IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Калибрација на монитор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Калибрација на монитор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 03:25
Незнам дали овој монитор ти одговара, мене ми изгледа доста професионално и квалитетно, бидејки доаѓа и со калибратор.

линк1
линк2


Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 04:38
Edna mala tajna - najdobrite monitori na LaCie i Eizo se od proizvodnata linija na NEC. Napraveni se nekoi modifikacii koi voglavno se softverski vo odnos na menito i opciite, kako i dizajnerski vo nadvoreshnata forma.

Ako nekoj e zainteresiran za kvalitetni monitori neka ja pogledne proizvodnata linija na NEC, osobeno onie modeli koi im se na vrvot.
Me iznenadi deka NEC ima i "makedonski" sajt. LCD monitorite im se prikazhani tuka.

Изменето од Zoran K - 08.Април.2009 во 04:45
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 10:44
Originally posted by psyside81 psyside81 напиша:

Не ми е за профи намена,барем не засега планирам да почнам да се занимавам понатака.Имам моментално дома Т240 и не сум
задоволен,ке го вратам и земам или Dell 2408 или HP-LP2475W
вториот е рангиран како најдобриот монитор што може да се
најде моментално со разумна цена околу 600-700 евра
користи H-IPS панел за разлика од Dell 2408 S-PVA.

После лошиот квалитет на слика (Т240) бидејки сум
прилично остелив на неправилности на бои и јачина
на истите,се одлучив да се обидам со IPS/PVA монитор.
Но за жал тука има само еден PVA на лагер тоа е 2408
Истиот нема баш сјајни оценки генерално иако мислењата
се измешани некои викаат дека е екстра добар монитор
некои го ценат како просечен итн.За хп моделот
има само пофални зборови секаде каде што најдов информации за него.

Зборувам за реални корисници не потплатени рецензии и слично,феноменална чиста слика брз риспонс
перфектни бои се карактеристиките на HP-LP2475W
Додека Dell 2408 е победник во поглед на подобар приказ
на Црната боја,подлабока и слично во скоро сите
други аспекти HP e победник.Штета што има пријавено
грешки на истите модели,не знам дали вреди да се ризикува
или да се земе Dell.Барав самсунг 245Т нема нигде на лагер не знам дали има негде во скопјево IPS ili PVA
монитори на лагер освем Dell?

Od edna do druga profi namena ima razlika. Seuste nemas definirano koja e taa namena. Ako seuste ne se zanimavas so nesto ozbilno, mislam deka t240 ti e najdobar izbor, so toa sto ke pocekas da padnat cenite i ke se zemes nesto dobro. Inaku i T240 moze da se iskalibrira do odreden stepen i da dade solidni boi. Edinstvenata mana na TN panelite e toa sto ne se uniformni t.e. osvetlenosta na slikata se menuva vo zavisnost od agolot na gledanje. Sepak mislam deka nema da najdes ogromna mana ako nekoj sto se razbira vo kalibriranje i ima iskustvo go sredi. Jas imam Samsung 226bw (prethodnik na t220) i sum zadovolen vo odnos pred i po kalibriranje. Samsung 245t mozes da najdes vo Pakom so Sk, a ako nemaat na lager ke poracaat.Ako pak sakas nesto uste posolidno, togas samo XL30, Lacie, NEC ili EIZO. Se razbira dokolku mozes da gi platis
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 19:23

@ Микимкд, Тој монитор ми е малце скап,сепак ке ја разгледам и таа опција.


@ Зоран.К, На страната на NEC Македонија стoи како опција
но уствари ја нема,кога ке кликнеш. Oстанува прашањето
дали и кој носи NEC кај нас ? заинтересиран сум
за NEC 2490 WUXi го сметаат за најдобра 24 со повисока цена од Dell 2408WFP и HP-LP2475W овие се околу 650/700 евра додека NEC се наога за 950 до 1100 далеку повисока
цена,но воедно и победник од горенаведените модели.

@ Ангелчо, Моментално имам Самсунг Т240 и ке го заменам
за некој подобар не сум задоволен од него аглите на
гледање се лоши ги меша боите и слично сакам
да земам поквалитетен монитор само не знам за кој да се
одлучам,гледам ги спомна Eizo мислам дека се прескапи
изгледа изборот ке падне помегу Самсунг Т245 Делл 2408
и најдобриот HP LP-2475W последниот е ризичен
бидејки знае да прави проблеми да се рестартира сам
да не ги памти сетинзите и слично(firmware bug)

Знаејки дека ке мора да го нарачам како што кажав погоре
како што кажав предохдно во топиков многу комплицирано
тешко, дека ке може после да се замени ке треба да чекам
месец,месец ипол за да го донесат и уште толку
за евентуална замена Штета 24 H-IPS монитор
за релативно ниска цена со такви проблеми,незнам
зашто HP сеуште не најде решение за него.

Фала на помошта до сите     Заборавив да спомнам Самсунг 245Т и 275Т имаат исти панели како Dell 2408
PVA дали тоа не ги прави овие монитори исти?
или има уште некој фактор,знаејки дека панелите за
сите три доагат од Самсунг.

Изменето од psyside81 - 08.Април.2009 во 20:04
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 21:28
Znaejki deka Dell se prodavachi, a ne dizajnri na produkti, ne veruvam oti ima nekoja znachitelna razlika megju originalniot Samsung i rebrendaniot Dell, osven vo nekoja kozmetika.

