IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 97>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:19
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

nema sto da se izvrtuva, monahot vo svojata gordost go postavil monastvoto na mestoto na Hristos, a toa e golem eres, golemo ponizuvanje na Hristos, golem grev.
 
 
ПРЕСТАНЕТЕ СО КЛЕВЕТИТЕ, ЗАТОА ШТО НИКОГАШ НЕ СТЕ БИЛЕ ВО МАНАСТИР И НЕ ПОЗНАВАТЕ (ЗНАЕТЕ) ШТО Е МОНАХ....
 
ИМА 56 СТРАНИ ТУКА - СТЕВОМПЦ ДАЈ НЕ СЕ ГЛУПИРАЈ!!!
 
а кога би ве познава добро би ве изнатепал и вие како изворни христијани очекувам да ми го свртите и другиот образ!!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:24
Originally posted by makarios makarios напиша:


Од целиот разговор пријателот отпосле ми го преведе само ова:„Замисли си го светот дека стои на детска клацкалка. На едната страна стојат гревовите на целиот свет. Тие гревови се смеа за демоните. Тие гревови печат и многу тежат. Од другата страна на клацкалката се монасите.

 
Зарем ова не значи дека монасите ги издржуваат т.е. го носат товарот на сите гревови од целиот свет?
Ајде протолкувајте го т.е. исфилозофирајте го ова поинаку да ве видам? трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Од целиот разговор пријателот отпосле ми го преведе само ова:„Замисли си го светот дека стои на детска клацкалка. На едната страна стојат гревовите на целиот свет. Тие гревови се смеа за демоните. Тие гревови печат и многу тежат. Од другата страна на клацкалката се монасите.


 

Зарем ова не значи дека монасите ги издржуваат т.е. го носат товарот на сите гревови од целиот свет?

Ајде протолкувајте го т.е. исфилозофирајте го ова поинаку да ве видам? трепкање


Јас не знам што се правиш толку паметен и сакаш на православните да им ја толкуваш верата кога веќе е протолкувана... си ја знаеме ние нашата вера, ти благодариме на твоите обиди да протолкуваш нешто поинаку од тоа што е... Далеку си од вистината...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Од целиот разговор пријателот отпосле ми го преведе само ова:„Замисли си го светот дека стои на детска клацкалка. На едната страна стојат гревовите на целиот свет. Тие гревови се смеа за демоните. Тие гревови печат и многу тежат. Од другата страна на клацкалката се монасите.


 

Зарем ова не значи дека монасите ги издржуваат т.е. го носат товарот на сите гревови од целиот свет?

Ајде протолкувајте го т.е. исфилозофирајте го ова поинаку да ве видам? трепкање




Pa vidis ako nekogas si bil na klackalka ce sfatis deka se raboti za balans koj monasite go nosat na svetot....ako se od edna strana grevovite i nema nikoj drug od druga strana koj so svojot zivot ce im se sprotivstavi i ce zivee bogougodno vo prava smisla na zborot togas ce nadvladeat grevovite...sega jasno li ti e ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Од целиот разговор пријателот отпосле ми го преведе само ова:„Замисли си го светот дека стои на детска клацкалка. На едната страна стојат гревовите на целиот свет. Тие гревови се смеа за демоните. Тие гревови печат и многу тежат. Од другата страна на клацкалката се монасите.

 
Зарем ова не значи дека монасите ги издржуваат т.е. го носат товарот на сите гревови од целиот свет?
Ајде протолкувајте го т.е. исфилозофирајте го ова поинаку да ве видам? трепкање
 
Ке ти се смеа децата од улица ....
 
 
СО БУКВАЛИСТИ НЕ РАЗГОВАРАМ ...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Од целиот разговор пријателот отпосле ми го преведе само ова:„Замисли си го светот дека стои на детска клацкалка. На едната страна стојат гревовите на целиот свет. Тие гревови се смеа за демоните. Тие гревови печат и многу тежат. Од другата страна на клацкалката се монасите.

 
Зарем ова не значи дека монасите ги издржуваат т.е. го носат товарот на сите гревови од целиот свет?
Ајде протолкувајте го т.е. исфилозофирајте го ова поинаку да ве видам? трепкање


Братче, кога цитираш, цитирај до крај.

Го прашале еднашка ѓаволот дали кај него во адот има монаси. Тој одговорил: „Има луѓе во црно, но ниту еден монах.“
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:55
bravos be, a da otvorite tema Pouki od Gjavolot?

gledam i tuka ste verzirani.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:04



Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Опитен во неговиот прекрасен коментар и објаснување на монаштвото кажа дека апостол Петар од одредена причина, кога бил повикан да врви по Господ, се завртел и го видел апостол Јован како ги следи, та Му рекол на Христос - Господи, а овој пак зошто? Јас би сакала ако може овој дел подобро да го објасни, затоа што сметам дека во овие зборови се крие интересна „тајна“.
   

За да се сфати оваа случка со св.ап. Петар треба да се погледне малку назад од предходните настани.    

        Да видиме сега кога се случи овој настан. Откако св.ап.Петар се откажа од Христа и тоа три пати, запеа петел, односно кај него проработи совестта, и тој горко заплака. А ова му се случи заради својата самоувереност. Господ, кој ги знае срцата на сите, ги предупреди апостолате дека кога ќе дојде искушението, сите тие ќе го остават. Тогаш св.ап.Петар самоуверено и гордо избрзува и пред сите изјавува дека и сите да се соблазнат заради Него тој никогаш нема да се соблазне. На тоа Господ, Кој ги знае срцата на сите, со своето благо слово, мирно го укорува да не се превознесува оти тој ќе биде прв кој ќе се откаже од Него.

