IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
Автор
Порака
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 07:00
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Еднаш, како млад послушник, се молев пред иконата на Мајката Божја и Исусовата молитва се всели во моето срце и почна сама од себе да се врши. Еднаш, пак, во црква за време на читањето од светиот пророк Исаија кај зборовите: Измијте се и очистете се (Ис. 1,16) помислив: „Можеби и Мајката Божја некогаш згрешила, макар само и со мисла“. И гледај, во срцето заедно со молитвата почуствував јасен одговор:„Мајката Божја никогаш не згрешила, дури ниту со помисла“. Така Светиот Дух во моето срце посведочи за нејзината чистота.


Првен раскажувачот се молел пред икона и одкога си помислил за грешноста на Марија преку Светиот Дух добил јасен одговор дека е безгрешна.

   Одкаде заклучок дека точно Светиот Дух му посведочил?Прво и прво се молел пред икона а тоа не му е баш благопријатно на Светиот Дух. Друго одговорот може му е само една од многубројните човечки промисли кои
поминуваат низ нашите глави.


    Немој да го злоупотребувате името на Светиот Дух во обидот да си го оправдате сопственото традиционално верување.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 12:45
најтопло препорачувам да ја прочиташ книгата на старецот силуан,па послем ќе праиме муабет дали го злоупотребува името на Светиот Дух.
јас имав прилика да ја прочитам книгата одамна(на српски),и просто ме шокира читајки за некој монах што повеќе личи на ангел во тело отколку човек.Како најискрено се ражалостува од тоа дека е многу грешен(одма ми дојде мислата ако он е грешен што ли сум тогаш јас?!)потоа кога плачејки во разговор му се обраќа на праотецот Адам.
или кога им одговара на ревнивите православни дека не треба да се борат против непријателите на црквата туку да ги љубат бидејки Бог сите ги сака и трпи па како ли пак загубените овци.
за попален и у "филм" влезен православен тинејџер тоа беше ептен ладен туш!
п.с
ако некој знае,дали може и каде да се најде книгата на старецот силуан на македонски?

Изменето од ahmar1 - 30.Октомври.2008 во 12:45
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 13:24
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

најтопло препорачувам да ја прочиташ книгата на старецот силуан,па послем ќе праиме муабет дали го злоупотребува името на Светиот Дух.
јас имав прилика да ја прочитам книгата одамна(на српски),и просто ме шокира читајки за некој монах што повеќе личи на ангел во тело отколку човек.Како најискрено се ражалостува од тоа дека е многу грешен(одма ми дојде мислата ако он е грешен што ли сум тогаш јас?!)потоа кога плачејки во разговор му се обраќа на праотецот Адам.
или кога им одговара на ревнивите православни дека не треба да се борат против непријателите на црквата туку да ги љубат бидејки Бог сите ги сака и трпи па како ли пак загубените овци.
за попален и у "филм" влезен православен тинејџер тоа беше ептен ладен туш!
п.с
ако некој знае,дали може и каде да се најде книгата на старецот силуан на македонски?


Прекрасен, прекрасен и само прекрасен светител. Особено ми се допаѓа оној дел каде постојано повторува - Тагува мојата душа за Господа и со солзи Го бара (Тугује моја душа за Господом и са сузама Га тражи).

Познато е дека секое книжевно (и уметничко дело) е напишано со одреден дух. Имено, писател ги внесува своите чувства и опит и својата духовна состојба во пишаните редови. Затоа, кога читаме авантура, имаме динамични чувства во нас, кога читаме некоја хорор тематика, чувствуваме страв и напнатост... истото се случува и со гледање на филм.

Читајќи го св.Силуан Светогорец, се чувствува неговиот смирен дух, полн со љубов кон Бога, и неговиот вистински опит кој ни го пренел нам, кој не исполнува со радостотворна тага и таговна радост. Се чуствува Светиот Дух Кој го водел низ подвижничкиот живот.

