IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Враќање на инквизицијата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Враќање на инквизицијата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 27>
Автор
Порака
Fotina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fotina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 17:53
Ne znam samo kako Isus kje se postaveshe vo taa situacija... vprochem, kako deklarirani hristijani site go imate Svetoto Pismo, pa potsetete se.





Мислиш дека Христос ке влезеше во тепачката и ке ги раздвојуваше тепачите????
НЕ МИ СЕ ВЕРУВА!!!
Па ти си тој што не го познава Христос и немаш појма што зборуваш. Не треба само да го читаш писмото брате...туку треба да го посведочиш со живот...Па потоа ќе разбереш како би постапил Христос во таа ситуација. Секој од нас убаво го посведочи...а тоа е со смирение, љубов и радост
ДАЈ БОЖЕ ОВА ДА ГО СФАТИТЕ...Зошто 3 дена, на сите можни начини го објаснувам тоа, а нема кој да разбере...ЖАЛ МИ Е!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 18:04
Старец Пајсиј вели дека телесниот човек не може да го разликува мирисот од свето миро и колонска вода. На телесниот човек главна преокупација му се луѓето и појавите. Телесниот човек тежнее и душата своја да ја направи телесна, и тој целиот станува тело. На тој начин тој станува роб на своите страсти, нив ги слуша, и нив им дава жртва.

Додека пак, духовниот човек, постојано пребива во мир Божји, во смирение и љубов. Таквиот човек Го има Христос постојано при себе.

Е сега, оние кои не се крстени, го немаат печатот на Крштението, па не може кај нив ни да се пројави таа скриена благодат од Крштението. Тие и да сакаат да станат духовни, нивната духовност ќе се сведе на емоционалност и ништо повеќе. Ќе хулат на Богородица и на иконите, па и на самиот Свет Дух.

А има и такви, кои се крстени, но и тие се однесуваат телесно, затоа што не знаат, или не сакаат да дознаат, дека нивното тело им робува на страстите. Тие својата волја ја сметаат за свој бог, и само нејзе и се покоруваат.

Низ таа призма може да се разгледаат и настаните од саботата.

Телесните луѓе гледаат политика, тепачка, силеџиство, крстоносни војни, политизирана црква. Ама, и да е така, фала Му на Бога за се!

А оние кои сакаат вистински да учествуваат во Литургискиот живот внатре во Црквата (и тоа не само во недела на Литургија, туку постојано и секаде), гледаат љубов и топлина од неколкуте стотина верници кои се молеа на Бога да ни прости на сите. Се молеа и за тепачите, и за студентите и за геј, лезбо и про-абортус лобистите.

Нека таа нивна молитва биде услишана од нашиот Господ Исус Христос и нека не укрепува и зацврстува во верата. Амин.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 18:20
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ne znam samo kako Isus kje se postaveshe vo taa situacija... vprochem, kako deklarirani hristijani site go imate Svetoto Pismo, pa potsetete se.





Мислиш дека Христос ке влезеше во тепачката и ке ги раздвојуваше тепачите????
НЕ МИ СЕ ВЕРУВА!!!



a zosto ne ti se veruva? kako Isus gi sopre takvite spoulaveni kako ovie na postadot koga ja kamneuvaa Marija Magdalena?

neli svestenicite tamu trebase da go napravat istoto ?

inaku gledam mnogu raboti ste ispomesale ovde i ne deka nestata ne se sosema jasni , tuku sekoj si zbori kako mu cini.

ako nekoj kaze deka ne se slozuva so site ovie gradbi i statui koi se gradat, toj e antidrzaven element i ne e makedononec. ste zabegale malku poceke site sto taka tvrdite.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 18:48
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Каков наслов на темава.........колку силни зборови........Враќање на ИНКВИЗИЦИЈАТА......... ........

Ако се следат настаните во континуитет, ќе видиш дека овие „силни“ зборови се реалност. Изградба на цркви на секој чекор, градење крстови на секој рид, воведување верска настава во световни училишта, именување на верски празници како државни, осудување и етикетирање на атеистите како еретици, комуњари, па дури и гејови, дрогираши .... недвосмислено кажува за насоката во која се движиме. Или можеби сето ова не е доволно за некој да сфати кон што води сето ова?
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... И ич не се секирај ако дојдат религиозни времиња, ако порасне бројот на верниците.......дека тоа ќе донесе војни и недоразбирања.............

