наведе негов личен пример за тоа како тој ОДЕЛ со некоја постара. Добро, окау си одел со неа човекот ... но ја ОТКАЧИЛ! причината не ја знам само да кажам дека тоа нее баш љубов, искрена, вистинска. Тоа е само тепање време. Што ако навистина постоеше силна љубов помеѓу нив двајца? Што тогаш?

Колку сме спремни да се бориме за таа љубов (не дозволена)? Треба ли општеството да ги осудува луѓето кои според нив Згрешиле што се вљубиле баш во таа личност што на некого не му одговара? Дали треба да се смета некоја македонка што е вљубена во албанец за к*рава? или обратно! Имам пример за ваква љубов: Албанец и македонка се во вркса 3години и многу убаво опстојува таа врска, сеуште. Проблемот е во тоа што македонката е викана к*рва од страна на македонците, албанецот има спасувано глава од македонци. Исто така албанецот многу е критикуван од страна на албанците, дури некои албанци му зборуваат македонски и го исмејуваат!  бутел2 многу убаво наведе дека таква љубов и такви врски се возможни и дека опстојуваат ... но што мислат другите?

Што со родителите? да ги оставиш родителите кои те пораснале, а зошто? за некого што го сакаш?! секој да си игра со те*е, да неможеш да опстоиш во околината каде живееш? Но како да ја  оставиш љубовта, човекот со кого си поминал 3години, со кого си плачел и си се смеел ....! Па животно да оставис ке ти биде болно, дали треба да оставиш човек иако помеѓу те*е и него нема никакви проблеми!



zosto da se zalazuvame?Pa site znaeme kade ziveeme i koja ni e i kakva ni e situacijata!Zatoa vo ovie slucai samo nadez i pusta zelba ima i nisto drugo!Osobeno kaj nas e tesko razlicni veri,duri se osuduvani i vrski so golema razlika vo godinite,toa vo Makedonija ne viree osven vo ljubovnitye prikazni i nadvor nekade vo stranstvo!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 19:40
Originally posted by girl^^^ girl^^^ напиша:

jas nemam nisto protiv ljubov megu :razlicni.."
eve jas sum vo vrska so masko sto e druga vera i si ima toj drugi tradicii i pocituva druga religija, ama jas mnogu go sakam nego iako moite od doma veke pocnaa da se proivat da ja raskinam taa vrska, znam deka i toj me saka mene, mi go ima dokazano toa mngogu pati, jas veruvam vo ljubovta sto postoi megu nas, ama sakam da kazam deka mnogu sum kritikuvana od moite prijateli, kako celiot svet da e protiv mene bidejki odam so momce od druga vera.....
mnogu mi e tesko ama  jas stavarno  go sakam so celo moe srce, ne znam dali ke izdrzam bidejki sum izlozena na vlijanie od moite doma i najbliskite i site se protiv , a jas sum nogu nevina licnost i gi slusam site, gi prifakam sovetite od site moi bliski, ama ne mozam da go ostavam decko mi koga mi e tolku ubavo so nego
sakam da kazam deka poslednive nekolku denovi koga razgovaram so nego , postojano placam a duri i toj se rasplakuva
i mnogu mi e tesko i eve morav da pisam na tuka na temava oti stvarno ne znam sto da pravam

ti ja posakuvam seta sreka na ovoj svet Zosto mislam deka ke ti treba ako sakas da se izboris za tvojata ljubov!


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 19:55

ne sum protiv ako postoi ljubov megu dvajca razlici.malku mi e glupav zborot razlicni bidejki site sme luge bez razlika na bojata na kozata ili verata.i jas sum imala vrska so decko od druga naciionalitet ama bas gledam na toa deka e mnogu interesnokoga ke se pomesaat razlicni kulturi.i kako sto pisa maja ze vo imeto na ljubovta



-------------
was ist los?


Постирано од: joki
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 00:01
вистинската љубов не познава пречки, забрани...и не знам што...ако вистина се сакаат нема потреба да се земаат впредвит некои "ситници"...кои немаат врска со она што го носи срцето

-------------
Точачиња.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 12:43

Sindarela, знаеме каде живееме и дека е многу тежок опстанокот на вакви видови на врски! Но, ние младите сме иднината на земјава, на човештвото и тн. Зборото ми е во тоа дека треба да ги оставиме некои работи зад се*е! Да оставиме некои мислање од постарите кои сега веќе не јадат леб што се вика! Нормално и добро е да се почитуваат постарите, но нели има и работи кои не се баш за почитување? Забраната на некои работи е глупава, па ние треба се да направиме нашите деца (ако не ние) да размислуваат поинаку и да не бидат толку стиснати од страна на родителите (тоа ест од нас). Нели Господ сака да не види сите заедно?! Па тогаш во што е проблемо?

 



Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 03.Јули.2006 во 23:16
нема различни во љубовта , за љубовта вреди да се бориш и жртвуваш ......тогаш животот добива посебна смисла........


Постирано од: Bella_Tigrica
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 23:11
Ermm ..... znam kako mu e .... Confused

-------------
Mislam....znaci postojam


Постирано од: *psycho*
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 23:25
Sigurno neznaes kako mu e! Sigurno toa ne ti se desilo (mala si za toa)i nedajboze da ti se desi. Edinstveno sto mzam da kazam e deka gi sozaluvam samo oni davajca si znaat kako im e A USTE POVEKE GI SOZALUVAM NEJZINITE ZOSTO DEVOJCETO NEMA VO OCI DA GI POGLEDNE


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 23:55
mnogu e teshko za decata od meshani brakovi...a za tie shto se sakale i se zele za niv e taa ljubov raj....Ermm

-------------


Постирано од: ѕверче
Датум на внесување: 15.Јули.2006 во 22:23

во љубовта нема граници,и ако е вистинска,треба да се бориме со сите сили таа да опстане,без разлика на се’



-------------
грешки сме,луѓе правиме! :)


Постирано од: Eleni
Датум на внесување: 16.Јули.2006 во 00:53
Socijalno-ekonomska,starosna razlika za mene se samo obicna razlika ama ne i precka.A za ona verska ili duri rasna,se uste go nemam dostignato toj stepen.Nikogash nema da gi osudam onie sto se reshavaat da stapat vo takvi vrski i sto se borat za ljubovta,nemam nikakov problem da komuniciram so tie luge i da gi imam za prijateli,megutoa za neshto poveke se ushte imam nekoja moja bariera sto ne mi go gozvoluva toa i go pravi nevozmozno...Ne velam deka e pravilno,ama e moj izbor...

-------------
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved


Постирано од: soncence
Датум на внесување: 07.Октомври.2006 во 13:11

......ne bi



-------------


Постирано од: vesni
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 01:10
Јас лично не би се впуштила во врска со некој кој е многу постар од мене, кој е од друга вера,раса. Треба да бидеме свесни каде живееме. Таквите врски се осудени на пропаст. Некој напиша „ родителите кад тад ке ти простат„. Ова не баш ми е за верување познавајќи ги овдешниве родители. Преку оглас ке се откажат само да не пукне брука Shocked
 За girl^^^
Можеби во Германија и не е баш вака, можеби имаат повеќе разбирање бидејќи е земја со повеќе религии...Што да ти кажам..сама треба да бидеш свесна што треба да направиш...крај краева па може и да те разберат  и да ја одобрат таа врска....


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 08.Октомври.2006 во 01:35
Кој се нашол во таква ситуација знае дека воопшто не е лесно.
Но,што е подобро: да не бидеш со оној кој го љубиш поради околината, и да бидеш несреќна? или да бидеш со љубениот, да го живееш она што длабоко произлегува од тебе, да ти е топло околу срцето, да си исполнета, и покрај мислењето на околината?
 
Има една вистина: ако моите најблиски сакаат да сум среќна, ќе го почитуваат мојот живот, потреби и избори. А ако сакаат да живеам по нивни терк, и да бидам истовремено несреќна, тажна, депресивна - тоа е се само НЕ Љубов од нивна страна.  
 
Оној кој те сака, ти се радува на среќата.


Постирано од: Dragonfly
Датум на внесување: 10.Октомври.2006 во 00:34
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Кој се нашол во таква ситуација знае дека воопшто не е лесно.
Но,што е подобро: да не бидеш со оној кој го љубиш поради околината, и да бидеш несреќна? или да бидеш со љубениот, да го живееш она што длабоко произлегува од тебе, да ти е топло околу срцето, да си исполнета, и покрај мислењето на околината?
 
