IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 424425426427428 824>
Автор
Порака
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 15:01
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



К Мисирков: Името бугарин во Македониiа сега немат место, зашчо веке цели 25 години, као живеiеме ниiе македонците одделен живот од бугарите. Мег'у бугарите и нас имат многу малу обшчи интереси сега. Македониiа iет нужна за Бугариiа, затоа последната праiк'ат во првата катагодина милион франкови и содржат на служба многу македонци.
Бугариiа пак iет нужна за македонците, зашчо во неiа македонците ке добиiат место и ке експлуатираат со нивните „бугарцки" чувства. Значит, во течеiн'е на последните 25 години односите мег'у Бугаоиiа и Македониiа почиваат, не на почва на iеднакви традициiи и задаки, а на чисто трговцка осноа, т. е. iедеiн'от го експлуатират другиiот.
Значит, името бугарин во Македониiа, со коiе сега експлуатираат бугрите, никак не iет национално, и затоа никоi од македонците немат прао со него да експлуатират
македонцките интереси во негоа полза. Никоi не ни имат дадено прао заради него да ни се набркуваат бугарите во нашите работи.



А како продолжува?

Значит, името бугарин во Македониiа, со коiе сега експлуатираат бугрите, никак не iет национално, и затоа никоi од македонците немат прао со него да експлуатират
македонцките интереси во негоа полза. Никоi не ни имат дадено прао заради него да ни се набркуваат бугарите во нашите работи. Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност;

Татко му, дедо му, предедо му по недоразберија, ама се` пак се велеле Бугари. Мисирков не сакал повеќе да биде како нив во мрак за својата народност. Му се пројаснило дека не е Бугарин (значи до тогаш се чувствувал Бугарин) ами е од друга народност.

Прашањето за мене е дали сам се досетил или некој му подскажал која е неговата вистинска народност.

Платеник, прочитај ја книгата (ако се` уште не си) па да коментираме. Која е реченицата од книгата, која јасно кажува кои се мотивите на Мисирков да ја напише.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 15:50
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



К Мисирков: Името бугарин во Македониiа сега немат место, зашчо веке цели 25 години, као живеiеме ниiе македонците одделен живот од бугарите. Мег'у бугарите и нас имат многу малу обшчи интереси сега. Македониiа iет нужна за Бугариiа, затоа последната праiк'ат во првата катагодина милион франкови и содржат на служба многу македонци.
Бугариiа пак iет нужна за македонците, зашчо во неiа македонците ке добиiат место и ке експлуатираат со нивните „бугарцки" чувства. Значит, во течеiн'е на последните 25 години односите мег'у Бугаоиiа и Македониiа почиваат, не на почва на iеднакви традициiи и задаки, а на чисто трговцка осноа, т. е. iедеiн'от го експлуатират другиiот.
Значит, името бугарин во Македониiа, со коiе сега експлуатираат бугрите, никак не iет национално, и затоа никоi од македонците немат прао со него да експлуатират
македонцките интереси во негоа полза. Никоi не ни имат дадено прао заради него да ни се набркуваат бугарите во нашите работи.



А како продолжува?

Значит, името бугарин во Македониiа, со коiе сега експлуатираат бугрите, никак не iет национално, и затоа никоi од македонците немат прао со него да експлуатират
македонцките интереси во негоа полза. Никоi не ни имат дадено прао заради него да ни се набркуваат бугарите во нашите работи. Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност;

Татко му, дедо му, предедо му по недоразберија, ама се` пак се велеле Бугари. Мисирков не сакал повеќе да биде како нив во мрак за својата народност. Му се пројаснило дека не е Бугарин (значи до тогаш се чувствувал Бугарин) ами е од друга народност.

Прашањето за мене е дали сам се досетил или некој му подскажал која е неговата вистинска народност.

Платеник, прочитај ја книгата (ако се` уште не си) па да коментираме. Која е реченицата од книгата, која јасно кажува кои се мотивите на Мисирков да ја напише.




Бугаризираните се вратија, забраната заврши!

Ако некој бил заблуден заради својата неукост, несакл да се хеленизира и бил принуден да оди во егзархиска црква (сметајќи дека го избрал помалото од двете зла) тоа не го прави Бугарин, односоно туркомонгол. Да не заборавиме дека Бугарите биле азијати.

