IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - digital vs analog
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

digital vs analog

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 22:45
Ne mozam da izdrzam pa ke prokomentiram (mozebi na komentaro ne mu e tuka mestoto)
Vcera mislam vo EXCLUSIVE gleda go "fotografceto" mislam Darko Mukaetov (so go slikal Tose so golubo). Vo intervju sakajki da se pofale kaza deka ne nekoja republicka izlozba ucestvuval i ZAMISLI imal nagradena fotografija. Deka poveke ne se zaniomava so izlagacka fotografija oti demek on toa go ima nadminato i usce malku da kaze deka rabote za Play Boy ili za VOGUE ?????
Zamislite koja arogancija inedostatok na domasno vospituvanje ?
Koga eden PETERNEK koj se uste pokraj drugato rabota izlaga so da kazam ne znam. Vakva izjava moze da kaze na pr. Vlado Plaveski, Aco Cvetinovski, Boro Rudic, Mirza Cengic, (tie mi teknuvat vo momento) koj se minale i suvo i surovo po bezbrojni izlozbi kakao vo SFRJ taka i nadvor od nea.
Nie Stipjani vikame STRA ME DA TE POMINAM DA NE MI GI VIDES OD ZADE SKINATITE PANTALONI.
Nadevam se deka ne bev premnogu Vulgaren
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:31
Trajko otvori nova tema.
Inaku fotografot e Darko Moraitov koj momentalno e eden od najangaziranite komercijalni fotografi. Stom go baraat znaci deka e dobar.

Inaku za izlozbite. Sekoj si ima pravo da prakja dela na izlozbi ili da ne prakja. Jas ne primer ne prakjam fotografii na izlozbi kade se ocenuvaat fotografii i se delat bodovi, kategorii i ostanati gluposti. Toa se nadminati raboti vo denesno vreme.....
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 19:03
Jas ne velam deka e los ili dobar, mene sekogas vo preden plan mie covekot kako SOCIJALNO sustestvo, mozebi jas taka sum vospitan kako dobar TITOV pioner.
Inaku dali e nesto nadminato ili ne toa e subjektivna rabota na sekoja individua kako taa gi rangira raboptite.
Dule i Kpki (iako se od STIP) se komercijalni muzicari prva liga ali brate distoniraat MAKSOMALNO, sto velat starite trebe da imas zvezda, a po kupecki kazano HARIZMA.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 20:20
Edno prasanje digital/analog. Kolku sto sfativ, od statijata za test na skeneri, nitu Epson V700 ne e dobar skener, samo Nikon i uste eden mislam bea OK za taa rabota. Toa znaci za scan na 35mm film koj ima malku inci, t.e. grubo 1.5x1 inch za konkretna rabota samo scanner nad 1500 USD? ili ima i drugo resenie? Samo Nikon-ot ima rez od ~3600 dpi, so sto bi dobil ~ 5400x3600 fajl ~ 20 MP, t.e. 20 korisni MP, se drugo e mnou poloso.
I iste edno prasanje, znam kako se odnesuvaat digitalnite fajlovi vo PS so filtri so sharpening, so se ostanato. Ima li razlika pri obrabotkata na scanovite, ili po default se odi na toj old look, analogen pri "baranje" na krajniot rezultat?
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 16:33
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Ne mozam da izdrzam pa ke prokomentiram (mozebi na komentaro ne mu e tuka mestoto)
Vcera mislam vo EXCLUSIVE gleda go "fotografceto" mislam Darko Mukaetov (so go slikal Tose so golubo). Vo intervju sakajki da se pofale kaza deka ne nekoja republicka izlozba ucestvuval i ZAMISLI imal nagradena fotografija. Deka poveke ne se zaniomava so izlagacka fotografija oti demek on toa go ima nadminato i usce malku da kaze deka rabote za Play Boy ili za VOGUE ?????
Zamislite koja arogancija inedostatok na domasno vospituvanje ?
Koga eden PETERNEK koj se uste pokraj drugato rabota izlaga so da kazam ne znam. Vakva izjava moze da kaze na pr. Vlado Plaveski, Aco Cvetinovski, Boro Rudic, Mirza Cengic, (tie mi teknuvat vo momento) koj se minale i suvo i surovo po bezbrojni izlozbi kakao vo SFRJ taka i nadvor od nea.
Nie Stipjani vikame STRA ME DA TE POMINAM DA NE MI GI VIDES OD ZADE SKINATITE PANTALONI.
Nadevam se deka ne bev premnogu Vulgaren


http://www.darkomoraitov.com

Deckovo "rastura" vo sekoj pogled, i toa ne samo komercijala. Pogledni samo vo ostanatite sekcii: life, music, itn....  Izvonredno!

