IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Враќање на инквизицијата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Враќање на инквизицијата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 27>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:48
Originally posted by makarios makarios напиша:

Еве уште еднаш откако ќе се силува Скопје, како тоа би изгледало (демек стар стил и нов стил било грдосија).



Brate Makarios, a kaj ke najdes mesto za dzamijata?

A i za konjot Bukefal i Aleksandar Makedonski?

Za spomenikot na Josip Broz Tito?

Ne treba nisto da se gradi na plostadot, dosta ni e od spomenici i objekti i razni kipovi.

Se soglasuvam so Majkl deka plostadot treba da bide sirok , za setanje a ne natrupan so spomenici i objekti!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:58
Макариос вешто ги бира само градбите, но не дава кој и колкав е тој простор (плоштад) кој тие објекти го опкружуваат. 
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 20:06
Originally posted by Fotina Fotina напиша:


Тоа “случајно“ не е наметнато од нас, туку од новинарите.Ние не рековме дека сме случајно таму!
 
Oк, мило ми е што јавно призна дека не сте се нашле случајно таму, туку со одредена цел, цел која ја кажуваш подоле.
 
Originally posted by Fotina Fotina напиша:


се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин.
 
Значи тука ја гледаме и вашата цел на собирањето: Да го спречите демократското право на студентите да си го кажат јавно своето мислење - истото она што го правеше и ИНКВИЗИЦИЈАТА во средниот век. Излгеда авторот добро го срочил насловот на темава среќа
 
Originally posted by Fotina Fotina напиша:


Зошто ние би правеле протест после архитектите?? Зарем би дозволиле да си ја постигнат целта??? Е тоа не може.
 
После оваа изјава излишни се секакви дискусии околу тоа кој бил провокаторот, кој не ги почитува демократските закони на оваа земја, кој се однесува инквизиторски итн.
Ах кога само би имала храброст да го кажеш ова и пред камера, па да те прикачиме на Ју Тјуб и да ги разрешиме дилемите околу немилиот настан среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Значи тука ја гледаме и вашата цел на собирањето: Да го спречите демократското право на студентите да си го кажат јавно своето мислење - истото она што го правеше и ИНКВИЗИЦИЈАТА во средниот век. После оваа изјава излишни се секакви дискусии околу тоа кој бил провокаторот, кој не ги почитува демократските закони на оваа земја, кој се однесува инквизиторски итн



Мислам дека видовме линк - кој го организира протестот...

ТУКА НЕ СТАНУВА ЗБОР ЗА НИКАКВИ СТУДЕНТИ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xb7Ff3T9tfw&feature=channel_page

http://www.youtube.com/watch?v=q3AbpDSVYq0&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=qEdfZb6iGSE&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=zvk8nSxRb5o&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=PJk0nAjsYP4&feature=channel


ГОСПОДИНЕ ЕВАНГЕЛОС - да ги решиме вашите мистерии - погледнете тука и не се заблудувајте ...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:33
Evangelos i site ostanati zaedishtva, se znae vistinata i bolkata od kade vi izvira...NE demek skopje se siluvaa?

CRKVA! Pravoslavna Crkva ke se izgradi toa e bolkata?

AMA...NEKA SE RASPRASNAT SITE NEPRIJATELI HRISTOVI.HRISTOS E POBEDITEL! CRKVI IMALO I CE IMA! бакнеж

 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:39

Каква пак сега врска има Христос со православните идолопоклонски храмови?

Ај не мешајте баби и жаби ви се молам среќа
 
Студентите кои протестираа немаа никаква болка. Кога песнопејците би организирале протест во кој би си го искажале својот глас ЗА градење на православниот храм, не верувам дека студентите би дошле таму со цел да го спречат протестот.
Очигледно некој друг има болка па затоа и посегнува по вакви илегални анти-демократски спречувања на протести. трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Каква пак сега врска има Христос со православните идолопоклонски храмови?