Ако ти си ја одредуваш твојата националната припадност според византиската административна единица, Темата Бугарија, да, тогаш си Бугарин. Во тој случај според тебе сите што биле во таа тема се Бугари, Македонците, Власите, Србите, Црногорците, па и Грците....

Читај го Мисирков и анализирај го секој еден негов збор. Човекот бил 100 години пред своето време. Земјак ти е, од Егејска Македонија, Македонец, а не Бугарин. Научи нешто од него и немој да ме замараш со бугрските пропагандистички бљувотини.

Еве ти не нешто од него на англиски јазик:

We, the Macedonian intelligentsia, undoubtedly bear the greatest responsibility for the situation facing our country today. There are, however, certain extenuating circumstances which might justify us in the eyes of our unfortunate fellow-countrymen, especially those who have been driven from their homes and are now forced to wander, unwelcome and unwanted, in various part's of Bulgaria.
For a full thirty years the Macedonians have been waging a heroic battle to release themselves from the yoke of Turkey. But at the same time the foreign propagandists have been infecting our country and demoralizing part of the population. The Macedonian intel-ligentsia have largely devoted themselves to revolutionary activity; but there have been some who have found other ways possibly no less important than that of the revolutionary struggle to ensure the success of Macedonia's endeavors.
My book On the Macedonian Matters, published in 1903 in Sofia, and my article On the Importance of the Moravian or Resavian Dialects for the Historical Ethnography of the Balkan Peninsula, have shown that some of the Macedonian intellectuals are seeking and have found, another way of fighting, i.e. an independent Macedonian scientific way of thinking and a Macedonian national Consciousness.
I do not regret having declared myself in favor of Macedonian separatism twenty-eight years ago. Separatism was for me, and remains, the only way out, the best means by which the Macedonian intelligentsia could pay back and continue to repay their debt towards their people.
In 1912, when I was asked by my fellow villagers what should be done if our village remained under Greek control, I answered: no matter under whose control this village may remain, you will stay where you are, you shall not move anywhere.
Maybe from the great-Bulgarian point of view my advice was not sufficiently patriotic, but from the Macedonian point of view this was the only proper advice.
But when the Greeks forced many Macedonians to flee to Bulgaria I should, as a Bulgarian, have been glad that the Bulgarian people had lost their land just as long as they had been spared from Hellenization.
But I am not glad that they were forced to move. Nor can I look at this question through the eyes of Mr. Mih. Madzharov (one of the editors of Mir B.K.) who says that the underground and the city industry of Bulgaria benefited from the arrival of the refugees.
Here my Macedonian patriotism overcomes my Bulgarian patriotism. The Macedonians are necessary to Macedonia; it is only with the Macedonians that Macedonia can belong to the Macedonians, never without them.
The Macedonians should either remain where they are and let the devil take care of them if he likes or, if it is their fate to be forced to move, they should move from one part of Macedonia to another, but this should still be Macedonia and not Bulgaria, Serbia, or Greece. If they are driven out of the Greek part of Macedonia, the Macedonians should move into the Serbian part of Macedonia and form military settlements to await the day when they might return to their homes.
You may say that a Bulgarian cannot reason like this. Yes, but a Macedonian can and should reason like this.
I hope it will not be held against me that I, as a Macedonian, place the interests of my country before all... I am a Macedonian, I have a Macedonian's consciousness, and so I have my own Macedonian view of the past, present, and future of my country and of all the South Slavs; and so I should like them to consult us, the Macedonians, about all the questions concerning us and our neighbors, and not have everything end merely with agreements between Bulgaria and Serbia about us - but without us … Note: This article was written after an agreement signed between Greece and Bulgaria in 1923, according to which a great number of Aegean Macedonians would be turned out of their homes and driven into Bulgaria during winter, under the worst possible conditions, when the Bulgarians had not made even the most rudimentary preparations for receiving, housing, and feeding tens and even hundreds of thousands of Macedonian refugees.
K. Misirkov: Macedonian Nationalism, “Mir”, 7427, 12. III 1925, 1.



