IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 23>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:07
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Изворен, оти ми го избегнуваш прашањето. По не знам кој пат те прашувам, КОГО РОДИЛА БОГОРОДИЦА?


   Исус Христос и неколку други деца.


Aaaaaaa... a Исус Христос не е Бог за тебе, а? А тоа за децата, го имаш на друга тема.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Значи сепак признавате дека Марија не била неопходна за Бог да го изведе Својот план за спасение. Тогаш зошто ја нарекувате клучот од Небесното Царство?




EVANGELOSE NIE NE ZBOREMO KOGA BI BILO STO BI BILO TUKU TOA E FAKT DEKA BOG SE VOOPLOTIL OD SVETA DEVA I TOLKU KRAJ MOLK!!!!!!!!!!!!!

TAA E ONAA PREKU KOJA DODJDE SPASENIETO NA SVETOT KAKVI LUKAVSHTINI VEKJE NEMA SE DA IZNESETE


Изменето од belichka - 26.Октомври.2008 во 13:10
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:11
Маран Ата сега ти биди педантна и одговори ми каде пишува во писмото дека треба да упатуваме молитви на Марија.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:12
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран Ата сега ти биди педантна и одговори ми каде пишува во писмото дека треба да упатуваме молитви на Марија.


Ти сеште не ми одговори. Христос не е Бог???
Која вера ја исповедуваш ти, бре дете?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:14
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Маран Ата сега ти биди педантна и одговори ми каде пишува во писмото дека треба да упатуваме молитви на Марија.


Ти сеште не ми одговори. Христос не е Бог???
Која вера ја исповедуваш ти, бре дете?


Ама ми ги мешаш прашањата доста си конфузна.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:21
Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.


А оти мислиш дека не бил во духовно сродство со Мајка Му?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:22

A ti lukava itroshtino se najde vo nebrano! Pokazuvash deka izvoronoto Hristijanstvo ne e tvojata vera ptocno si izvoren samo no produkt na izvornite eresi ne Hristijani!!!


Изменето од belichka - 26.Октомври.2008 во 13:24
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:26
Редно е да одговориш Што наведува да и се молиш на Марија?

   И не треба вака агресивно да коментирате.

Изменето од izvoren - 26.Октомври.2008 во 13:28
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:26
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Ама ми ги мешаш прашањата доста си конфузна.


Јас не мислам дека сум конфузна. Еве го текот на муабетот.

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Никако неможе да закапирам дека Марија го родила Бог.


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А кого родила?


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Исус Христос


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Aaaaaaa... a Исус Христос не е Бог за тебе, а?


Е сега чекам одговор на последното прашање. Воопшто не е конфузно, треба да одговориш само со Да, Бог е! или Не, не е Бог!

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.


А оти мислиш дека не бил во духовно сродство со Мајка Му?
 
А зарем не е во духовно сродство со сите вистински христијани? Тоа значи дека, СПОРЕД ХРИСТОС!, сите вистински христијани се Негова Мајка, а не само Марија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:35
Можеби треба да се отвори нова тема „Дали е Марија Христородица или Богородица?„ и таму да се префрли последнава страна-две. Евентуално би додал - „Беше ли Марија, мајката Исусова, девица?„

Изменето од Majkl - 26.Октомври.2008 во 13:36
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус никаде во Светото Писмо не ја нарекол блажената Марија "своја мајка" (туку ја нарекувал "жено"), а ги нарекол така оние кои ја исполнуваат вољата на Бог. Оттука станува јасно дека на Исус Му било и сеуште му е поважно духовното сродство, а не телесното.
А оти мислиш дека не бил во духовно сродство со Мајка Му?

 

А зарем не е во духовно сродство со сите вистински христијани? Тоа значи дека, СПОРЕД ХРИСТОС!, сите вистински христијани се Негова Мајка, а не само Марија.


А зарем сите вистински христијани го родиле Бога?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:39
Evangelos prosto me cudis pa zar i ti brate Evangelose, nemozes da svatis ednostavni prashanja!!!

Duhovno site sme povrzanio so Hrista!
No Hristos i telesno beshe vo nea, dodeka se rodi taa povrzanost j aima i fizicki telesno so Negovata covecka priroda ne samo so duhovnata-Bozestvenata so koja prebiva vo site koi gi pazat zapovedite Negovi!

No ti ni so duh ni so telo nebeshe pod krstot!
A Marija ne samo sto Duhovno stradashe pod krstot gledajki go Hristos na krst a i duhovno, velejki prorokot Simeon i a tebe mec kje ti ja probode dushata navestuvajki za nejzinite dushevni stradanija..gledajki go od nea rodeniot kako e porugan i izmacuvan ta i raspnat na krst.

I taa da nema smelost da bide pred Boga!!


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.