Толку си сигурна и стоиш зад оваа твоја изјава? Со што ми гарантираш дека нема да се случи ова? Само со „утешителни“ зборови (во кои потајно, самата во себе и ти не веруваш) дека тоа нема да се случи? ма%20ајде Кој од „големодостојниците“ тебе или некој друг верник ќе го праша за тоа? Иди бегај!плазење
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... Да беа сите верници (од што ти се плашиш дека ќе донесе проблеми)...........светот ќе беше поубаво место за живеење.........
Верата повикува на толеранција, разбирање........

Полжавче, верувам дека досега си имала прилика да прочиташ барем дел од неколкуте мои постови кои ги пишував на вероисповед, а кои се однесуваа на оваа тема. Таму имам речено дека, помалку или повеќе религијата е причина за избивање на секоја војна досега. Ова не е моја измислица, туку историјата го потврдува тоа. Од каде да фатиме?
- Од Александар? Тој, воспитуван од мајка му Олимпија, навистина се замислувал дека е син на богот Амон и дека неговата улога на овој свет е да го обедини истиот. И, за таа цел, а по претходното религиозно убедување, сфаќање, тој убивал за да ги зближи народите.
- За крстоносните војни не треба посебно да пишувам.
- Хитлер се занесувал дека е чедо на Провидението, дека преку него бог сакал да ги обедини ариевците;
- што се случува со католиците и протестантите?
- Што е џихадот? Света војна, во која се војува против сите неверници (под кои се подразбираат сите кои не веруваат во Аллах)
- Нај свежата војна на овие југословенски простори (католици, православни и муслимани) е само последна која би ја навел во оваа мое набројување. Не е фер да ги заморувам читателите со по голем список.

Впрочем и во стариот завет убаво пишува дека бог постојано го води својот народ (евреите) во војни и, нормално, со негова помош тие победуваат.

Но, и во новиот завет, што вели Исус? „Кој не е со мене, тој е против мене“. Треба ли посебно толкување за ова? Како поинаку да се сфати оваа негова изјава, која во целост соодветствува со основата на џихадот?

И за тебе ова е доказ дека верата повикува на толеранција и разбирање?
Па дајте луѓе, гледајте реално! Религијата прави само раздор меѓу луѓето. А од тоа корист имаат само одредена минорна (по број) група „светители“, т.н. „божји луѓе“!
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... ....(ако е верник мирно ќе ја прифати неправдата)

Е за ова си во право. Да, точно, така е! Ама не само декларативно, туку тоа треба да се применува од страна на верниците, што очигледно тоа не е случај.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 18:55
Златник, ти препорачувам да ја изгледаш епизодата од Саутпарк со United Atheist Aliance vs. Federation of Atheist League.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:08

Dobro e sto MPC javno se ogradi od nastanite sto se slucuvaa na plostadot. Toa trebase da se kaze javno.

Isus e protiv nasilstvoto, jasno e deka toj ne protestirase protiv nepravdite na Rimjanite, koi go maltretiraa Izraelot, nikogas ne navredi nieden rimski vojnik, duri na eden rimski zapovednik mu go izleci slugata.

Drugo, brate makarios , vo Biblijata ne pisuva da se molime za tranvestiti,homoseksualci, lezbejki...

Znaeme deka nivniot nacin na zivot ne e ispraven spored Boga, n ne pisuva ni deka treba da se tepame so niv, nitu pak da se molime da bidat zivi i zdravi,da ostavime na Boga da im sudi za grevovite sto gi pravat. Sekoj ima slobodna volja kako da zivee, a na krajot Bog ke im presudi!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:12
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Dobro e sto MPC javno se ogradi od nastanite sto se slucuvaa na plostadot. Toa trebase da se kaze javno.

Isus e protiv nasilstvoto, jasno e deka toj ne protestirase protiv nepravdite na Rimjanite, koi go maltretiraa Izraelot, nikogas ne navredi nieden rimski vojnik, duri na eden rimski zapovednik mu go izleci slugata.

Drugo, brate makarios , vo Biblijata ne pisuva da se molime za tranvestiti,homoseksualci, lezbejki...

Znaeme deka nivniot nacin na zivot ne e ispraven spored Boga, n ne pisuva ni deka treba da se tepame so niv, nitu pak da se molime da bidat zivi i zdravi,da ostavime na Boga da im sudi za grevovite sto gi pravat. Sekoj ima slobodna volja kako da zivee, a na krajot Bog ke im presudi!


Братче, православните го презираат и осудуваат гревот, а се молат за тој кој го прави. Тие се болни од гревот на противприроден блуд. Не треба ли да се молиме и за тие кои крадат, лажат, клеветат, имаат лоши помисли?
Та нашиот плач треба да биде за сите луѓе (од Адам, па до последниот).
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:18
Originally posted by Fotina Fotina напиша:


Е сега прашањето: Зошто не правевме протест на друго место и во друго време?
Зошто ние би правеле протест после архитектите?? Зарем би дозволиле да си ја постигнат целта??? Е тоа не може.
Poleka Fotina... so vakva izjava ti se stavas na strana na onie koi go zapocnaa incidentot, ne na strana na miroljubivite vernici koi imaat sprotivno mislenje od studentite(koi i da bea tie).