п.с. не сум сигурна дали ја има на македонски.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 16:22
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Првен раскажувачот се молел пред икона и одкога си помислил за грешноста на Марија преку Светиот Дух добил јасен одговор дека е безгрешна.

   Одкаде заклучок дека точно Светиот Дух му посведочил?Прво и прво се молел пред икона а тоа не му е баш благопријатно на Светиот Дух. Друго одговорот може му е само една од многубројните човечки промисли кои
поминуваат низ нашите глави.


    Немој да го злоупотребувате името на Светиот Дух во обидот да си го оправдате сопственото традиционално верување.



Eh, pa ti pa izvoren, mnogu baras. Svetiot Duh si ima svoi ekluzivni zastapnici, predstavnistvo, si ima ostaveno tapii, pecat, notarski se e zavereno, prevedeno od evrejski, taka da nemoj ti sega deka nemaat pravo da si izmisluvaat kako sto miluvaat.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 04:58
Акатистот кон Пресвета Богородица е молитва која
е најшироко распространета и нема кој не ја знае.
Во него, сметам, дека е запишана сета суштина на тоа
како Православните верници ја доживуваат БогоМајката.
Прекрасна молитва, и во духовна и во уметничка смисла.


АКАТИСТ КОН ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Тебе Богородице, поборнице, војвотко,
ние, слугите твои, откако од зло се избавивме,
песни пофални ти воспеваме.
Ти Која имаш сила непобедлива,
од секоја опсаност ослободи не,
за да ти повикуваме:


Радувај се, Невесто неневесна!

Ангел претстател беше испратен од небесата
да и рече на Богородица: Радувај се!
и со глас бесплотен, гледајќи те како се воплотуваш,
Господи,во ужас стоеше воскликнувајќи и:

Радувај се, низ тебе радоста заблеска!
Радувај се, преку тебе клетвата исчезна!
Радувај се, на паднатиот Адам исправување!
Радувај се, на Ева од солзите избавување!
Радувај се, висино, ни за помислите човечки недостижна!
Радувај се, длабочино, ни за очите ангелски несогледлива!
Радувај се, зашто Царски престол си!
Радувај се, зашто го носиш Носителот на се!
Радувај се, ѕвездо која Сонцето Го објавува!
Радувај се, утробо на Божественото воплотување!
Радувај се, преку тебе тварта се обновува!
Радувај се, преку тебе на Творецот Му се поклонуваме!


Радувај се, Невесто неневесна!


продолжува...


Изменето од Maran Ata - 31.Октомври.2008 во 05:05
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 05:35
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Одкаде заклучок дека точно Светиот Дух му посведочил?Прво и прво се молел пред икона а тоа не му е баш благопријатно на Светиот Дух. Друго одговорот може му е само една од многубројните човечки промисли кои
поминуваат низ нашите глави.
Немој да го злоупотребувате името на Светиот Дух во обидот да си го оправдате сопственото традиционално верување.


Светиот Дух се дава на оние кои во потполност ги исполнуваат двете најголеми заповеди
да Го љубиме Бога со сето свое срце, со сета своја душа и со сиот свој ум,
и ближните како самите себеси.
Св. Силуан Атонски е едно мило срце кое има љубов за сите луѓе на светот
и чии мисли ни ги оставил нам, како едно огромно духовно богатство.

Не можам а да не зборувам за луѓето кои до солзи ги љубам.                   
Не можам а да не зборувам, зашто душата моја                                       
непрестајно тагува за Божјиот народ и плачејќи се моли за него.              
Не можам а вам да не ви зборувам, браќа, за милоста Божја                     
и ѓаволските лукавства.                                                                         
Поминаа 40 години откако благодатта на Светиот Дух                               
ме научи да го љубам човекот и сета твар,
откривајќи ми го лукавството на демоните кои преку лагата го остваруваат своето зло во светот.                                
Верувајте ми, браќа, пишувам пред Божјото лице,                                   
Кој го позна мојата душа преку Светиот Дух, по Неговата милост.              
Ако душата не Го вкуси Духот Свети, не може да Го знае Господ,              
ниту Неговата љубов.