Mene mi e potpolno jasno (mi se razjasni posle pregleduvanjeto na portfolioto!) zosto ne izlozuva na izlozbite koi sto gi nabrojuva Gemini.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 19:51
Ako jas treniram tenis i igram sam so zidot i si velam mnogfu sum dobar, Za da vidam kolku navistina sum dobar ke se prijavam na turnir i ke se soocam so drugi igraci i ke vidam kolku navistina sum dobar. Izlozbite se tokmu za toa i den denes se organiziraat i toa na visoko ramniste. Na mnogu od niv (na onie pokvalitetnite) duri se plaka ikotizacija za ucestvo. Deka se iz ziveani jas ne se soglasuvam. Jas i den denes dobivam propozicii, ne ucestvuvam ne poradi toa sto se izziveani tuku poradi toa sto nemam vreme za izlagacka fotografija. Edno e da pravis komercijalna fotografija a sosema druga rabota izlagacka fotografija.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 19:57
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Ako jas treniram tenis i igram sam so zidot i si velam mnogfu sum dobar, Za da vidam kolku navistina sum dobar ke se prijavam na turnir i ke se soocam so drugi igraci i ke vidam kolku navistina sum dobar. Izlozbite se tokmu za toa i den denes se organiziraat i toa na visoko ramniste. Na mnogu od niv (na onie pokvalitetnite) duri se plaka ikotizacija za ucestvo. Deka se iz ziveani jas ne se soglasuvam. Jas i den denes dobivam propozicii, ne ucestvuvam ne poradi toa sto se izziveani tuku poradi toa sto nemam vreme za izlagacka fotografija. Edno e da pravis komercijalna fotografija a sosema druga rabota izlagacka fotografija.


Pravo na sekogo e dali ke izlozuva ili ne, toa ne go pravi podobar ili polos fotograf, kako sto kaza i samiot izlozbenata fotografija se razlikuva od komercijala.
Osobeno so "visokoto" nivo koe vladee газење%20од%20смеење.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:14
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Edno prasanje digital/analog. Kolku sto sfativ, od statijata za test na skeneri, nitu Epson V700 ne e dobar skener, samo Nikon i uste eden mislam bea OK za taa rabota. Toa znaci za scan na 35mm film koj ima malku inci, t.e. grubo 1.5x1 inch za konkretna rabota samo scanner nad 1500 USD? ili ima i drugo resenie? Samo Nikon-ot ima rez od ~3600 dpi, so sto bi dobil ~ 5400x3600 fajl ~ 20 MP, t.e. 20 korisni MP, se drugo e mnou poloso.
I iste edno prasanje, znam kako se odnesuvaat digitalnite fajlovi vo PS so filtri so sharpening, so se ostanato. Ima li razlika pri obrabotkata na scanovite, ili po default se odi na toj old look, analogen pri "baranje" na krajniot rezultat?


Realno nieden flatbed skener ne e navistina dobar za film. E, sega zavisi do kolku mislis da zgolemuvas. NIkon 9000 e navistina dobar skener za parite - 2000 evra, no sepak preskap za mene тага. Da bese 1000 evra vednas kje go zemev.
Od moeto iskustvo so V700, najgolema rezolucija sto ja skeniram e 2400dpi. Nad toa vekje ne mi se dopagja nesto. So taa rezolucija dobivam 5000x5000 od Medium format negativ.
So V700 dobivam super printovi od 30x45cm sto bi doslo kako 2:3 krop od 45x45. No sepak najzadovolen sum od 30x30 printovite vo odnos na artefaktite i goleminata na samiot print. Zatoa sekogas e najdobar racniot print koj moze da si go dozvoli (nemanje prostor ili ednostavno nemanje vreme)
Inaku obrabotkata na skenovite ja pravam vo Silverfast HDR Studio. Skeniram kako 16bit TIFF so Silverfast AI so MultiExposure kako t.n. RAW scan. Znaci bez nikakvi korekcii. Toj TIFF e u stvari negativ koj potoa se invertira vo Positiv fajl so SF HDR Studio, koj ima preseti za site tipovi na filmovi. Najgolemiot problem na toa invertiranje e neutralizacijata na portokalovata maska na kolor negativot. I zatoa ne funkcionira prost invert vo Photoshop tuku bara maka, zatoa e Silverfast HDR koj site tie softverski manipulacii gi pravi kako sto treba i stedi vreme (ne gubis vreme pri skeniranje). Inaku toj "retro look" mene licno mi se dopagja i zatoa seuste se zafkavam so film голема%20насмевка.
Inaku skeniranje na Slajd filmovi na V700 e "pein in di es" deka gustinata na slajdot e ednostavno pregolema za toa skenerche. Tuka treba drum skener za vistinski kvaliteten sken. V700 kolku za preview i mali printovi. No nema gajle. Skeniranje na drum vo Magnasken e 300 denari od slajd, taka sto ne e strasno za 2-3 skena.


