IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:08
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.



Znam za toa Evangelos, jas go imam prevodot na MPC i sum pravoslaven vernik....No sepak i vo taa kniga nisto ne ukazuva na toa deka treba da se molime na nekoj drug osven na BOG!

Ne sum zakoraven pravoslaven vernik , tuku sakam da bidam ispraven pred BOG , gi pocituvam site iskreni vernici i ubeduvanja no sakam da zboruvame so argumenti.


Мене ми е многу жал Давид, што морам да те разочарам, ама православните верници се молат на светиите за тие молитвено да ги застапуваат пред Бога...

   Znam za toa, Mara Nata, mnogu te pocituvam po tvoite postovi se gleda deka si vistinski hristijanin, no iako gi pocituvam svetitelite(posebno tie sto se spomnati vo Biblijata), sepak jas mu se molam samo na BOG preku ISUS HRISTOS.    Jas ne sum tipicen pravoslaven koj gi negira drugite hristijanski verski zaednici, a uste pomalku da gi narekuvam eretici i gjavoli, kako sto citav od eden t.n. svetec(mislam deka po poteklo od Romanija). A proglasen od crkvata za svetec....
 
 
Имаш многу интересен став...
 
 
ТРЕБА ДА РАЗБЕРЕШ ЕДНА РАБОТА:
 
КОГА ЦРКВАТА ИЛИ НЕКОЈ ОД ЦРКВАТА ГИ ОСУДУВА ЕРЕТИЦИТЕ ИЛИ РИМОКАТОЛИЦИТЕ И ПРОТЕСТАНТИТЕ... “ИЗВОРНИТЕ ХРИСТИЈАНИ“ ЕВАНГЕЛОС, СТЕВО И Т. Н. ...
 
ТОЈ (ТАА - СЕ МИСЛИ НА ЦРКВАТА) НЕ ЈА СУДИ ЛИЧНОСТА НА ЕВАНГЕЛОС ИЛИ НЕКОЈ ЧЛЕН НА НЕКОЈА ДРУГА ВЕРСКА ГРУПАЦИЈА, А НИВНОТО УЧЕЊЕ ...
 
БИДЕЈЌИ САМО БОГ ЗНАЕ ЗА СЕКОЈ ЕДЕН ОД НАС - БЕЗ РАЗЛИКА КАДЕ ПРИПАЃА - ШТО ИМА ВО СРЦЕТО
 
И КЕ ТЕ МОЛАМ ПРАВИЛНО ДА ЈА РАЗБЕРЕШ ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА, А НЕ “ДЕМЕК СУМ ПРАВОСЛАВЕН“ АМА НЕ СУМ ...
 
п.с.
овој пост сакам да биде правилно разбран - како реалност, а не како провокацијаголемо%20гушкање 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:17
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.

Znam za toa Evangelos, jas go imam prevodot na MPC i sum pravoslaven vernik....No sepak i vo taa kniga nisto ne ukazuva na toa deka treba da se molime na nekoj drug osven na BOG! Ne sum zakoraven pravoslaven vernik , tuku sakam da bidam ispraven pred BOG , gi pocituvam site iskreni vernici i ubeduvanja no sakam da zboruvame so argumenti.
Мене ми е многу жал Давид, што морам да те разочарам, ама православните верници се молат на светиите за тие молитвено да ги застапуваат пред Бога...
    Znam za toa, Mara Nata, mnogu te pocituvam po tvoite postovi se gleda deka si vistinski hristijanin, no iako gi pocituvam svetitelite(posebno tie sto se spomnati vo Biblijata), sepak jas mu se molam samo na BOG preku ISUS HRISTOS.    Jas ne sum tipicen pravoslaven koj gi negira drugite hristijanski verski zaednici, a uste pomalku da gi narekuvam eretici i gjavoli, kako sto citav od eden t.n. svetec(mislam deka po poteklo od Romanija). A proglasen od crkvata za svetec....

 

 

Имаш многу интересен став...

 

 

ТРЕБА ДА РАЗБЕРЕШ ЕДНА РАБОТА:

 

КОГА ЦРКВАТА ИЛИ НЕКОЈ ОД ЦРКВАТА ГИ ОСУДУВА ЕРЕТИЦИТЕ ИЛИ РИМОКАТОЛИЦИТЕ И ПРОТЕСТАНТИТЕ... “ИЗВОРНИТЕ ХРИСТИЈАНИ“ ЕВАНГЕЛОС, СТЕВО И Т. Н. ...

 

ТОЈ (ТАА - СЕ МИСЛИ НА ЦРКВАТА) НЕ ЈА СУДИ ЛИЧНОСТА НА ЕВАНГЕЛОС ИЛИ НЕКОЈ ЧЛЕН НА НЕКОЈА ДРУГА ВЕРСКА ГРУПАЦИЈА, А НИВНОТО УЧЕЊЕ ...

 

БИДЕЈЌИ САМО БОГ ЗНАЕ ЗА СЕКОЈ ЕДЕН ОД НАС - БЕЗ РАЗЛИКА КАДЕ ПРИПАЃА - ШТО ИМА ВО СРЦЕТО

 

И КЕ ТЕ МОЛАМ ПРАВИЛНО ДА ЈА РАЗБЕРЕШ ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА, А НЕ “ДЕМЕК СУМ ПРАВОСЛАВЕН“ АМА НЕ СУМ ...

