IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Каков е статусот на БОРЦИТЕ од војната 2001
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каков е статусот на БОРЦИТЕ од војната 2001

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 51>
Автор
Порака
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 15:08
navistina zalno
vo ponedelnikot so voz od prilep patuvav co skopje
vo vagonot imashe eden pravnik
rabotel za vladata vo skopje
go prashav za istiot problem i za toa zashto ne sme tretirani kako borci
a toj mi odgovori:
tie koi shto se veterani so poveke od 50% fizichki oshtetuvajna go imaat dobieno statusot borec
neznaev shto da mu kazam poveke
mi doagashe da mu gi skrsham zabite
se shokirav
inaku ne sum iznenaden zashto ne ni go reshavaat statusot
pa treba da se vrabotuvaat decata na sluzbenicite i partiskite vojnici
i onie koi shto pravea izborni neregularnosti
zatoa vo izveshtajot od eu stoi zapishano:
"mal progres vo susdstvoto"
"partiski i semejni vrabotuvajna"
"politichka javna administracija"
a go lazat narodot deka samo grcija ni e prechka za vo nato i eu
pishman sum shto glasav za ovie"malki komitcheta"
ako brat ljube ne odi na izbori, togash nema da glasam vo mart za nikoj
koga vo skopje go ubija poshtarot site od vladava bea na pogreb i sobiraja politichki poeni na bolkata na veteranite
sega koga se na vlast ni prodavaat poezija
ne e ni chudo shto makedoncite po site anketi se najochajni na balkanot
imam chuvstvo deka prilep e najochaen grad, bash za vakvite politichki "vaginalni manipulacii"
inaku vo skopje konk*rirav za rabota na platforma vo holandija i me odbija, a vchera nauchiv deka e odbien i zakonot za veteranite
kako shto odi rabotava se poveke mi se dopaga idejata za voena hunta , pa shto bide neka bide
pozdrav do site obespraveni, veterani, patrioti i domoljubi
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 16:09
Originally posted by rabani rabani напиша:

navistina zalno
vo ponedelnikot so voz od prilep patuvav co skopje
vo vagonot imashe eden pravnik
rabotel za vladata vo skopje
go prashav za istiot problem i za toa zashto ne sme tretirani kako borci
a toj mi odgovori:
tie koi shto se veterani so poveke od 50% fizichki oshtetuvajna go imaat dobieno statusot borec
neznaev shto da mu kazam poveke
mi doagashe da mu gi skrsham zabite
se shokirav
inaku ne sum iznenaden zashto ne ni go reshavaat statusot
pa treba da se vrabotuvaat decata na sluzbenicite i partiskite vojnici
i onie koi shto pravea izborni neregularnosti
zatoa vo izveshtajot od eu stoi zapishano:
"mal progres vo susdstvoto"
"partiski i semejni vrabotuvajna"
"politichka javna administracija"
a go lazat narodot deka samo grcija ni e prechka za vo nato i eu
pishman sum shto glasav za ovie"malki komitcheta"
ako brat ljube ne odi na izbori, togash nema da glasam vo mart za nikoj
koga vo skopje go ubija poshtarot site od vladava bea na pogreb i sobiraja politichki poeni na bolkata na veteranite
sega koga se na vlast ni prodavaat poezija
ne e ni chudo shto makedoncite po site anketi se najochajni na balkanot
imam chuvstvo deka prilep e najochaen grad, bash za vakvite politichki "vaginalni manipulacii"
inaku vo skopje konk*rirav za rabota na platforma vo holandija i me odbija, a vchera nauchiv deka e odbien i zakonot za veteranite
kako shto odi rabotava se poveke mi se dopaga idejata za voena hunta , pa shto bide neka bide
pozdrav do site obespraveni, veterani, patrioti i domoljubi




Во погорниот пост во целост е објаснето се што е потребно за нерегуларностите кои пред време се испланирани само да не се признае Закон за Борци, не за бранители. Бранители ниту постоеле ниту ќе постојат во Македонија согласно Уставните начела. Задолжително мора да се бара  измена и дополнуванје на Законот за Борци. Само така ќе добиеме легитимитет. А, тој владин човек по се изгледа е квази- партиски правни. Две чисти нема од Закони и законитости, а за други правни работи и да не зборуваме.
Нека научи- слободно кажиму доколку го познаваш што е ветеран? Ете баш од такви како тој дрвен адвокат страдаат борците од војната 2001 година.
Но и целиот македонски народ.



Изменето од orlov - 19.Ноември.2008 во 16:10
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 16:13

citat od dnevnik od kolumna
И за срамот има затезна камата

Некогаш одамна, во некоја земја, се водела некаква војна. Некои, во одбрана на својата земја дадоа се' што имаа. Други заминаа на одмор во странство. На крајот од приказната, само вториве среќно си живеат. Првите, ја продолжија војната, но овој пат со властите на земјата за која се бореа. Само тоа им остана откако Владата реши да го прогласи конфликтот од 2001 година за нешто што се случило многу, многу одамна. Така барем, според тврдењето на воените и полициските ветерани, вицепремиерот Ставревски ја образложил првата причина зошто Владата нема да поддржи Предлог-закон за посебни права на бранителите. Конфликтот во 2001 година за власта е само далечно минато. А за десетици семејства на војници и на полицајци, седумте години од тогаш се години минати без син, брат или сопруг. За десетици сирачиња, тоа се седум години без татко.