Има една вистина: ако моите најблиски сакаат да сум среќна, ќе го почитуваат мојот живот, потреби и избори. А ако сакаат да живеам по нивни терк, и да бидам истовремено несреќна, тажна, депресивна - тоа е се само НЕ Љубов од нивна страна.  
 
Оној кој те сака, ти се радува на среќата.


Celosno se soglasuvam so tebe. I jas sum na stranata na ljubovta...
Ako go sretnes covekot na tvojot zivot i treba da go napustis zaradi predrasudite na okolonata, togas, toa e grev prema samata sebe...Vsusnost ti go zivees zivotot za tebe,a ne za drugite i toj ti pripaga samo tebe!!!


-------------
Live long and prosper!!!


Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 10.Октомври.2006 во 09:58
razbiranje i dogovor ima mnogu potrebi u zivotot nekad i sredinata e mnogu povazna:)
barem moe mislenje inace
Кој се нашол во таква ситуација знае дека воопшто не е лесно.
Но,што е подобро: да не бидеш со оној кој го љубиш поради околината, и да бидеш несреќна? или да бидеш со љубениот, да го живееш она што длабоко произлегува од тебе, да ти е топло околу срцето, да си исполнета, и покрај мислењето на околината?
 
Има една вистина: ако моите најблиски сакаат да сум среќна, ќе го почитуваат мојот живот, потреби и избори.
do tuka :)solidno:)


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 14:21
Мислам дека не треба да постојат граници. Љубов си е љубов и ти неможеш да бираш во кој ќе се заљубиш.... Единствена работа што можат да ја направат тие што те сакаат (семејтвото, пријателите...) е да те поддржат. Иначе ја имам една другарка што иде со постар и нејзините и забрануваат... Тоа воопшто не е фер. Ама на неа не и гајле што и викаат нејзините и уште е заедно со дечкото... Веќе година и пол... Big%20smile

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: plavu$a
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 14:31
блазе неа... важно си се сакет! то е најважно. на пример мене воопшто не би ми било гајле дали сакат да ја слушат истата музика ко мене, или дали е помал од мене или поголем... важно да ме сакат... и да имат убај очи и убава насмевка LOLWinkBig%20smile

-------------
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 14:34
Мене ми е битно да ме сака и да ме почитува, за се друго к*р ме боли LOLLOLLOL

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Jelena
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 15:21

Tocno e deka ljubovta ne znae za granici...bogati, siromasni, razlicna nacijonalnost, starosna granica...meguto jas licno ne bi mozela da si dozvolam da bidam vo vrska so licnost od razlicna nacionalnost. Samata vrska a podocna i brak nosi so sebe  dovolno problemi...a razlicnata nacionalna pripadnost ke bide samo dodaten zar i pricina za poveke raspravii. Koga sme mladi...sve e wow, interesno, novo, zabraneto...no vo brak ne e isto...koga ke dojde red na pokolenie...deca...e togas nastanuvaat vistinskite problemi i osuduvanja od strana na okolinata...koj sto samo ke ja oteznuvaat i onaka teskata situacija.

Pred da se zapocne stabilna vrska so licnost od druga nacija...treba prvo da se zaprasame dali nie stvarno bi se zrtvuvale za taa vrska i cvrsto sprotistavile na osuduvanjata na okolinata.

Ovde kade sto sum momentalno vo usa, moja poznanicka pred 1 mesec se zema so crnec...i mozete da zamislite...nikoj od nejzinit ne bese na svadba, zasekogas se otkazaa od nejze, toa bese stvarno bolnoCry, megutoa sekoj sam si ja bira svojata idnina.....



-------------


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 06.Ноември.2006 во 23:58
Originally posted by Jelena Jelena напиша:

Tocno e deka ljubovta ne znae za granici...bogati, siromasni, razlicna nacijonalnost, starosna granica...meguto jas licno ne bi mozela da si dozvolam da bidam vo vrska so licnost od razlicna nacionalnost. Samata vrska a podocna i brak nosi so sebe  dovolno problemi...a razlicnata nacionalna pripadnost ke bide samo dodaten zar i pricina za poveke raspravii. Koga sme mladi...sve e wow, interesno, novo, zabraneto...no vo brak ne e isto...koga ke dojde red na pokolenie...deca...e togas nastanuvaat vistinskite problemi i osuduvanja od strana na okolinata...koj sto samo ke ja oteznuvaat i onaka teskata situacija.

Pred da se zapocne stabilna vrska so licnost od druga nacija...treba prvo da se zaprasame dali nie stvarno bi se zrtvuvale za taa vrska i cvrsto sprotistavile na osuduvanjata na okolinata.

Ovde kade sto sum momentalno vo usa, moja poznanicka pred 1 mesec se zema so crnec...i mozete da zamislite...nikoj od nejzinit ne bese na svadba, zasekogas se otkazaa od nejze, toa bese stvarno bolnoCry, megutoa sekoj sam si ja bira svojata idnina.....

 
а зошто се откажала фамилијата од неа? бидејки се омажила со црнец?
а дали  фамилијата на црнецот се откажала од него затоа што се оженил со бела?


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 00:01
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

[QUOTE=Jelena]

Tocno e deka ljubovta ne znae za granici...bogati, siromasni, razlicna nacijonalnost, starosna granica...meguto jas licno ne bi mozela da si dozvolam da bidam vo vrska so licnost od razlicna nacionalnost. Samata vrska a podocna i brak nosi so sebe  dovolno problemi...a razlicnata nacionalna pripadnost ke bide samo dodaten zar i pricina za poveke raspravii.

Koga sme mladi...sve e wow, interesno, novo, zabraneto...no vo brak ne e isto...koga ke dojde red na pokolenie...deca...
 
познавам мноооогу парови од најразлични националности кои се во долгогодишни бракови, имаат деца и најнормален фамилијарен живот.
 
 
 
 
e togas nastanuvaat vistinskite problemi i osuduvanja od strana na okolinata...koj sto samo ke ja oteznuvaat i onaka teskata situacija.
 
каква врска има околината со ТЕБЕ и ТВОЈОТ живот?

Pred da se zapocne stabilna vrska so licnost od druga nacija...treba prvo da se zaprasame dali nie stvarno bi se zrtvuvale za taa vrska i cvrsto sprotistavile na osuduvanjata na okolinata.

Ovde kade sto sum momentalno vo usa, moja poznanicka pred 1 mesec se zema so crnec...i mozete da zamislite...nikoj od nejzinit ne bese na svadba, zasekogas se otkazaa od nejze, toa bese stvarno bolnoCry, megutoa sekoj sam si ja bira svojata idnina.....

 


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 07.Ноември.2006 во 22:18
Shtom se zasakale nebile bash razlichniBig%20smile

-------------


Постирано од: Betty
Датум на внесување: 08.Ноември.2006 во 13:23
Ljubovta ne gi gleda godinite,no pret se netreba da se dozvoli crseto da go nadvladee razumot,vo vakvi slucai ako go slusas srceto sto ti veli a ne razumot mozes da se zaebes i otides predaleku ,nemozes sekogas da go sledis srceto ,nekogas pred da odis negde ostavi go doma i bidi umen-umna za da ne si naneses problemi ....

-------------
Vistinskiot prijatel e onoj koj te drzi za raka a ti go dopira srceto


Постирано од: ksenija
Датум на внесување: 18.Ноември.2006 во 19:40
STO BI NAPRAVILE VIE AKO VASIOT DECKO E OD RAZLICNA VERA A VASITE RODITELI STROGO GO ZABRANUVAAT TOA,A SEPAK VIE GO SAKATE SILNO I STE PODGOTVENI DA NAPRAVITE SE ZA DA STE ZAEDNO! VE MOLAM ITNO ZA POMOSCryCryCryCryCryCryCryExclamation

-------------
kseni4ka


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 18.Ноември.2006 во 23:20
Originally posted by ksenija ksenija напиша:

STO BI NAPRAVILE VIE AKO VASIOT DECKO E OD RAZLICNA VERA A VASITE RODITELI STROGO GO ZABRANUVAAT TOA,A SEPAK VIE GO SAKATE SILNO I STE PODGOTVENI DA NAPRAVITE SE ZA DA STE ZAEDNO! VE MOLAM ITNO ZA POMOS


Па ти веќе си се одлучила што да правиш штом си подготвена да сториш се' за да останете заедно... Не гледам тука што помош е потребна...

А ако бараш мислење, јас мислам дека треба да си ги послушаш родителите.