Ај не мешајте баби и жаби ви се молам среќа
 
Студентите кои протестираа немаа никаква болка. Кога песнопејците би организирале протест во кој би си го искажале својот глас ЗА градење на православниот храм, не верувам дека студентите би дошле таму со цел да го спречат протестот.
Очигледно некој друг има болка па затоа и посегнува по вакви илегални анти-демократски спречувања на протести. трепкање


бакнежEvangelos, navistina mi e zal sto ke morate da gi gledate Pravoslavnite hramovi koi voskresnuvaat, ne ritajte se protiv bodiloto!плазење
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:48
Originally posted by belichka belichka напиша:

Evangelos i site ostanati zaedishtva, se znae vistinata i bolkata od kade vi izvira...NE demek skopje se siluvaa?CRKVA! Pravoslavna Crkva ke se izgradi toa e bolkata?AMA...NEKA SE RASPRASNAT SITE NEPRIJATELI HRISTOVI.HRISTOS E POBEDITEL! CRKVI IMALO I CE IMA! бакнеж 
Abe lugje kako ne sfacate???? Ne e problemot sto se gradi crkva!!!!! Problemot e lokacijata! Samiot svestenik sto bese prisuten na plostadot rece deka treba da bide na druga lokacija(parkingot).

I muzej, i super-kafana i knizarnica da se gradi na taa lokacija e utnata rabota. Sto i fali na crkvata karsi MANU? Do vcera bese neugleden kraj, sega e cisto, svetlo, ima kambana... ubavo se vklopuva so rekata Vardar. Ama na plsotad samata crkva bi se zadusila od tolku objekti, i obratno. Studentite(bez razlika dali se homosexualci, ateisti, pravoslavci, katolici) sakaa da svrtat samo na toa vnimanie, nisto povekje


Изменето од Majkl - 30.Март.2009 во 21:49
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 21:55
И мене ми е жал што белички, додека вашите празни градби никнуваат како печурки насекаде, ќе мора да ги гледате вистинските Христови цркви (верниците) како се умножуваат на база на отрезнатите православни верници големо%20гушкање
 
"Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови"
(Дела на апостолите 17:24)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 22:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И мене ми е жал што белички, додека вашите празни градби никнуваат како печурки насекаде, ќе мора да ги гледате вистинските Христови цркви (верниците) како се умножуваат на база на отрезнатите православни верници големо%20гушкање
 
"Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови"
(Дела на апостолите 17:24)


samoizmisleni zaednici koi samite se narekuvaat crkva, evangelisti baptisti, adventisti...

Radost e brate evangelose zar ne ja vide Sobornosta na Hristovata Crkva tie psalmi peeja, so revnost izlezeni da ja branat cesta na ova Pravoslavna zemja!
Bog e so nas!Koj ke e protiv nas!






Изменето од belichka - 30.Март.2009 во 22:10
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 22:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Каква пак сега врска има Христос со православните идолопоклонски храмови?



брате евангелос - Бог ги казнува сите што хулат и си играат со Неговото име - дали со телесно здравје или на друг начин тоа само ОН знае...

Наше е да се покаеме и да ја прифатиме вистината...


Во твоите коментари ипостови цело време не сакаш да ја прифатиш вистината - ако ти пречи храмот - излези на јавна дебата и кажи го своето мислење

Денес на а2 тв околу 8 сато отприлика - имаше дебата

Гости беше и еден проф. архитект Божиновски,кој е одговорен за таа работа - па господинот убаво кажа: ПЛАНОТ Е ОД ПРЕД 15 ГОДИНИ - ЗНАЧИ ПРЕД 15 ГОД. ТАМУ Е ПРЕДВИДЕН ХРАМ - НА МЕСТОТО НА СТАРИОТ РАЗРУШЕН ХРАМ... СО ТОА ТОЈ ИМ ГИ ЗАТВОТИ УСТИТЕ НА НЕГОВИТЕ КОЛЕГИ, со тоа собласни беа и господата социолози и една представничка од протестот.

КАДЕ СЕ ОСТАНАТИТЕ ДА ПРОТЕСТИРААТ ИЗМИНАТИВЕ 15 ГОД. - или моментот е сега ПРЕД ИЗБОРИ. а таканаречените студенти се партиски изманипулирани - тоа на сите ни е јасно.