"The Russian public forgot Macedonia, but although she is in a disastrous plight, she is still alive. She suffered the tremendous oppression of the Turkish yoke for five centuries, and yet kept her national spirit. If Malorussia was able to bear the Polish yoke in the 16th and 17th centuries, Macedonia, too, will be able to survive the sufferings, of 1913. The Slavs freed themselves from their misfortunes, overcoming the bitterest disappointments, and began to heal their wounds and lay the foundations of a lasting peace in the Balkans in virtue of the national independence of all the Balkan peoples. So Macedonia, too, will be able to obtain what is her due."
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 16:10
Мнозина од македонските читачи ќе бидат зачудени од појавувањето на таа книга. За зачудување ќе им биде во неа многу. Некои ќе речат: зошто отцепување од Бугарите, кога ние досега сме се велеле Бугари и соединувањето, а не расцепувањето, ја прави силата? Други ќе расудуваат оти со полното отцепување, од една страна, ќе ликуваат нашите непријатели, коишто ги насочуваат сите свои сили да ги ослабнат балканските Словени за да си подготват почва за разделување на балканските земји помеѓу нив, а од друга страна, оти тоа ќе нe натера нас Македонците да се откажеме од нашиот прв долг, да се бориме за политичка слободија, да разрушиме сe досега направено и да зафатиме сe одново, така да се рече, од азбука. Трети ќе најдат оти јас проповедувам некаква надеж за поправување на Турците спроти нас и на европските реформи во нашата татковина, кога досега јасно било докажано оти ни Турција сакала, сака и ќе сака реформи во Македонија, ни големите држави се наклонети да ја принудат Турција за да ни даде некакви, па и најмали реформи. Големите држави, велат мнозина, само играат дипломатска игра со реформи за да нe склонат нас да се откажеме од оружената борба со Турција, од која се нарушува нивниот мир, а кога ќе се одречеме од таа борба тие ќе ослабат да бараат од Турција реформи за Македонија.
Тие се најглавните приговори што ги очекувам од мнозина од моите сонародници. Ми се чини оти они не се прави и ете зошто: Во новата книга се зборува, вистина, и за отцепување и за соединување, но за отцепување од тие што сме веќе отцепени и со кои никојпат не ќе ни дозволат да се соединиме, а за соединување со тие со кои сме морално задолжени да се соединиме и со кои соединувањето е возможно. Ако со нашето отцепување од балканските словенски народи го постигнеме соединувањето на сето македонско словенско население во едно цело, ние не ќе ослабнеме, туку ќе се усилиме, така што од исполнувањето на идеите што се развиени во таа книга само ќе се оправда пословицата дека силата е во соединувањето.
Сега се прашува: дали од нашето отцепување од балканските народи ќе се восползуваат нашите непријатели и кои се тие? Сега во Бугарија е мода да зборуваат дека најголеми непријатели на балканските Словени се: Русите и Австро-Унгарците, кои сакаат на почва на македонското прашање да се зафати и да се продолжи една борба меѓу Србите и Бугарите, која ќе ги ослаби силите и на едните и на другите до таква степен што ќе треба да се набркаат во балканските работи Русија и Австро-Унгарија и првата ќе ги завојува Бугарија и Стамбол, а втората Србија и Солун. Јас ќе си дозволам да не се согласам со такво длабоко политичко „далековидување”. Може Бугарите и се прави кога мислат оти Русија без Бугарија не може да саштествува, ни политички ни економски, но тоа е бугарска политика, а јас не сум намерен да политикантствувам бугарски. Јас сум Македонец и интересите на мојата татковина ми се претставуваат така: не Русија и Австро-Унгарија се непријателите на Македонија, а Бугарија, Грција и Србија. Само енергичната борба со тие три држави ќе ја избави од погубување нашата татковина.


ЗОШТО СЕ ОБИДУВАШ ДА ВОДИШ ИЗГУБЕНА БИТКА?!

АКО СИ БУГАРИЗИРАН, ПРИМИ ГО ПОРАЗОТ ДОСТОИНСТВЕНО И ЗАПРАШАЈ СЕ, ЗОШТО ЈАС КОЈ СУМ ЗЕМЈАК СО МИСИРКОВ СУМ ТОЛКУ РАЗЛИЧЕН ОД НЕГО?

ЗОШТО НЕКОЈ ОД МОИТЕ ПРЕДЦИ СЕ ОТКАЖАЛЕ ОД НАШЕТО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО И ЈА ПРИФТИЛЕ БУГРИЗАЦИЈАТА?

АКО СИ ПРАВ БУГАРИН ТОГАШ, НАВИСТИНА НЕМА ШТО ДА БАРАШ НА МАКЕДОНСКИВЕ ФОРУМИ!