Откако Господ, преку Светиот Дух, ми даде да ја спознаам љубовта,
веќе 40 години тагувам и плачам за Божјиот народ.
О браќа, нема ништо подобро од Божјата љубов,
Господ да ја загрее душата со љубов спрема Бог и ближните.
Голема е милоста Господова: душата Го познала Бог, својот небесен Отец,
и плаче и тагува што многу Го ожалостила,
а Господ и дава прошка на гревовите, и радост и среќа
да може да Го љуби својот Творец и ближните,
та да може да плаче за нив и да се моли милостивиот Господ
секоја душа да ја земе кај Себе, каде што ни подготвил место
со Своите страдања на крстот.
Оној, кој ја почуствувал сладоста на љубовта Божја,
при што душата е стоплена со благодатта, и Го љуби Бога и браќата,
веќе делумно знае дека Царството Божјо е во нас (Лука 17:21).
                                                                          
                                                                                                         


Изменето од Maran Ata - 05.Ноември.2008 во 23:22
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 12:23
molitva kon bogorodica, e kako molitvata kon zlatnoto tele.

zosto?

i ednoto i drugoto, ne se Bog.

i ednoto i drugoto ne mozat nitu da ja slushnat nasata molitva.

i ednoto i drugoto ne mozat nitu koga bi ja slushnale da odgovorat.

i ednoto i drugoto ne mozat, duri i da mozat da odgovorat, da go dadat toa sto go barame od niv.

i ednoto i drugoto, go ozalostuvaat Boga, koj e nasiot vistinski Tatko.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 20:19
Чек да се прекрстам со две раце
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 22:58

АКАТИСТ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Kondak I, Glas - 8

Tebe, Bogorodice, pobornice - vojvotko, nie Tvoite slugi, otkako se izbavivme od zlo, Ti peeme pobedna i blagodarstvena pesna. Ti ima{ nepobedliva sila, oslobodi n# od sekakvi opasnosti, za da Ti peeme:

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

 S t a t i j a I 

I k o s  1

Angelot pretstavitel be{e ispraten od neboto da ÿ re~e na Bogorodica: “Raduvaj se!” I gledaj}i deka Ti, Gospode, istovremeno so ovoj bestelesen glas, se ovoplotuva{, stoe{e v~udoneviden i ѝ vele{e vaka:

Raduvaj se, od Tebe }e izgree radosta; raduvaj se, preku Tebe }e is~ezne kletvata!

Raduvaj se, preku Tebe se vrati padnatiot Adam; raduvaj se, preku Tebe Eva se izbavi od solzi!

Raduvaj se, viso~ino, te{ko dosti`liva za ~ove~kata misla; raduvaj se, dlabo~ino, vo koja i so angelski o~i te{ko se proniknuva!

Raduvaj se, za{to si carski prestol; raduvaj se, za{to Go nosi{ Onoj {to nosi s#!

Raduvaj se yvezdo {to Go navestuva{ sonceto; raduvaj se, utrobo na bo`estvenoto ovoplotuvawe!

Raduvaj se, preku Tebe se obnovuva sozdanieto; raduvaj se, preku Tebe se poklonuvame na Tvorecot!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna!

 

K o n d a k  II

 

Svetata, gledaj}i se ~ista, smelo mu veli na Gavrila: Tvoite ~udni zborovi te{ko mo`e da gi primi mojata du{a, za{to zboruva{ za ra|awe od bessemeno za~nuvawe i veli{:

Aliluja!

I k o s  2

Sakaj}i da go razbere nedosti`noto za razumot, Deva izvika kon Bo`jiot sluga: Ka`i mi kako e mo`no da se rodi sin od ~ista utroba? A toj so strav se svrte i veli vaka:

Raduvaj se, tajnice na neiska`livata svetlina; raduvaj se, tivka vero na onie {to se molat!

Raduvaj se, Ti si po~etok na Hristovite ~uda; raduvaj se, Ti si osnova na Negovite vistini!

