IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
Автор
Порака
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 11:11
математичари,... ви ја ставив темата стики се со цел дека ќе продолжите со задачите ев ангелос браво за целиот труд еве ви една од мене

Овој квиз е направен од Алберт Ајнштајн и според него 98% од испитаниците нема да го решат.

Постои ред од пет куќи, каде секоја има различна боја. Во овие куќи живеат пет луѓе од разни националности. Секој од нив има свое домашно животно, пие различен пијалок и пуши различна марка на цигари.

1. Британецот живее во Црвената куќа.
2. Швеѓанецот чува кучиња како домашни миленици.
3. Данецот пие чај.
4. Зелената куќа се наоѓа лево од Белата куќа.
5. Сопственикот на Зелената куќа пие кафе.
6. Личноста што пуши Пал Мал одгледува птици.
7. Сопственикот на Жолтата куќа пуши Данхил.
8. Човекот што живее во централната куќа пие млеко.
9. Норвежанецот живее во првата куќа.
10. Човекот што пуши Малборо живее до оној што чува мачки.
11. Човекот што одгледува коњи живее до човекот што пуши Данхил.
12. Човекот што пуши Лаки Страјк пие пиво.
13. Германецот пуши Принц.
14. Норвежанецот живее до Сината куќа.
15. Човекот што пуши Малборо има сосед што пие вода.

Кој има риба за миленик дома? (дали сте еден од 2%)
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 13:34
f**k Имам испит утре Линеарна алгебра , значи никогаш нема да ми оди ова математиката , глупи матрици лутина
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 14:24
еј линеарна е најлесно голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 14:45
Доста бе :) можи уствари да е лесно ако саднам да порешавам задачи, ама проблемот е тоа што не ни имам седато да решавам оти мислам дека е тешко голема%20насмевка
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:44
E sega i ti... kako mozes da znaes dali e tesko ili lesno neso ako ne probasизненадување
Ajde mrs da resavas zadackiнамигнувањеголемо%20гушкање
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:47
Завршив со математика уште во основно...во средно за една двојка се снаоѓав
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 19:46
модераторов вежба математика како болна, 10тина дена пред писмена... ама секогаш вади 3ки и 4ки не дека не сфаќам... од што многу сфаќам брзам се да решам... и обично 3 по 2 е осум кај мене
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 18:10
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

модераторов вежба математика како болна, 10тина дена пред писмена... ама секогаш вади 3ки и 4ки не дека не сфаќам... од што многу сфаќам брзам се да решам... и обично 3 по 2 е осум кај мене

Pa ne e?

Inace, matematika e nauka, ne zanaet pa da mora da dobies tocen rezultat. Za toa sluzat kompjuterite taka da ne se sekiraj, bitno e da imas ideja =)
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 20:06
мислам дека подобро ме бива за нешто логично... отколку да земам да ги пресметувам дропките со задачи од 2 страни... ( аргатска работа )

и дајте... никој не ја знае задачата ??
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 00:55
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

мислам дека подобро ме бива за нешто логично... отколку да земам да ги пресметувам дропките со задачи од 2 страни... ( аргатска работа )

и дајте... никој не ја знае задачата ??


Germanecot
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 01:12
1. Zolta,Norveska,Danhil,voda,macki.
2. Plava, Danska, Marlboro,caj,konji.
3. Crvena, Britanija, Pal Mal, mleko, ptici.
4. Zelena, Germanija, Princ, kafe, ribi.
5. Bela, Svedska, Lucky Strike, pivo, kucinja.

Кон врв
karon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 17:00
Nikoj ne e vo pravo.
Da zememe deka postojat 10 parovi.Ako se ragaat 50% mashki i 50%zenski znachi tie 10 para ke napravat 5 mashki i 5 zenski deca.
Tie shto imaat 5 zenski ke odat na drugo dete, e sega spored zadachata treba da se rodat 2,5 mashki deca i 2,5 zenski shto nema logika.Ako zememe deka ke se rodat 2 mashki i 3 zenski ili obratno togash nikako nema da bidat 50 na 50 %.
Кон врв
chocolatbebe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chocolatbebe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 20:54
Zdravo ke moze malku pomos okolu edna zadaca

Homogena paricka se frla se dodeka dvapati posledovatelno ne se pojavi ista strana. presmetajte ja verojatnosta deka eksperimentot ke zavrsi posle:

a) cetiri frlanja na parickata;
b) najmnogu sedum frlanja na parickata

pod a ja resavav i smetam deka e tocna no se zaglaviv pod b ako ima nekoj sto moze da ja resi pliis neka mi go napise rezultatot so obrazlozenie, falaa
Кон врв
lost in space Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lost in space Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 18:05
Здравоо и мене ми треба помош со некои задачки па ве молам ако можете и саката помагајте
1.Одреди ја најмалата вредност на изразот:
x2+y2+z2+x+y+z и вредностите на x, y и z за кои се достигнува најмалата вредност на изразот.
2. За реалниот број a бројот а+1/а е цел парен број поголем од 2. Докажи дека а2+1/а е сложен број.

Изгледаат можеби лесно, но не успеав да ги решам затоа хелп мее
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.