IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 454455456457458 824>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 16:48
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Пишував со латински букви зошто на работа немам инсталирано македонски и мислев дека ќе биде подобро со латински одколку со „руски код“

Само за Љубка Рондова дали виде да прашам и сега чекам одговор за Зографската историја, Дукљанскиот поп и Иван Геометар дали ФАКТИТЕ се факти или лаги на Радуле? (темата за бугарските фалсификатите, а нели Радуле е бугарски историчар од македонско потекло)


И јас имав ( не знам дали сеуште имам некого жив ) роднини од Егејска Македонија пребегани во Бугарија, никој ниту ги врати назад ниту ништо. А знам за десетици илјади случаи кои на повикот на Тито се вратија ДОМА, односно во Македонија. Зошто ли не се вратија во Бугарија....

И не ја менувај темата сега, за Радуле ќе зборуваме на друга тема, не овде.

Одговори ми на прашањата кои ги наведов,со факти се разбира, па да видиме кој е во право. Сега за сега барем за Библијата и за Егејските Македонци немаш никакви докази, освен нешто рекла-кажала, што е сето ветар и магла.

Изменето од macedon_alex - 31.Март.2009 во 16:49
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 16:58
За Библијата барем три пати ти објаснив каква ми беше целта. Не знам одкаде заклучи дека ја оспорувам!
За Егејските Македонци не ми одговори дали го виде постот за Љубка Рондова.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 17:01
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

За Библијата барем три пати ти објаснив каква ми беше целта. Не знам одкаде заклучи дека ја оспорувам!
За Егејските Македонци не ми одговори дали го виде постот за Љубка Рондова.


Го видов малку, колку ми дозволуваше времето. Е после тоа го снема.
Ама ти не ми одговори за фактите. Има или нема докази за бугарското тврдење?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 17:31
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:





Ти очигледно не разбираш. Барам црно на бело ,а не вакви пишувања. Вакви пишувања мал-милион ги има, па и клипови на јутјуб, па и изјави на Македонците кои дошле во НР Македонија.
Црно на бело има ли? Се додека вака ми пишуваш, се сложувам со Платеникот, дека многу зборуваш , а малку кажуваш, дури скоро ништо.

Јас имам црно на бело дома- излезна виза од СССР за Југославија. Имаш ли ти нешто да дадеш за да ги потрепиш приказните на Бугарија, или немаш? Кратко и јасно.

П.С. Ова што го напиша е неточно. Многумина мои роднини избегаа во Југославија, привте бегалци стигнуваат во Југославија, мои роднини многу порано тука. Затоа истражувај пред да напишеш вакви работи. Дури некои од нив и во Србија живеат. Поистражувај малку! Не верувај на се што ќе прочиташ! Се што лета не се јаде!

Изменето од Boogie - 31.Март.2009 во 17:38
Кон врв
Tatarchev Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tatarchev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 17:44
Точно така, црно на бело! Сичу което гу МАНУ вели е црно на бело, самата вистина.
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 17:46
Е, кој сум јас да имам црно на бело нешто. Види го линкот до книгата со документи - 20 лв.е, ако ја најдам некаде ќе ја купам.
А и на горниот текст авторот си го напишал името, цитира документи.
Добро, имаш излезна виза, таа излезна виза се однесува на едно лице. Зошто одрекуваш правото на луѓето да се самоопределуваат дадов ти пример со двајца кои биле по социјалистичките држави и одлучиле да дојдаат во Бугарија, зошто токму тие не отишле во Југославија?

ЗОШТО НЕ ГО ПРОЧИТА ДО КРАЈ ТЕКСТОТ? САМО ГО ЅИРНА И ОДМА ОДГОВОРИ.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 17:59
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Е, кој сум јас да имам црно на бело нешто. Види го линкот до книгата со документи - 20 лв.е, ако ја најдам некаде ќе ја купам.
А и на горниот текст авторот си го напишал името, цитира документи.
Добро, имаш излезна виза, таа излезна виза се однесува на едно лице. Зошто одрекуваш правото на луѓето да се самоопределуваат дадов ти пример со двајца кои биле по социјалистичките држави и одлучиле да дојдаат во Бугарија, зошто токму тие не отишле во Југославија?

