IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Калибрација на монитор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Калибрација на монитор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 05:00
Ne sum zapoznaen so Dell-ovite proizbvodi, pa bi te prashal dali Dell2408 e wide color gamut monitor ?
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 17:28

Да токму таков.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 17:45
Vo toj sluchaj se slozhuvam so tebe koga velish deka prvo bi probal da pravish kolor kalibracija so softverot vgraden vo monitorot (veruvam deka vo toj sluchaj so nego doagja i nadvoreshen hardverski alat, bidejki ne razbiram kako bi mozhel zadovolitelno da se proveri samiot sebe si na drug nachin. Mac-ot ima ist softverski sistem za kalibriranje, no mozham da ti kazham deka iako pomaga ne e onoa vistinskoto).

Od druga strana, bidejki velish oti za sega ne planirash profesionalno da go koristish ovoj monitor, bidejki barem 95% od site drugi lugje nemaat wide color gamut monitori i bidejki ne veruvam oti kje ja vidish razlika megju normalen i wide color gamut monitor na sekojdnevno pechatena fotografija, neizvesnosta za benefitot vo vrska so kalibriranjeto na vakviot skrin mi izgleda malu prenaglasena.

Moniorite, bez obzir od rangot na nivniot kvalitet, so vreme odstapuvaat od standardite, normite i fabrichite tolerancii, pa zatoa baraat redovno kalibriranje. Nekoi izlagaat fabrichki dosta dobro stokmeni i zatoa naknadnoto kalibriranje ne dava nekoe pogolemo podobruvanje, no so vreme...
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 18:20

Да да останува да видам уште еднаш кои услови ги нудат од
ХП одлучив да идам на ризик доколку понудат солидна
цена,време на чекање и некоја посигурна опција за менување
на мониторот доколку добијам фаличен.Доколку не понудат
добри услови го зимам 2408 и не се замарам веке хехех

Фала уште еднаш на помошта до сите.
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 19:32

Здраво, јас сеуште не сум завршил со потрагата   



после детално прегледување по странски форуми anandtech,[H]Forum etc.
дознав дека Dell 2408WFP не вреди за парите особено фактот што тука истиот
кошта 40000ден. додека на страна 30, би платил екстра цена доколку вреди? но превише
проблеми се пријавени за тој монитор,лоши агли на гледање,прејаки бои,сетингот
од фабрика пре лош (морална калибрација,купување на калибратор поскапата веризија (20000 ден)
што може да влијае на вајд колор гамут монитори + 20к) истакнато е дека тој монитор
без калибрирање не е ништо подобар од било кој друг ТН монитор,потвродено на
ТФТ централ ривју.Тоа ме доведе да помислам силно на HP-LP 2475 далеку подобар
монитор од Dell 2408WFP но за жал и тој има проблеми,дури поголеми него делот
иако знаме дека нема идеален лцд монитор сепак непамтење на сетизни,рестартирање на мониторот зуење е пријавено како особина (која што не е
ретка) кај овој тип на монитор?? исто така една половина од мониторот розева
другата зеленкаста...ШТЕТА!

Ако на сето тоа се додаде дека мониторот што би го купил ке треба да го мењам
знаејки дека сме од Македонија (не би можел да барам нова верзија кога би го порачал) доколку добијам фаличен монитор ке треба да чекам цел месец за да добијам замена која што очигледено нема да ја поправи грешката (веке им се случило
истото на луге што го купиле на горенаведените форуми кои се покрај другото силно
фокусирани на монитори.Добивале 2 други монитора кои што го имали истиот
фирмвер баг..На што ве потсека ова ? нормално дека за Македонија ке отпатува таков
монитор ако не веке користен!

Откако ги исклучив двата монитора од опција ми остана еден монитор апсолутниот
шампион помегу мониторите за доста поскапа цена од предходните два околу 950 до
1000 евра,мегутоа зборуваме за убедливо најдобрата 24 што може да се купи
зборувам за монитори со разумна цена не за 20000 или 30000 евра професионални монитори.
зборувам за NEC2490WUXI после детално читање за истиот дознав дека е единствениот монитор кој што скоро да нема никаква грешка оние што ги има се далеку од серизони минимални невлијателни.Перфектен монитор! што директно
спореден со горенаведенити Dell & HP од ентузијасти на странските форуми ги направил другите да изгледаат смешно.