Какво оправдување за Владата треба да овозможи фразата „големо временско растојание од конфликтот“? Треба ли да заборавиме што се случи пред седум години? Да заборавиме дека државата седум години одбива да дефинира што беше тоа се случи пред „големото временско растојание“ и кое однесе шеесетина животи? Или да заборавиме дека седум години по конфликтот, не само што не ги удостои своите бранители со компензација туку со затезна камата им го зема и тој повеќе од скромен надомест за нематеријална штета што судовите им го досудиле?

Вториот „аргумент“ со кој власта го одби Предлог-законот за посебни права што го предложија бранителите, е исто толку „силен“ колку и првиот. Владата, која секојдневно троши народни пари за кампањи од типот „Засади ја својата иднина“, „Трето дете“ и „Моќта на образованието“, никако да „го отвори срцето“ дури ни за минимални привилегии за бранителите. Колку би ја чинеле државата пензиите или други компензации за бранителите и за семејствата на загинатите? Поради отсуство на информации, податокот не може да се спореди со цените на владините рекламни кампањи, но ако се има предвид нивниот број, се чини дека бранителите би биле најскромната ставка во расходите.

Во „големото временско растојание“ кое помина од конфликтот, државата направи многу малку за да им се оддолжи на тие што ја бранеа. Донесе закон, кој на хартија ветуваше неколку привилегии и направи се' за проблемот да остане под тепих. Згора на се', сега со камата им ги зема и судски доделените отштети.

Ако Собранието навистина не работи по диктат на извршната власт, треба веднаш да се изјасни за законот што бранителите самите го подготвија и собраа 31.000 потписи за да го предложат во законодавниот дом. Тоа е нивната последна шанса, но и последна шанса пратениците да си ја завршат работата и да му стават крај на срамот.

Оти и за него има затезна камата.

Игор К.Илиевски
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 19:46
Originally posted by rabani rabani напиша:


citat od dnevnik od kolumna
И за срамот има затезна камата

Некогаш одамна, во некоја земја, се водела некаква војна. Некои, во одбрана на својата земја дадоа се' што имаа. Други заминаа на одмор во странство. На крајот од приказната, само вториве среќно си живеат. Првите, ја продолжија војната, но овој пат со властите на земјата за која се бореа. Само тоа им остана откако Владата реши да го прогласи конфликтот од 2001 година за нешто што се случило многу, многу одамна. Така барем, според тврдењето на воените и полициските ветерани, вицепремиерот Ставревски ја образложил првата причина зошто Владата нема да поддржи Предлог-закон за посебни права на бранителите. Конфликтот во 2001 година за власта е само далечно минато. А за десетици семејства на војници и на полицајци, седумте години од тогаш се години минати без син, брат или сопруг. За десетици сирачиња, тоа се седум години без татко.

Какво оправдување за Владата треба да овозможи фразата „големо временско растојание од конфликтот“? Треба ли да заборавиме што се случи пред седум години? Да заборавиме дека државата седум години одбива да дефинира што беше тоа се случи пред „големото временско растојание“ и кое однесе шеесетина животи? Или да заборавиме дека седум години по конфликтот, не само што не ги удостои своите бранители со компензација туку со затезна камата им го зема и тој повеќе од скромен надомест за нематеријална штета што судовите им го досудиле?

Вториот „аргумент“ со кој власта го одби Предлог-законот за посебни права што го предложија бранителите, е исто толку „силен“ колку и првиот. Владата, која секојдневно троши народни пари за кампањи од типот „Засади ја својата иднина“, „Трето дете“ и „Моќта на образованието“, никако да „го отвори срцето“ дури ни за минимални привилегии за бранителите. Колку би ја чинеле државата пензиите или други компензации за бранителите и за семејствата на загинатите? Поради отсуство на информации, податокот не може да се спореди со цените на владините рекламни кампањи, но ако се има предвид нивниот број, се чини дека бранителите би биле најскромната ставка во расходите.

Во „големото временско растојание“ кое помина од конфликтот, државата направи многу малку за да им се оддолжи на тие што ја бранеа. Донесе закон, кој на хартија ветуваше неколку привилегии и направи се' за проблемот да остане под тепих. Згора на се', сега со камата им ги зема и судски доделените отштети.

Ако Собранието навистина не работи по диктат на извршната власт, треба веднаш да се изјасни за законот што бранителите самите го подготвија и собраа 31.000 потписи за да го предложат во законодавниот дом. Тоа е нивната последна шанса, но и последна шанса пратениците да си ја завршат работата и да му стават крај на срамот.

Оти и за него има затезна камата.