-------------


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 18.Ноември.2006 во 23:23
Originally posted by ksenija ksenija напиша:

STO BI NAPRAVILE VIE AKO VASIOT DECKO E OD RAZLICNA VERA A VASITE RODITELI STROGO GO ZABRANUVAAT TOA,A SEPAK VIE GO SAKATE SILNO I STE PODGOTVENI DA NAPRAVITE SE ZA DA STE ZAEDNO! VE MOLAM ITNO ZA POMOSCryCryCryCryCryCryCryExclamation
SEUSTE SI MALECKA I MNOGU MALKU ZNAES ZA LJUBOVTA. JAS SUM PROTIV TAKVA VRSKA, ZATOA STO LJUBOVTA E MINLIVA RABOTA. SEKAKO NEMA DA OSTANES NA TAA LJUBOV I PONATAKA KE NAOGAS USTE POGOLEMI I POGOLEMI LJUBOVI. KOGA BI IMALA BAREM 25 GOD. I NEKAKO DA TE SVATAM, NO SEGA SUM PROTIV.Big%20smile

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: ksenija
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 14:09
ali jas veke bev so nego 2meseca,raskinavme tokmu poradi toa zosto toj bese turcin. jas nemozev slobodno da setam niz grad sekoj moment mislev deka nekoj me sledi i nekoj ke me vidi i ke me kaze na mojte i on toa go znaese i me postedi od karanica so mojte velejki da go zaboravam i deka ke si najdam drug nekoj od koj nema da se krijam od mojte. se razdelivme so zborovite TE SAKAM. iiiiiiiiiii......... nemozam da go zaboravam i pokraj toa sto si fativ drug decko. idam so drugiot se baknuvam i naednas mi doaga likot na mojata zabraneta ljubov. go sakam i neznam sto da pravam.toj nema zenska i poradi toa sum mnoooooooooogu srekna. neznam na sto se ke bidam podgotvena ako go vidam so druga. mislam deka ke poludam!!!!!CryCryCry
 
Broken%20HeartBroken%20HeartBroken%20HeartBroken%20HeartE.... TE SAKAMBroken%20HeartBroken%20HeartBroken%20HeartBroken%20Heart


-------------
kseni4ka


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 14:12
Zaboravi go.

Uste si malecka, mnogu raboti ne ti se jasni. Nemoj samo belja da si napravis, a ne si ni svesna kakvi se posledici moze da se izrodat.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: ksenija
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 16:24
Originally posted by sensei sensei напиша:

Zaboravi go.

Uste si malecka, mnogu raboti ne ti se jasni. Nemoj samo belja da si napravis, a ne si ni svesna kakvi se posledici moze da se izrodat.
 
 
 
 
ZOSTO MI GO KAZUVAS OVA..... ME PLASAT TVOITE ZBOROVI..... OBJASNI PODETALNO AKO MOZE...CryCryCry
 
 
 
ODNAPRED TI BLAGODARAMConfused


-------------
kseni4ka


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 16:43
Originally posted by bukra bukra напиша:

no za ozbilna vrska treba da najdes tvoja krv i tvoj rang,ako sakas da si srekna vi zivotot.

super objasneto. poslusaj malecka.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 16:48
не е толку до крвта и рангот колку што е до Балканот,а ти си мала да ги разбереш сега работите,кога за некоја година ке сватиш може да биде касно...затоа како што вели сенсеи навистина си мала и послушај ги родителите...Tongue

-------------


Постирано од: Anarhist
Датум на внесување: 19.Ноември.2006 во 17:13
Ako mislis deka nema nekoj Makedonec koj e za tebe mnogu te zalam, a na tvoi godini covek mnogu lesno se zaljubuva i odljubuva.
Podobro vednas bidi so nekoj makar i ne tolku ubav ili dobar nego posle cel zivot da mislis sto i so kogo si napravila.
Sepak ziveeme na Balkanot, - vo Makedonija, i vo skoro vreme toa nema da se smeni.
Zastiti se sebe , tvoite i okolinata.
Ne te osuduvam i ne vikam deka toa e gresno, no vo momentov taka e najdobro, a posebno za tebe.


-------------


Постирано од: ksenija
Датум на внесување: 25.Декември.2006 во 21:56

ConfusedПОНЕКОГАШ ЖИВОТОТ ЗНАЕ СО НАС ДА СИ ПОИГРА НА НАЈСУРОВИОТ НАЧИН,ДА НЕ УДРИ ТАМУ КАДЕ ШТО НАЈМНОГУ НЕ БОЛИ А УДАРОТ ДА СОЗДАВА ТАКВА БОЛКА КОЈА НЕЗНАЕ ЗА ГРАНИЦИ,КАКО НЕПОЗНАТ ДА И Е ЗБОРОТ КРАЈ. НО И ПОКРАЈ СЕ ДА БИДЕШ ХРАБАР И ДА УСПЕЕШ ВО СВОИТЕ ЦЕЛИ И ИНТЕРЕСИ ГЛЕДАЈЌИ ДА НЕПОВРЕДИШ НЕВИНИ,БЛИСКИ ОСОБИ ЗНАЧИ СТВАРНО ЗНАЕШ ДА ГО ВОДИШ ЖИВОТОТ ПО ПРАВ ПАТ.

