IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 459460461462463 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:18
Originally posted by да     бе да     бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Зборот Булгар настанал од старотурскиот збор булгар (мешанец), што бил назив за едно од турско татарските племиња
The name Tatar initially appeared amongst the nomadic Turkic peoples of northeastern Mongolia in the region around Lake Baikal in the beginning of the 5th century.<span></span>Значи зборот татар е од пети век 5тиЗборот бугар го има неколко века пред 5ти векеве денес по втор пат ти велам дека има проблеми со пространствено-времскиот континуум и со причинно-следствените релации



There were two bigs Turkish Tribes which had arrived in eastern Europe in the period following the last quarter of the fourth century...

These were Hunnish-Bulgars Turks(Hsiung-nus,Onogurs,Kutrigurs,Volga and danube Bulgars, Avars)..

the second one is that The main Turks ( eastern Turks; Khazars,oghus,kharakalpacks and kphycaks)

The main Turkish language which would be dominant in eurasian steppes until 10th century was Hunnish-Bulgar Turkish..


И што сето ова има со вас за вие да го носите нивното име?


А да ги прашаш вашите историчари за наведените цитати? Тебе ли треба да ти верувам или ним?


Изменето од Platenik - 01.Април.2009 во 16:21
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:20
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Намерно, намерно за да добијам одговор дали Словените се бугаризирале или пак Бугарите се словенизирале?!


Дорогой Платеник, ние намерно сме вовели во употреба термитот "прабългари"

значи имаме "българи" имаме и "прабългари"

зашто сме го вовели во употреба - одговорот е "Да не ги мешаме поимите и да не стават грешкинамигнување", како што се получи во вашиотт казус!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:25
ако се бехме нарекли "Славия"штеше да е много тъпо географски штото по едно време имахме сосед "Югославия", значи ние требало да бидеме Северославия, ама пък сме (биле) на запад - каша ти казвам

по добре България - никой сосед нема да ни загрози идентитетотголема%20насмевка
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:29
Originally posted by да     бе да     бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Намерно, намерно за да добијам одговор дали Словените се бугаризирале или пак Бугарите се словенизирале?!
Дорогой Платеник, ние намерно сме вовели во употреба термитот "прабългари"значи имаме "българи" имаме и "прабългари"зашто сме го вовели во употреба - одговорот е "Да не ги мешаме поимите и да не стават грешкинамигнување", како што се получи во вашиотт казус!



Токму така, вие сте го вовеле терминот Прабугари за да ги разликувате од вас. Меѓутоа, тие Прабугари (според вас) себеси си се наркувале Бугари, а не Прабугари. Со оглед дека тие биле Бугари, а и вие сте Бугари значи разлика нетреба да има или да се прави.

Имам проблем кога некој зборува на скршен македонски и ја сака македонската култура, а се нарекува Бугарин, па уште се срами од своето азијатско потекло.

Зошто толку многу теории за вшето потекло, ако навистина знаете кои сте?


Јас прашав дали е Бугарија наследство од минатото или продукт на сегашноста?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:32
Platenik,Platenik
само спамираш. Тоа не се докази, тоа се измислици на некои луѓе, кои со тоа си го добиваат лебот. Сите се оборливи, сите. Сам пишуваш за 20 теории. И јас можам да ти создадам нова теорија. Не ти се познати изворите за вистинските Бугари. Мене ми се познати.

„Огур - Бугарските турци“ кој го напишал тоа е за жалење.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:35
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Токму така, вие сте го вовеле терминот Прабугари за да ги разликувате од вас. Меѓутоа, тие Прабугари (според вас) себеси си се наркувале Бугари, а не Прабугари. Со оглед дека тие биле Бугари, а и вие сте Бугари значи разлика нетреба да има или да се прави.
 


абе имаш проблема со ПРОСТРАНСТВЕНО_ВРЕМСКИТЕ термини

зботор "ДЕНЕС" што значи

еве ако го изкористом зборот "ДЕНЕС" ке значи го користам за 01 04 2009
ако утре го изкористам зборот "ДЕНЕС" ке значи го користам за 02 04 2009

е дали 01 04 2009 е истото како 02 04 2009 заштото сум ги реферерал како "ДЕНЕС"?збунетост
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:38
Originally posted by да     бе да     бе напиша:

ако се бехме нарекли "Славия"штеше да е много тъпо географски штото по едно време имахме сосед "Югославия", значи ние требало да бидеме Северославия, ама пък сме (биле) на запад - каша ти казвампо добре България - никой сосед нема да ни загрози идентитетотголема%20насмевка



Тоа не е некое објаснување. Колку што знам и вам ви било понудено да бидете дел од таа Југослвија. Како и да е сигурно сте можеле да бидете и Тракија или Мизија (по географски основ) или Румелија, а не според името на вашиот поробител. Без разлика какво и да било името сепак ќе сте го имале истиот мешан етнички состав. Со друго име барем никој не ќе можеше да ве нарече туркомонголи или азијати.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:42
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Platenik,Platenik
само спамираш. Тоа не се докази, тоа се измислици на некои луѓе, кои со тоа си го добиваат лебот. Сите се оборливи, сите. Сам пишуваш за 20 теории. И јас можам да ти создадам нова теорија. Не ти се познати изворите за вистинските Бугари. Мене ми се познати.

„Огур - Бугарските турци“ кој го напишал тоа е за жалење.