Dokolku MPC organizirano se pojavese na pr. vo ponedelnik ili naredna Sabota so prethodno uredno najaven kontra-protest, tokmu togas ce bese postignata celta! Imeno studentite od izminatata sabota koi dali bea 100 dushi, ce ispadnea smeshna grupa gradjani nasproti 1000, mozebi i 10,000 vernici!

Nekoj prasa zosto sega im teknalo na studentite arhitekti da protestiraat za crkvata, a ne protestirale koga se gradese grdosijata pokraj EVN i GTC, ili koga se nagrduvase prostorot pred ARM so "spomen" kukjata? No zosto taka zajadlivo da se gledaat na rabotite? Kako bi bilo da receme: pa toa bese poslednata kapka vo casata na urbaniot haos koj vladee niz Skopje! Licno mislam da ne bese crkva tuku muzej ili restoran ce omase isto taka protest!

Plostadot e plostad tokmu zatoa sto nema gradbi na nego, tuku e ramen shirok prostor za setanje i proslavi.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:20

Treba da se molime da dojde Bozjeto Carstvo i da dojde voljata Bozja kako na neboto taka i na zemjata.

Vo pravo si, treba da go mrazime grevot a ne gresnikot.

No,kolku i da se molime za niv, ako tie samite ne se pokajat i ne se obratat kon Boga, zaludno e.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... vo Biblijata ne pisuva da se molime za tranvestiti,homoseksualci, lezbejki...
Taka e! No raka na srce, pisuva deka treba da se kamenuvaat do smrt (vo stariot zavet). Zatoa e dobro da se bide vnimatelen pri ophodenje so Biblijata, bidejki zloupotrebata lesno moze da dodje do izraz.

Изменето од Majkl - 30.Март.2009 во 19:22
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:28
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ние ... се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин. ...
Зошто ние би правеле протест после архитектите?? Зарем би дозволиле да си ја постигнат целта??? Е тоа не може.
Не успеаја да го кажат своето мислење...некој ги спречил?


Браво бе Фотина! Ме доведуваш во ситуација кога незнам што да правам на оваа твоја изјава. Дали да се смеам, дали да плачам, или пак да се нервирам!не%20знам
Прво велиш дека сте отишле да го спречите протестот, да не дозволите некој да си го каже своето мислење (замисли, некој се дрзнал и се обидел да каже свое мислење!), а од одруга страна се прашуваш „... некој ги спречил?“
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

... Еве и ние не го кажавме нашето мислење, ама нашето присуство и радост посведочија ЗА ШТО ТОЧНО НИЕ СМЕ ТАМУ

Типично македонски. И мене нека ми умре козата, ама на комшијата двете! И што мислите дека сте постигнале со тоа што ги спречивте да го кажат нивното мислење? Дали сте свесни дека со овој чин вие го постигнавте тоа што тие кои сакале да се слушне нивниот глас воопшто и не очекуваа, а тоа е одек во јавноста! Да оставевте нивниот собир да биде одржан без провокации и насилство, до сега сите ќе заборавеа дека некој демонстрирал против нешто. А овака?
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

... .И пак победивме...

1. Се декларираш како верник. А, да те прашам знаеш ли што е ова? Очигледно е дека незнаеш. Тоа е гордост. А знаеш ли што е гордоста во христијанството? Поим немаш. Затоа отиди прво кај твоите отци нека ти кажат што е тоа грев или прочитај во форумот вероисповед. Таму ќе најдеш многу убави објаснувања од верници кои со право можат да го носат тој епитет, и со кои ми е чест да дебатирам.
2. И, што мислиш, навистина победивте?ма%20ајде Ах, да, во однос на тепањето - да, победивте, но во однос на целта на собирот ... не ќе да биде така! Самата оваа дискусија го зборува токму спротивното. Реков, овој настан одекна во јавноста многу повеќе отколку што архитектите (или како веќе ќе ги наречете) мислеа.
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

...ЦРКВА КЕ ИМА! АМИН!!!

Гарантираш? А што ако не биде? Спремен ли си да се саможртвуваш за Христа?
Но којзнае, ако навистина биде, како што велиш, може пак да ја снема! Што ќе правиш, божја воља!плазење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:33
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... vo Biblijata ne pisuva da se molime za tranvestiti,homoseksualci, lezbejki...
Taka e! No raka na srce, pisuva deka treba da se kamenuvaat do smrt (vo stariot zavet). Zatoa e dobro da se bide vnimatelen pri ophodenje so Biblijata, bidejki zloupotrebata lesno moze da dodje do izraz.