Изменето од Platenik - 19.Март.2009 во 16:12
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 237
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да     бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 16:10
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

I should, as a Bulgarian, have been glad that the Bulgarian people had lost their land just as long as they had been spared from Hellenization.


I... - Misirkov misli na sebe si
Bulgarian people - Misirkom misli na Makedoncite od Egejot

ili sum vo greshka pak
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 16:34
Platenik,
битката не е изгубена. Добро е дека читаш Мисирков. Има многу од него. Читај што пишува друго

Началото на ХІХ в. завари в Македония гръцко духовенство и българско национално съзнание между по-събудените македонци, които ръка за ръка с българите от България и Тракия поведоха борбата за национална просвета и национална църква. Това духовно и национално единство на мизийци, македонци и тракийци предшествува и последва създаването на българската екзархия и освобождението на България. Но ето че се раздават викове на самите македонци: Ние сме българи, повече българи и от самите българи в България...Вий сте могли да победите България, да наложите каквито си щете договори, но с това не се изменя нашето убеждение, нашето съзнание, че ние не сме сърби, че ние засега сме се казвали българи, тъй да се казваме и днес и такива искаме да се казваме и в бъдеще. Ние ще бъдем повече македонци, отколкото българи, но македонци със свое различно от вашето сръбско самосъзнание, със свое историческо минало, със свой литературен език, общ с българския, със свое македонско-българско национално училище, със своя национална църква. Наричаме ли се ние българи или македонци, ние винаги съзнаваме себе си като отделна, единна, съвършено отлична от сърбите и с българско съзнание народност.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 16:40
Originally posted by да     бе да     бе напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

I should, as a Bulgarian, have been glad that the Bulgarian people had lost their land just as long as they had been spared from Hellenization.


I... - Misirkov misli na sebe si
Bulgarian people - Misirkom misli na Makedoncite od Egejot

ili sum vo greshka pak


Of course you are wrong!

I should, as a Bulgarian, have been glad that the Bulgarian people had lost their land just as long as they had been spared from Hellenization.

Тој во текстот ги парафразира Грците и нивните мотиви. За нив Македонците беа и се Бугари и како такви ги протеруваа во Бугарија. Дека ова е парафраза полна со иронија, јасно се гледа во продолжение на текстот каде тој децидено ја искажува својата македонска самосвест.

Во превод:

Јас како Бугарин би требело да бидам среќен (според Грците, ама не сум - зм) што бугрскиот народ ја изгуби својата земја само ради тоа што беше поштеден од хеленизацијата.

Неможеш да бидеш селективен, па анализите и заклучоците да ги донесуваш врз основа на една реченица или параграф.
Анализирај го текстот во целост.


Here my Macedonian patriotism overcomes my Bulgarian patriotism. The Macedonians are necessary to Macedonia; it is only with the Macedonians that Macedonia can belong to the Macedonians, never without them.





Изменето од Platenik - 19.Март.2009 во 16:49
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 16:44
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:




А како продолжува?

Значит, името бугарин во Македониiа, со коiе сега експлуатираат бугрите, никак не iет национално, и затоа никоi од македонците немат прао со него да експлуатират
македонцките интереси во негоа полза. Никоi не ни имат дадено прао заради него да ни се набркуваат бугарите во нашите работи. Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност;

Татко му, дедо му, предедо му по недоразберија, ама се` пак се велеле Бугари. Мисирков не сакал повеќе да биде како нив во мрак за својата народност. Му се пројаснило дека не е Бугарин (значи до тогаш се чувствувал Бугарин) ами е од друга народност.

Прашањето за мене е дали сам се досетил или некој му подскажал која е неговата вистинска народност.

Платеник, прочитај ја книгата (ако се` уште не си) па да коментираме. Која е реченицата од книгата, која јасно кажува кои се мотивите на Мисирков да ја напише.