ЗОШТО НЕ ГО ПРОЧИТА ДО КРАЈ ТЕКСТОТ? САМО ГО ЅИРНА И ОДМА ОДГОВОРИ.



Имам документи не за едно, туку за многу повеќе лица.
Ти даде пример за двајца, а јас можам да дадам за десетици илјади. Пак одбегнуваш да ми одговориш

Зошто на повикот на Тито се огласија на стотици илјади Македонци? Зошто?

П.С. Значи докажавме дека Македонците масовно бегале во Македонија, сега уште да се одговори зошто на повикот на "оној кој ја измислил македонската нација" Тито Македонците масовно одговараат и се враќат во Македонија со зборовите "си доаѓаме ДОМА", па после може да кажеме дека и бугарската теорија за Егејските Македонци падна во вода.
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:14
Кога сум рекол дека Тито ја измислил македонската нација?
Факт е дека во тоа време веќе многумина имале македонска национална свест, некои се`уште двојнствена (читај за Црногорците) а некои си се чувствувале Бугари. Антон Југов бил од Македонија, а на пописите се изјаснувал како Бугарин, примери многу за комунистичките функционери.
Тито го форсира формирањето на нацијата и притоа на антибугарска основа. Тоа е мојот впечаток од националната освестеност. Спомни ги и зборовите на Колишевски за патот на релации Софија - Белград - Скопје.

За повикот на Тито - деценија борбата била за создавање на Македонија на Македонците. Тито им кажал дека тоа е нивната држава. Дали имаш читано спомените на Смиле Војданов за неговата посета во НР Македонија? Ако не, читај колку големо било неговото разочарување од комунистичка Македонија и дали тој мисли дека за таква Македонија на Македонците се борел.



Изменето од Каснаковски - 31.Март.2009 во 18:15
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:20
Ете одговорив. Тука е за ТАТРЛАРИТЕ. За бегалците ако сакаш да зборуваме, подобро ќе биде на темата за фалсификатите. Ете, дадов ти еден текст, иди на темата и кажи зошто е фалсификат. Јас за Радуле тврдам дека неговите факти се лаги, само што ми ги нема доказите.

Бујрум татарлар.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:25
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Кога сум рекол дека Тито ја измислил македонската нација?
Факт е дека во тоа време веќе многумина имале македонска национална свест, некои се`уште двојнствена (читај за Црногорците) а некои си се чувствувале Бугари. Антон Југов бил од Македонија, а на пописите се изјаснувал како Бугарин, примери многу за комунистичките функционери.


Остави ги ти Црногорците. Зборуваме за Македонците сега. И не зборуваме за Македонците во Бугарија туку за оние во Егејска Македонија.

Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Тито го форсира формирањето на нацијата и притоа на антибугарска основа. Тоа е мојот впечаток од националната освестеност. Спомни ги и зборовите на Колишевски за патот на релации Софија - Белград - Скопје.


Твојот впечаток е субјективно гледиште на работите. Колишевски бил за Македонија во составот на Југославија и нормално дека така ќе зборувал, бидејќи Белград бил главен град на Југославија. Тоа е сосем нормално. А истотака спомни си и дека во тие години постои силна централизација на власта во Југославија, па не само Македонија, туку ниту една од републичките власти немала надлежност во надворешната политика, а не само Македонија. Меѓутоа ова е веќе повеќе политичко пршање и бара подлабоко да се навлезе во истото, колку од аспект на историјата, толку и на политиката.

Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

За повикот на Тито - деценија борбата била за создавање на Македонија на Македонците. Тито им кажал дека тоа е нивната држава. Дали имаш читано спомените на Смиле Војданов за неговата посета во НР Македонија? Ако не, читај колку големо било неговото разочарување од комунистичка Македонија и дали тој мисли дека за таква Македонија на Македонците се борел.


