IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
Автор
Порака
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:16
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

A na koj izvoren svetii se misli?



   зашто е напишано: „Бидете свети, зашто Јас Сум свет.”
свети луге=светии=верни луге,Божји народ.


А си го исполнил ли ти тоа бидете свети, та за да се наречеш себеси свет?


Вака може да поставуваш прашања се до второто Христово доагање, и кога ке дојде...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:16
II Мак. 15:12-14
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

бла бла бла, уште еден твој обид Maran Ata за скршнување на дисксуијава, но воедно и еден мој успешен потег за демантирање на твојот обид да го оправдаш молењето на светците со помош на тој стих од Откровиението намигнување
 

Значи, сеуште остануваме на стариот став: молењето кон душите од оној свет не е учење, ниту пракса на Библијата.


Е сега нешто кажа... многумина ти рекоа - те бидува за демагог... бај д веј, тие стихови се за светиите на небесата. Или сакаш да ми кажеш дека духови шетаат на земјата????

Евреите 12:22Вие, пак, пристапивте кон планината Сион и кон градот на живиот Бог, небесниот Ерусалим, и кон десетина илјади ангели, 23 кон соборот и Црквата на првородените, кои се напишани на небесата, и кон Бога, Судија на сите, и кон духовите на праведниците, што достигнаа совршенство...

Бај д веј, ти остануваш на твоето тврдење, но не и другите

Изменето од Maran Ata - 29.Октомври.2008 во 01:19
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:21
Маран Ата, каква врска има пак сега тој стих со молењето кон верниците од оној свет? газење%20од%20смеење Ах што нема да треснете кога сте во безизлезна ситуација голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:24
Радујсја благодатнаја, Господ стобоју,
Радујсја чистаја Дјево,
Радујсја Нјевесто Нјенјевестнаја,
Радујсја Мати Живота, благословјен плод чрева Твојего!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:25
Originally posted by makarios makarios напиша:

II Мак. 15:12-14


   Toa bilo samo son na Makavej, (gi procitav stihovite vo Biblijata).
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:29
Видение.

Христос посреде нас.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:31

KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.



Znam za toa Evangelos, jas go imam prevodot na MPC i sum pravoslaven vernik....No sepak i vo taa kniga nisto ne ukazuva na toa deka treba da se molime na nekoj drug osven na BOG!

Ne sum zakoraven pravoslaven vernik , tuku sakam da bidam ispraven pred BOG , gi pocituvam site iskreni vernici i ubeduvanja no sakam da zboruvame so argumenti.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.



Znam za toa Evangelos, jas go imam prevodot na MPC i sum pravoslaven vernik....No sepak i vo taa kniga nisto ne ukazuva na toa deka treba da se molime na nekoj drug osven na BOG!

Ne sum zakoraven pravoslaven vernik , tuku sakam da bidam ispraven pred BOG , gi pocituvam site iskreni vernici i ubeduvanja no sakam da zboruvame so argumenti.


Мене ми е многу жал Давид, што морам да те разочарам, ама православните верници се молат на светиите за тие молитвено да ги застапуваат пред Бога...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:57
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.



Znam za toa Evangelos, jas go imam prevodot na MPC i sum pravoslaven vernik....No sepak i vo taa kniga nisto ne ukazuva na toa deka treba da se molime na nekoj drug osven na BOG!

Ne sum zakoraven pravoslaven vernik , tuku sakam da bidam ispraven pred BOG , gi pocituvam site iskreni vernici i ubeduvanja no sakam da zboruvame so argumenti.
 
 
 
Е сега да те прашам: Дали СВЕТИОТ ДУХ ПРЕСТАНАЛ ДА ЖИВЕЕ И ДА БИДЕ СО НАС, ПА ПОСЛЕ БИБЛИЈАТА НЕМА БОГОВДАХНОВЕНИ ПИСАТЕЛИ И ОТЦИ ...збунетост
 
ДАЛИ ТУКА СЕ ЗАПИРАзбунетост
 
ова лесно можеш да си го одговориш ... а случајните во случајов случајно заминаа (избегнаа да одговорат)
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 01:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Маран Ата, "светиите" не претставуваат нужно верниците од оној свет, туку и душте на верниците од овој свет. Така што не ти е напомош и тој стих голема%20насмевка


Истотака - "светиите" не претставуваат нужно душите на верниците од овој свет, туку и душите на верниците од оној свет. Така што - многу на место е стихот.

Патем - ти беа посочени еден куп стихови, Библиски во врска со светиите. Ти како си ги толкуваш, тоа е твоја работа. Но да изигруваш судија и да мислиш дека ти си Судот Божји, е малку претерано...
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:00
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, тие стихови ги нема во Библијата. Тоа се стихови од една апокрифна/дефтероканонска книга (Макабејска) која православните ја вметнуваат во кориците на Светото Писмо. Таа не влегува во Стариот Завет чиј еврејски канон бил признат од Христос.



Znam za toa Evangelos, jas go imam prevodot na MPC i sum pravoslaven vernik....No sepak i vo taa kniga nisto ne ukazuva na toa deka treba da se molime na nekoj drug osven na BOG!

Ne sum zakoraven pravoslaven vernik , tuku sakam da bidam ispraven pred BOG , gi pocituvam site iskreni vernici i ubeduvanja no sakam da zboruvame so argumenti.


Мене ми е многу жал Давид, што морам да те разочарам, ама православните верници се молат на светиите за тие молитвено да ги застапуваат пред Бога...

   Znam za toa, Mara Nata, mnogu te pocituvam po tvoite postovi se gleda deka si vistinski hristijanin, no iako gi pocituvam svetitelite(posebno tie sto se spomnati vo Biblijata), sepak jas mu se molam samo na BOG preku ISUS HRISTOS.    Jas ne sum tipicen pravoslaven koj gi negira drugite hristijanski verski zaednici, a uste pomalku da gi narekuvam eretici i gjavoli, kako sto citav od eden t.n. svetec(mislam deka po poteklo od Romanija). A proglasen od crkvata za svetec....
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 02:05
Монашко правило на валаамските отци.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.