Добро е да гледаме реприза од емисијата - водител е синот на актерот Мето Јовановски - не се сеќавам на името од емисијата.


така да за крај сакам да кажам дека СИТЕ ДОБРО ЗНАЕМЕ КОЈ СТОИ ЗАД ПРОТЕСТИТЕ - ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПОКАЕМЕ И ДА СЕ ВРАЗУМИМЕ - ЖИВЕЕМЕ ВО 21 ВЕК!!!
Кон врв
Fotina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fotina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 22:42
Со почит кон модераторите и сениорите на страницава...
Не сакам кога некој ми ги извртува зборовите и ги прави во негова корист. Зошто оваа наша дебата мора да биде таква? Нели е подобро да си ги смириме страстите? Јас признавам заради мојата немок, одвреме на време, можам и да кажам нешто избрзано...но тоа е нормално за грешен човек...но целта на страницава не е да зборуваме за мојата гордост или несмирение...јас знам дека ги немам...еве му исповедам на тој што ме прашал...Ако зборувам на таа тема, тогаш сум ја утнала страницата. Нели?
Се надевам дека понатаму нема да ми ги мерите моите зборови со лупа...и потоа злонамерно да ги испревртувате.
Ете сега ке се надоврзам на нашето присуство таму. Ние со знамињата ДА се договоривме, и тоа не е некаква тајна...Зошто би била тајна. Само се чудам, зошто сите си мислеа дека ние сме случајни минувачи таму? Па да ти кажам и јас се чудев на тоа.
А за тоа што се организиравме да го спречиме протестот...можда малце чудно се изразив и вие го испревртивте. Гледав на работите од две гледни точки. Едната е дека ние бевме таму за да не се осквернува местото каде што постоел храм, а другата гледна точка е дека на архитектите никој не им го одзема демократското право да го искажат своето мислење.
Сакав да кажам, дека нас целта не ни беше да ги спречиме да зборуваат, тие беа слободни да кажат што сакаат. Исто како и ние што имавме право.
Нели и тие сакаат да ја спречат повторната изградба на храмот. Зошто пак ние да немаме право тоа да го одбраниме?
И ве молам друг пат заради грешки на лугето (како мене) не судете за верата православна. И заради грешката на тие што направија инцидент...пак не судете за верата православна. Зашто православието е љубов, мир, радост...а каде што го има сето тоа...можеме и да заклучиме какви плодови има. А ако некој, во некој збор погреши, тоа не значи дека целото православие треба да се осуди. Па нели сме луге...зарем очекувате сите ние тука да кажеме се СОВРШЕНО...Мислам дека е подобро да не си ги гледаме зборовите со лупа и да престаниме со косење...оти муабетот веке излегува од контрола. Гледате дека на ниеден не ви ги одмерувам зборовите, онака како што вие тоа го правите со нашите (ние кои сме од Црквата) Ве молам бидете фер...Затоа што зборите за демократија, а и вие на нас не ни давате право да го кажеме мислењето...нели ако така мериме...тогаш сите тука сме исти....Зборуваме “глупости“ и “не знаеме што зборуваме“....
Е се чудам сега, како би ми го испревртиле ова...зошто со најдобра намера ви пишувам, а вие можеби и ке го злоупотребите.
Сфатете и вие, дека никој не е лично против вас...никој не е лично против наркомани и сл...Туку сме против идејата да не се изгради Црквата...на тоа и да останеме ве молам. Да не ја мешаме мојата или туѓата духовна состојба, зашто не сме тука на исповед.
ВЕ ПОЗДРАВУВАМ СИТЕ
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 23:05
Ај за да не ја бришам целата тема - малку смирете го тонот на дискусијата и без взаимни навреди, за да не почнеме пак со опомени и банови!
Do what is right, come what may...
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 23:27
Od organizatorot na protestot, a objaveno na FB:

Појаснување за сите оние кои сметаат дека во Македонија е невозможно да се размислува НЕЗАВИСНО со своја глава и без партиска книшка и поддршка:

Вистина е дека на Скопје од поодамна му се случува регрес во полето на архитектурата (со чест на ретките исклучоци)
(copy/paste станбени згради т.н. торти, мостот Влајко, Кинескиот ѕид, обновата на Кермез во дуплиран волумен, идеи за изградба на старите објекти-театарот и офицерскиот дом со истата форма и надворешно обликување, произволно поставување на градежни парцели, урбана мафија и др...)