Raduvaj se, lestvico nebeska, po koja Bog sleze; raduvaj se, Ti si most po koj pominuvaat lu|eto od zemjata na neboto!

Raduvaj se, ~udo preslavno za angelite, raduvaj se, Ti si najstra{en poraz na demonite!

Raduvaj se, za{to neiska`livo ja rodi svetlinata; raduvaj se, za{to nikomu ne ka`a kako stana toa!

Raduvaj se, za{to go nadminuva{ znaeweto na premudrite; ra duvaj se, Ti go ozaruva{ umot na vernite!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna!

 

K o n d a k  III

    Silata na Sevi{niot ja oseni Bezbra~nata za da za~ne i nejzinata dobroplodna utroba ja poka`a kako plodna niva za site {to sakaat da po`neat spasenie i da peat vaka:

Aliluja!

I k o s  3

Otkako Go primi vo svojata utroba Boga, Deva brgu otide kaj Elisaveta, ~ij mladenec, {tom go pozna nejziniot pozdrav, se raduva{e i so igrawe, kako so pesni, vika{e kon Bogorodica:

Raduvaj se, vej~e, od neuvenliva granka; raduvaj se, Ti si plod besmrten!

Raduvaj se,  Ti  go  rodi  ^ovekoqubecot; raduvaj se, Ti go rodi Seja~ot na na{iot `ivot!

Raduvaj se, nivo izobilna i plodorodna; raduvaj se, trpezo na izobilno o~istuvawe!

Raduvaj se, Ti pravi{ da cuti rajot na ubavinite; raduvaj se, za{to Ti go podgotvuva{ pristani{teto za du{ite!

Raduvaj se, prijatno molitveno kandilo; raduvaj se, ~istitelko na celiot svet!

Raduvaj se, Bo`jo blagovolenie kon smrtnite; raduvaj se, smelost na smrtnite kon Boga!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  IV

 

Imaj}i vo sebe bura od pomisli na somnevawa, ~istiot Josif se namurti koga Te gleda{e Tebe bezbra~nata i si misle{e, Pre~ista, deka si zgre{ila. No, koga razbra  deka  si  za~nala od Svetiot Duh, re~e:

Aliluja!

 

II  S t a t i j a

 I k o s  4

Otkako pastirite gi slu{naa angelite kako go vospevaat Hristovoto doa|awe vo telo, potr~aa kaj Nego kako pri pastir, Go vidoa kako pre~isto jagne, othraneto vo utrobata na Marija, zapeaja i izvikaa:

Raduvaj se, Majko na Jagneto i Pastirot; raduvaj se trlo na duhovnite ovci!

Raduvaj se, Za{titnice od nevidlivite neprijateli; raduvaj se, preku Tebe se otvorija rajskite vrati!

Raduvaj se, nebeskite se raduvaat zaedno so zemnite; raduvaj se, zemnite likuvaat zaedno so nebeskite!

Raduvaj se nemol~e{ka usta na apostolite; raduvaj se nepobedna smelost na ma~enicite!

Raduvaj se, Ti si tvrda potkrepa na verata; raduvaj se, svetlo poznanie na blagodatta!

Raduvaj se, preku Tebe adot be{e ogolen; raduvaj se, preku Tebe se oblekovme vo slava!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  V

 

Otkako ja vidoa bogoispratenata yvezda, mudrecite odea po nejzinite la~i, i, imaj}i ja za svoj svetilnik, so nea go baraa silniot nebeski Car, a koga pristignaa pri Nedosti`niot,  se   izraduvaa i Mu peea:

Aliluja!

 

I k o s  5

Sinovite haldejski go vidoa vo racete na Deva Onoj {to so raka gi sozdal lu|eto. Iako vo vid na sluga, vo Nego Go poznaa Gospoda, pobrzaa so darovi da Mu poslu`at i da ÿ peat na Bogorodica:

Raduvaj se, Majko na Yvezdata {to ne zao|a; raduvaj se, zoro na Bo`jiot den!