Ова е јавен форум. Кажи си ти, кои се вистинските докази, кои се бугарите, какво е нивното потекло?

Јас го знам тоа дека Бугарите се со азијатско потекло.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:43
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:


Пак нешто не си разбрал. Такво нешто никој не тврди. Авторот (не Бугарија) тврди на основа на документи дека бегалци од Егејска Македонија, кои во 1945г. дошле во Бугарија биле со сила испратени во НР Македонија. Некои се пак останале тука. А и жената со избодените очи тврди дека има сестра во Бугарија.


Па за тоа и зборуваме, само јас скратено напишав дека ги носеле со сила во НР Македонија, а сигурно се знае за што дискутираме па нема потреба да се повторувам.
Значи расчистивме дека не е точно дека Македонците не сакале да бегаат во Југославија, бидејќи ти докажав дека тие масовно бегале во Југославија, а тоа што некој автор го напишал нема основа, иако ти тврдиш дека има.


Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

На сите останати прашања имам дадено одговор. А ти признај дека некои од децата се дојдени И во Бугарија.



Немаш дадено конкретен одговор, поткрепен со докази, туку само ветар и магла. Зошто се одзвале на повикот на Тиро и дошле во Југославија? Ако не знаеш јас ќе ти одговорам, иако досега неколку пати кажав, па со тоа конечно да го затвориме тоа прашање и да ја прогласиме оваа теорија за ништовна, според сите докази кои ги спротивставивме, иако ти немаше ниту еден конкретен доказ.
Јас никаде не негирам дека никој не отиде во Бугарија, но во Бугарија претежно одеа во 1949 година, кога границата кон СФР Југославија беше затворена, а од друга страна Југославија во тоа време не можеше да ги згрижи сите.

Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

За двоинствената свест не кажа ништо.


Уште една глупост. Како може да имаат двојствена свест бегалците од Граѓанската војна, кога тие биле Патријаршисти. Зар има потреба да ти кажам што мислеле Патријаршистите за Бугарите, кога и сам знаеш?

Чекам одговор, или признание дека теоријава е неодржлива.

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:44
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Тоа не е некое објаснување. Колку што знам и вам ви било понудено да бидете дел од таа Југослвија. Како и да е сигурно сте можеле да бидете и Тракија или Мизија (по географски основ) или Румелија, а не според името на вашиот поробител. Без разлика какво и да било името сепак ќе сте го имале истиот мешан етнички состав. Со друго име барем никој не ќе можеше да ве нарече туркомонголи или азијати.


Румелия не е имало - имало е Источна Румелия
ако е имало Источна Румелия - требе да е имало и Западна Румелия

"Запад" е географски термин

За земите од Источна Румелиа очигледно не е можело да се користи името Бугариа заштото е имали "Кнежество България"

еве се си има причина и следствие - ама читатели нема

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:49
Originally posted by да     бе да     бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Токму така, вие сте го вовеле терминот Прабугари за да ги разликувате од вас. Меѓутоа, тие Прабугари (според вас) себеси си се наркувале Бугари, а не Прабугари. Со оглед дека тие биле Бугари, а и вие сте Бугари значи разлика нетреба да има или да се прави.
 
абе имаш проблема со ПРОСТРАНСТВЕНО_ВРЕМСКИТЕ терминизботор "ДЕНЕС" што значиеве ако го изкористом зборот "ДЕНЕС" ке значи го користам за 01 04 2009ако утре го изкористам зборот "ДЕНЕС" ке значи го користам за 02 04 2009е дали 01 04 2009 е истото како 02 04 2009 заштото сум ги реферерал како "ДЕНЕС"?збунетост




Ајде појасни што сакаше да кажеш со толкувањето на временската одредница ДЕНЕС?! Како или со кој мој коментар го поврзуваш овај твој коментар?

Некогаш навистина треба да се користат повеќе од 5 зборови.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:52
абе некой дали ме разбра?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:56
Изгледа не само во денешните бугарски простори, ами и во "главниот град на македонците" луѓето, кои не биле грци,власи или евреи,се именувале бугари.
Или го излажале сликарот?
Му велеле македонци сме, па он, потплатен од бугарската пропаганда, намерно ги именувал вака?
Или сакал да ги навредува?
Или неизвесниот странец, коj праќа поздрави,нешто погрешил?


Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 16:57
Originally posted by да     бе да     бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Тоа не е некое објаснување. Колку што знам и вам ви било понудено да бидете дел од таа Југослвија. Како и да е сигурно сте можеле да бидете и Тракија или Мизија (по географски основ) или Румелија, а не според името на вашиот поробител. Без разлика какво и да било името сепак ќе сте го имале истиот мешан етнички состав. Со друго име барем никој не ќе можеше да ве нарече туркомонголи или азијати.
Румелия не е имало - имало е Источна Румелияако е имало Источна Румелия - требе да е имало и Западна Румелия"Запад" е географски терминЗа земите од Источна Румелиа очигледно не е можело да се користи името Бугариа заштото е имали "Кнежество България"еве се си има причина и следствие - ама читатели нема



Е тоа кнежевство Бугарија е формирано во 1878 година од страна на Русија и тоа таму каде што навистин живееле Бугарите. А овие другите брзо, брзо па да станат Бугари.

Ете и самиот велиш дека за Источна Румелија неможело да се користи името Бугарија, ама Источно Румелијците и тие станале Бугари, се разбира со време. Ни лук јале, ни лук мирисале, станале Бугари.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 459460461462463 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.