Тито им кажал, тие се одзвале на повикот, си дошле и останале. Им било убаво. Пред да дојдат СР Македонија се подготвила и за нив, па и се сместиле, нашле работа и слично.


Зошто Македонците масовно, десетици, па дури и стотици илјади се вратиле во државата и останале тука, како што тие велеле ДОМА? Никој тогаш не им бранел да отидат во Бугарија. Слободно можеле.


Ама пак не одговори.
Знам и зошто оне одговараш. Ако одговориш, ќе прифатиш дека бугарската теорија е лажна. Значи се бара краток и јасен одговор.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:31
Незнае бе затоа не одговара,незнае кај му е главата а кај опашката или кој му татко а кој мајка незнае - тоа ти е Вулгарис у права смисла на зборотголема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:32
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Ете одговорив. Тука е за ТАТРЛАРИТЕ. За бегалците ако сакаш да зборуваме, подобро ќе биде на темата за фалсификатите. Ете, дадов ти еден текст, иди на темата и кажи зошто е фалсификат. Јас за Радуле тврдам дека неговите факти се лаги, само што ми ги нема доказите.

Бујрум татарлар.


Вака сега. Ти објаснив зошто е фалсификат- бегање на Македонците и тоа масовно во НР Македонија, враќањето во НР Македонија по повикот на Тито.Мислам дека е доволно. Имаш на јутјуб и клипови на луѓе кои се мачени ( сега ќе ти го побарам и клипот на една жена која останала слепа ).

Дотогаш еве ти го ова:

http://www.youtube.com/watch?v=h9TVQpxdvS4

Дури имаш да видиш и каде се враќаат со возот.

П.С. Ќе пробам да најдам и еден клип каде еден Македонец кажува како некои Македонци сакале да дојдат во Македонија по повикот на Тито, ама не биле пуштени.




Изменето од macedon_alex - 31.Март.2009 во 18:33
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 18:35
Еве го и тој клип.

http://www.youtube.com/watch?v=T7_FTvd4vsY&feature=PlayList&p=21385AB4AF1B222F&index=0&playnext=1

Еве уште еден. Човекот ( 3:29 ) вели дека се вратил во Скопје. Зошто ли се вратил тука, а не во Софија?

http://www.youtube.com/watch?v=YDb8MAuoMV4&feature=related


И гледај го крајот, зошто се вратиле сите во Република Македонија? Зошто децата исто се вратиле во Македонија?!



Еве ти и за средбата на децата бегалци. Каде се случува? На кого му благодари? Зошто сите деца бегалци скоро доаѓаат на вакви средби во Македонија, независно дали се живееле во земји на источен или западен блок?

http://www.youtube.com/watch?v=rW1Ud0YfIqc&feature=related

Изменето од macedon_alex - 31.Март.2009 во 18:50
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 19:35
Originally posted by tanas__ tanas__ напиша:

Е там ти е проблема не мож да преглътнеш че в Македония е имало българи! Що да се прави фактите са такива!

Превод на македонски:
Originally posted by tanas__ tanas__ напиша:

Е таму ти е проблемот не можеш да проголташ дека во Македонија имало бугари! Што да се прави фактите се такви!

 
размислување Ако подобро размисли човек, да во право си. Во Македонија имало бугари. Но, како окупатори и провокатори.

Р.Ѕ. Се обидов овој пост да го преведам бидејќи беше само 2 реченици. Но, сакав со мој личен пример да ви дадам до знаење дека и секој од вас, доколку сака и се обиде, може да пишува на македонски. Па, сигурно вие бугарите не сте понеписмени или имате помала интелигенција од нас македонците. Нели?

Овде сакам да ги замолам сите бугари и сите кои се чувствуваат како бугари, пријателски да ги посоветуваат своите „содржавјани“, и тие да почнат да пишуваат на македонски. Ова со опомени (и преводи) нема долго да трае! Да нема после плачки и поплаки зошто има бришани постови и банирања.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 454455456457458 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.