IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОВИК КОН ПОКАЈАНИЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОВИК КОН ПОКАЈАНИЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 00:18
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Секташ. Секташ. напиша:

Православие,јас 30 години припаѓав на таа деноминација и не ми кажувај што се има во православната црква.Јас сум бил многу ревносен православец.Како Савле пред да стане Павле.Му благодарам на Бог што ме просветли да можам да трезвено да размислам и да почнам да ја читам библијата и да видам дека во православието нема ни Х од христијанство.Забегани сте до таа мера што више нема назад.Кога ке се промовира некоја лага и послем нема назад таа само се продлабочува и нема крај на тоа.Затоа православната црква се има убутано и се изедначува со националноста што би требало да нема врска.Или пак со власта се уортачува.Каде што Христос јасно ги раздвоил световните од духовните работи,со одговорот за паричката.Дајте му го на царот царевото а на Бога Божјото.
Епа верувај ми дека со тоа што си излегол од таму, ти суштински си го напуштил Христијанството. Сега ќе ти кажам зошто. Затоа што Христијанинот НЕ БЕГА од проблемите, туку СЕ СООЧУВА со нив и ГИ РЕШАВА. Ако си бил со намера вистински да го ЗАЖИВЕЕШ Христијанството, си требал да останеш таму и да дејствуваш таму, а не да бегаш во некоја друга Заедница, една од многуте, која вели дека го држи вистинското Христијанство, исто како што велат и останатите Протестантски Заедници.
 

За да ти доближам што сакам да кажам, замисли си дека (ТЕ МОЛАМ НЕМОЈ ДА ГО СФАТИШ ОВА ПОГРЕШНО, НИШТО ЛИЧНО НЕМА ВО ОВА ШТО ЌЕ ГО ИЗНЕСАМ. ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА ГРУБИТЕ ЗБОРОВИ.) твојата мајка е ороспија. Ти ова не си го знаел триесет години, но таа ти била тебе МАЈКА. Таа ти била утеха, при неа си го наоѓал својот мир, кога ти била потребна храна, си ја имал од неа, и рака на срце со самото тоа што си жив и здрав до сега, тоа значи дека не те хранела со отрови. Арно ама си чул дека твојата мајка е ороспија и... што сега?? Нормално е дека не си можел од прва да веруваш... и дури си им се спротивставувал на сите кои го велеле тоа и кои ти се подсмевале. Не ти било удобно ама... се испоставило дека тоа е точно. Што би направил? Дали би и’ отишол и би ја изнапцул, дали би ја извреѓал, дали би и’ кажал едночудо погрдни зборови и би расчистил со неа засекогаш? Или знаејќи го тој факт, би нашол начин да и’ се приближиш како личност на личност и со љубов и со фино би ја критикувал, поправал, поучувал, би и’ ги предочил последиците и штетните исходи за неа и за оние кои ја опкружуваат и кои се во постојана комуникација со неа, за да би го напуштила тој пат за свое добро и за доброто на сите други... Нормално е дека е тешко да се направи таков подвиг, таа тоа го правела, на пример, 30 години, и тоа е вкоренето во неа, и тешко се искоренува, но Апостолот Павле не’ поучи велејќи дека НАШИОТ ТРУД ВО ГОСПОД НЕ Е ЗАЛУДЕН. Па знаејќи ја својата немоќ, а имајќи ја на ум Божјата Семоќ, како брза помошничка, нели би се вложил целосно себеси во тој проект да ја оттргнеш својата мајка - ороспија од нејзиниот грешен пат, зашто и за неа Господ Исус Христос страдаше на Крстот и покажа љубов... Ако Тој ја љуби, тогаш е во ред и ти да ја љубиш, а не да ја маркираш и да заминеш од твојата мајка, да ја напуштиш засекогаш. Зашто денес многу жени има кои претендираат да ти бидат мајки, но САМО ЕДНА може и треба вистински да ти биде тоа.

 

Се надевам дека од збор до збор (буквално, сфати ме, од збор до збор) ме разбра правилно.

