IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Враќање на инквизицијата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Враќање на инквизицијата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 27>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 23:27
Originally posted by Fotina Fotina напиша:


се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин.
 
Originally posted by Fotina Fotina напиша:


Сакав да кажам, дека нас целта не ни беше да ги спречиме да зборуваат,

Сакав да кажам "не", ама кажав "да"...
Кога ваќа ќе се побрка еден сведок на судење, судијата обично го прашува: "Зошто сте контрадикторни?", "Зошто манипулирате?".
 
 
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Нели и тие сакаат да ја спречат повторната изградба на храмот. Зошто пак ние да немаме право тоа да го одбраниме?
 
Архитектите не сакаа да ја спречат изградбата на храмот. Тие не дојдоа со рекетарска служба па да ги бркаат градителите на тој храм. Тие отидоа таму да го искорисдтат демократското право и да си го кажат својот став по прашањето за изградба на православниот храм.
Вие во никој случај не бевте нападнати за да има потреба да се браните, а доколку сакате да и вие да го искористите демократското право на глас кој ве спречува да си најавите мирни протести и да си го кажете тоа? Можевте тоа да го направите 3 часа пред или 3 часа после протестот. Но зошто отидовте во исто време и да го спречувате легалниот и демократски протест на архитектите?
Кажете ми во која демократска држава владата организира два спротиставени протести во исто време и на исто место??? Оттука како можеме да веруваме дека владата не замешала прсти кај песнопејците со тоа што им дозволила протест на исто врме и на исто место со Архитектите? Зарем не е однапред предвидливо дека инцидентите се речиси неизбежни кога имате две групи на исто место со спротиставени мислења и пароли?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 23:57


Eve ja crkvata, pa sami prosudete kolku e soodvetna i harmonichna so okolinata...kako i da e, previshe galama oklu centarot, vekje ima tri Prav. Crkvi ...a koga sme vekje okolu crkvive, pa od Sobornniot Hram se do G. Petrov 6 km, nema nitu edna crkva na potegot od Ilindenska, pa do Gologanov ( I.L. Ribar) i do ulicana kade odi 57-ca, na cel toj del zhivee populacija od 120-150.000 zhiteli, a nema Crkva....ne e vred, duri i na nas necrkovnive,( da ne recham ateistive) ni smeta ovaa nepravda ?

Изменето од Marko sk - 31.Март.2009 во 00:14
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 23:57
Gledajte TV NOVA i janko i latas - Jadi burek

SE KE STANE JASNO...

temata moze da se zatvori
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:15
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


kako i da e, previshe galama oklu centarot, vekje ima tri Prav. Crkvi ...a koga sme vekje okolu crkvive, pa od Sobornniot Hram se do G. Petrov 6 km, nema nitu edna crkva na potegot od Ilindenska, pa do Gologanov ( I.L. Ribar) i do ulicana kade odi 57-ca, na cel toj del zhivee populacija od 120-150.000 zhiteli, a nema Crkva....ne e vred ?


Добра поента. Зошто МПЦ не си изгради храм некаде меѓу Соборениот Храм и црквата Св. Петар и Павле во Ѓорче Петров? Зарем не е неправедно православните верници од Карпош 3 да отидат со километри до најблискиот храм, додека пак овие од центар имаат 2 цркви на 5-10 мин?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:25

Златниче бееееее........

Зошто не сакаш да ме сфатиш??????


Да се споредуваат промените со кои се соочуваме во моментов со ИНКВИЗИЦИЈАТА.......е нон сенс........не да е прејак збор, туку е апсурден, нелогичен и неразумен........

Кој те приморува да веруваш, ако не сакаш?????
Зар црквите и крстовите кои се градат ќе те ПРИМОРААТ на верување???
Зар веронауката во училиште на твоето дете ќе му НАМЕТНЕ дека МОРА да верува???
Кој ќе те суди ако не си верник?????
Ќе те стават на клада?????

Каква инквизиција какви бакрачи.......Нека си има цркви, нека се градат крстови, нека си има веронаука во училиште......зар тоа ќе те направи верник СО СИЛА??????????


Целта на овие промени за кои зборуваш е токму тоа....да се освестат луѓето за идниот живот, да се ПОМОГНЕ да се спасат поголем број души........но тоа не значи дека ќе биде така. Слободната волја останува.....Ти ја имаш можноста па ако ти е по волја искористи ја, ако не ти е батали ја........



