IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5657585960 97>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 01:05
aham od trebishte

se pokrstiv

se zezam ne sum od vashiot kraj...

i taka kje ne obrishat ako prodolzime sigurno...
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 01:25
Ок, ај уште една прикаска.

Повторно се случува пред многу години. Имам една пријателка од Америка. Дојде на гости во Македонија и си поседе цел месец. Таа е активен протестант. Меѓу другото, правевме муабет и за верата. Секако, повеќе таа прашуваше за православието, и цело време зошто ова, зошто она. Ја прошетав до Охрид, разбира се, во Скопје, Крушево, Битола, Струмица. После 2 недели, во саботата навечер ми рече дека и недостасува црквата, и дека сака да оди на служба. Потоа ме праша, дали може да дојде на Литургија.
Утредента отидовме во еден од скопските манастири. Отецот благослови да остане на цела Литургија. После Литургијата, сестрите ја прошетаа низ манастирот, а кога си отидовме и изнададоа еден куп поклони. На испраќање, игуманијата и се поклони, и ја целиваше.
Цел ден, пријателката не рече ништо. Вечерта, пред да си легне рече:
„Знаеш, денеска на Литургијата, додека стоев, ми потекоа солзи.“
Јас се збунив, и ја прашав глупо прашање - „Зошто?“
„Не знам, почнав да треперам, и од очите почнаа да ми течат солзи. Се беше толку убаво. А сестрите.. како да ме знаеја цел живот. Таква љубов од човек кон човек не бев видела...“

Така... да имаме поголема љубов, а помалце расправии на форумот.

Велик е Бог!


Изменето од makarios - 02.Ноември.2008 во 01:25
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 16:11
eh, pa ti se cudis. jas ke ti kazam deka lugjeto od tie ladni (po temperament) zemji i vo kafic da sedat eden vikend kaj nas ke bidat vooduseveni. tie koga ke go zapoznaat nasiot topol mentalitet, ne im se odi od tuka. prasaj nekoj stranec. no istoto go dozivuvaat i vo italija, spanija, grcija, itn. nema nikakva vrska so verata, tuku so temperamentot.

od druga strana, mozam da ti kazam deka pricinata broj eden sto lugjeto koga ke stanat hristijani ja spomnuvaat kako magnet za nivnoto obrakjanje e ljubovta koja ja pocuvstvuvale. mnogumina od niv kazuvaat deka za prv pat se prifateni, za prv pat nekoj gi gleda so oci na sozaluvanje i za prv pat gledaat deka Gospod ne gi zaboravil.

mnogu prikazni sum slusal, deka probuvale da go najdat gospoda i vo pravoslavnite hramovi. mnogu od niv gi odvratilo tokmu studeniloto, nadmenosta i elitizmot na pravoslavnite duhovni avtoriteti i nivnite zaednici.

ova e realnosta, pa neka najde nekoj za shodno malku da se podispravite vo ovie raboti.
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 16:23
Aj da vi kazam i jas edna prikaska ne od pred mnogu godini, tuku od minatata nedela.

Jas sum pravoslavna hristijanka. Za prv pat se osmeliv da pojdam vo nepravoslavna crkva. Pred toa mi kazuvaa deka ne treba da prisustvuvam na takva bogosluzhba, deka tie se eretici, sektasi itn. No sepak odluciv da pojdam i na takva bogosluzhba. Iskreno vi kazuvam deka niedna liturgija ne me doprela tolku silno i dlaboko kako zborovite na propovednikot sto propovedase. Porakata bese tolku realna, tolku bliska, tolku prakticna, tolku poucna sto celata bev vnesena vo nea. Dodeka slushav, go cuvstvuvav Bog kako silno mi go oblikuva srceto, a so ocite postojano se macev da gi zadrzam solzite. No ne uspeav. Bojiot zbor bese posilen od mene, a i onaka sum golema placka :) No nikogas takvo nesto ne mi se slucilo vo pravoslavna crkva. Nikogas posle liturgija ne sum se cuvstvuvala tolku ispolneta so ljubov, so prostevanje, so milost, so blagodat, so svetiot duh vo moeto srce.
Toa me podrazmisli malku i toa mi gi srusi predrasudite sto gi imav za ovie eretici i sektasi i od sega veke ne gi vikam taka, tuku gi cuvstvuvam kako svoi bratcinja i sestricki vo Gospoda.

Zatoa vi preporacuvam i vam koi mislite deka samo pravoslavnite se pravata vera, da posetite nekogas i nepravoslavna bogosluzba i da napravite sporedba i ke vidite deka i tamu e Bog, i tamu se propoveda isusovoto ucenje, i toa iskreno vi kazuvam vo pogolema mera.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 16:35
Da chedo Bozje....nie sto pishuvame tuka ne mislime nishto, tuku sme bile i sme videle i nepravoslavn(i) bogosluzbi.
 
Jas pak imam sprotivno iskustvo: vlegov ednas-mi se slosi, aj do mene e, vlegov vtorpat-mi se sloshi, aj pa do mene e, tretiot pat se zaprasav, sto e rabotava?
Bucna muzika, skokanje, lom, slatkoreciva propoved...nekakvi isceluvanjaгрицкање%20ноктиtransovi, demek Svetiot Duh...
 