Raduvaj se, Ti go izgasi ognot na strastite; raduvaj se, Ti gi prosvetuva{ tajnicite na Sveta Troica!

Raduvaj se, Ti mu ja odzede vlasta na ne~ove~kiot ma~itel; raduvaj se, Ti go poka`a ^ovekoqubecot, Gospod Hristos!

Raduvaj se, Ti izbavuva{ od varvarsko idoloslu`enie, raduvaj se, Ti ni pomaga{ da se oslobodime od lo{i dela!

Raduvaj se, Ti go prekrati poklonuvaweto na ognot; raduvaj se, Ti n# osloboduva{ od plamenot na strastite!

Raduvaj se, Ti gi u~i{ vernite na celomudrie; raduvaj se, ti si radost za site narodi!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

   

K o n d a k   VI

Mudrecite stanaa bogonosni propovednici, se vratija vo Vavilon i go ispolnija pretska`anoto za Tebe; im propovedaa na site deka si Ti Hristos i go ostavija Iroda  kako  praznoslovec,  koj  ne  znae  da pee:

Aliluja!

 

I k o s   6

 

Spasitelu, vo Egipet ja poka`a svetlinata na vistinata i ja izgoni lagata na temninata; idolite padnaa, ne mo`ej}i da ja istrpat Tvojata sila, a onie {to se spasija, izvikaa kon Bogorodica:

Raduvaj se, Ti gi poprava{ lu|eto; raduvaj se, Ti gi soboruva{ besovite!

Raduvaj se, Ti si ja pobedila silata na zabludata; raduvaj se, Ti si ja izobli~ila idolskata izmama!

Raduvaj se, more {to go potopi duhovniot faraon; raduvaj se, karpo, {to gi napoi `ednite za `ivot!

Raduvaj se, ognen stolbu, Ti gi vodi{ onie {to  se vo temnina; raduvaj se, Ti si svet pokrov, po{irok od oblak!

Raduvaj se, Ti si hrana {to ja zameni mannata; raduvaj se, slu`itelko na svetata radost!

Raduvaj se, vetena zemjo, raduvaj se, od Tebe te~e med i mleko!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  VII

Koga nabli`uva{e denot Simeon da se preseli od ovoj la`en vek, Te dadoa nemu v race kako detence, no toj Tebe Te pozna i kako  sovr{en  Bog  se   ~ude{e   na  Tvojata neiska`liva  premudrost  i  pee{e:  

Aliluja!

                            

III S t a t i j a

I k o s  7

Koga se javi Sozdatelot, nam, na sozdadenite od Nego, ni go poka`a svoeto novo sozdanie. Toj iznikna od bessemena utroba i ja za~uva nevina kako {to be{e, ta gledaj}i go ~udoto, da izvikame i da zapeeme:

Raduvaj se, netlenen cvetu; raduvaj se, Ti si venec na vozdr`uvaweto!

Raduvaj se, svetol obraz na voskresenieto; raduvaj se, Ti go otkriva{ angelskiot `ivot!

Raduvaj se, Ti si plodnonosno drvo na svetlinata; raduvaj se, od Tebe se hranat vernite!

Raduvaj se, razlisteno dobrosen~esto drvo, pod Tebe mnozina se potslonuvaat; raduvaj se, Ti si Go nosela vo utrobata Izbavitelot na plenetite!

Raduvaj se, Ti si go rodila U~itelot na zabludenite; raduvaj se, Ti Go mole{e pravedniot Sudija!

Raduvaj se, preku Tebe im se pro{tavaat grevovite na mnozina!

Raduvaj se, obleka na li{enite od smelost; raduvaj se, qubov {to pobeduva sekakva lo{a `elba!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  VIII

Otkako go vidovme ~udnoto ra|awe, da se oddale~ime od ovoj svet, da go izdigneme na{iot um kon neboto, za{to vi{niot Bog se javi na zemjata kako smiren ~ovek, za da gi  privle~e  kon  sebe  onie  {to  mu   peat:

Aliluja!