Доаѓа искушението, Господ се сокрива, благодатта се повлекува и Петар се откажува од Христа. Петелот запејува, прораборува совестта, Петар се сеќава на својот грев и горко плаче. Плачи и жали зашто се одрече од Христа. Додека Христос беше со него, односно додека ја имаше во себе благодатта Божја, тој изјавуваше дека ќе биде со Христа и ќе умре за Него, а кога благодатта се повече тој трипати се одрече од Него.

Откако се одрече од својот и Учител и Бог во неговото срце се насели покајниот плач и тој се криеше и постојано плачеше и го бараше загубениот Бог. Деноноќно повикување во длабочината на своето испразнето срце: Господи Исусе Христе, помилуј ме! Господи Исусе Христе, помилуј ме!...
И кога слушна за Него прв истрча да го види и да му падене под нозете и побара прошка. Трчаа заедно со другиот ученик, кого Исус го љубеше. Петар и Јован. Покајанието и љубовта. Љубота трчаше побргу, ама покајанието прво слегна во гробот. Љубов без покајание не е љубов туку прелест, страст. Таму повикуваше: Каде си Исусе? Каде си Исусе Боже мој? Но Него го немаше. Го најде само неговиот повој. Тоа значи Бог бара труд, напор, усрдност, да го бараме за да го најдеме.

И повторно ништо и повторно плач, но овој пат со една светлина на надеж дека Он е тука и од некаде ќе се појави. И кога доаѓа Исус, што мислите, како му било на светиот апостол Петар? Што се случувало во неговата душа? Во неговото срце?

Тој повторно го гледа својот Бог и Спасител. Господ му дава повторна шанса за покајание. Нов живот. Нова надеж. Нова љубов. Трипати, според трикратното откажување, го прашува: “Ме љубеж ли?” “Да Господи, Ти знаеш дека те љубам” беше одговорот и повторно Бог го прими Петра и Петар Бога и во неговот срце се всели безмерната преслатка благодат Божја и тој сакаше сам да е со Господа. Та и ученикот кого го љубесе Он, му пречеше. И дури тогаш Господ му дозволува да врви по Него, и го праќа на мисија.

Што значат овие настани, ако не дека сите ние заради своите гревови се откажуваме од Христа и тоа секојдневно. Гревот е отстапување од Христос, од Бог. Но Бог е милостив, Бог е љубов и Он ни дава начин на покајание и исправување на својот грешен зивот. И дека без Бога, без Неговата благодат, не можеме да правиме ништо.

Сите ние имеме потреба од Бога. Сите ние сакаме да го пронајдеме Бога, cите ние сакаме да сме со Бога. А Бог, нашето срце го избра за свое место на пребивалиште, и таму треба да го бараме. Он е таму , се крие некаде и чека на нас да го пронајдеме. Скриен од мноштвото наши страсти во него(срцето). И таму треба непрестајно со плач да го бараме и повикуваме Неговото име. И кога ќе го најдеш, сакаш да бидеш само со Него, да му паднеш пред Неговите пренепорочни нозе, да го гушнеш и да го имаш.
Е затоа св.ап.Петар рекол: “ А овој пак зошто?”.

Господи Исусе Христе, по молитвите на светиот апостол Петар, помилуј не и дај ни да те имаме во срцата свои.
   


Изменето од Опитен - 01.Ноември.2008 во 15:36
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:24

Site nie imeme potreba od Boga. Site nie sakame da go pronajdeme Boga, Site nie sakame da sme so Boga. A Bog, naseto srce go izbra za svoe mesto na prebivaliste, i tamu treba da go barame. On e tamu , se krie nekade i ceka na nas da go pronajdeme. Skrien od mnostvoto nasi strasti vo nego(srceto). I tamu treba neprestajno so plac da go barame i povikuvame Negovoto ime. I koga ke go najdes, sakas da bides samo so Nego, da mu padnes pred Negovite preneporocni noze, da go gusnes i da go imas.
E zatoa sv.ap.Petar rekoj: “ A ovoj pak zosto”.

Gospodi Isuse Hriste, po politvite na svetiot apostol Petar, pomiluj ne i daj ni da te imame vo srcata svoi.    “

АМИН.
Поубаво нешто до сега не сум прочитала на цел форум
.
Ете како се прифаќа Исус....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:27
 мечтаење аплауз големо%20гушкање Останав без текст..

Изменето од blueprayer - 01.Ноември.2008 во 15:27
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:29
Originally posted by makarios makarios напиша:


Го прашале еднашка ѓаволот дали кај него во адот има монаси. Тој одговорил: „Има луѓе во црно, но ниту еден монах.“
 
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

bravos be, a da otvorite tema Pouki od Gjavolot?

gledam i tuka ste verzirani.
 
Ова не е единствена "поука" од ѓаволот што сум ја чул или прочитал од православните. Се надевам дека тие се свесни дека Ѓаволот е наречен "Таткото на Лагата" и дека првата негова поука во Библијата гласи:
 
"Навистина, не ќе умрете! Туку Бог знае дека, во оној ден кога ќе јадете од него, ќе ви се отворат очите, и вие ќе бидете како Бога, распознавајќи го доброто и злото"
(Ѓаволот ѓавол во Битие 3:4-5)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:43
a ste go prasale li gjavolot dali vo pekolot ima pravoslavni? kako da predosekjam deka ke rece deka nema.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:43

Немам зборови - значи и св.ап.Петар сакал да биде сам со Бога молитвено, го сакал само за себе... многу интересно, одлично! Браво на монасите што го следат примерот на оној на чија вера Бог ја основал Црквата! БРАВО!!!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 15:46
da da bravo na monasite sto go sledat Petar vo negovata sebicna zelba, UKORENA od Hrista.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.