IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Враќање на инквизицијата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Враќање на инквизицијата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 27>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:33
Originally posted by vaskapraska vaskapraska напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

a sto ima loso pravoslavnite pak da sakaat spomenici??????site zivi lugje gi gradat...........pa i tie.....


ништо. се додека со споменикот, не ми го блокираат Калето, Камениот мост, и останатите убавини на градот.

и ако си градат со свои пари, на своја земја. а на моја земја и со мои пари, јас ќе одредувам што се гради, што не.


izvini kaj bese koga go postavuvaa skender-beg,smizlata......i ostanatite ubavi i zakonski nesta,gradeni na prajvat propeti........  ili crkvata e vo centar pa se gleda????????
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:33
Vaska - а што е со парите и земјата на луѓето кои живеат во истата таа земја, а кои сакаат да се изгради храмот?
Или пак што е со правата на граѓаните кои не сакаат со нивни пари да се градат спортски сали? Или да се обновува старото Кале?
Тоа што за едни е убаво или неопходно, за други не е.
Do what is right, come what may...
Кон врв
efrosinija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efrosinija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ах, се загриживте за маките на вашите православни браќа...

Nasite pravoslavni braka nemaat maka zosto go imaat Boga
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:38
Originally posted by efrosinija efrosinija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ах, се загриживте за маките на вашите православни браќа...

Nasite pravoslavni braka nemaat maka zosto go imaat Boga


...ама врши работа и пендрекот во форма на крст.
Кон врв
efrosinija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efrosinija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:38
aman te be ne vi smeta smizlata vi smeta svet hram...zosto?Kaj i da se izgradi crkva ne moza da smeta ili da zatvara prostor...moze samo da vi otvori novi patista i horizonti...OTVORETE GI DUHOVNITE OCI i pokajte se navreme...za vase dobro
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:44
шмизлата ми се свиѓа.

црквата исто може да ми се свиѓа или не ми се свиѓа. како споменици, православните храмови знаат да бидат убави. иако ретко во поново време. убави се оние старите.

.....................



Изменето од Dogi - 31.Март.2009 во 02:55
Кон врв
efrosinija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efrosinija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Fotina Fotina напиша:

се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин.


Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Сакав да кажам, дека нас целта не ни беше да ги спречиме да зборуваат,

Сакав да кажам "не", ама кажав "да"...

Кога ваќа ќе се побрка еден сведок на судење, судијата обично го прашува: "Зошто сте контрадикторни?", "Зошто манипулирате?".



Originally posted by Fotina Fotina напиша:


Нели и тие сакаат да ја спречат повторната изградба на храмот. Зошто пак ние да немаме право тоа да го одбраниме?


Архитектите не сакаа да ја спречат изградбата на храмот. Тие не дојдоа со рекетарска служба па да ги бркаат градителите на тој храм. Тие отидоа таму да го искорисдтат демократското право и да си го кажат својот став по прашањето за изградба на православниот храм.

Вие во никој случај не бевте нападнати за да има потреба да се браните, а доколку сакате да и вие да го искористите демократското право на глас кој ве спречува да си најавите мирни протести и да си го кажете тоа? Можевте тоа да го направите 3 часа пред или 3 часа после протестот. Но зошто отидовте во исто време и да го спречувате легалниот и демократски протест на архитектите?

Кажете ми во која демократска држава владата организира два спротиставени протести во исто време и на исто место??? Оттука како можеме да веруваме дека владата не замешала прсти кај песнопејците со тоа што им дозволила протест на исто врме и на исто место со Архитектите? Зарем не е однапред предвидливо дека инцидентите се речиси неизбежни кога имате две групи на исто место со спротиставени мислења и пароли?