 

Биди сигурен дека и еден Ивица Тодоров (не верувам дека не си чул за него), кој е поСветоПисменски наклонет, што лично сметам дека е сосема во ред, (и јас сум поСветоПисменски наклонет), многу убаво знае за некои од состојбите во нашата Црква. Тоје возрасен човек и многу убаво знае кои се тоа нешта кои треба да се сменат, зашто и него, како Православен Христијанин и Презвитер го тиштат, го мачат, но тој не си замина од Православната Црква. Тој ја познава историјата на Православието, ја познава историјата на Црквата од првите три века од нашата ера. Имајќи ги тие сознанија, тој НЕ ЈА НАПУШТИ Црквата, зашто таа многу “скршнала“ од “правиот пат“. И не само што не ја напушти, туку И дејствува И поттикнува на дејствување од страна на другите браќа и сестри од Црквата за некои нешта кои ОБЈЕКТИВНО треба да се сменат - навистина да бидат сменети. Брат Ивица ми е еден вистински пример на вистински Христијанин: живо и активно дејствување.


Pravoslaven, respekt za ovoj tvoj komentar !
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 00:27
големо%20гушкање
Слава на Бога!!! големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 02:44
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

... Биди сигурен дека и еден Ивица Тодоров ...   ... , многу убаво знае за некои од состојбите во нашата Црква. Тоје возрасен човек и многу убаво знае кои се тоа нешта кои треба да се сменат, зашто и него, како Православен Христијанин и Презвитер го тиштат, го мачат, но тој не си замина од Православната Црква. Тој ја познава историјата на Православието, ја познава историјата на Црквата од првите три века од нашата ера. Имајќи ги тие сознанија, тој НЕ ЈА НАПУШТИ Црквата, зашто таа многу “скршнала“ од “правиот пат“. И не само што не ја напушти, туку И дејствува И поттикнува на дејствување од страна на другите браќа и сестри од Црквата за некои нешта кои ОБЈЕКТИВНО треба да се сменат - навистина да бидат сменети. Брат Ивица ми е еден вистински пример на вистински Христијанин: живо и активно дејствување.

Хм, признанието во овој пост ме стави во мисла.размислување
Со ова како да се потврдува оправданоста на тие кои испаднале од православната вера и основале други верски заедници. Човекот (со сите свои слабости и маани) неможе секогаш да се спротивставува на авторитетите во една заедница (во случајов православната) и нормално е дека излезот ќе го побара надвор од истата.
Сега ми се наметнува и едно друго прашање. Што ќе се случи ако тој Ивица Тодоров (веројатно е некој свештеникне%20знам) и други свештеници, кои признаваат дека има неправилности и не се согласуваат со таквите состојби во православието, успеат да ги поправат тие неправилности? Дали тоа би значело елиминирање на причините кои довеле до отцепување и, следствено на ова, до повторно обединување на сите „секти“? Дали тогаш православците (кои еве самите кажуваат дека има многу неправилности кај нив) ќе признаат дека тие биле тие кои грешеле и дали за тоа ќе се покајат?изненадување

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 02:52
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Со ова како да се потврдува оправданоста на тие кои испаднале од православната вера и основале други верски заедници.
 
Не го оправдав основањето на други Заедници. Никаде не го оправдав!
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Човекот (со сите свои слабости и маани) неможе секогаш да се спротивставува на авторитетите во една заедница (во случајов православната) и нормално е дека излезот ќе го побара надвор од истата.

На што е еднаков збирот на мојата немоќ и Божјата Семоќ? Ако првото е нула, а второто е многу голем број, тогаш зарем збирот не е многу голем број?

Друго, ако ептен ти згусти во животот и ако, како што велиш: “Човекот (со сите свои слабости и маани) неможе секогаш да се спротивставува на авторитетите...“, тогаш дали е “нормално дека излезот ќе го побара надвор“ од животот, односно решението ќе го побара во самоубиството?
 
Ништо не е потешко од она што можеме да носиме!! Господ не Е садист кој ужива да не’ малтретира, туку на секого од нас му става на грбот онолку товар колку што може да носи, и на таков начин му помага на секого од нас да го гради своето Спасение. Тој ни кажа: “Мојот јарем е поднослив и Мојот товар е лесен“
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Сега ми се наметнува и едно друго прашање. Што ќе се случи ако тој Ивица Тодоров (веројатно е некој свештеникне%20знам) ...
 