I k o s  8

Neiska`livoto Slovo potpolno be{e na zemjata, bez i najmalku da otstapi od neboto, za{to ra|aweto od Deva Bogorodica ne be{e promena na mesto, ami Bo`ja milost, zatoa da ÿ zapeeme na Bogorodica:

Raduvaj se, Priemnice na neopfatliviot Bog; raduvaj se, Ti si vrata na pre~istata tajna!

Raduvaj se, za Tebe nevernite slu{aat so somnevawe; raduvaj se, tvrda pofalbo na vernite!

Raduvaj se, presveta kolesnice na Onoj {to sedi na heruvimite; raduvaj se, preslavno `iveali{te na Onoj {to sedi na serafimite!

Raduvaj se, Ti si gi sobrala zaedno sprotivnostite; raduvaj se, Ti si gi soedinila devstvoto i ra|aweto!

Raduvaj se, preku Tebe se prosti prestapot; raduvaj se, preku Tebe se sozdade rajot!

Raduvaj se, Ti si klu~ na Hristovoto carstvo; raduvaj se, Ti si nade` na ve~nite blaga!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  IX

 

Site angeli se za~udija od velikoto delo na Tvoeto ovoplotuvawe, za{to vo nedostapniot Bog gledaa ~ovek dostapen, Koj  `ivee so nas i od site slu{aa: Aliluja!

I k o s  9

Krasnore~ivite besednici gi gledame kako bezglasni ribi {tom stanuva zbor za Tebe, Bogorodice; tie ne mo`at da objasnat kako si Deva koga si rodila. Nie sme vosh*teni pred tajnata i so vera izvikuvame:

Raduvaj se, `iveali{te na Bo`jata premudrost; raduvaj se, riznico na Negovata promena!

Raduvaj se, Ti gi poka`uva{ mudrecite kako nemudri; raduvaj se, Ti gi izobli~uva{ za nerazumnost itrite majstori na slovoto!

Raduvaj se, za{to obezumea u`asnite ispituva~i; raduvaj se, za{to ovenaa basnotvorcite!

Raduvaj se, Ti gi rasturi itrite spletki na atiwanite; raduvaj se, Ti gi ispolnuva{ mre`ite na ribarite!

Raduvaj se, ti izvlekuva{ od dlabo~inata na neznaeweto; raduvaj se, Ti prosvetuva{ mnozina so znaewe!

Raduvaj se, Ti si korab za onie {to sakaat da se spasat; raduvaj se, Ti si pristani{te za onie {to plovat vo `ivotot!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  H

Sozdatelot na s#, sakaj}i da go spasi svetot, dobrovolno dojde vo nego, bidej}i Bog se javi zaradi nas kako ~ovek. Zatoa, otkako go povika podobnoto preku podobno, kako Bog slu{a:

Aliluja!

IV  S t a t i j a

I k o s  10

Bogorodice Devo, Ti si zakrila za devicite i za site {to doa|aat kaj Tebe; Tvorecot na neboto i na zemjata Te napravi taka, Pre~ista, koga se vseli vo Tvojata utroba. Toj gi nau~i site da Ti peat:

Raduvaj se, stolbe na devstvoto; raduvaj se, Ti si vrata na spasenieto!

Raduvaj se, na~alnice na duhovniot raste`; raduvaj se, podatelko na bo`estvenata blagost!

Raduvaj se, Ti si gi obnovila za~natite vo grev; raduvaj se, Ti si gi vrazumila duhovno rasejanite!

Raduvaj se, Ti go goni{ razlo`itelot na umovite; raduvaj se, Ti si Go rodila seja~ot na ~istotata!

Raduvaj se, Ti si dom na bessemeno nevestinstvo, raduvaj se, Ti gi soedinuva{ vernite so Gospoda!