     OuchЗА ЖАЛ, ИАКО НИКОГАШ НЕ СЕ НАДЕВАВ ДЕКА ОВА МЕНЕ КЕ МИ СЕ СЛУЧИ ОСТАНАВ ДА СЕ БОРАМ ПРОТИВ СИТЕ. МОЈАТА ПРИКАЗНА Е МАЛКУ БЕДНА ПА НЕЗНАМ КОЈ БИ БИЛ ТОЛКУ ХРАБАР И БИ СЕ ОСУДИЛ ДА НАПИШЕ ЗБОР-ДВА ЗА НЕА. Geek
ОД САМИОТ НАСЛОВ МОЖЕ СЕКОЈ ДА ЗАБЕЛЕЖИ И СВАТИ ЗА ШТО ВСУШНОСТ СТАНУВА ЗБОР. ЈАС СУМ ВО ЕДНА МАТ ПОЗИЦИЈА КАДЕ ШТО МЕ ДОНЕСЕ ЖИВОТОВ. СЕ ВЉУБИВ ВО ТУРЧИН(МУСЛИМАН СЕ РАЗБИРА) А ЈАС СУМ МАКЕДОНКА. СЕ СЕ СЛУЧИ ПРЕД 5 МЕСЕЦИ КОГА СЕ ФАТИВ СО НЕГО.ТИПОТ БЕШЕ ФЕНОМЕНАЛЕН.НЕМАМ ЗБОРОВИ ЗА НЕГОВИОТ КАРАКТЕР И ОДНОС ШТО ГО ИМАШЕ КОН МЕНЕ.НЕЖЕН И ВНИМАТЕЛЕВ ВО СЕКОЈ МОМНТ.ГО ПОЗНАВАВ ДОВОЛНО ДОЛГО И ЗА НЕГО МОЖАМ ДА КАЖАМ САМО СЕ НАЈДОБРО . ВРСКАТА НИ ОДЕШЕ СУПЕР СЕ ДОДЕКА НЕКОЕ ВРЕМЕ(1МЕСЕЦ ОДПРИЛИКА) НЕ СЕ ОСВСТИВ ДЕКА АКО МОЈТЕ РОДИТЕЛИ ДОЗНААТ ЗА МОЈАТА ВРСКА СО МУСЛИМАН ДЕКА МОЖЕБИ ЈАС КЕ ОСТАНАМ НА ПИТАЧКИ СТАП И НА УЛИЦА. РАСКИНАВ СО НЕГО И СЕ ОСТАНА ТАКА ПУСТО И ОСАМЕНО. СЕ НАДЕВАВ ДЕКА БРЗО КЕ ГО ЗАБОРАВАМ ПОВТОРУВАЈКИ СИ ГИ СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН ЗБОРОВИЕ ,,ШТО АКО МОИТЕ ДОЗНААТ?,,   ,,ТОЈ Е МУСЛИМАН!,,   ,,ТОЈ НЕ Е ЗА МЕНЕ,,......
CryCryCryCryCry
СЕ НАДЕВАВ ДЕКА БРЗО КЕ ГО ЗАБОРАВАМ АЛИ СО СЕКОЕ ДОАЃАЊЕ НА СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН ОСЕКАВ КАКО СЕ ПОВЕКЕ ГО САКАМ И СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ МИ НЕДОСТИГА. СЕ ВОЗДРЖУВАВ ОД СЕКОЕ НЕГОВО ГЛЕДАЊЕ И ИЗЛАГАЊЕ. ПОМИНУВАА ДЕНОВИТЕ НЕДЕЛИТЕ И МЕСЕЦИТЕ И ЈАС ВЕКЕ ИЗГУБИВ СЕКАКВА НАДЕЖ ДЕКА ПАК КЕ БИДАМ СО НЕГ. МИСЛЕВ ДЕКА МЕ ЗАБОРАВИЛ А ТОА СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ МЕ УБИВАШЕ.  
ShockedConfusedShocked
ПОМИНАА 5МЕСЕЦИ КАКО ШТО НЕ СЕ ГЛЕДАВМЕ И СЛУШАВМЕ И ИЗГУБИВ НАДЕЖ ЗА ТОА ДЕКА ПАК КЕ СМЕ ЗАЕДНО. НО ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА МИ СЕ ЈАВИ ЗА ДА ИЗЛЕЗЕМЕ И НЕМОЖЕВ ДА ГО ОДБИЈАМ.ИЗЛЕГОВМЕ И ТОГАШ ЗАПОЧНА НАШАТА СТАРА НЕЗАБОРАВЕНА И СЕУШТЕ НЕИЗГАСЕНА ЉУБОВ. И ДО ДЕН ДЕНЕС ДОДЕКА ГО ПИШУВАМ СЕВО ОВА НИЕ СМЕ ЗАЕДНО А МЕНЕ СЕУШТЕ МИ СЕ ВРТАТ ТИЕ СТАРИ И НЕИЗБРИШЛИВИ МИСЛИ КОИ МЕ СЛЕДАТ НАСЕКАДЕ.
                                           ConfusedConfusedConfusedConfusedConfused
МОИТЕ РОДИТЕЛИ СТРОГО МИ ЗАБРАНУВААТ ДА ИМАМ ДЕЧКО ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА ТОА ЗА НИВ Е ГОЛЕМ СРАМ, АЛИ НЕЗНАМ КАКО ДА ИМ ОБЈАСНАМ ДЕКА МОЈАТА ЉУБОВ КОН НЕГО Е ПРЕГОЛЕМА ЗА ДА ГО ОСТАВАМ. НЕМОЖАМ НИКАКО ДА ИМ СООПШТАМ ТАКВА ВЕСТ, И СЕ ОБИДУВАМ ДА СЕ КРИЈАМ И ГИ ЛАЖАМ КАЖУВАЈКИ ДЕКА ИЗЛАГАМ СО ДЕЧКО МАКЕДОНЕЦ.МЕ БОЛИ ТОА ШТО ГИ ЛАЖАМ БИДЕЈКИ МОИТЕ РОДИТЕЛИ МИ ОВОЗМОЖИЛЕ МНОГУ РАБОТИ И МИ ПРУЖИЛЕ МНОГУ ЗАДОВОЛСТВА И НЕМЕМ ДУША ТАКА ДА ГИ РАЗОЧАРАМ.
CryCryCryCryConfusedConfusedConfusedConfusedOuchOuchOuchUnhappy
ЗНАМ ДЕКА ОВА ЗВУЧИ МНООООООООГУ БЕДНО АЛИ НЕМОЖАМ А ДА НЕ ПОБАРАМ ОД НЕКОГО ПОМОШ. НЕЗНАМ ДАЛИ ОД ВАС ДА БАРАМ НАЧИН ДА ГО ЗАБОРАВАМ(ИАКО ТОА МНОООООГУ ТЕШКО БИ СЕ ОДВИВАЛО БИДЕЈЌИ СЕ ОБИДОВ 5 МЕСЕЦИ ДА ГО ЗАБОРАВАМ И ПОКРАЈ ТОА ШТО СИ ФАТИВ ДРУГ ДЕ4КО НЕ МИ УСПЕА) ИЛИ ПАК ОД ВАС ДА БАРАМ НАЧИН КАКО ТАА ВЕСТ ДА ИМ ЈА СООПШТАМ НА МОЈТЕ ДОМА???????
AngryAngryAngryShockedShockedShocked
МОЖЕБИ МАЛКУ СУМ ВО ЗАБЛУДА НО ТОЧНО ЗНАМ ДЕКА МОЈОВ ЖИВОТ Е БЕЗВРЕДЕН И МНОООООООГУ БЕДЕН........
ОСТАВЕНА СУМ ДА БИРАМ ПОМЕЃУ ЉУБОВТА И СЕМЕЈСТВОТО. НЕШТО ЌЕ МОРАМ ДА ИЗГУБАМ, ИАКО И ДВЕТЕ РАБОТИ МИ СЕ ПОТРЕБНИ ЗА ПОНАТАМОШЕН ЖИВОТ.
 
DeadOuchDeadБАРАМ НЕКАКОВ СОВЕТ ОД СИТЕ ШТО БИ МОЖЕЛЕ ДА МИ ПОМОГНАТ ИЛИ ПАК НЕКА ГО ДАДАТ СВОЕТО МИСЛЕЊЕ ЗА СЕВО ОВА ЈАС ИПАК БИ ИМ БИЛА МНОГУ БЛАГОДАРНА........ 
 
САМО НЕ МУ ПОСАКУВАМ НА НИКОЈ ДА БИДЕ ВО СИТУАЦИЈА КАКО ШТО СУМ ЈАС ВО МОМЕНТОВ ЗОШТО ТОКМУ СЕГА СФАЌАМ ШТО ЗНАЧИ ВИСТИНСКА БОРБА И БАРАЊЕ ПОМОШ ОД СЕ И СЕКАДЕ. 
 
CryCryCryCryCryCry
 
ОДНАПРЕД ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО КЕ УЧЕСТВУВАТЕ ИЛИ ПАК КЕ СЕ ОБИДЕТЕ ДА УЧЕСТВУВАТЕ ВО ТЕМАВА...........
 
        IHeartU  4EVER     StarCryStar
           StarCryStar   BY: HeartKSENI4KAHeart
 


-------------
kseni4ka


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 24.Јануари.2007 во 14:54
какви различни бе, сите се луѓе.. ама не мислат сите како менеLOL

-------------


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 17:20
Ok vaka sega sakam da ve prasam za vase mislenje?
Sto mislite vie dali vrska moze da uspee pa i da zavrsi so brak dokolku sme od razlichna veroispoved, razlichna religija?
 
Ste imale li nekoj od vas takvo iskustvo &  ako da kako togas......
 
Eve jas iskreno ke vi kazam deka mene mi se slucuva bas ova i znam deka nekoj ke rece da be kako da ne ke si najdes podobar i takvi stvari ke go zaboravis no samo mozam da kazam deka kako sto go sakam na moeto bebe na moeto milo nikogas nema da uspeav nekogo da sakam tolku mnogu
Vo nego najdov se sto sakav i toj e se sto sum posakuvala za sebe .....
 
 Prasanjeto e sto mislite vie bi mozelo li da bide uspeshno ili ke bide samo  i neopisivo tesko ? I dali vie ste go iskusile ova
 
Se chitame


-------------


Постирано од: Горе_Лево
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 17:41
Originally posted by macenceto macenceto напиша:

Ok vaka sega sakam da ve prasam za vase mislenje?
Sto mislite vie dali vrska moze da uspee pa i da zavrsi so brak dokolku sme od razlichna veroispoved, razlichna religija?
 
Eve jas iskreno ke vi kazam deka mene mi se slucuva bas ova i znam deka nekoj ke rece da be kako da ne ke si najdes podobar i takvi stvari ke go zaboravis no samo mozam da kazam deka kako sto go sakam na moeto bebe na moeto milo nikogas nema da uspeav nekogo da sakam tolku mnogu
Vo nego najdov se sto sakav i toj e se sto sum posakuvala za sebe .....


Убаво.

Цитирај Prasanjeto e sto mislite vie bi mozelo li da bide uspeshno ili ke bide samo  i neopisivo tesko ? I dali vie ste go iskusile ova



Лошо...скоро невозможно.



-------------


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 20:15

Само ако станува збор за религија по традиција - практично атеизам. Ако се занесени по религијата, а такви има мнотгу од сите вери, поарно да не се мешаат оти културните разлики се огромни.



-------------
You are fired!


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 21:42
 
 
 
Imal li nekoj od vas doziveano vakvo iskustvo vo zivotot da bide so nekoj koj ne e negova religija ili ste protiv toa voopsto i da bidete so nekoj koj ne e kako vas(mislam kako vas ist po religija)


-------------


Постирано од: mala>
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 01:29
како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...