Се си е јасно во тоа што го напишал Мисирков, нема потреба повеќе да се коментира. Не е Бугарин и готово. Паисиј кога напишал дека е Бугарин сам ли се досетил или прочитал некаде?!Што има да се коментира тука?!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 16:46
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Platenik,
битката не е изгубена. Добро е дека читаш Мисирков. Има многу од него. Читај што пишува друго

Началото на ХІХ в. завари в Македония гръцко духовенство и българско национално съзнание между по-събудените македонци, които ръка за ръка с българите от България и Тракия поведоха борбата за национална просвета и национална църква. Това духовно и национално единство на мизийци, македонци и тракийци предшествува и последва създаването на българската екзархия и освобождението на България. Но ето че се раздават викове на самите македонци: Ние сме българи, повече българи и от самите българи в България...Вий сте могли да победите България, да наложите каквито си щете договори, но с това не се изменя нашето убеждение, нашето съзнание, че ние не сме сърби, че ние засега сме се казвали българи, тъй да се казваме и днес и такива искаме да се казваме и в бъдеще. Ние ще бъдем повече македонци, отколкото българи, но македонци със свое различно от вашето сръбско самосъзнание, със свое историческо минало, със свой литературен език, общ с българския, със свое македонско-българско национално училище, със своя национална църква. Наричаме ли се ние българи или македонци, ние винаги съзнаваме себе си като отделна, единна, съвършено отлична от сърбите и с българско съзнание народност.



Wishful thinking!

Крсте Мисирков: Јас сум Македонец и интересите на мојата татковина ми се претставуваат така: не Русија и Австро-Унгарија се непријателите на Македонија, а Бугарија, Грција и Србија. Само енергичната борба со тие три држави ќе ја избави од погубување нашата татковина.




Ако некој бил заблуден заради својата неукост, несакл да се хеленизира и бил принуден да оди во егзархиска црква (сметајќи дека го избрал помалото од двете зла) тоа не го прави Бугарин, односоно туркомонгол. Да не заборавиме дека Бугарите биле азијати.

Ако ти си ја одредуваш твојата националната припадност според византиската административна единица, Темата Бугарија, да, тогаш си Бугарин. Во тој случај според тебе сите што биле во таа тема се Бугари, Македонците, Власите, Србите, Црногорците, па и Грците....



Изменето од Platenik - 19.Март.2009 во 17:03
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 17:34
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Се си е јасно во тоа што го напишал Мисирков, нема потреба повеќе да се коментира. Не е Бугарин и готово. Паисиј кога напишал дека е Бугарин сам ли се досетил или прочитал некаде?!Што има да се коментира тука?!


Има голема потреба да се коментира, зошто токму Мисирков кажува како ќе се создаде македонската национална свест.

Не биди сигурен дека не се чувствувал Бугарин во одредени периоди од својот живот. За разлика од Мисирков, Паисиј знаел од која народност е. Тоа со МНОГУМИНАТА не ти е издржано. Доколку што ти ја сфаќам тезата, сакаш да кажеш дека како Бугарите се нарекувале Грци ( кое не е вистина, само гркоманите се нарекувале така) така и Македонците се нарекувале Бугари (тоа е вистина). Така ли е или грешам?



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 17:52
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Се си е јасно во тоа што го напишал Мисирков, нема потреба повеќе да се коментира. Не е Бугарин и готово. Паисиј кога напишал дека е Бугарин сам ли се досетил или прочитал некаде?!Што има да се коментира тука?!


Има голема потреба да се коментира, зошто токму Мисирков кажува како ќе се создаде македонската национална свест.

Не биди сигурен дека не се чувствувал Бугарин во одредени периоди од својот живот. За разлика од Мисирков, Паисиј знаел од која народност е. Тоа со МНОГУМИНАТА не ти е издржано. Доколку што ти ја сфаќам тезата, сакаш да кажеш дека како Бугарите се нарекувале Грци ( кое не е вистина, само гркоманите се нарекувале така) така и Македонците се нарекувале Бугари (тоа е вистина). Така ли е или грешам?





Мисирков се чувствувал Бугарин додека живеел во Бугарија, а истотака и се пишувал како "македонски бугарин" во 1913 година, пред поделбата на Македонија. Дали размислуваш ти зошто е тоа така? Еве ја и мојата теза, за која сметам дека е доста издржана.
Додека бил во Бугарија сосема јасно е зошто е Бугарин, затоа што ако не е ќе му летне главата. Нема зошто повеќе да се коментира.
Во 1913 година се пишувал како Бугарин бидејќи сакал да избегне поголемо зло- поделба на Македонија. Според него подобро било во тој период Македонија како целина да стане дел од Бугарија, отколку да ја распарчат. Јасно е и зошто, последиците и денес ги чувствуваме. Ако Македонија станела дел од Бугарија многу полесно подоцна ќе излегла на крај со Бугарија, па и во иднина и за независност ќе се изборела.