Изменето од Tegla - 26.Јануари.2009 во 23:15
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:45
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Ne mozam da izdrzam pa ke prokomentiram (mozebi na komentaro ne mu e tuka mestoto)
Vcera mislam vo EXCLUSIVE gleda go "fotografceto" mislam Darko Mukaetov (so go slikal Tose so golubo). Vo intervju sakajki da se pofale kaza deka ne nekoja republicka izlozba ucestvuval i ZAMISLI imal nagradena fotografija. Deka poveke ne se zaniomava so izlagacka fotografija oti demek on toa go ima nadminato i usce malku da kaze deka rabote za Play Boy ili za VOGUE ?????
Zamislite koja arogancija inedostatok na domasno vospituvanje ?
Koga eden PETERNEK koj se uste pokraj drugato rabota izlaga so da kazam ne znam. Vakva izjava moze da kaze na pr. Vlado Plaveski, Aco Cvetinovski, Boro Rudic, Mirza Cengic, (tie mi teknuvat vo momento) koj se minale i suvo i surovo po bezbrojni izlozbi kakao vo SFRJ taka i nadvor od nea.
Nie Stipjani vikame STRA ME DA TE POMINAM DA NE MI GI VIDES OD ZADE SKINATITE PANTALONI.
Nadevam se deka ne bev premnogu Vulgaren
http://www.darkomoraitov.comDeckovo "rastura" vo sekoj pogled, i toa ne samo komercijala. Pogledni samo vo ostanatite sekcii: life, music, itn....  Izvonredno!Mene mi e potpolno jasno (mi se razjasni posle pregleduvanjeto na portfolioto!) zosto ne izlozuva na izlozbite koi sto gi nabrojuva Gemini.



I jas go razgledav poryfolioto na www.darkomoraitov.com .

Posebno mi se dopagja delot "projects" - crno beli fotografii vo forma diptih na poznati faci od umetnosta estradata itn.
Site fotki od ovoj del se snimeni vo studio i so upotreba na tele-objektiv.

Koristen e DSLR.
E tuka imam nesto da kazam vo vrska so temava digital vs analog.
Koga jas bi bil fotografot sigurno bi koristel Medium Format kamera so Crno-Bel film.
Zasto?
- Raspredelba na tonovi: So DSLR nekako likovite mi izgledaat plasticni, preminite ne mi se dopagjaat
- Faktor Vreme: So ogled na tipot na proektot sigurno bi imal vreme odnosno ne bi trebalo odma utre da gi imame fotkite
- Instant Rezultat: Ke go nema ona daj da vidam kako ispadnav na LCD-to, sto ke doprinese za pogolema koncentracija na momentot na fotografiranjeto
- Umetnicki izraz (izgled): Za faci od tipot na Kili, Risto Vrtev ili Gish treba malce i zrno da se vidi   
- Zabava: Mislam deka samoto pojavuvanje na kamerata ke predizvika zgolemeno raspolozenie sto e preduslov za odlicni fotografii

Moze ke mi tekne uste nekoe Zatoa vo megjuvreme pa ke go dodadam.
Vie sto mislite?

Pozdrav





Изменето од jblagoja - 26.Јануари.2009 во 23:46
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 00:54
Blagoja, dosta drzi muabetot..
Posebno so koncentracija pri samoto fotografiranje, najverojatno ni ti ni modelot ne bi se zamaral so toa kako izgleda fotografijata na monitor vednash po nejzinoto sozdavanje kako vo slu4ajot so DSLR...taka da koncetracijata i magi4nata vrska potrebna za dobra fotografija/ekspresija e posilna...

Go imam na4ekano portfolioto i mene Projects mi se dopadna najmnogu poradi kreativnosta vo sekoja od fotografiite...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 02:26
Go vidov posocheniot sajt na Mukaetov i mi se dopagja profesionalnosta na ovoj fotograf. Se gleda deka odlichno ja vladee tehnikata i deka e kreativen. A toa dali saka da izlozhuva ili ne... ne e vopshto merodavno za negoviot stil i kvalitetetot na slikite.

Ushte povekje, jas ne bi preporazhal na nitu eden profesionalec da odi na bilo kakavi izlozhbi ili sajtovi kade sto se ocenuvat izlozhenite fotografii. Toa bi bilo samo kontraproduktivno za negovata rabota.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 15:37
* Moraitov
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 17:39
Mene na monitor siote fotografii mi se ubavi, ne znam zosto.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 17:51
???????????
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.