Презвитер е.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... и други свештеници, кои признаваат дека има неправилности и не се согласуваат со таквите состојби во православието, успеат да ги поправат тие неправилности? Дали тоа би значело елиминирање на причините кои довеле до отцепување и, следствено на ова, до повторно обединување на сите „секти“? Дали тогаш православците (кои еве самите кажуваат дека има многу неправилности кај нив) ќе признаат дека тие биле тие кои грешеле и дали за тоа ќе се покајат?изненадување
 
Се надевам...
До личноста на човек е...


Изменето од Pravoslavie - 17.Декември.2008 во 02:53
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 03:46
Ne e samo do lichnosta na chovek, tuku i do hierarhijata e, i nejzinoto bezzakonie! Nikoj ne go prisiluva chovekot da bide sveshtenosluzhitel na Boga vo Pravoslavnata Crkva, tuku dobrovolno go chini svojot izbor, shto znachi deka dobrovolno se potchininuva na Boga, uchenjeto i pravilata na Pravoslavnata Crkva. Prezviterot (erej) mu e potchinet na episkop (arhierej), i ne mozhe (samovolno) da ivrshuva paganski obredi vo Crkvata, ili ako go chini toa treba da bide predupreden od duhovniot avtoritet, i vo kolku otkazhe poslushanie, da bide soodvetno kaznet, kako shto nalozhuvaat kanonite na Pravoslavnata Crkva. Megjutoa, koga episkopite ne go pochituvaat kanonskiot poredok na Crkvata i tvorat anarhija, ne samo shto ne se dobar primer za potchinetite, ami sami im dopushtaat anarhija. Znachi, do lichnosta na chovekot e da go napravi svojot izbor, no ako ne gi izvrshuva svoite dolzhnosti, na koi se obvrzal koga go zel pravoto na sveshtenstvo, togash e do nekompetentnosta i nezrelosta na duhovniot avtoritet. Isto taka, episkopite imaat svoi dolzhnosti kon potchinetote sveshtenici, koishto gi rakopolozhile i ne smeat da tvorat ni da dozvolat anarhija vo Crkvata Hristova, chija glava e Hristos, a site zaedno (seta hierarhija) vo svojata podredenost treba da mu se pochinuva. Koga postoi problem na bezzakonie vo Crkvata, togash narodot ostanuva bez realni duhovni vodachi, a gledajki go samovolieto na postaveniot duhoven avtoritet, t.e. nemajki realen primer na poslushanie, sam se odnesuva neposlushno. Toa ne e opravdanie za nikogo i za niedno bezzakonie na sveshtenosluzhitelite ili mirjanite (carsko sveshtenstvo), tuku samo dava objasnenie na prirodata i potekloto na aktuelniot problem.

Изменето од Asya - 17.Декември.2008 во 03:58
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 17:56
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Со ова како да се потврдува оправданоста на тие кои испаднале од православната вера и основале други верски заедници.

Не го оправдав основањето на други Заедници. Никаде не го оправдав!

Да, точно велиш. Немаш спомнато „го оправдувам основањето на други верски заедници“ или нешто во тој стил. Но, зарем самото признавање на фактот дека во православието има многу неправилности (во претходно цитираниот пост), само по себе не го оправдува „бегањето“ од православието и формирање нови или приклучивање кон веќе постоечки теолошки заедници?
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

... На што е еднаков збирот на мојата немоќ и Божјата Семоќ? Ако првото е нула, а второто е многу голем број, тогаш зарем збирот не е многу голем број?

А зошто го земаш во предвид збирот?изненадување Зошто не производот?плазењеголема%20насмевканамигнување
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

... Друго, ако ептен ти згусти во животот и ако, како што велиш: “Човекот (со сите свои слабости и маани) неможе секогаш да се спротивставува на авторитетите...“, тогаш дали е “нормално дека излезот ќе го побара надвор“ од животот, односно решението ќе го побара во самоубиството?