Инаку во однос на Паисиј јасно е се. Бил монах. Значи научил и грчки во манастирите, бидејќи и самиот знаеш дека во тоа време литургиите биле на грчки. И ден-денес некогаш се пее Кирие елеисон ( Господи помилуј ) и Агни Партене Деспина ( Чиста Дево ) и на грчки некогаш. Значи дека знаел грчки. Од друга страна скоро сето свештенство во тоа време било лојално на својот Митрополит ( дури и да не сакале ). Значи скоро сите биле Грци. Е сега Паисиј во манастирот се сретнал со многу литература и знаел да чита, па дознал некои работи кои обичниот народ не ги знаел. Не твдрам специјално за Паисиј дека немал бугарско анционални чувство, меѓутоа со ова сакам да ти ја доловам сликата за тогашниот живот и улогата на Црквата, и одразот на тоа влијание во секојдневниот живот. Ако се ова се погледне и се стави во контекст на делото на Паисиј, ќе видиш дека има многу вистина во тоа што го кажувам за зборот МНОГУМИНА. За гркомани не станува збор тогаш бидејќи немало алтернативен избор. Друго е тоа што се случувало подоцна, тогаш може да говориме за гркомани.
Затоа и сметам дека тоа МНОГУМИНА си значи МНОГУМИНА кои се декларирале како Грци. А да не говориме и дека многумина се срамеле од својот род. Ако сетоа ова убаво го рзмислиш ќе видиш дека има вистина во тоа што го зборувам.

Инаку целта ми е да кажам дека како што Бугарите во одреден период немале развиена национална свест па се декларирале како Грци, така и Македонците одреден период се декларирале како Бугари и Грци, за потоа со развитокот на националната свест да се осознаат себе дека се Македонци.

Ова погоре е кус општ преглед на историјат, мислењето за Мисирков го напишав погоре.
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:00
macedon_alex, се сложувам со тебе за многу работи, само за многумината не си во право, има исклучиво многу литература од Бугарите католици, кои век и нешто пред Паисија се декларирале како Бугари. Значи обичниот народ си бил со бугарско чувство, а тие кои се декларирале како Грци биле гркомани зошто си го знаеле и матерниот јазик и сами знаеле дека не се вистински Грци. Тоа се однесува и на Македонија.

Мисирков сам си кажува зошто се залага ЗА НООТО ТЕЧЕНИЕ.


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:09
Originally posted by Каснаковски Каснаковски напиша:

macedon_alex, се сложувам со тебе за многу работи, само за многумината не си во право, има исклучиво многу литература од Бугарите католици, кои век и нешто пред Паисија се декларирале како Бугари. Значи обичниот народ си бил со бугарско чувство, а тие кои се декларирале како Грци биле гркомани зошто си го знаеле и матерниот јазик и сами знаеле дека не се вистински Грци. Тоа се однесува и на Македонија.

Мисирков сам си кажува зошто се залага ЗА НООТО ТЕЧЕНИЕ.




Бугарите католици се друга работа. Тие си го задржале националниот идентитет, а истотака не знам дали знаеш и пропаганда вршеле во Ватикан, ама тоа е друга тема.

Обичниот народ не бил католички, туку Православен, па дури и непријателски настроен кон Католицизмот.

Тие кои се декларирале како Грци воопшто не говореле на бугарски, туку на грчки.

По ова прашање, а и за Мисирков нема да се сложиме.
Затоа и нема потреба да коментираме понатаму. Јас знам што зборувам , доказите се тука, ако можеш повели-демантирај ги.

Кон врв
leonardo.bg Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај leonardo.bg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 20:49
Тие кои се декларирале како Грци воопшто не говореле на бугарски, туку на грчки.

Това пък откъде го измисли?
Говорили са бугарски ... штото не са можели на гръцки две думи да обелят. Ама пуста мода...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 20:51
Originally posted by leonardo.bg leonardo.bg напиша:

Тие кои се декларирале како Грци воопшто не говореле на бугарски, туку на грчки.

Това пък откъде го измисли?
Говорили са бугарски ... штото не са можели на гръцки две думи да обелят. Ама пуста мода...


Не го измислив јас. Седни и читни малку историја, па после малку делото на Паисиј погледни го и ќе ти се разјасни.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 424425426427428 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.