Aritektite ne sakale da ja sprecat izgradbata na hramot ama izlegoa za da go kazat svoeto mislenje protiv hramot haha da bevte na sudenje sudijata ke ve prasase zosto ste kontradiktorni, zosto manipulirate????
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:49
Кога се користат пари од буџетот за градење верски објекти во една секуларна и мултирелигиска земја, согласно законот за верска рамноправност, воопшто не е праведно и етички само две верски заедници (МПЦ и ИВЗ)  да добиваат гратис храмови на секој чекор од заедничкиот буџет, а другите ни со свои пари со години и децении да не можат да си изградат свој храм.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Vaska - а што е со парите и земјата на луѓето кои живеат во истата таа земја, а кои сакаат да се изгради храмот?
Или пак што е со правата на граѓаните кои не сакаат со нивни пари да се градат спортски сали? Или да се обновува старото Кале?
Тоа што за едни е убаво или неопходно, за други не е.


Во спортска сала и на кале може да влезе и да има корист СЕКОЈ ГРАЃАНИН на РМ. Во храмот на плоштад, не.

Според тоа, аналогијата паѓа во вода.

Никој не му се меша на комшијата што ќе прави во свој двор, и со свои пари. Но никој нема да дозволи, комшијата да ти побара пари, во ваш двор, да си изгради за себе куќа.

Освен ако не сте луд...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога се користат пари од буџетот за градење верски објекти во една секуларна и мултирелигиска земја, согласно законот за верска рамноправност, воопшто не е праведно и етички само две верски заедници (МПЦ и ИВЗ)  да добиваат гратис храмови на секој чекор од заедничкиот буџет, а другите ни со свои пари со години и децении да не можат да си изградат свој храм.


Ама не е праведно и да се злоупотребува вистината, како што некои тоа го правеа преку писма и слично.

Нам Владата не ни дарува црква. Црквата постоела таму, ама комунистичката власт ја сруши и изгради згради, ГТЦ и сл.
Значи никој не дарува никому ништо, туку го враќа тоа што го должи. Зарем не е праведно оној кој си го оштетил и да го обесштетиш?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:58
jas koj ne sum pravoslaven   , mislam deka mozam da go iskoristam pravoto na slobodnoto izrazuvanje i mislam deka treba da se .....izgradi crkva so ,,klada,, no ne na plostadot......ke mirisa......намигнување

ajde sega izvrsete,, presuda vrz mene,, ama na demokratski ,,nacin,,.голема%20насмевка


Изменето од aladin - 31.Март.2009 во 01:00
Кон врв
efrosinija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efrosinija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 01:00
Originally posted by vaskapraska vaskapraska напиша:

шмизлата ми се свиѓа.

црквата исто може да ми се свиѓа или не ми се свиѓа. како споменици, православните храмови знаат да бидат убави. иако ретко во поново време. убави се оние старите.

тоа што не ми се свиѓа е трулежот што излегува од внатре, дели правда со котеќ, лепи шамари на „богохуљи“, а нема да ме чуди, пред црквичето на плоштад да се постави и монтажна клада.

уше
то ни фали да се комплетира сликата.


Smizlata ti se sviga, a crkvite vo ponovo vreme retko ti se svigaat..toa kazuva mnogu za tebe i za tvojata verba vo Boga. Trulez ne moze da izleguva od svet hram koj ni go daruva Hristos... Posle vakvi teski zborovi od vasa strana ocigledno e deka ni e potrebna crkvata zosto mozebi ke vi e poblisku pa ke ja posetuvate poveke pati i ke sfatite kade navistina posti trulez a kade ljubov i radost
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 01:02
trulezot izvira od milionite kafici i nokni klubovi(vo centarot)......no nema veze.....toj trulez prija.......
Кон врв
efrosinija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efrosinija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 01:16

jas koj ne sum pravoslaven   , mislam deka mozam da go iskoristam pravoto na slobodnoto izrazuvanje i mislam deka treba da se .....izgradi crkva so ,,klada,, no ne na plostadot......ke mirisa......намигнување

ajde sega izvrsete,, presuda vrz mene,, ama na demokratski ,,nacin,,.голема%20насмевка


Ne sme nie dojdeni na ovoj svet za da presuduvame,ima Koj da sudi...A crkva so klada ne postoi postoi samo PRAVOSLAVNA CRKVA kade sto postojat cudoto Bozjo,verata i ljubovta..edna i edinstvena vera HRISTIJANSKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.