Ne ce e do mene, si rekov, no do necestiviot ce da eѓавол.
I dzom-da me nema.ух
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 16:44
a moze i do tebe bilo.
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 17:02
Od gornava diskusija pretpostavuvam deka maria odela vo zaednicata na bratljube (najverojatno nekoja harizmatska zaednica) i ne i se dopadnalo, pa si otisla. Prostete ako gresham, ova e samo moja pretpostavka.
No maria, zosto namesto da si otisla tamu 3 pati, ne si otisla po eden pat vo 3 razlicni hristijanski crkvi? Taka podobro ke si zapoznaela poveke crkvi, za da ne donesuvas opst zaklucok samo od edna. I jas imam cueno deka vo pentekostalnite crkvi ima takvi urlanja kako sto ti gi opisuas, no toa ne znaci deka site se takvi. Jas kade sto bev nemase nisto od toa sto go naveduas. No ne sum bila vo pentekostalna crkva za da go iskusam toa sto ti si go iskusila, no mozebi ke otidam eden den, cisto za da bidam informirana i za da mozam da sporedam.
Pozdravce do tebe i neka Gospod te blagoslovi големо%20гушкање
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 17:12
Blagoslov i do tebe, ama tesko uste ednas pat da me navee vo nekoja takva zaeenica....
No neli site se toa hristijanski crkvi? Bibliski?
Zosto bi shetala od edna vo druga?збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 17:20
Ako ti kazuvam sto se imam jas videno i iskuseno (od prva raka) vo pravoslavnite crkvi i od pravoslavnite svestenici i popovi, kosata ke ti se krene среќа
Pa zosto bi shetala od edna vo druga? Daj togas vo dzamija da ideme zaedno samo zatoa sto i megju tie i megju ovie ima losi primeri. A kojznae pak i tamu sto ke ne doceka :)

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 17:26
iako temeta ne e soodvetna pa i jas offtopic

bev vo dzamija i mn dobro si pominav
osven so me pitaa a ti ce klanjas.. [/:D]
sum bila kaj nekoi kako sto rece marija vo izvorni...
ni malku ne mi se dopadna...koj znae ako idam pak moze radika kje potece [/:D]


Sepak najubavo mi e vo nasha Pravoslavna crkva..i dovolno mi e..!!!





Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 20:07
Originally posted by vesnaa vesnaa напиша:

Ako ti kazuvam sto se imam jas videno i iskuseno (od prva raka) vo pravoslavnite crkvi i od pravoslavnite svestenici i popovi, kosata ke ti se krene среќа
Pa zosto bi shetala od edna vo druga? Daj togas vo dzamija da ideme zaedno samo zatoa sto i megju tie i megju ovie ima losi primeri. A kojznae pak i tamu sto ke ne doceka :)

 
Ne se raboti za toa po sekoja cena da odam nekade kade ne mi e mesto, t.e. ne cuvstvuvam pripadnost. Ne e samo do primerite-tie samo go potkrepuvaat moeto cuvstvo na nepripadnost vo tie crkvi, a koj se nasol tamu, OK.
 
A za dzamija-ne gledam sto ima vrska so temava, no planiram vo dogledno vreme da posetam edna dzamija. Poseta-a ne baranje cuvstvo na pripadnost, jas si imam identitet i pripadnost.
 
 
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 22:23
Темата ќе доживее длабока старост, чинам, над 100 страници...
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 00:06
Originally posted by vesnaa vesnaa напиша:

Od gornava diskusija pretpostavuvam deka maria odela vo zaednicata na bratljube (najverojatno nekoja harizmatska zaednica) i ne i se dopadnalo, pa si otisla. Prostete ako gresham, ova e samo moja pretpostavka.No maria, zosto namesto da si otisla tamu 3 pati, ne si otisla po eden pat vo 3 razlicni hristijanski crkvi? Taka podobro ke si zapoznaela poveke crkvi, za da ne donesuvas opst zaklucok samo od edna. I jas imam cueno deka vo pentekostalnite crkvi ima takvi urlanja kako sto ti gi opisuas, no toa ne znaci deka site se takvi. Jas kade sto bev nemase nisto od toa sto go naveduas. No ne sum bila vo pentekostalna crkva za da go iskusam toa sto ti si go iskusila, no mozebi ke otidam eden den, cisto za da bidam informirana i za da mozam da sporedam.Pozdravce do tebe i neka Gospod te blagoslovi големо%20гушкање


ne znam dali bila vo 'mojata' crkva, jas ovaa marija ne ja poznavam, osven toa sto od nea go procitav, deka nekoj grav zimala, pa zatoa odela vo crkva, i dur go zimala i bilo arno, ali posle toa i se slosilo, izgleda rasipan bil graot. i sega, krivi bile tie sto i dale od graot, oti ja zavele da jade grav, a ona da ti bide gravomrska.

no takvi ima mnogu, koi dobronamernosta na hristijanite ja zloupotrebuvaat, koi mislat deka zatoa sto tie go vrtat i drugiot obraz, mozat majmuni da pravat od niv. no pak interesna e bozjata providnost na takvite, sto koga togas Gospod im tura kraj i samite si zaminuvaat.

Hristos kaza: ne mozete da mu sluzite i na Boga i na Mamon ('bogot' na parite). Taka, koga togas takvite ke si zaminat nazad kaj svojot 'bog'.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 01:19
Треба да правиме јасна разлика меѓу душевност и духовност.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5657585960 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.