Vo Stariot Zavet najstrogo se kaznuvale homoseksualcite, tranvestitite, lezbejkite samo megju narodot IZRAEL , tie ne gi kamenuvale i ne im se mesale na drugite narodi,bidejki Izraelskiot narod bil odberen po Bozjiot sluga Avraam za vo nego da se rodi Mesijata.

Moralo Izralskoto opstestvo da bide cisto i normalno , pa zatoa bile prezemani takvi strogi merki.
Od toa gledame kolku seriozno Bog gleda na takvite prestapi. Sodom i Gomor bea unisteni tokmu poradi vakvite grevovi, a i nasiot svet se povekje nalicuva na Sodom i Gomor...Procitaj gi malku denesnite vesti i vidi deka razlikata megu dobroto i zloto veke i ne postoi. Se e relativno...

Sekako, jas sum protiv nasilstvo i zloupotreba na stihovite od Stariot Zavet, Isus ni rece da gi ljubime neprijatelite, a Bog na krajot ke presudi...Pravdata e vo Negovite race.AMIN!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:38
Od VEST
На пра­ша­ње­то до "Прог­ре­си­вен млад син­ди­кат", ор­га­ни­за­то­рот на мир­ни­от про­тест, зош­то и пок­рај тоа што оваа те­ма е ак­ту­ел­на за Црк­ва­та ре­чи­си ед­на го­ди­на, тие из­бра­ле да про­тес­ти­ра­ат ток­му ме­ѓу два­та из­бор­ни кру­га, до­бив­ме од­го­вор:
"За­тоа што се­га стиг­на ин­фор­ма­ци­ја­та де­ка во овој из­бо­рен ва­ку­ум ме­ѓу два­та кру­га влас­та ќе го ис­ко­рис­ти мо­мен­тот за да ста­ви те­ме­ли на црк­ва­та на Плош­та­дот. Ова не е ак­ци­ја што поч­на се­га, уш­те прв­пат ко­га се об­ја­ви вес­та за град­ба, ние поч­нав­ме со он­лајн-пе­ти­ци­ја про­тив овој об­јект, имав­ме ра­ди­о­е­ми­сии, бло­го­ви. Се раз­би­ра де­ка не е по­ли­тич­ки мо­ти­ви­ра­на ини­ци­ја­ти­ва, ту­ку е ини­ци­ја­ти­ва на сту­ден­ти­те од Ар­хи­тек­тон­ски­от фа­кул­тет. Ќе про­дол­жи­ме и по­на­та­му и ќе ба­ра­ме се­кој да по­не­се од­го­вор­ност, осо­бе­но оние што по­ви­каа на ре­ли­ги­оз­на не­тр­пе­ли­вост и што во име­то на ве­ра­та прак­ти­ку­ваа на­сил­ство", ве­ли Со­ња Ис­ма­ил од "Прог­ре­си­вен млад син­ди­кат".
Ина­ку, Прог­ре­си­вен млад син­ди­кат ла­ни на 23 ју­ли бе­ше ор­га­ни­за­тор на три­би­на­та за вла­ди­на­та на­ме­ра да се гра­ди црк­ва на Плош­та­дот, на ко­ја при­сус­тву­ва­ше и скоп­ски­от гра­до­на­чал­ник Три­фун Кос­тов­ски, кој е про­тив­ник на иде­ја­та и ја об­жа­ли на Ус­та­вен суд. И оваа три­би­на то­гаш бе­ше бру­тал­но пре­ки­на­та од гру­па гра­ѓа­ни, кои со ико­ни во ра­це­те упад­наа на три­би­на­та, а ме­ѓу нив беа и гру­па мла­ди, кои нас­та­пи­ја ка­ко под­мла­док од ВМРО-ДПМНЕ.

Гра­до­на­чал­ни­кот Кос­тов­ски вче­ра го осу­ди на­силс­тво­то и ги по­ви­ка скоп­ја­ни "да го за­чу­ва­ат раз­у­мот и да не доз­во­лат да би­дат жрт­ви на по­ли­тич­ка­та реп­ре­си­ја и ор­га­ни­зи­ра­ни­от при­ти­сок на влас­та".

Изменето од Majkl - 30.Март.2009 во 19:41
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:41


Еве уште еднаш откако ќе се силува Скопје, како тоа би изгледало (демек стар стил и нов стил било грдосија).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.