 

п.с.

овој пост сакам да биде правилно разбран - како реалност, а не како провокацијаголемо%20гушкање 

   Ne go razbiram toa kako provokacija,te svatiivsto sakas da kazes, ama citav edna kniga od eden svetec od Romanskata Pravoslavna Crkva vo koja zboruvase za Baptistite, Jehovinite Svedoci i za Evangelistite kako za gjacvolski sluziteli i da ne razgovaraat voopsto so niv....Mnogu tazno od eden Hristijanin toa da go rece za drug Hristijanin

Imam interesen stav, vo pravo si.Jas imam prijateli monasi so koi razgovaram i gi pocituvam i tie me razbiraat. Pozdrav
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:18
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

НЕ ЈА СУДИ ЛИЧНОСТА НА ЕВАНГЕЛОС ИЛИ НЕКОЈ ЧЛЕН НА НЕКОЈА ДРУГА ВЕРСКА ГРУПАЦИЈА, А НИВНОТО УЧЕЊЕ ...


Токму така. Затоа јас многупати имам нагласено дека немам ништо против ЕвАнгелос или некој друг од форумов, но имам против нивното учење и кога ја судат мојата, односно Православната вероисповед.

А имам и напоменато дека имам пријатели кои се од различни вероисповеди, не ги мразам и не ги судам како личности, туку не го одобрувам нивното учење.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:22
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

НЕ ЈА СУДИ ЛИЧНОСТА НА ЕВАНГЕЛОС ИЛИ НЕКОЈ ЧЛЕН НА НЕКОЈА ДРУГА ВЕРСКА ГРУПАЦИЈА, А НИВНОТО УЧЕЊЕ ...


Токму така. Затоа јас многупати имам нагласено дека немам ништо против ЕвАнгелос или некој друг од форумов, но имам против нивното учење и кога ја судат мојата, односно Православната вероисповед.

А имам и напоменато дека имам пријатели кои се од различни вероисповеди, не ги мразам и не ги судам како личности, туку не го одобрувам нивното учење.



              
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:24
На EvAngelos го заболе уво што некоја Maran Ata не го одобрува неговото учење голема%20насмевка
На EvAngelos многу поважно му е дали Божјиот Збор го одобрува неговото верување, а воопшто не го тангира мислењето на некоја си Maran Ata.
EvAngelos на Судниот Ден ќе се појави пред Христос, а не пред Maran Ata, и затоа Тој се труди да се држи до Христовото учење, а не до она што го одобрува или не го одобрува Maran Ata или некој/а слична на неа.


Изменето од EvAngelos - 29.Октомври.2008 во 02:24
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На EvAngelos го заболе уво што некоја Maran Ata не го одобрува неговото учење голема%20насмевка
На EvAngelos многу поважно му е дали Божјиот Збор го одобрува неговото верување, а воопшто не го тангира мислењето на некоја си Maran Ata.
EvAngelos на Судниот Ден ќе се појави пред Христос, а не пред Maran Ata, и затоа Тој се труди да се држи до Христовото учење, а не до она што го одобрува или не го одобрува Maran Ata или некој/а слична на неа.
 
 
ВАКА И ЛУЦИФЕР ИМ ЗБОРУВАШЕ НА ПАДНАТИТЕ АНГЕЛИ ....
ДЕМЕК ЗА ЗБОРОТ БОЖЈИ ...голема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:35

збунетост

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:37
Оладете сите малку, не ми се бришат постови пак цела вечер!
Do what is right, come what may...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 03:12
Утре ако ја најдам книгата, ќе напишам и некои чуда кои се случиле, откако луѓе се молеле на Пресвета Богородица. Книгата е од дедо Гаврил Светогорецот. Забутана е негде по куферите...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 03:28
Евангелос и Маран Ата - ПРЕСТАНЕТЕ со лични расправии!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 03:29
имаш на преминпортал
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 03:49
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

НЕ ЈА СУДИ ЛИЧНОСТА НА ЕВАНГЕЛОС ИЛИ НЕКОЈ ЧЛЕН НА НЕКОЈА ДРУГА ВЕРСКА ГРУПАЦИЈА, А НИВНОТО УЧЕЊЕ ...


Токму така. Затоа јас многупати имам нагласено дека немам ништо против ЕвАнгелос или некој друг од форумов, но имам против нивното учење и кога ја судат мојата, односно Православната вероисповед.

А имам и напоменато дека имам пријатели кои се од различни вероисповеди, не ги мразам и не ги судам како личности, туку не го одобрувам нивното учење.



              
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 03:55
Јас знам еден современ настан.

Сигурно ја знаете малата капеста црквичка на Пресвета Богородица, меѓу Скопје и Велес?

Нели се наоѓа долу покрај течението на Вардар. Така едно семејство идејќи си надолу малото дете кое било со нив, случајно се лизнало и да падне долу од карпата некоја чудна сила го задржало и тоа се слегнало безбедно.

Кога влегле во црквичето, детето ја видело иконата што стои насреде и рекло:
„оваа зена ме задржа да не паднам“

Нека ви биде според верата ваша
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 19:31
Опитен, ќе може ли да ни дадеш повеќе информации за овој настан? Каде може да се прочита за него? Каде може да се најде детето?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.