-------------
faktot deka poteknuvame od majmun,moze da ni posluzi kako olesnitelna okolnost,no ne kako kompletno opravduvanje...


Постирано од: 551mb
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 01:34
Originally posted by mala> mala> напиша:

како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...

NIKAKO..........UFFFFFFFFFF.....


Постирано од: Bibi sk
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 08:11
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Само ако станува збор за религија по традиција - практично атеизам. Ако се занесени по религијата, а такви има мнотгу од сите вери, поарно да не се мешаат оти културните разлики се огромни.

 
apsolutno se slozuvam so ova


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 12:54
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Само ако станува збор за религија по традиција - практично атеизам. Ако се занесени по религијата, а такви има мнотгу од сите вери, поарно да не се мешаат оти културните разлики се огромни.

 
И јас се сложувам со ова. Ова е вистина и теориски и практично. Културните разлики понекогаш може и да не се толку големи, но верските сигурно се и тоа, сакале ние или не, многу брзо ќе доведе до конфликни ситуации во врската/бракот, особено при воспитувањето на децата, а и на многу други полиња.
 
Бидејќи macenceto праша за конкретна случка, најсвежа ми е случката со една моја пријателка од германија која беше тука во Скопје на 1 година и стапи во врска со еден албанец (муслиман по традиција). Типкава исто така не е некоја верничка, туку е католик по традиција.
И се супер им идеше додека не наближи месецот Рамадан (40 дневниот пост на муслиманите). Со самиот почеток на овој пост, одеднаш традиционалниот муслиман се претвори во ревносен муслиман и одма ја откачи типкава, нарекувајќи ја нивната врска - грев! Не можам да и ги заборавам солзите на девојчево кои, според нејзиното кажување, не беа толку за раскинувањето, колку за тоа што нивната врска, нивното поминато заедничко време, тој го нарече грев.
 
Значи мојот заклучок е дека доколку вие сте атеисти (или неопрделени теисти) деноминирани (по традиција) во различни религии, вие всушност сте со скоро исто убедување (многу послично од еден католик и адвентист или од еден сунит и шиит) среќа
Но ако сте искрени верници од различни религии хммм... за мене ќе бидете првиот пример на таков пар кој успеал да оформи успешна врска и брак.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Trilili
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 13:06
Originally posted by mala> mala> напиша:

како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...


i jas mislam takaголема%20насмевка


-------------
LEFT SIDE OUT SIDE RIGHT SIDE HE SHOOT HE SCOREEEEEES!!!


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 20:16
kolku u da sakas nekoja licnost koja e od poinakva religija od sopstvenata e navistina golem zalak. odnapred e osudena na propast i ne samo vo segasnosta, ostanuvas obelezan so generacii i pokolenija i vo idnina. Veruvaj MACENCETO ova ke te kosta mnogu i te sovetuvam da se otrgnes od vakvata vrska kolku sto e mozno pobrzo, eden den mnogu ke te kosta. Cukni se vo glavata malku i pocni da razmisluvas,ne e samo tvojot zivot vo prasanje

-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 20:18
p.s izvini sto se osmeliv da dadam eden vakov direkten sovet, ama dokolku ne si sebicna licnost i ne mislis samo na sebe, ke razmislis malku podlaboko



-------------


Постирано од: miki-li
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 22:14
i jas se slozuvam so mislenjeto izneseno pogore t.e. takva vrska moze da uspee samo ako mnogu se sakate i ako i dvajcata ne ste fanaticno religiozni, a se slozuvam i so toa deka vo zivotot ke imate mnogu problemi so sredinata ako vrskata se pretvori vo brak, zatoa sto ke bidete osudeni i od ednata i od drugata strana, a pak vospituvanjeto na decata ke vi bide posebno tesko....

imam eden takov slucaj vo moja neposredna blizina i gledam deka kolku i da e golema ljubovta megu dvajca luge, ako sekojdnevno e osudena na problemi i nepotrebni raspravii, pocnuva da se gasne!


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 23:45
 
 
Eh dechki da znam i ne conenected ok e sto si kaza tvoe mislenje go cenam toa vsushnost temata e otvorena sekoj da napise sto misli neli?
Ti blagodaram za porakata i svesna sum deka si vo pravo samao uzasno e teshko veruvajte!
 
nepodnoslivo teshko! тагатагатагаплачење


-------------


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 23:49
 
Znaci site dosega ste se so edno isto mislenje deka vrska so nekoj koj e od razlichana religija na tvojata e sepak neuspeh taka?
 
 
Znaci veojatnosta za da uspee e svedena na nula ili?
 
A dali bi bilo uspeshno dokolku eden od niv zeme religija kako drugiot da si ja smeni svojata se menuva le togas nesto? ili sepak e тага


-------------


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 23:52
Originally posted by mala> mala> напиша:

како што веке реков,во љубовта нема граници....
до сега не сум имала љубов со некој од друга религија,ако е тоа вистинската љубов-зошто да не....
инаку не би сакала да ми се случи,затоа што таа љубов ке биде презирана од многу страни...
 
Tolku li e teshko mala tolku li ke bide bolno i prezirana od mnogumina?тагатагатагатага  zasto mora se da bide tolku teshko a? плачењеплачење


-------------


Постирано од: 551mb
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 01:24
sepak mislam za nisto na svetot ne se menuva vera i religija pa ne i za ljubov


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 17:02
Човек, доколку е православен атеист, лесно може да си ја смени религијата во исламски атеист (или обратно), се разбира доколку неговата љубов кон партнерот е поголема од она што ќе кажат комшиите и роднините.
Значи човек може да си ја смени религијата, но не и верата.
Тоа се два различни поима.
Во горниот случај, атеистот од православен, преминал во муслиман, но сепак тој си останал атеист.
Љубовта кон некоја личност не може да не разубеди дека Христос воскреснал или дека не воскреснал, ниту пак дека Коранот е Божја објава или дека не е.
 
Никој не се родил со верата (убедувањето) што го има сега. Во таа насока не постои човек што не си ја сменил верата.
Јас, а верувам и секој објективен трагач по вистината, би ја сменил верата само доколку некое друго убедување ми докаже дека моето не е вистинското.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: MissWarrior
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 17:35
За да една врска успее религијата и  националноста не би требале да бидат проблем ако ниту еден партнер не влијаа на ултурните навики на другиот. Понатаму ако таа врска премине во брак не треба верската определба на детето да преставува извор на несогласувања, а за зал проблемите настануваат тука. Секој си влече кон своето.
    Затоа за да несто успее треба однапед да се расчистат некои работи


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 18:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Човек, доколку е православен атеист, лесно може да си ја смени религијата во исламски атеист (или обратно), се разбира доколку неговата љубов кон партнерот е поголема од она што ќе кажат комшиите и роднините.
Значи човек може да си ја смени религијата, но не и верата.
Тоа се два различни поима.
Во горниот случај, атеистот од православен, преминал во муслиман, но сепак тој си останал атеист.
Љубовта кон некоја личност не може да не разубеди дека Христос воскреснал или дека не воскреснал, ниту пак дека Коранот е Божја објава или дека не е.
 
Никој не се родил со верата (убедувањето) што го има сега. Во таа насока не постои човек што не си ја сменил верата.
Јас, а верувам и секој објективен трагач по вистината, би ја сменил верата само доколку некое друго убедување ми докаже дека моето не е вистинското.



na devojceto ne mu se potrebni teorii koi se vistiniti samo vo nekoi zakoni i necii filozofii. Bidi realen,sepak ziveeme vo Makedonija!!!!!!


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 18:52
Originally posted by connected connected напиша:

na devojceto ne mu se potrebni teorii koi se vistiniti samo vo nekoi zakoni i necii filozofii. Bidi realen,sepak ziveeme vo Makedonija!!!!!!
 
Ако не ме сфати тоа не значи дека пишувам "филозофии" или "некои закони" (што и да ти значи овазбунетост)
Јас спомнав пример помеѓу православен верник и муслиман и ова е типично за нашата земја - Македонија!!!!
И 90% сум сигурен дека девојчето е православна која е вљубена во муслиман (така ли е девојче???среќа)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 19:02
e sega te sfativ....nekakoсреќасреќасреќасреќасреќасреќа


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 19:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И 90% сум сигурен дека девојчето е православна која е вљубена во муслиман (така ли е девојче???среќа)

За жал оваа предпоствка може прилично да се генерализира.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 19:05
a sto ako devojceto nemoze da gi razbere tvoite filozofii i "zakoni" vo koi ti si ubeden, snajdi se malku, pisuvaj poednostavno, da ne te potsekam deka Isus bil maher vo takvi raboti, celta e da se razberete

-------------


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 19:20

Токму процентот на мешани бракови во Македонија (шиптар(ка) - македонец(ка)) докажува дека вода и зејтин не се мешаат лесно.