Дали јас неубаво кажав или ти не ме разбра?
Јас реков неможе секој да се спротивстави на црковните авторитети за да нешто измени од неправилностите. Затоа бегаат.
Е сега, дали ти православието го поистоветуваш со живот, а се друго кое не е православие е смрт и дали, соодветно на ова, бегањето од православието е самоубивство?
Дури и да е во „духовна смисла“ (а не чисто биолошки), нема ама баш никаква смисла. Тоа е de facto негирање на другите религии. Дали тоа е таа толерантност за која се залага црквата? Ова ли учење ќе го презентираат на децата во училиштата? 
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... и други свештеници, кои признаваат дека има неправилности и не се согласуваат со таквите состојби во православието, успеат да ги поправат тие неправилности? Дали тоа би значело елиминирање на причините кои довеле до отцепување и, следствено на ова, до повторно обединување на сите „секти“? Дали тогаш православците (кои еве самите кажуваат дека има многу неправилности кај нив) ќе признаат дека тие биле тие кои грешеле и дали за тоа ќе се покајат?изненадување

Се надевам...

Што се надеваш? Дека ќе се покајат? Тоа е во ред, секој што ќе згреши и што ќе ја согледа грешката, и треба да се покае.
Со ова доаѓаме до првата точка, дека со самото покајание тие (ќе) признаваат дека со своето делување, сториле грев односно неправда кон некого. Дали притоа и тие нема да направат „самоубиство“, исто како оние кои порано не се согласувале и заради што избегале од кај нив, т.е. извршиле самоубиство (што би рекол ти)?

Или сето ова скратено кажано би можело да изгледа вака:

Факт: Црквата има неправилности.
Епилог: Некои поради тоа бегаат - се „самоубиваат“!
Факт: Црквата согледува и признава дека грешела и се покајува за сторениот грев
Епилог: изненадување ?не%20знам

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 01:20
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Да, точно велиш. Немаш спомнато „го оправдувам основањето на други верски заедници“ или нешто во тој стил. Но, зарем самото признавање на фактот дека во православието има многу неправилности (во претходно цитираниот пост), само по себе не го оправдува „бегањето“ од православието и формирање нови или приклучивање кон веќе постоечки теолошки заедници?
 
НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!! среќаголемо%20гушкање
Христијанинот кога согледува проблем, влегува во борба со проблемот и се обидува да го реши. НЕ СИ ИЗЛЕГУВА ОД ПРОБЛЕМИТЕ МИРНО за да бара подобро и полесно, туку го решава проблемот на лице место. Не е Христијански да се каже “Ми е гајле за вас, кршете глава, јас излегувам од овде, па вие правете што сакате. Умрете! Цркнете!“, туку следново: “Овде има проблем. Христос го љуби светот и секој човек поодделно. Тој пострада за СИТЕ НАС на Крстот. Не е волјата на Отецот Небесен да загине ниту еден човек. Бог сака СИТЕ луѓе да се спасат. Што ќе правам ако излезам? Ќе си најдам друга, на пример Протестантска заедница и што? Ќе одиме на нивните собири, ќе го изучуваме Светото Писмо и? И во еден момент ќе треба да излеземе и да проповедаме и да сведочиме и да дејствуваме... Па зарем не треба овде на лице место каде што има реален проблем да се дејствува и со делата да се сведочи? Дали е Царството Небесно зборување или дејствување? Епа ако е дејствување - тогаш да останам и да дејствувам Зашто кога ќе дојде Господ, прашање е дали ќе ме праша колку стиха од Светото Писмо сум знаел напамет, колку време сум поминал во читање на Библијата? Туку ќе погледне во моето срце и ќе види дали вистински сум ги разбрал и заживеал двете реченици, кои ги искажуваат двете суштински заповеди, кои се две врвни начела за луѓето во Царството Небесно: 1. За љубовта кон Бога со сиот себе и 2. За љубовта кон ближниот како самиот себеси“. Ако овие две заповеди не се само две реченици кои си ги повторувам во умот и со усните, туку начин на живеење, е тогаш сум на вистинскиот пат. Његош кажа: “Во арно е лесно да си арен, во маката јунак се познава!“. И така, останувањето овде и соочувањето со проблемите и нивното решавање е вистинскиот чекор кој треба да го превземам као Христијанин.“
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
А зошто го земаш во предвид збирот?изненадување Зошто не производот?плазењеголема%20насмевканамигнување
 