Inaku, osven toa sto denes korstam iMac so 24 inchen monitor, imam i NEC MultiSync LCD2070NX, koj pred nekoja godina go zemav kako najeftin dizajn soodveten za fotografija spored preporakata od eden chovek koj raboteshe vo NEC Amerika, i mohzam da kazham deka sum zadovolen so nego. Znam isto taka i lugje koi rabotat so najdobrite Dell-ovi monitori i ne sum slushnal nekakvi poplaki od niv.

Kako sto vekje napomenav, onie koi upotrebuvaat nekolku monitori od ovaa klasa mi velat deka ne postoi idealen skrin i site po neshto se razlikuvaat eden od drug, iako se kalibrirani so ist hardver/softver. Vo edna laboratorija koristat desetina moniori od Dell, Mac i LaCie (cevka) i poradi razlikite megju niv tehnicharite sekogash sakaat da rabotat samo eden ist monitor. Redovno negoduvaat koga moraat da se preselat pred drug skrin bidejki treba da se adaptiraat na razlikite.
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 21:42
Зоран.К,

Значи нема поента да барам Самсунг 245Т или 275Т? знаејки
дека тоа е еден ист панел на сите монитори.Останува
одлуката Dell 2408 без ризик со некои лоши страни
и различни мислења генерално (знам дека не е нешто посебно
но сепак ке биде подобар од Т240) Или да одам
со HP-LP2475W (лоши услови)долго време на испорака
постоење на шанса за добивање на монитор кој што ке
треба да се замени,како што кажав погоре firmware bug.

Штета што го нема на лагер HP ке можев одма да го пробам
и заменам ако нешто не е во ред,вака останува само Dell
како опција.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 22:44
Kako sto kaza Zoran, Dell (i mnogu drugi) ti se globalen Anhoch/Niko/Set kompjuteri. So sigurnost kje ti kazam deka Dell 2406 bese so Samsung panel i razlicen firmware, pa na testovi demek e malku podobar. Jas na rabota imam T240 i sum zadovolen od toa sto imam golema rezolucija, mal vo odnos na CRT i koga sakam da im pokazam nesto na kolegite mnogu lesno se vrti намигнување. Vo odnos na kvalitetot ne se zalam i ne gledam serozni problemi osven vo super svetlite tonovi, a rabotam video i animacija. Znaci po 10 saati na den sum na Adobe aplikacii i nemam nikakov problem so T240. Sigurno bi imal ako trebase da prakjam fajlovi vo pecatnica na pecatenje, no ne go pravam toa i ne se zamaram.
Inaku doma seuste imam profesionalen Phillips cevka. Koga kje sednam od eden na drug - razlikata e dramaticna vo najsvetlite i najtemnite tonovi - no taa razlika ne moze nieden LCD da ja ispravi - ednostavno zaradi samata tehnologija.
Zemi si sto sakas, ama cetiri pati povekje vo cena nosi samo 10% povekje vo kvalitet, a ako ne si profesionalec tie 10% ednostavno ne ti trebaat.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 22:45
Pa, ako opcijata so NEC otpagja kako kvalitativena razlika od drugite modeli, togash navistina jas ne mozham da dojdam do podrug zakluchok od onoj do koj sto dojde i ti samiot.
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 22:57

Ке прашам за колку би го донеле NEC2409WUXI Доколку цената
не надминува 900 евра би можел да го земам,цените каде
што го гледав се можеби оформени веднаш после промоцијата
сега цената би требала да биде пониска ке проверам уште еднаш за секој случај фала уште еднаш за предлозите
и мислењата ценам
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 01:05
Veruvam deka misleshe na MultiSync® LCD2490WUXi.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 01:15
Originally posted by psyside81 psyside81 напиша:


Ке прашам за колку би го донеле NEC2409WUXI Доколку цената
не надминува 900 евра би можел да го земам,цените каде
што го гледав се можеби оформени веднаш после промоцијата
сега цената би требала да биде пониска ке проверам уште еднаш за секој случај фала уште еднаш за предлозите
и мислењата ценам


A za ceni i mozhnost za narachuvanje da vidish ovde ?

Изменето од Zoran K - 09.Април.2009 во 01:15
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 03:36

Да да тој монитор ми падна надежта кога ја видов
ценава на Амазон,имаат лоша "навика"касно да ги
менуват(упдејтуваат) цените на Амазон/Нњуег
мада сето тоа е небитно,ако се знае дека главен
фактор би бил фирмата што би го испорачала Амазон
не врши транспорт кај нас.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 04:13
Too bad, shto bi rekle kaj mene..

No mislam deka so informaciite sto gi sobra do sega sepak mozhesh da se odluchish za vredna alternativa koja nema da te ostavi nezdovolen kako so tvojot segashen monitor i deka vo sprega so kalibrator kje postignesh nivo na kvalitet koj kje ti se dopadne.
Кон врв
psyside81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psyside81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 04:18
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Too bad, shto bi rekle kaj mene..

No mislam deka so informaciite sto gi sobra do sega sepak mozhesh da se odluchish za vredna alternativa koja nema da te ostavi nezdovolen kako so tvojot segashen monitor i deka vo sprega so kalibrator kje postignesh nivo na kvalitet koj kje ti se dopadne.


Да да фала уште еднаш до сите,сега има нов проблем
дознав дека спајдер експрес/спајдер2 про не се баш
добри за whide color gamut монитори,викаат дека
скоро да нема ефект освем со спајдер3 серијата.
Сепак ке се обидам доколку не сум задоволен со
она што ке го постигнам откако ке пробам да го
искалибирам со софтверот што иде со Dell 2408
и некои други слични програми.Ако не се лажам
спајдер3 е далеку поскап од спајдер експрес/про2



Изменето од psyside81 - 09.Април.2009 во 04:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.