Игор К.Илиевски



Читај погоре.
Властите вешто изманипулираа. Промовираа закон кој не може да постои под името Закон за Бранители. Тоа е тендециозно и затоа Борците ги нарекоа Бранители како да се бореа во Република Хрватска и како да го бранеа Уставот и Уставниот поредок на Хрватска, затоа што во Хрватскиот Устав постои категорија Бранител.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 20:56
....за жал  никаков.....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 21:14
Не е никаков.
Статусот е нерешен.
А, нерешен и никаков не е исто.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 23:09
ali na isto mu izleguva
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 07:41
..pismo vo Dnevnik  koe ja otslikuva morbidnata realnost...

Некои трауми немаат цена

Одамна била2001.Нема пари во буџетот.Можеби ќе се лути коалицискиот партнер. Е па не држи место ниедно оправдување за да не се прифати законот за бранителите. Првото не можам ни да го разберам, за второто би дал една пресметка: Најголем дел ќе бидат припадници на безбедносните сили од трета категорија. За оние претходните мислам дека е резил и греота да се повикувате на онакви глупости за да ги шутнете. За нив е предвидено со законот само здравствено осигурување на товар на државата, кое е некаде 1.000 денари месечно или 12.000 годишно (или за полесно 200 евра годишно или просек некаде 20 до 25 години до пензија или 4.000 до 5.000 евра по човек до крај). Вториот попуст - можност за две години порано во пензија во вакви услови тешко кој ќе прифати.
А сега да видиме колку чини еден партиски војник во администрацијата, во некое ЈП или во некое таканаречено АД во државна сопственост. Во просек повеќе од 400 евра месечно или околу 5.000 годишно. Ако се земе предвид дека вакви има преку 50.000 или 60.000, ќе ви се крене косата. И колку од нив ја избегнаа обврската во 2001 сончајќи се на Халкидики или на Златните Песоци? Земете дигитрон бидејќи поинаку изгледа и не знаете да сметате, покрај себе повикајте семеен (партиски) доктор да не Ви се поткрене притисокот од цифрите. А за третиот, да речам, проблем седнете и договорете се, бидејќи тоа што се случи во 2001 по ништо не е наша вина. Вината е кај политичките (сегашни, тогаш беа и поинакви) елити. Тоа што илјадници луѓе ги ризикуваа своите животи, а многу и ги изгубија (слава им), што многумина и ден-денес чувствуваат последици (физички или психички) многу не Ви значи. Но, им значи на луѓе што заминуваа некаде и кои не знаеја дали ќе се вратат или не се вратија, им значи на оние што го пропуштија првиот збор на своите деца или на оние што се' уште не можат да им објаснат на своите деца каде се нивните татковци. Некои трауми немаат цена. Затоа седнете, договорете се и изгласајте го законот. Ако треба, опфатете и дел од (тогаш )другата страна, но со посебен закон. Во спротивно само ризикувате илјадници лојални граѓани што не ја заборавија татковината и во најлошото, едноставно да се почувствуваат отфрлени со нож зариен во грб од тоа што е најсвето на светот - татковината.

Васко Крајчевски


Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 09:08
Не знам по кој пат во овие неколку недели ќе ќажам дека тој закон е тендециозно направен така, но и токму затоа е ништовен. На ова нешто има кумувано и Гавро Пановски поранешен и сегашен претседател на СБМ се со цел да не биде загрозен а при тоа не мислејки дека се прави политички упад во УСТАВОТ. А, Уставот е дециден и точно дефинирал кои се се БОРЦИ, а синтетичката творевина бранители никаде не ја споменува. Креативците на Законот за Бранители се најголемите МАНИПУЛАНТИ и со доза на интрига гледаат на БОРЦИТЕ  о д војната 2001 година- додека тогаш вешто ги криеја своите блиски по разни ексклузивни одмаралишта во и надвор од земјава. Но, сакале тие или НЕ, Законот за Борци мора да претрпи измени и дополнувања и во своите редовида ги уврсти (,,бранителите на Гавро Пановски,,) и борците од 2001 година.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Dardania Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dardania Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 18:26
ВМРО-ДПМНЕ, освен двајца, „воздржани“, СДСМ „за“, ДУИ „против“, вака се изјаснија пратениците за законот на Достоинство. Кавги и докажување кој е поголем патриот - што ни се случи во 2001. година, кој ја бранеше Македонија, а кој се криеше.



Кон врв
Dardania Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dardania Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 18:30
Ангелов: Нашиот предлог закон нема да биде изгласан, само за да не се налутат вооружените екстремисти





Бучковски: Сега, кога наместо да се гледа сеир, треба нешто да се направи за тие луѓе
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 20:15
gotovo e, ne go izglasaa zakonot....gi nemase vmrovcive deneska ni za lek....sramota...pomegu stolica i pravda ja izbraa stolicata(ili foteljata)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 20:23
[QUOTE=Dardania] Ангелов: Нашиот предлог закон нема да биде изгласан, само за да не се налутат вооружените екстремисти


Dovolno kaza za pametnite , a glupite ne krenaa dva prsta, molcea ko pi..i


Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
kocko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kocko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 20:47
a zosto i da se prifati? koga e na steta na site ostanati
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 51>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.