-------------
You are fired!


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 20:09
Ok vaka sega MissWarrior i EvAngelos te total vo pravo i evangelos te razbrav sto sakas da mi kazes i toa celosno go razbrav connected.
 
A deka voda i zejtin ne se mesaat lesno toa e fakt Mr.Trupm no,
 
postoi edno no
 
deka koga imas vrska so nekoj sto ne e ista relugija kako samiot ti e navistina teshko a kako ke zavrsi seto  ova neznam i bdw ne sum vo makedonija, mojata segashna lokacija e shvajcarija no ke se vratam da ziveam povtorno vo makedonija. Ne bi sakala sega da objasnuvam sto i kako no sepak fala vi na site Vas koi odgovarate na ovaa tema i koi davate vasi mislenja.
 
Po se dosega procitano od vasa strana se gleda mn jasno deka nikoj ne e ZA vrska so nekoj sto e pripadnik na druga  religija.
 
E da ke zaboravev nema alb vo celava situacija no sepak se raboti za vrska pomegu pravoslaven hristijan i musliman


-------------


Постирано од: Miss_Naughty
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 21:44
Jas glasam za ljubov среќа

Medjutoa macence jas bi rekla deka ti se dvoumish vo vrska so deckoto a da religijata nema nikakva vrska, tuku ti e samo izgovor?! Isto mislam deka si i mnogu mlada pa bi ti predlozila da se opushtish i da uzivash dodeka trae намигнување

Ako dvajca iskreno se sakaat nema shto da mislat dali Petko, Rajko i Trajko ce gi osuduvaat cel vek.. Kako i vo sekoja vrska vazno e da se bide iskren so partnerot kako i so samiot sebe si. Ako ova uspee religijata ne ce e nikakov problem.

Se najubavo големо%20гушкање


Постирано од: macenceto
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 23:31
Originally posted by Miss_Naughty Miss_Naughty напиша:

Jas glasam za ljubov среќа

Medjutoa macence jas bi rekla deka ti se dvoumish vo vrska so deckoto a da religijata nema nikakva vrska, tuku ti e samo izgovor?! Isto mislam deka si i mnogu mlada pa bi ti predlozila da se opushtish i da uzivash dodeka trae намигнување

Ako dvajca iskreno se sakaat nema shto da mislat dali Petko, Rajko i Trajko ce gi osuduvaat cel vek.. Kako i vo sekoja vrska vazno e da se bide iskren so partnerot kako i so samiot sebe si. Ako ova uspee religijata ne ce e nikakov problem.

Se najubavo големо%20гушкање
 
Hehe missnaughty nema vrska jas go sakam nego i vo nego gledam se ona sto sum go sakala za sebe no religijata sepak moze i ke pretstavuva problem no se nadevam deka ke bide vo red ama kolku ke bide vo red neznam.
 
         ti blagodaram cao


-------------


Постирано од: bagio
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 12:49

врска со  партнер/ка  од друга религија зависит од чоекот.јас например во ној случај не би зел жена од било која друга религија али то е само мое мислење

 



-------------
I`m back in the game


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Октомври.2007 во 15:38
ako nishto ne mi se nametnuva,...mozno e!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 21:05
Originally posted by ksenija ksenija напиша:

ConfusedПОНЕКОГАШ ЖИВОТОТ ЗНАЕ СО НАС ДА СИ ПОИГРА НА НАЈСУРОВИОТ НАЧИН,ДА НЕ УДРИ ТАМУ КАДЕ ШТО НАЈМНОГУ НЕ БОЛИ А УДАРОТ ДА СОЗДАВА ТАКВА БОЛКА КОЈА НЕЗНАЕ ЗА ГРАНИЦИ,КАКО НЕПОЗНАТ ДА И Е ЗБОРОТ КРАЈ. НО И ПОКРАЈ СЕ ДА БИДЕШ ХРАБАР И ДА УСПЕЕШ ВО СВОИТЕ ЦЕЛИ И ИНТЕРЕСИ ГЛЕДАЈЌИ ДА НЕПОВРЕДИШ НЕВИНИ,БЛИСКИ ОСОБИ ЗНАЧИ СТВАРНО ЗНАЕШ ДА ГО ВОДИШ ЖИВОТОТ ПО ПРАВ ПАТ.