Сакаш математика? Нема проблем. среќа И тој начин на размислување ми е близок, зашто како дипломиран инженер по електротехника и како web и software развивач / програмер, во последниве 14 години од овој дел од Вечноста кој го живеам сега, умот ми е прилично развиен за логично и рационално рассудување. Велат неспоиви биле религиозноста / набожноста со техниката / рационализмот... епа не е така! задоволство 
 
Значи... Нема врска дали ќе множиш или ќе собираш. Имено, ако А е нешто мало, а Б е нешто мнооогу големо и тежнее кон бескрај, тогаш А + Б = мало + многу големо кое тежнее кон бескрај = многу големо. А доколку множиш, тогаш А * Б = мало * многу големо кое тежнее кон бескрај = многу големо. Значи исто ти е... големо%20гушкање
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Дали јас неубаво кажав или ти не ме разбра?
Јас реков неможе секој да се спротивстави на црковните авторитети за да нешто измени од неправилностите. Затоа бегаат.
Е сега, дали ти православието го поистоветуваш со живот, а се друго кое не е православие е смрт и дали, соодветно на ова, бегањето од православието е самоубивство? Дури и да е во „духовна смисла“ (а не чисто биолошки), нема ама баш никаква смисла. Тоа е de facto негирање на другите религии. Дали тоа е таа толерантност за која се залага црквата? Ова ли учење ќе го презентираат на децата во училиштата? 

 
Оф мори мајко!голема%20насмевка
Ако ти е позгодно, тогаш ајде земи друг пример, на пример, женет си: дали ако ти згусти во бракот ќе и’ кажеш: “Крши глава, се разведувам од тебе, па ти како знаеш... јас не можам да живеам веќе со тебе!“ Ти одговара случајов како пример за анализирање, за да стигнеш до поентата која ти ја зборувам во овој коментар и претходно?
 
големо%20гушкање
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 01:43
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


 

Да, точно велиш. Немаш спомнато „го оправдувам основањето на други верски заедници“ или нешто во тој стил. Но, зарем самото признавање на фактот дека во православието има многу неправилности (во претходно цитираниот пост), само по себе не го оправдува „бегањето“ од православието и формирање нови или приклучивање кон веќе постоечки теолошки заедници?


 

НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!! среќаголемо%20гушкање

Христијанинот кога согледува проблем, влегува во борба со проблемот и се обидува да го реши. НЕ СИ ИЗЛЕГУВА ОД ПРОБЛЕМИТЕ МИРНО за да бара подобро и полесно, туку го решава проблемот на лице место. Не е Христијански да се каже “Ми е гајле за вас, кршете глава, јас излегувам од овде, па вие правете што сакате. Умрете! Цркнете!“, туку следново: “Овде има проблем. Христос го љуби светот и секој човек поодделно. Тој пострада за СИТЕ НАС на Крстот. Не е волјата на Отецот Небесен да загине ниту еден човек. Бог сака СИТЕ луѓе да се спасат. Што ќе правам ако излезам? Ќе си најдам друга, на пример Протестантска заедница и што? Ќе одиме на нивните собири, ќе го изучуваме Светото Писмо и? И во еден момент ќе треба да излеземе и да проповедаме и да сведочиме и да дејствуваме... Па зарем не треба овде на лице место каде што има реален проблем да се дејствува и со делата да се сведочи? Дали е Царството Небесно зборување или дејствување? Епа ако е дејствување - тогаш да останам и да дејствувам Зашто кога ќе дојде Господ, прашање е дали ќе ме праша колку стиха од Светото Писмо сум знаел напамет, колку време сум поминал во читање на Библијата? Туку ќе погледне во моето срце и ќе види дали вистински сум ги разбрал и заживеал двете реченици, кои ги искажуваат двете суштински заповеди, кои се две врвни начела за луѓето во Царството Небесно: 1. За љубовта кон Бога со сиот себе и 2. За љубовта кон ближниот како самиот себеси“. Ако овие две заповеди не се само две реченици кои си ги повторувам во умот и со усните, туку начин на живеење, е тогаш сум на вистинскиот пат. Његош кажа: “Во арно е лесно да си арен, во маката јунак се познава!“. И така, останувањето овде и соочувањето со проблемите и нивното решавање е вистинскиот чекор кој треба да го превземам као Христијанин.“