Овој регрес кулминираше со изградбата на бизарниот објект за Спомен дом на Мајка Тереза. Студентите од Архитектонски благовремено реагираа со распишување петиција и ја информираа јавноста за нерегуларноста на конк*рсот на кој што беше избран овој проект. За жал не се отвори поголема расправа околу ова прашање. Денес кога објектот е веќе изграден, се поголем број на граѓани го изразуваат своето незадоволство од неговиот изглед и ги обвинуваат архитектите зошто не превземале поголема акција или протест за да го спречат градењето на истиот. Пред неколку дена бевме сведоци дека регресот не завршил тука. Имено во центарот на Скопје ненадејно беа поставени темелите на новиот Уставен суд/Археолошки музеј/ Архив во така наречен “нео-антички” стил. Малку, речиси ништо не е познато во јавноста за целата постапка со која е одбран овој проект. Да потсетиме дека ова е капитален објект во центарот на главниот град и несмее да се протурка на мала врата без претходно да се отвори голема стручна (НЕ политичка) расправа.

Студентите од Архитектонски веќе подолго време се обидуваа да се организираат и наместо со петиции, со јавен МИРЕН протест (загарантирано демократско право) да го покажат незадоволството од “развојот” на главниот град. Свесни за исполитизираната двопартиска држава во која живееме и во која речиси е невозможно независните да останат НЕЗАВИСНИ, сакавме протестот да го организираме веднаш по вториот круг на изборите. Меѓутоа заради ненадејното поставување на темелот на Уставениот суд/Археолошкиот музеј/ Архивот и заради најавата за поставување на темелот за верски објект-Црква на спорната градежна парцела 1.5 до крајот на март 2009, решивме да реагираме веднаш, со МИРЕН протест и да покренеме стручна (а НЕ политичка) расправа за поставеноста на градежната парцела 1.5 и воопшто за се што му се случува на Скопје. Оваа наша иницијатива морално ја поддржаа неколку неформални здруженија на млади НЕЗАВИСНИ креативни луѓе и голем број на граѓани истомисленици кои се приклучија на нашата facebook група.

Протестот беше организиран, најавен и уредно пријавен во полиција. Имавме и редари и точна кореографија со која сакавме да го покажеме нашиот став на МИРЕН и достоинствен начин, онака како што им доликува на цивилизирани, прогресивни млади луѓе. Наидовме на толпа гневни луѓе кои се нарекуваат верници и кои на крајно нецивилизиран начин решија да го покажат нивниот став со НАСИЛИЕ, со тупаници, навреди, пцовки и клетви.

Ние нема да бидеме како политичарите кои се борат за партиски поени, нема да ги убедуваме граѓаните кој стои зад спонтаниот контра-протест кој имаше за цел со насилство да се спротистави на мала група студенти и граѓани кои МИРНО сакаа да го искажат својот став, нема да се бавиме со тоа кои партиски симпатизери решиле да присуствуваат на протестот или на контра-протестот...Напротив ќе продолжиме со нашите намери да ја кренеме јавната свест за тоа што му се случува на нашиот град пред се од архитектонски и урбанистички аспект, да повикаме на јавни стручни дебати, заедно да ги поддржиме добрите идеи и да ги посочиме лошите, со аргументи, а не со партиски книшки.

Најостро ги осудуваме насилниците кои не’ тепаа, не‘ навредуваа, ни се закануваа и го оспорија нашето демократко право на мирен протест. Се надеваме дека овие лица ќе одговараат за своите постапки пред законот и ќе бидат соодветно казнети.

ПОЗДРАВ
Прва Архи Бригада!
и не верувајте во се’ што ќе ви кажат на телевизија! THINK INDEPENDENT!!!

PS: Ne proveriv pa dokolku textov e prethodno objaven vo drug post moze da se izbrise.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.