Raduvaj se, Ti si dobra hranitelka na devojkite; raduvaj se nevesto - ukrasitelko na svetite du{i!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

K o n d a k  XI

Bessilna e sekoja pesna {to saka da gi opfati site Tvoi dobrini, za{to, nebeski  Caru, si svet; i da Ti prineseme pesni ramni po broj na morskata pesok, ne pravime ni{to dostojno za s# {to si ni dal, zatoa izvikuvame:

Aliluja!

 

Ikos 11

Sveta Deva ja gledame kako zapalena sve}a,  koja  im  se javi na onie {to bea vo temninata. Otkako go zapali duhovniot ogan, Taa gi vodi site kon bo`estveno poznanie i go prosvetuva umot so nebeski zraci. Zatoa ÿ peeme:

Raduvaj se, Ti si la~ na duhovnoto sonce; raduvaj se, svetlo na svetlinata {to ne zajduva.

Raduvaj se, svetkavice {to gi prosvetuva{ du{ite; raduvaj se, Ti si grom {to gi pla{i neprijatelite!

Raduvaj se, od Tebe izgreva mnogusvetlata prosveta; raduvaj se, od Tebe izvira mnoguvodnata reka!

Raduvaj se, Ti `ivo ja pretstavuva{ bawata; raduvaj se, Ti ja otstranuva{ grevovnata skvernota!

Raduvaj se, Ti ja mie{ sovesta; raduvaj se, ~a{o, so koja se crpe radost!

Raduvaj se, Ti si mirizba na Hristovoto blagouhanie; raduvaj se, Ti si `ivot na tainstvenoto veselie!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

   

K o n d a k  XII

Onoj {to gi prostuva dolgovite na site lu|e, sakaj}i da dade milost za starite dolgovi, Samiot dojde kaj onie {to se bea oddale~ile od Negovata blagodat, go skina spisokot na grevovite i od site slu{na:   

Aliluja!

 

I k o s  12

          Bogorodice, go vospevame Tvoeto ra|awe, Te proslavuvame kako duhoven hram, za{to Gospod, Koj dr`i s# vo svojata raka, se vide vo Tvojata utroba, i gi osveti,  i gi nau~i site da peat:   

 Raduvaj se, Ti si skinija na Boga-Slovo; raduvaj se, Ti si pogolema od Svetiwata na svetiwite!

Raduvaj se, Ti si kov~eg pozlaten od Duhot; raduvaj se, Ti si neiscrpna riznica na `ivotot!

Raduvaj se, Ti si skapocen venec na blago~estivite; raduvaj se, Ti si pre~ista pofalba na blagovejnite sve{tenici!

Raduvaj se, Ti si cvrst stolb na Crkvata; raduvaj se, Ti si nerazru{liv bedem na dr`avata!

Raduvaj se, preku Tebe se izdigaat znamiwata na pobedi; raduvaj se, preku Tebe pa|aat neprijatelite!

Raduvaj se, Ti si iscelenie na moeto srce; raduvaj se, Ti si spasenie na mojata du{a!

 

Raduvaj se, Nevesto nenevesna.

   

K o n d a k  XIII

 

O, mnoguvospevana Majko, Ti si Go rodila najsvetoto Slovo me|u site svetii! Primi gi ovie na{i molbi, izbavi n# od sekakva napast i oslobodi n# od idnite maki nas koi ti peeme:

 Aliluja!

   

 