 

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


 

А зошто го земаш во предвид збирот?изненадување Зошто не производот?плазењеголема%20насмевканамигнување


 

Сакаш математика? Нема проблем. среќа И тој начин на размислување ми е близок, зашто како дипломиран инженер по електротехника и како web и software развивач / програмер, во последниве 14 години од овој дел од Вечноста кој го живеам сега, умот ми е прилично развиен за логично и рационално рассудување. Велат неспоиви биле религиозноста / набожноста со техниката / рационализмот... епа не е така! задоволство 

 

Значи... Нема врска дали ќе множиш или ќе собираш. Имено, ако А е нешто мало, а Б е нешто мнооогу големо и тежнее кон бескрај, тогаш А + Б = мало + многу големо кое тежнее кон бескрај = многу големо. А доколку множиш, тогаш А * Б = мало * многу големо кое тежнее кон бескрај = многу големо. Значи исто ти е... големо%20гушкање

 

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


 

Дали јас неубаво кажав или ти не ме разбра?Јас реков неможе секој да се спротивстави на црковните авторитети за да нешто измени од неправилностите. Затоа бегаат.Е сега, дали ти православието го поистоветуваш со живот, а се друго кое не е православие е смрт и дали, соодветно на ова, бегањето од православието е самоубивство? Дури и да е во „духовна смисла“ (а не чисто биолошки), нема ама баш никаква смисла. Тоа е de facto негирање на другите религии. Дали тоа е таа толерантност за која се залага црквата? Ова ли учење ќе го презентираат на децата во училиштата? 


 

Оф мори мајко!голема%20насмевка

Ако ти е позгодно, тогаш ајде земи друг пример, на пример, женет си: дали ако ти згусти во бракот ќе и’ кажеш: “Крши глава, се разведувам од тебе, па ти како знаеш... јас не можам да живеам веќе со тебе!“ Ти одговара случајов како пример за анализирање, за да стигнеш до поентата која ти ја зборувам во овој коментар и претходно?

 

големо%20гушкање


Sakam da postiram za tvojot posleden primer za brakot.

Sto ako se naogas na nekoj brod a gledas deka kapetanot go vodi kon opasni karpi. Ke ostanes na brodot ili ke zagines patriotski od ljubov kon tvojot brod i nemas da baras spas?

Cisto primer za razmisluvanje zosto nekoi ja napustaat svojata religija i preminuvaat vo druga.

Toa e zagarantirano vo Deklaracijata na Covekovite Prava:

Sekoj ima pravo na svoe ubeduvanje, i na svoe iskazuvanje na verata, dokolku e poslusen na zakonite na drzavata vo koja ziveee. Vo verata nema prisila.

Ona sto e za tebe ispravno , za drug ne e. Stavi se malku vo nivna kozha, pa ke vidis kako e.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:17
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sakam da postiram za tvojot posleden primer za brakot.

Sto ako se naogas na nekoj brod a gledas deka kapetanot go vodi kon opasni karpi. Ke ostanes na brodot ili ke zagines patriotski od ljubov kon tvojot brod i nemas da baras spas?

Cisto primer za razmisluvanje zosto nekoi ja napustaat svojata religija i preminuvaat vo druga.

Toa e zagarantirano vo Deklaracijata na Covekovite Prava:

Sekoj ima pravo na svoe ubeduvanje, i na svoe iskazuvanje na verata, dokolku e poslusen na zakonite na drzavata vo koja ziveee. Vo verata nema prisila.

Ona sto e za tebe ispravno , za drug ne e. Stavi se malku vo nivna kozha, pa ke vidis kako e.
 
