IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 23>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:28
Како што правиш логичка врска дека Светото Троиство е всушност спомнато во Библијата преку спомнувањето на Трите Негови состојби, така е сосема логичка врска дека Духот е тој кој е вечен и соодветно нема разлика дали е живо телото кое го носи или не.
А ако имаш проблем со идејата дека Духот е жив, тогаш...
Do what is right, come what may...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:30
Seto ova pogore povlekuva prashanjata tokmu i za Bozestvenata Priroda na Hristos i kako ti milichka barash ti od niv da ja pocituvaat koga tie nepocituvaat deka Hristos bil Spasitelot Gospod Isus Hristos.

Koga kje ja svatat so srce i dusha dogmata za Sveta Trojca za Bozjata Premudrost i Neogranicenost togash zboruvajte za Presvetata Bogorodica..i zasto taa e taa preku koja Bog se voploti i se rodi neizmenuvajki ja svojata Bozestvena priroda...stradase raspnat i VOSKRESNA SE VOZNESE I SEDNA ODDESNA NA OTCA...

Koga kje ja razberat ulogata Na Presveta Bogorodica vo spasenieto na coveshtvoto togash i kje ja pocituvaat, a nim srceto im zakoravelo pa povekje veruvaat na svoite osnovaci na verski zaednici otkolku na Apostolite, koi i samite svedocele deka na Uspenieto Na Bogorodica na cuden nacin bile doneseni. Tie bile tokmu prvite koi ja pocituvale Presvetata pa zatoa i nie denes ja pocituvame.



Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:35

zidarski; јас не правам проблем со идејата дека Духот е жив, туку велам дека таму каде оди после смрта, тој/таа не може да ги слуша нашите молитви. Впрочем, да беше тоа можно, немаше да има потреба Саул да оди дури до кај врачарка и со помош на врачање (од Бог смртно осудена постапка) да го повикува духот на Самоил, туку дирекно во молитва ќе го повикаше.



Изменето од EvAngelos - 28.Октомври.2008 во 23:36
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:37
Originally posted by belichka belichka напиша:

povekje veruvaat na svoite osnovaci na verski zaednici otkolku na Apostolite, koi i samite svedocele deka na Uspenieto Na Bogorodica na cuden nacin bile doneseni. Tie bile tokmu prvite koi ja pocituvale Presvetata pa zatoa i nie denes ja pocituvame.






   Koj apostoli svedocele za uspenie na Marija pa i na cuden nacin bile doneseni.?

Ne sirete lagi.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:37
Добро, зошто тогаш Ониј во видение виде како Еремија се моли за Израилот?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:51
макариос, кога зборуваме за Библија, мислиме на стандардната Библија, на протоканонските Боговдахновени книги кои ја сочинуваат неа, а не на дефтероканонските (апокрифни) додатоци во православната верзија на Библијата. Но ако ја продолжуваш оваа тема во насока на дефтероканонските книги, те молам да ја побараш истоимената тема "Дефтероканонските книги" за да не ја упропастиме оваа тема непотребно.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zidarski; јас не правам проблем со идејата дека Духот е жив, туку велам дека таму каде оди после смрта, тој/таа не може да ги слуша нашите молитви. Впрочем, да беше тоа можно, немаше да има потреба Саул да оди дури до кај врачарка и со помош на врачање (од Бог смртно осудена постапка) да го повикува духот на Самоил, туку дирекно во молитва ќе го повикаше.



Те прашав пет пати до сега. Одговори ми зошто Саул отишол кај врачарката? Зошто тоа дело е гнасно пред Бога? Дали тоа невистина бил духот на Самоил???
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:55
Originally posted by Evangelos Evangelos напиша:

макариос, кога зборуваме за Библија, мислиме на стандардната Библија, на протоканонските Боговдахновени книги кои ја сочинуваат неа, а не на дефтероканонските (апокрифни) додатоци во православната верзија на Библијата. Но ако ја продолжуваш оваа тема во насока на дефтероканонските книги, те молам да ја побараш истоимената тема "Дефтероканонските книги" за да не ја упропастиме оваа тема непотребно.

збунетост


Изменето од makarios - 28.Октомври.2008 во 23:57
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:59
Maran Ata, прашувај ти и 55 пати ако сакаш, но јас одговарам само на прашања поврзани со темата. Во контекстов на темава, воопшто не е важно дали тоа бил навистина духот на Самуил или пак бил демон кој го имитирал Самоил, туку важното е дека Саул не му се помолил дирекно на Самуил за совет, туку морал да бара друго чаре.
Ако било можно да се комуницира во молитва со душите од оној свет, како што вие тоа го правите со ткн. "светци", тогаш Саул ќе му се обрател дирекно на Самуил и немало да има потреба да бара друго чаре.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:04
Далеку сме од темата за Пресвета Богородица. Треба прво да се убедуваме за Светото Писмо. Како, што, кога.. ако не ме лажи памчењето, и јас прашував неколку пати за ова.

Како и да е, по молитвите на Пресвета Богородица, Господ да не укрепи сите, и да не утврди во верата.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Maran Ata, прашувај ти и 55 пати ако сакаш, но јас одговарам само на прашања поврзани со темата. Во контекстов на темава, воопшто не е важно дали тоа бил навистина духот на Самуил или пак бил демон кој го имитирал Самоил, туку важното е дека Саул не му се помолил дирекно на Самуил за совет, туку морал да бара друго чаре.
Ако било можно да се комуницира во молитва со душите од оној свет, како што вие тоа го правите со ткн. "светци", тогаш Саул ќе му се обрател дирекно на Самуил и немало да има потреба да бара друго чаре.


Очигледно не го знаеш одговорот.
Имаш одма грешки во твојата теологија - нека ти текне каде....

п.с. поврзано ти е со Стариот Завет...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:08
Колку и да се трудите да ја скренете дискусијата во друг правец, заклучокот е дека молењето кон верниците од оној свет НЕ Е учење, НИТУ пракса на Светото Писмо.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Колку и да се трудите да ја скренете дискусијата во друг правец, заклучокот е дека молењето кон верниците од оној свет НЕ Е учење, НИТУ пракса на Светото Писмо.


Имаш грешка... најди ја и чекам одговор... ако го знаеш...

п.с. Опитен еднаш ти даде одговор на тоа

Изменето од Maran Ata - 29.Октомври.2008 во 00:10
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:14
Пресвета Богородице спаси не!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.