MOLITVA KON PRESVETA BOGORODICA

Neoskvernavena, neizvalkana, ~ista, pre~ista Devo, Bogonevesto, Vladi~ice, preku Tvoeto preslavno ra|awe si go soedinila Boga-Slovo so lu|eto i si ja sobrala otfrlenata priroda na na{iot rod so `itelite na neboto. Ti si nade` na o~ajnite, Ti si pomo{ na borcite, Ti si gotova zakrila na onie {to doa|aat kaj Tebe, Ti si za{titnica na site hristijani. Ne gnasi se od mene gre{niot i ne~istiot, koj so sramni pomisli, zborovi i postapki se napraviv sosema nezgoden i, poradi lekomislie, svesno stanav rob na `ivotnite nasladi. No, bidej}i si Majka na ~ovekoqubiviot Bog, ~ovekoqubivo  smiluvaj se na mene gre{niot i bludniot i primi ja mojata molitva {to ti ja prinesuvam so ne~ista usta. Poslu`i se so Tvojata maj~inska sloboda i pomoli Go Tvojot Sin, i na{ Vladika, i Gospod da go otvori za mene ~ovekoqubivoto srce na svojata blagost, bez da gleda na bezbrojnite moi gre{ewa, da me obrati kon pokajanie i da me  napravi  dobar  ispolnitel   na  Svoite zapovedi. Ti si milostiva, dobroqubiva, bidi sekoga{ so mene. Vo sega{niot `ivot bidi topla zastapnica i pomo{nica, progonuvaj gi neprijatelskite napadi i vodi me kon spasenie. Vo ~asot  na mojata smrt, za~uvaj ja mojata du{a i otstrani gi daleku od nea mra~nite videnija na lo{ite duhovi. A vo stra{niot den na Sudot, izbavi me od ve~nata maka i napravi me naslednik na neiska`livata slava na Tvojot Sin i Bog na{, koja da ja primam, Vladi~ice moja, preku Tvoeto posredni{tvo i zastapni{tvo, po blagodatta i ~ovekoqubieto na Tvojot edinoroden Sin, Gospod, i Bog, i Spasitel na{ Isus Hristos. Nemu Mu prilega slava, ~est i poklonuvawe, so blagiot i `ivotvoren Duh, sega, sekoga{ i vo ve~ni vekovi. Amin.

   

 

Nade` mi e Otecot, zasolni{te - Sinot, a pokrov mi e Svetiot Duh, Troice Sveta, slava Ti.

Celata moja nade` ja polagam vo Tebe, Majko Bo`ja, za{titi me pod Tvojot pokrov.

 

 

КРАЈ И СЛАВА НА БОГА!!!



Изменето од Tetratka - 31.Октомври.2008 во 22:59
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 23:01
Тука е целиот АКАТИСТ, за оние што го немаат тука го има и слободно можат да го копираат,... извинете ако има печатни грешки.големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:02
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Ti ima{ nepobedliva sila, oslobodi n# od sekakvi opasnosti


amre, neli ne se molevte na marija, tuku ja molevte taa da se moli za vas?

hehehe na lagata i se kratki nozete.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:05

bratljube, сега ќе почнат да ти филозофираат дека Марија, всушност, преку нејзините посреднички молитви ќе се моли на Господ, за Тој да не ослободи, а на таа и дека тоа само така било напишано, а дека во суштина не е така. среќа Ваккви оправдувања имаат скоро за се, само кој знае дали со овој изговор ќе се оправдаат и во Оној Ден тага

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

bratljube, сега ќе почнат да ти филозофираат дека Марија, всушност, преку нејзините посреднички молитви ќе се моли на Господ, за Тој да не ослободи, а на таа и дека тоа само така било напишано, а дека во суштина не е така. среќа Ваккви оправдувања имаат скоро за се, само кој знае дали со овој изговор ќе се оправдаат и во Оној Ден тага

 
 
ТЕМАТА Е :  Молитва кон Пресвета Богородица
И ТУКА Е ВАШИОТ ПАРАДОКС...
 
А ЗА ОНА ИМА ДРУГИ ТЕМИ -  ОФ ТОПИК!!!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 14:19
Tetratka, темава не е поставена само за молитви да упатуваме кон блажената Марија, туку за да размениме мислења околу молитвата кон неа. Тоа е јасно потврдено од онаа која ја отвори оваа тема.
 
Originally posted by Nya Nya напиша:

Затоа и ја отворив оваа тема, за да размениме мислења околу молитвата кон Пресвета Богородица.
 
Значи не туку врескај, како што гледаш не сме оф-топик.


Изменето од EvAngelos - 01.Ноември.2008 во 14:20
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.