Во бродот не сум сам. Дали да скокнам во водата и да бидам пример? Што ако меѓу оние кои се со мене во бродот има мали деца и стари изнемоштени лица и воопшто од било која возраст - и сите овие се непливачи? Па дали е подобро ЕГОИСТИЧНО да скокнам за да се спасам САМО самиот себе или во краен случај да загинам заедно со сите нив? Тешко е да се замисли ова, ама би ја избрал вторава опција. Искрено!!
 
Од друга страна, дали капетанот на бродот СВЕСНО или НЕСВЕСНО го води бродот кон опасните карпи?
1. Ако гледам дека е несвесно, со сите сили и на сите начини ќе се потрудам да го вратам во свесноста. Ако сум немоќен сам, тогаш на помош ќе ги викнам сите со кои сум заедно во бродот. На некој од овие начини местото “капетан“ ќе му биде доделено на некој поспособен меѓу оние кои се на бродот заедно со мене.
 
2. Ако СВЕСНО и намерно го води бродот кон карпите, тогаш ќе барам помош од сите кои се со мене на бродот за да го одстраниме од управувачницата за да неговото место го завземе некој кој сака СВЕСНО да го оттргне од карпите.
 
-------
Апсолутно е дека почитувам сечија Вера која не ме загрозува ни најмалку ни мене ни никого на никаков начин.
 
-----------
Во нивна кожа сум често, но не по прашањето на Верата. Друг е крстот кој го носам. Не претпоставувам, туку ЗНАМ како им е. Знам од личното искуство. Не осудувам никого.
 
големо%20гушкање
 
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 00:27
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Sakam da postiram za tvojot posleden primer za brakot. Sto ako se naogas na nekoj brod a gledas deka kapetanot go vodi kon opasni karpi. Ke ostanes na brodot ili ke zagines patriotski od ljubov kon tvojot brod i nemas da baras spas? Cisto primer za razmisluvanje zosto nekoi ja napustaat svojata religija i preminuvaat vo druga. Toa e zagarantirano vo Deklaracijata na Covekovite Prava: Sekoj ima pravo na svoe ubeduvanje, i na svoe iskazuvanje na verata, dokolku e poslusen na zakonite na drzavata vo koja ziveee. Vo verata nema prisila. Ona sto e za tebe ispravno , za drug ne e. Stavi se malku vo nivna kozha, pa ke vidis kako e.

 

Во бродот не сум сам. Дали да скокнам во водата и да бидам пример? Што ако меѓу оние кои се со мене во бродот има мали деца и стари изнемоштени лица и воопшто од било која возраст - и сите овие се непливачи? Па дали е подобро ЕГОИСТИЧНО да скокнам за да се спасам САМО самиот себе или во краен случај да загинам заедно со сите нив? Тешко е да се замисли ова, ама би ја избрал вторава опција. Искрено!!

 

Од друга страна, дали капетанот на бродот СВЕСНО или НЕСВЕСНО го води бродот кон опасните карпи?

1. Ако гледам дека е несвесно, со сите сили и на сите начини ќе се потрудам да го вратам во свесноста. Ако сум немоќен сам, тогаш на помош ќе ги викнам сите со кои сум заедно во бродот. На некој од овие начини местото “капетан“ ќе му биде доделено на некој поспособен меѓу оние кои се на бродот заедно со мене.

 

2. Ако СВЕСНО и намерно го води бродот кон карпите, тогаш ќе барам помош од сите кои се со мене на бродот за да го одстраниме од управувачницата за да неговото место го завземе некој кој сака СВЕСНО да го оттргне од карпите.

 

-------

Апсолутно е дека почитувам сечија Вера која не ме загрозува ни најмалку ни мене ни никого на никаков начин.

 

-----------

Во нивна кожа сум често, но не по прашањето на Верата. Друг е крстот кој го носам. Не претпоставувам, туку ЗНАМ како им е. Знам од личното искуство. Не осудувам никого.

 

големо%20гушкање

 


Sekoj brod ima camci za spasuvanje, osven Titanik koj bil siguren deka nema sansi da potone,pa zemal mnogu malku camci...

Mozeme mnogu da naucime od vistinskata prikazna za Titanik.

Da ne bideme premnogu sigurni vo sebe,deka samo nie sme vo pravo....Bog e vo pravo,toj e nasiot sudija.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.