     OuchЗА ЖАЛ, ИАКО НИКОГАШ НЕ СЕ НАДЕВАВ ДЕКА ОВА МЕНЕ КЕ МИ СЕ СЛУЧИ ОСТАНАВ ДА СЕ БОРАМ ПРОТИВ СИТЕ. МОЈАТА ПРИКАЗНА Е МАЛКУ БЕДНА ПА НЕЗНАМ КОЈ БИ БИЛ ТОЛКУ ХРАБАР И БИ СЕ ОСУДИЛ ДА НАПИШЕ ЗБОР-ДВА ЗА НЕА. Geek
ОД САМИОТ НАСЛОВ МОЖЕ СЕКОЈ ДА ЗАБЕЛЕЖИ И СВАТИ ЗА ШТО ВСУШНОСТ СТАНУВА ЗБОР. ЈАС СУМ ВО ЕДНА МАТ ПОЗИЦИЈА КАДЕ ШТО МЕ ДОНЕСЕ ЖИВОТОВ. СЕ ВЉУБИВ ВО ТУРЧИН(МУСЛИМАН СЕ РАЗБИРА) А ЈАС СУМ МАКЕДОНКА. СЕ СЕ СЛУЧИ ПРЕД 5 МЕСЕЦИ КОГА СЕ ФАТИВ СО НЕГО.ТИПОТ БЕШЕ ФЕНОМЕНАЛЕН.НЕМАМ ЗБОРОВИ ЗА НЕГОВИОТ КАРАКТЕР И ОДНОС ШТО ГО ИМАШЕ КОН МЕНЕ.НЕЖЕН И ВНИМАТЕЛЕВ ВО СЕКОЈ МОМНТ.ГО ПОЗНАВАВ ДОВОЛНО ДОЛГО И ЗА НЕГО МОЖАМ ДА КАЖАМ САМО СЕ НАЈДОБРО . ВРСКАТА НИ ОДЕШЕ СУПЕР СЕ ДОДЕКА НЕКОЕ ВРЕМЕ(1МЕСЕЦ ОДПРИЛИКА) НЕ СЕ ОСВСТИВ ДЕКА АКО МОЈТЕ РОДИТЕЛИ ДОЗНААТ ЗА МОЈАТА ВРСКА СО МУСЛИМАН ДЕКА МОЖЕБИ ЈАС КЕ ОСТАНАМ НА ПИТАЧКИ СТАП И НА УЛИЦА. РАСКИНАВ СО НЕГО И СЕ ОСТАНА ТАКА ПУСТО И ОСАМЕНО. СЕ НАДЕВАВ ДЕКА БРЗО КЕ ГО ЗАБОРАВАМ ПОВТОРУВАЈКИ СИ ГИ СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН ЗБОРОВИЕ ,,ШТО АКО МОИТЕ ДОЗНААТ?,,   ,,ТОЈ Е МУСЛИМАН!,,   ,,ТОЈ НЕ Е ЗА МЕНЕ,,......
CryCryCryCryCry
СЕ НАДЕВАВ ДЕКА БРЗО КЕ ГО ЗАБОРАВАМ АЛИ СО СЕКОЕ ДОАЃАЊЕ НА СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН ОСЕКАВ КАКО СЕ ПОВЕКЕ ГО САКАМ И СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ МИ НЕДОСТИГА. СЕ ВОЗДРЖУВАВ ОД СЕКОЕ НЕГОВО ГЛЕДАЊЕ И ИЗЛАГАЊЕ. ПОМИНУВАА ДЕНОВИТЕ НЕДЕЛИТЕ И МЕСЕЦИТЕ И ЈАС ВЕКЕ ИЗГУБИВ СЕКАКВА НАДЕЖ ДЕКА ПАК КЕ БИДАМ СО НЕГ. МИСЛЕВ ДЕКА МЕ ЗАБОРАВИЛ А ТОА СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ МЕ УБИВАШЕ.  
ShockedConfusedShocked
ПОМИНАА 5МЕСЕЦИ КАКО ШТО НЕ СЕ ГЛЕДАВМЕ И СЛУШАВМЕ И ИЗГУБИВ НАДЕЖ ЗА ТОА ДЕКА ПАК КЕ СМЕ ЗАЕДНО. НО ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА МИ СЕ ЈАВИ ЗА ДА ИЗЛЕЗЕМЕ И НЕМОЖЕВ ДА ГО ОДБИЈАМ.ИЗЛЕГОВМЕ И ТОГАШ ЗАПОЧНА НАШАТА СТАРА НЕЗАБОРАВЕНА И СЕУШТЕ НЕИЗГАСЕНА ЉУБОВ. И ДО ДЕН ДЕНЕС ДОДЕКА ГО ПИШУВАМ СЕВО ОВА НИЕ СМЕ ЗАЕДНО А МЕНЕ СЕУШТЕ МИ СЕ ВРТАТ ТИЕ СТАРИ И НЕИЗБРИШЛИВИ МИСЛИ КОИ МЕ СЛЕДАТ НАСЕКАДЕ.
                                           ConfusedConfusedConfusedConfusedConfused
МОИТЕ РОДИТЕЛИ СТРОГО МИ ЗАБРАНУВААТ ДА ИМАМ ДЕЧКО ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА ТОА ЗА НИВ Е ГОЛЕМ СРАМ, АЛИ НЕЗНАМ КАКО ДА ИМ ОБЈАСНАМ ДЕКА МОЈАТА ЉУБОВ КОН НЕГО Е ПРЕГОЛЕМА ЗА ДА ГО ОСТАВАМ. НЕМОЖАМ НИКАКО ДА ИМ СООПШТАМ ТАКВА ВЕСТ, И СЕ ОБИДУВАМ ДА СЕ КРИЈАМ И ГИ ЛАЖАМ КАЖУВАЈКИ ДЕКА ИЗЛАГАМ СО ДЕЧКО МАКЕДОНЕЦ.МЕ БОЛИ ТОА ШТО ГИ ЛАЖАМ БИДЕЈКИ МОИТЕ РОДИТЕЛИ МИ ОВОЗМОЖИЛЕ МНОГУ РАБОТИ И МИ ПРУЖИЛЕ МНОГУ ЗАДОВОЛСТВА И НЕМЕМ ДУША ТАКА ДА ГИ РАЗОЧАРАМ.
CryCryCryCryConfusedConfusedConfusedConfusedOuchOuchOuchUnhappy
ЗНАМ ДЕКА ОВА ЗВУЧИ МНООООООООГУ БЕДНО АЛИ НЕМОЖАМ А ДА НЕ ПОБАРАМ ОД НЕКОГО ПОМОШ. НЕЗНАМ ДАЛИ ОД ВАС ДА БАРАМ НАЧИН ДА ГО ЗАБОРАВАМ(ИАКО ТОА МНОООООГУ ТЕШКО БИ СЕ ОДВИВАЛО БИДЕЈЌИ СЕ ОБИДОВ 5 МЕСЕЦИ ДА ГО ЗАБОРАВАМ И ПОКРАЈ ТОА ШТО СИ ФАТИВ ДРУГ ДЕ4КО НЕ МИ УСПЕА) ИЛИ ПАК ОД ВАС ДА БАРАМ НАЧИН КАКО ТАА ВЕСТ ДА ИМ ЈА СООПШТАМ НА МОЈТЕ ДОМА???????
AngryAngryAngryShockedShockedShocked
МОЖЕБИ МАЛКУ СУМ ВО ЗАБЛУДА НО ТОЧНО ЗНАМ ДЕКА МОЈОВ ЖИВОТ Е БЕЗВРЕДЕН И МНОООООООГУ БЕДЕН........
ОСТАВЕНА СУМ ДА БИРАМ ПОМЕЃУ ЉУБОВТА И СЕМЕЈСТВОТО. НЕШТО ЌЕ МОРАМ ДА ИЗГУБАМ, ИАКО И ДВЕТЕ РАБОТИ МИ СЕ ПОТРЕБНИ ЗА ПОНАТАМОШЕН ЖИВОТ.
 
DeadOuchDeadБАРАМ НЕКАКОВ СОВЕТ ОД СИТЕ ШТО БИ МОЖЕЛЕ ДА МИ ПОМОГНАТ ИЛИ ПАК НЕКА ГО ДАДАТ СВОЕТО МИСЛЕЊЕ ЗА СЕВО ОВА ЈАС ИПАК БИ ИМ БИЛА МНОГУ БЛАГОДАРНА........ 
 
САМО НЕ МУ ПОСАКУВАМ НА НИКОЈ ДА БИДЕ ВО СИТУАЦИЈА КАКО ШТО СУМ ЈАС ВО МОМЕНТОВ ЗОШТО ТОКМУ СЕГА СФАЌАМ ШТО ЗНАЧИ ВИСТИНСКА БОРБА И БАРАЊЕ ПОМОШ ОД СЕ И СЕКАДЕ. 
 
CryCryCryCryCryCry
 
ОДНАПРЕД ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО КЕ УЧЕСТВУВАТЕ ИЛИ ПАК КЕ СЕ ОБИДЕТЕ ДА УЧЕСТВУВАТЕ ВО ТЕМАВА...........
 
        IHeartU  4EVER     StarCryStar
           StarCryStar   BY: HeartKSENI4KAHeart
 






Ksenija,navistina ne e seedno ova sto ti se slucilo.
ali ako si sigurna deka navistina go sakas,deka toj navistina te saka,prvo preispitaj se dali vie dvajca bi ostanale dolgo vreme zaedno...
ako odgovorot na ovie prasanja e DA togas soberi sila i eden den koga tvoite pijaat kafe sedni so niv i kazi im kako vozdrasna i odgovorna licnost
DEKA SI GO ZAPOZNALA COVEKOT NA SVOJOT ZIVOT!!!
znam deka ne e lesno odednas da im go kazes toa posebno koj e toj ali sekoj roditel se grizi za svoeto dete i na kraj sekoj roditel e od stranata na svoeto dete
znaci bidi podgotvena da se soocis so golem domasen konflikt ali cvrsto stoi na tvojata strana,ke vidis rabotite ne se tolku crni kako sto izgledaat i na kraj se se slucuva so pricina!!!
NAJVAZNO OD SE E DA BIDES SIGURNA VO NEGOVATA LJUBOV!!!
pozdav i se najubavo
Emilija:)



-------------


Постирано од: ShmIzLi4kA
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 23:59
Sto mislite za ova...? vo vrska sum 2 god so decko od druga vera t.e jas hristijanka a toj musliman...Cela familija se meshani veri ima i pravoslavni,0 katolici, muslimani se...Site bea protiv nasata vrska posebno od moja strana i iako go sakav morav da stavam kraj za zal...nekolku dena sum bez nego i nemozam da go prebolam Go sakam poveke od sopstveniot zivot...Da se navratam na prasanjeto sto mislite vie dali bi bile vo vrska so nekoj/a od druga vera i sekako dali bi vi smetalo vasiot prijatel/drugar da ima takva vrska ?


Постирано од: Lady Blue
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 00:40
Velat deka ljubovta ne poznava granici ama covekot treba da znae i da poznava. Prasanjeto ovde e kolku TI si ja pocituvas verata i svojot Bog??? Jas iskreno kazano nikogas ne bi go stavila ja stavila vo prasanje verata i mojata ljubov kon hristijanstvoto. Taka da razmisli dobro sto pravis i dali vredi

-------------
I love life!!!


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 15:40
Ako postoi ogromna ljubov pomegju dvajcata i dokolku niv ne im precat religioznite razliki,edinstvena precka e pritisokot od okolinata cij pogolem del seuste e zaostanat vo razmisluvanjeto,optereten so tradicijata,so streotipii i predrasudi...
Ako postoi Bog,toj e eden za site lugje...nie samite sme tie koi sto se delime na takvi i onakvi i samite si sozdavame prepreki koi ja gushat nashata sloboda.
Vistinskata ljubov e tesko da se pronajde i najcesto bara zrtvi,mnogu hrabrost i otkazuvanja.Sepak,nie samite najdobro mozeme da ja prepoznaeme sopstvenata srekja...ili ke ja zgrabime,ili ke se predademe i zasekogas ke se kaeme i zalime.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: ShmIzLi4kA
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 16:04
se soglasuvam so tebe fragola...fala na podrskata


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 18:29

Пред некој ден исто така раскина една моја познаничка (муслиманка) со нејзиниот дечко (христијанин). Едноставно видоа дека немаат иднина заедно. И сметам дека правилно постапија.

