IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 23>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:14
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Имаш грешка...
 
Немам грешка. Молењето кон светци не е учење, ниту пракса на Библијата.


Изменето од EvAngelos - 29.Октомври.2008 во 00:15
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Имаш грешка...
 
Немам грешка. Молењето кон светци не е учење, ниту пракса на Библијата.
 
 
ТУКА ЗАПИРА ВРЕМЕТО... ПОСЛЕ БИБЛИЈАТА НЕМА НИШТО!!!газење%20од%20смеење
 
21 ВЕК...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:21
   Imam edno prasanje: Na koe mesto vo Biblijata ni e zapovedano da se molime na Presveta Bogorodica?

   Imam vtoro prasanje:Kade vo Biblijata majkata na Isus e narecena Presveta Bogorodica?

   Imam i treto prasanje: Koj rece deka molitvata so koja e otvorena temata e od Biblijata?
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:24
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

povekje veruvaat na svoite osnovaci na verski zaednici otkolku na Apostolite, koi i samite svedocele deka na Uspenieto Na Bogorodica na cuden nacin bile doneseni. Tie bile tokmu prvite koi ja pocituvale Presvetata pa zatoa i nie denes ja pocituvame.






   Koj apostoli svedocele za uspenie na Marija pa i na cuden nacin bile doneseni.?

Ne sirete lagi.


Pred smrtta Presveta Bogorodica posaka da gi vidi uste ednas Svetite Apostoli. I Gospod i ja ispolni ovaa zelba i apostolite noseni na oblai od angeli, oddednas se sobraa vo domot na Jova na Sion.So golema radost Taa gi vide svetite apostoli i gi uteshi, ohrabri, posovetuva a po ova mirno go predade Svojot Duh na Boga. Apostolite go zedoja odarot so nejzinoto telo i so mnoshtvo na verni go prenesoa vo Getsimanskata gradina vo grobnicata na Svetiot Joakim i Ana. Nekoj Evrejski sveshtenik Antonij dofati so racete so namera da go prevrti, no vo toj mig Angel Gospodov mu gi otsece racete.Togash toj pokajuvajki i poveruvajki vo Boga Hrista se pokaja i gi pomoli svetite apostoli i poveruva Bog go isceli preku svetite apostoli. Apostolot Toma pak po Bozja promisla izostana, za da se otkrie preslavnata tajna za Presveta Bogorodica. Tretiot den pristigna i Toj i posak ada go celiva teloto na Precistata Vladicica.No koga apostolite go otvorija grobot ja najdoa samo plashtanicata, a teloto nebeshe vnatre.Istata vecer im se javi samata Presveta Bogorodica na apostolite opkruzena so mnoshtvo angeli i im rece raduvajte se kje bidam so vas vavek.





Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:26
Ев - кога упатуваш молба до некој светец, не бараш од него да ти каже тебе нешто (како што е случајот со Саул), туку бараш тој да се помоли за тебе пред Бога. Има голема разлика.
Давид - околу спомнувањето на нешто - погледни малку наназад во темава.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:27
Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
zidarski, кога упатуваш молба до некој светец, тој нема да те чуе среќа за тоа зборам јас.


Изменето од EvAngelos - 29.Октомври.2008 во 00:28
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:27
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

povekje veruvaat na svoite osnovaci na verski zaednici otkolku na Apostolite, koi i samite svedocele deka na Uspenieto Na Bogorodica na cuden nacin bile doneseni. Tie bile tokmu prvite koi ja pocituvale Presvetata pa zatoa i nie denes ja pocituvame.






   Koj apostoli svedocele za uspenie na Marija pa i na cuden nacin bile doneseni.?

Ne sirete lagi.