Она што ме натера да размислам серизно
за овој монитор е фактот што на овој монитор не му е потребна калибрација!
боите варират помегу Делта 4 зборувам за фабрички некалибриран сетинг!
идеалата е негде помегу Делта 2/3 значи минимална неприметлива разлика
автоматски ја прави цената иста како кога би земал Dell или HP кои во тој
поглед се далеку поназад од NEC2490 WUXI.Останува задутре да видам дали
Паком ке може да го прачат тој монитор знаејки дека они се застапници за NEC
од онашто го видов на нивната страна, исто проблем ке биде недостапноста на овој
монитор знаејки дека истиот стана достапен за европски пазар пред само 2 месеца.
Доколку може да се порача мислам дека конечно го најдов идеалниот монитор за
нешто повисока, или иста цена ако помислиме на потребата од калибратор при
купувањето на било кој од другите два монитора.Еве едно ривју за мониторот.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/nec_2490wuxi.htm
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 20:03
NEC se izvonredni monitori i ne za badijala drugite im gi kupuvaat i gi preprodavaat rebrendirani i po znachitelno poskapi ceni.

Mislam deka NEC-ovite vredat sekoj denar sto kje se plati za niv vo bilo koja kategorija.

A za onoa, deka nema potreba za kalibriranje... toa ne sum 100% siguren. Duri i ako doagja od fabrika precizno kalibriran (mojot ne beshe), so upotreba ke izleze nadvor od toleranciite, pa kje mora da se kalibrira. Mislam deka premnogu agonizirash okolu kalibratorot. Site laboratorii koi gi znam kaj mene koristat Eye-One Display 2 i nikoj ne se zhali. Veruvam deka ima podobri kalibratori od nego, no rabotata e kolkava vizuelna razlika mozhe da se vidi megju niv i dali toa voopshto kje bide bitno vo finalniot rezultat (elektronski ili pechaten).

Zatoa jas bi rekol: odi so NEC monitor i vo prva prilika, koga kje sobersh pari, kupi kolor kalibrator.

Изменето од Zoran K - 21.Април.2009 во 20:04
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 20:27

Тогаш да ја земам Спектравју верзијата? (калибратор заедно
со мониторот) специјално направен од NEC ке треба да платам
200 евра повеке што е поефтино од другите калибратори
исто така и поефикасно бидејки е направено специјално
за тој монитор (non whide gamut)заборавив да спомнам
дека овој монитор не е whide gamut со тоа исклучува многу
од проблемите во поглед на прејаки бои или погрешно
прикажани без калибрација (проблем на whide gamut)
технологијата,гледав резензија во која овој монитор
дојде на исто ниво квалитет за приказ на црната боја
како S-PVA мониторите кои се специјализирани за тоа.
неверојатен монитор
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 02:53
Esapot ti e na mesto.

P.S. Kalbratorot e hardverski?
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 03:11
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Esapot ti e na mesto.

P.S. Kalbratorot e hardverski?


И хардверски и софтверски во комплет доага само дознав
дека во цената има огромна разлика!! со опрема за калибрирање чини 1200 евра без 700???????? не очекував
ваква разлика бо цена не знам колкава разлика ке има
без и со калибрација се надевам дека ке има ако
се одлучам за тој модел мониторот нуди опција за споредување на слика пред и по калибрирањето.

Изменето од psyside81 - 22.Април.2009 во 03:12
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 03:47
Ako ne se raboti za premnogu precizna sekojdnevna upotreba, jas definitvno bi go zemal bez kalibrator. Za kalibrator bi razmisluval podocna.

Изменето од Zoran K - 22.Април.2009 во 03:48
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 18:49

Дали калибрацијата на монитор влијае на бистрината на сликата или само на приказот на боите? дали боите се
примарна цел или делува целосно на све? Извинете за лаичките прашања

Изменето од psyside81 - 23.Април.2009 во 19:16
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 23:52
Ne znam sto znachi za tebe "бистрина на сликата" (ne sum struchnjak za kompjuteri, no pretpostavuvam deka toa se dolzhi na kvalitetot na LCD monitorot i video kartata na kompjuterot), no za mene dobra slika na skrinot e onaa na koja se pogodeni Black level i brightness i koja gi reproducira tochnite boi.

Eve edno mesto od kade sto mozhesh povekje da doznaesh za kalibriranjeto, Color management, Color spaces i Profiles.





Изменето од Zoran K - 23.Април.2009 во 23:55
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 00:32
Во ред фала Зоран се одлучив да го земам 2490WUXI-BK-SV
што значи сосве калибратор,само чекам да ми дадат информација дали може да се порача цена и слично
фала за цела помош и сите предлози што ми ги даде
на топиков респект ке те информирам како
стојат работите со мониторов, затоа што мислам дека
те интересира.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 04:43
Chestito!

Kje go imash den od najdobrite monitori sto mozhat denes da se kupat na pazarot. Sega ti treba i eden dobar kompjuter so dobra video karta. Znaesh kako odi toa... vrednosta na celiot sistem zavisi od negovata najslaba karika. Dobro, tuka ne ja smetame tastaturata.

Изменето од Zoran K - 24.Април.2009 во 04:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.