IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Секс - како вие гледате на него?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секс - како вие гледате на него?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 36>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 13:56

ahmar, зошто вие протестантите цитирате само од вашите старци? Зошто не цитирате нешто Господ што рекол? Зарем има некој постар од Вечниот Господ Бог?

Знам зошто не цитирате од Божјите Зборови. Затоа што тие се противречни на вашите старечки зборови. Бог никаде во Неговиот Збор - Светото Писмо, не го нарекува сексот во рамките на бракот "нечиста работа", туку напротив го благословува, го препорачува (освен за време на пост). Еротската љубов е опеана во Библијата, а вие ја нарекувате "грев", "нечистота".
Сега ми е јасно зошто не цитирате од Старецот над старците намигнување
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 14:31
Ахмар, познаваш ли некој вакви сопружници “Други стапуват во брачна интима само во време на раѓање на деца,а останатото време живеаат како брат и сестра. “ за кои пишува старецот Пасјиј?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 18:37
seksot pretstavuva potreba, a so vika religijata bas me briga, decata nastanuat pri seks, ne ni gi praka gospod, nitu pak strkot ni gi nose,
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 12:24
(ne)pravoslaven:<<
Знам зошто не цитирате од Божјите Зборови. Затоа што тие се противречни на вашите старечки зборови. Бог никаде во Неговиот Збор - Светото Писмо, не го нарекува сексот во рамките на бракот "нечиста работа", туку напротив го благословува, го препорачува (освен за време на пост). Еротската љубов е опеана во Библијата, а вие ја нарекувате "грев", "нечистота".
>>

Е сега клеветиш! ништо од тоа не е став на православната црква.(незнам по кој пат ти го велам ова)прочитај ги внимателно сите постови на правоверните/православни христијани на форумов.и немој да мислиш дека има некаква противречност и не се фаќај за ајса ко аргумент зашто таа е посебен случај за дискусија(на која не е место на форумов да се дискутитра).
Тоа со еротската љубов.. богати, кај си го прочитал тоа?!
некоја поза да е наведена у светото писмо?!
и пак немој да се занесуваш дека песната над песните е "Еротската љубов е опеана во Библијата",за правилното толкување на таа прекрасна книга од стариот завет потребна е права вера,смирение и послушност кон светото предание..
а што е светото предание?Правилно сватено Свето писмо!!


Изменето од ahmar1 - 09.Јануари.2009 во 12:25
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 12:31
<Ахмар, познаваш ли некој вакви сопружници “Други стапуват во брачна интима само во време на раѓање на деца,а останатото време живеаат како брат и сестра. “ за кои пишува старецот Пасјиј?>


Лично не,но мислам дека почест случај е кога ќе им се изродаат деца па сопружниците,по што продолжуваат да живеат како брат и сестра.
Сега бидејќи тоа е интима над интимите никој не го кажува тоа,па уште и да го истакнува тоа.
Инаку за вакви примери има дознаено од житијата на светителите и од разговори на старци и свештеници(не лично него преку книги) кои споменувале за такви случаи.
поздрав и секое добро

Изменето од ahmar1 - 09.Јануари.2009 во 12:31
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
FERARI Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FERARI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 14:19
Samo sto ke stavam ogledalo 2na2 u spalna ke ti kazam, tocno kako gledam na nego, od site nstrani i agli
Кон врв
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ssssssssssssss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 23:24
Jas seksot go gledam kako pole za kulturen natprevar megu narodite
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 23:50
Originally posted by Ssssssssssssss Ssssssssssssss напиша:

Jas seksot go gledam kako pole za kulturen natprevar megu narodite



Tropna i ostana zivголема%20насмевка
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 23:57
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

<Ахмар, познаваш ли некој вакви сопружници “Други стапуват во брачна интима само во време на раѓање на деца,а останатото време живеаат како брат и сестра. “ за кои пишува старецот Пасјиј?>


Лично не,но мислам дека почест случај е кога ќе им се изродаат деца па сопружниците,по што продолжуваат да живеат како брат и сестра.
Сега бидејќи тоа е интима над интимите никој не го кажува тоа,па уште и да го истакнува тоа.
Инаку за вакви примери има дознаено од житијата на светителите и од разговори на старци и свештеници(не лично него преку книги) кои споменувале за такви случаи.
поздрав и секое добро
 
Zakluchok: samo vo mitovite i prikaskite gi ima takvite sopruzhnici koi imaat seks iskluchivo za pravenje deca.
 
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 23:33
Искрено,Не го знам Библискиот став по ова прашање но мислам дека нема ништо грешно и нечисто се додека сме среќни и здрави со тоа што го правиме а кога ќе настане обратна ситуација, декаденција,болести и несреќа тогаш човекот сфаќа што значи да се има секс со други човечки суштество во полно значење.

Изменето од GlenKlouz - 13.Јануари.2009 во 23:34
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 14:50
Originally posted by teodul teodul напиша:

Па не знам дали се разговарало на оваа тема но нека не е лошо некогаш и да се повтори .Повторувањето е мајка на знаењето.Но да го оставиме тоа а да се зафатеме со ова

Си беа едни млади весели зањубени европски настроени слободни дечко и девојка , се сексаа , се штитеа , арно ама еден ден ООоопс ....и девојката остана трудна , и сега што?????
АБОРТУС ИЛИ НЕ ПРАШАЊЕ Е СЕГА ??


Ovaa e ushte edna tema koja veruvam deka odgovara (ili kje odgovara) na diskusijata koja sakash da ja povedesh vo vrska so seksot, pa zatoa i nea ja obnovuvam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 01:34
Jas na seksot gledam kako na pole po koe treba sto podlaboku da se ora za da ima podobri plodovi ???? No nikako ne gledam kako na pole za kulturen natprevar medju narodite hahahahahaaaa
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 21:26
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Jas na seksot gledam kako na pole po koe treba sto podlaboku da se ora za da ima podobri plodovi ???? No nikako ne gledam kako na pole za kulturen natprevar medju narodite hahahahahaaaa





Templarius, ima podforum seks ako ne si znael, odi tamu oraj dlaboko ako sakas смеење  газење%20од%20смеење
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 22:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Jas na seksot gledam kako na pole po koe treba sto podlaboku da se ora za da ima podobri plodovi ???? No nikako ne gledam kako na pole za kulturen natprevar medju narodite hahahahahaaaa
Templarius, ima podforum seks ako ne si znael, odi tamu oraj dlaboko ako sakas смеење  газење%20од%20смеење




A ne tamu na seks gledaat isto i kako na pole za kulturen natprevar pomedju narodite, e sega toaa e ok se dodeka ne dojdeme do afrika hahahaaaaaaaaaaaaaaa
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.