Понатаму велиш ВЕРАТА ДОНЕСУВАЛА ВОЈНИ:::::::::Апсурд невиден....Декларативните верници донесуваат војна.....неверниците под маската на верата, божемските верници донесуваат војна.....Има луѓе кои за да постигнат одредени егоистични цели ќе преземат радиикални чекори, па и ќе се претставуваат како верници, просветители и сл.................Тврдиш Хитлер бил во не знам каква релација со религијата, па што направил....Зар вреди ова да се дискутира??? ХИТЛЕР БИЛ ВЕРНИК???????ХИТЛЕР БИЛ ВЕРНИК??????ХИТЛЕР БИЛ ВЕРНИК?????И ова ти е аргумент за да потврдиш дека верата предизвикува војни.....??????ај преиспитај си го аргументот дали е на место???????


Проучи го муслиманството и ќе видиш дека џихадот не е муслимански проект. Дека сосема погрешно е сфатен и борбата против немуслиманите постои како барање, но средствата за остварување на оваа борба кои денеска се користат се сосема немуслимански. Таа борба треба да е нанасилна, тивка.....




ВЕРНИЦИТЕ НЕ ПРЕДИЗВИКУВААТ ВОЈНИ........




Еве ти просто прашање.....
Верата бара од тебе да бидеш толерантен, да не осудуваш, да не се противиш на направдата, да го свртиш другиот образ ако те удрат, да премолчуваш, да се ВОЗДРЖУВАШ, да се смируваш............
....а ти се ова не го почитуваш.........

Е сега........дали ти си верник (и покрај тоа што се декларираш како таков)????

Дали ако предизвикуваш војни верата ќе ти биде крива??? Во име на верата ли ќе предизвикуваш војни??????
МИР со сите
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:26
Евангелос,

зарем не знаеш зошто? Затоа што на православните верници не им требаат цркви, туку споменици. А споменик, не се гради во населба, туку во центар.
Кон врв
efrosinija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efrosinija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:26
Fotina si kaza najpravilno sto moze..ne znam samo sto ne vi e jasno... normalno nas ne ni bese celta da gi sprecime da zboruvaat tuku so naseto prisustvo da im pokazeme deka gresat sto kazuvaat NE za crkva..i na toj nacin da se spreci protestot.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:27
Ах, се загриживте за маките на вашите православни браќа...
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:27
a sto ima loso pravoslavnite pak da sakaat spomenici??????

site zivi lugje gi gradat...........pa i tie.....
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:28
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Кој те приморува да веруваш, ако не сакаш?????
Зар црквите и крстовите кои се градат ќе те ПРИМОРААТ на верување???


нема да ме примораат. Ама лошо е што ќе пробаат да ме примораат.

Ама и да умрам, јас за гоце не кажувам.

Изменето од Dogi - 31.Март.2009 во 02:56
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:28

Инаку јас сум против градење на оваа црква........

Не од религиозни, туку од други причини.....но тоа не е темата за оваа дискусија.......па нема да одам офтопик.....
МИР со сите
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:30
Originally posted by vaskapraska vaskapraska напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Кој те приморува да веруваш, ако не сакаш?????
Зар црквите и крстовите кои се градат ќе те ПРИМОРААТ на верување???


нема да ме примораат. Ама лошо е што ќе пробаат да ме примораат. ако не со градење крстови, тогаш со тепање со крстови.

Ама и да умрам, јас за гоце не кажувам.



Тепање со крстови???????

Верниците не тепаат со крстови........не тепаат ВООПШТО.......

Тој што те удрил со крст бил се само верник не......
МИР со сите
Кон врв
vaskapraska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vaskapraska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:30
Originally posted by aladin aladin напиша:

a sto ima loso pravoslavnite pak da sakaat spomenici??????site zivi lugje gi gradat...........pa i tie.....


ништо. се додека со споменикот, не ми го блокираат Калето, Камениот мост, и останатите убавини на градот.

и ако си градат со свои пари, на своја земја. а на моја земја и со мои пари, јас ќе одредувам што се гради, што не.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 00:32
efrosinija, Fotina јасно си кажа дека целта на православниот собор била да го спречат протестот на архитектите. Цитирам...

Originally posted by Fotina Fotina напиша:


се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин.

vaskapraska, одлична забелешка аплауз
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.