Pred smrtta Presveta Bogorodica posaka da gi vidi uste ednas Svetite Apostoli. I Gospod i ja ispolni ovaa zelba i apostolite noseni na oblai od angeli, oddednas se sobraa vo domot na Jova na Sion.So golema radost Taa gi vide svetite apostoli i gi uteshi, ohrabri, posovetuva a po ova mirno go predade Svojot Duh na Boga. Apostolite go zedoja odarot so nejzinoto telo i so mnoshtvo na verni go prenesoa vo Getsimanskata gradina vo grobnicata na Svetiot Joakim i Ana. Nekoj Evrejski sveshtenik Antonij dofati so racete so namera da go prevrti, no vo toj mig Angel Gospodov mu gi otsece racete.Togash toj pokajuvajki i poveruvajki vo Boga Hrista se pokaja i gi pomoli svetite apostoli i poveruva Bog go isceli preku svetite apostoli. Apostolot Toma pak po Bozja promisla izostana, za da se otkrie preslavnata tajna za Presveta Bogorodica. Tretiot den pristigna i Toj i posak ada go celiva teloto na Precistata Vladicica.No koga apostolite go otvorija grobot ja najdoa samo plashtanicata, a teloto nebeshe vnatre.Istata vecer im se javi samata Presveta Bogorodica na apostolite opkruzena so mnoshtvo angeli i im rece raduvajte se kje bidam so vas vavek.







   Треба да посочиш од каде ти е цитатот како што сите практикуваме.Ова не е од протоканонски книги, значи невалидно.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:29
Originally posted by zidarski
<br />Давид - околу спомнувањето на нешто - погледни малку наназад во темава.[/QUOTE zidarski
Давид - околу спомнувањето на нешто - погледни малку наназад во темава.[/QUOTE напиша:




Kade konkretno da poglednam ? Na sto mislis pokoncizno kazi mi.


Kade konkretno da poglednam ? Na sto mislis pokoncizno kazi mi.

Jas onolku kolku sto ja poznavam Biblijata sakam nekoj da mi posoci kade da gi najdam stihovite kade se navedeni ovie raboti. Koj znae neka mi odgovori pls.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:29
Od apostolskoto predanie za koe svdocat apostolite!!!
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
ПА ВО БИБЛИЈАТА “НЕМА“ СВЕТЦИ ...
КОГА СЕ ПИШУВАЛА БИБЛИЈАТА НЕМАЛО СВЕТИИ... ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ!!!
 
Е сега да те прашам: Дали СВЕТИОТ ДУХ ПРЕСТАНАЛ ДА ЖИВЕЕ И ДА БИДЕ СО НАС, ПА ПОСЛЕ БИБЛИЈАТА НЕМА БОГОВДАХНОВЕНИ ПИСАТЕЛИ И ОТЦИ ...збунетост
 
ДАЛИ ТУКА СЕ ЗАПИРАзбунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:31
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Imam edno prasanje: Na koe mesto vo Biblijata ni e zapovedano da se molime na Presveta Bogorodica?

   Imam vtoro prasanje:Kade vo Biblijata majkata na Isus e narecena Presveta Bogorodica?

   Imam i treto prasanje: Koj rece deka molitvata so koja e otvorena temata e od Biblijata?


A vo Biblijata gi ima li ovie raboti?
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
zidarski, кога упатуваш молба до некој светец, тој нема да те чуе среќа за тоа зборам јас.


Ев, ... тага
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:33
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
ПА ВО БИБЛИЈАТА “НЕМА“ СВЕТЦИ ...
КОГА СЕ ПИШУВАЛА БИБЛИЈАТА НЕМАЛО СВЕТИИ... ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ!!!
 
Во Библијата немало светии? изненадување Сакаш да кажеш дека во времето на Исус и апостолите го немало ни Св. Илија? Ни Св. Јован Крстител? изненадувањеголема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 29.Октомври.2008 во 00:33
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тетратка, не реков јас дека молењето кон светците не е учење на православните преданија, туку само констатирав дека тоа не е учење на Светото Писмо - Библијата.
 
ПА ВО БИБЛИЈАТА “НЕМА“ СВЕТЦИ ...
КОГА СЕ ПИШУВАЛА БИБЛИЈАТА НЕМАЛО СВЕТИИ... ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ!!!
 
Во Библијата немало светии? изненадување Сакаш да кажеш дека во времето на Исус и апостолите го немало ни Св. Илија? Ни Св. Јован Крстител? изненадувањеголема%20насмевка
 
ПОЧИТУВАЈ ИНТЕРПУНКЦИЈА - И ВИДИ ДЕКА ТАА Е НАПИШАНА ОД СВЕТИИ ...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.