Шмизличке, ја поздравувам твојата храброст и решителност да ја прекинеш врската со муслиманот. Веројатно ти било тешко, но верувај ми еден ден ќе бидеш среќна што си постапила вака. Не секоја може да пресече благовремено. Но подобро сега, отколку подоцна. Едностсавно таквата врска нема иднина и подобро да се прекине порано, откако подоцна кога и повеќе ќе боли.
 
Браво уште еднаш, љубовта кон Бог е поголема од секоја друга големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Август.2008 во 18:44
religija??? a so e toa? збунетост


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: I R I
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 22:57
Zdravoo...dolgo barav na int..da vidam iskustvo,slicno na moeto i stotuku ja procitav prikaznata MACENCETO ..i se pronajdov sebe..tokmu i jas go imam istiot problem..se zapoznavme pred nekolku nedeli,toj bese ovde na odmor...bevme zadno samo dva dena..toa bese ljubov na prv pogled...se zapocna kako zabava...no,otkako si otide..ni dbajcata ne ocekuvavme deka intnzivno ke prodolzime so poraki,so msn..i slicno..tolku se zblizivme..za samo dva dena...tolku idvajcata bevme zaneseni sto ..posle dve nedelei otkako si toj se vrati vo italija..se osvestime deka ...nasta vrska se navistina zaglera..i odi vo pravec na seriozna vrska..no,ima problem..ne sme ista religija..toj e musliman...a,jas sosema se igubiv koga go slusnav toa od nego...a toj e ednistveniot koj ..napravi da se custvuavm posebna...sum imala i prethodno mnogu vrski..no,niedna ne moze da se sporedi so nego..navistina e poseben....i pokraj se i toj..uborno mi velese..mene ne mi smeta...ke najdeme resenie za se....no,koga negovite doznaa..se se smeni..mu zabranija kontak so mene...i isto se sluci i kaj mene.....mnogu dolgo...razmisluvame i dvajcata se dodeka toj ne mi rece..mozam preku se da minam..i toa sto sme daleku...i ke se gledame mnogu poretko..no,protim moite doma ne mozam.. istoto vazese i za mene...i taka..odreden period mi bese tesko,padnav vo depresjia sto prethodno nikogas ne mi se slucilo...a,po ce den si ramenuvame poraki kolku ni e tesko i na dvajcata...a,sepak morame da se pomireme so sudbinata....znaci i pokraj jakta ljubov sto se rodi megu nas zastna religijata ...i se taka zavrasi...pred nekoj den..pocnavme pak da konktaktirame preku msn..i ni ostana samo da se pocetuvame na tie dva dena,koga bevme zaedno.....i toa edno iskustvo....ama mnogu tesko..i svakam te potpolno..kako se custvuvas...

p.s..ne se davaj...morame da sobereme hrabrost da prodolzeme..samo ne ja pravi istata greska kako mene..padnav vo teska depresja,ne jadam..ne izlavam...krvta mi oslabna...i si go naruziv zdravjeto..


Постирано од: I R I
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 22:58
ne e fer..gospod ..zaso napravil..da ima poveke religi na ovaj svet...te za vakavi situaci..koga dvajca se saaakat ..a da ne mozat da bidat zaedno.....zasoo??/


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 01:16
ako dvajcata se religiozni,ne odi takva vrska, samo ke si go kompliciraat zivotot.

ako imaat dete, kako ke go vopsituvaat, vo koja religija da veruva?

batali toa, drug chovek ti treba.

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 01:43
samo ako dvajcata se ateisti od razlichni religii t.e.(pochituvachi na razlichni religii )
ako se fundamentalni vernici, nema shansi
toa nee ljubov
toa definitivno e machejne
na primer musliman po islamot ne smee da se omazi za idolopoklonik ,a muslimanite po muslimanska dogma mislam deka gi smetaat katolicite i pravoslavnite za idolopoklonici
mozi od razlichna vera ama vaka na primer:
muslimani shiiti so suniti ili so vahabi
]ili protestanti metodisti so baptisti
ili katolici so pravoslavni pa ke odat vo unijatska crkva
a evrei so muslimani, mnogu mnogu teshko
nekoj ke ubie nekogo

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 01:55
Originally posted by 551mb 551mb напиша:

sepak mislam za nisto na svetot ne se menuva vera i religija pa ne i za ljubov

se menuva
ama ne za ljubov kon zena
samo za ljubov kon bog se napushta tradicija, se menuva religija
onie koi tragaat po bog ja najduvaat i ljubovta, a posle za zena ne e teshko,
onie koi nemaat vera (ateisti) i koga ke gi ostavi zenata za nekoj drug, togash se najgolemi gubitnici koi postojat
onie koi imaat vera i bez zena imaat ljubov kon bog , a i bog gi saka niv


-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: I R I
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 12:16
Da i dvajcata sme religiozni..i se uste sme maladi da razmisluvame za menenje na vera,i slicno...i sekako znam deka vo idnina i so decata ke ima golemi problemi,kako da se vikaat,vo koj bog da veruvat i slicno ...i ne sum sigurna deka ke mozam da menam religija ili silicno..svesna sum deka moram da se pomiram so sudbinta kolku i da e tesko...sepak toa e...
p.s.. IQ... fala za sovetot..ke se obidam da najdam uteha vo dug..


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 12:25
Najcesto devojkite menjaat religija i zavsrshuvaat kako ebana stranska vo ovie vrski...
Oti nema musliman od ljubov da stani pravoslaven i da ja primeni religijata i tradicijata vo drzava vo koja toj veke odrastil?
Nema maz so ke me natera da si smenam vera , ne deka sum poozna ama sum krstena vo taa crkva i taa e za mene sveta.

-------------


Постирано од: SLABICKA
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 12:29
razlicna religija...............dali ljubovta poznava religii?
dali ljubovta poznava starosni granici?
ako odgovorot ne ovie dve prasanja e pozitiven togas ne se raboti za vistinska ljubov.
vo sprotivno ne gledam zosto ne bi postoel kompromis za da se nadminata verskite razliki................

-------------
predizvik


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 21:05
Originally posted by I R I I R I напиша:

Da i dvajcata sme religiozni..i se uste sme maladi da razmisluvame za menenje na vera,i slicno...i sekako znam deka vo idnina i so decata ke ima golemi problemi,kako da se vikaat,vo koj bog da veruvat i slicno ...i ne sum sigurna deka ke mozam da menam religija ili silicno..svesna sum deka moram da se pomiram so sudbinta kolku i da e tesko...sepak toa e...
p.s.. IQ... fala za sovetot..ke se obidam da najdam uteha vo dug..



najdi si drug, ama gledaj i da e blisku do tebe, ne na msn da se dopishuvate    se gleda deka si mlado, ke si najdesh i 10 ako sakash, eheeee cel zivot pred tebe, mazi kolku sakash ima, samo treba da odberesh i ne uteha da barash, ljubov ke barash e taka.

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: I R I
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 16:33
Da..kolku poveke mine vremeto,se poveke svakam deka....takva so takva vrska..ke nemam sreka...i ...so sila se teram da izlavam..i da se druzam..za da ne mislam ...na se so mi se slucilo i kolku mi bilo tesko...sobiram nekako sili da se izboram,za samata sebe..i sekako ...ke si najdam drug..sto ke bide blisku do mene....
samo se plasam...sega polse tolku losi iskustva sto sum imala...ne samo ova posednoto..vrska so drug ,od druga religija..tuku i prethodni..razocaruvanje..ne znam dali sega ke mozam da se opustm tolku ,za da mozam,pak da custvuvam iskereno nesto za nekoj....stvarno..custvuvam se iscrpeno mnogu ....a po priroda sum preosetliva i to toa preterano....i ne znam dali ke mozam nekogas pak da bidam so nekoj ....
p.s..IQ..go cenam tvoeto misenje..i mnogu mi znace da slusnam i drugi mislenja..mi dava sila i energija da prodolzam..ponatamu..GOLEM POZZZZ DO TEBEEEEE...


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 18:14
I R I ne mora vednash da si najdesh nekoj, daj si malku vreme, posveti se na sebe i pred da se osvestish ke se zaljubish vo nekogo

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: I R I
Датум на внесување: 22.Септември.2008 во 18:51
Da..da ..taka i planiram..malku da se osvestam od celata situacija....da si posvetam malku vnimanie na sebe.. a drugoto,samo ke si dojde po sebe..... ....

Pozzzz...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk